hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adómentesség repire, pálinkára, felszolgálási díjra – kormányrendeletből törvény

  • Lucz Zoltánné adószakértő

Határozatlan időre halasztotta az Országgyűlés az étteremben, cukrászdában nyújtott vendéglátás (étel, ital) formájában adott reprezentációs juttatás értékének és a pálinka adómentességét. Mentes a kisvállalati adó alól a felszolgálási díj.

Módosultak a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: szja-törvény) és a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (a továbbiakban: szocho-törvény) egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályai a Magyar Közlöny 44. számában május 9-én megjelent, az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről szóló 2026. évi XIV. törvény részeként. Ez utóbbi jogszabály 2026. május 14-én, vagyis ma lépett hatályba.

A reprezentációról korábban közölt írásainkat itt olvashatja el!

Ezzel a normál jogrend részeként általánosan adómentessé vált az éttermek versenyképességének javítását szolgáló intézkedésekről szóló 10/2026. kormányrendelettel átmeneti szabályként megalkotott, az étteremben, cukrászdában nyújtott vendéglátás (étel, ital) formájában adott reprezentációs juttatás, valamint a pálinka adómentessége. A rendelkezéseket első alkalommal 2026. május hónapra vonatkozóan kell alkalmazni.

Adómentes rész meghatározása

Az szja-törvény 70. § (4a) és (4b) bekezdései tartalmazzák az étteremben, cukrászdában nyújtott vendéglátás (étel, ital) formájában adott reprezentációs juttatás alapján meghatározott jövedelemnek (juttatás értékének) az adómentes részét.

A rendeleti szabályozással megegyező módon mentes az adó alól az étteremben, cukrászdában nyújtott vendéglátás (étel, ital) formájában adott reprezentációs juttatás alapján meghatározott jövedelemnek (juttatás értékének) az adóévben elszámolt éves összes bevétel 1 százalékát, de legfeljebb 100 millió forintot meg nem haladó része. A tevékenységét év közben kezdő vagy megszüntető juttató az értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival arányosan veheti figyelembe.

Cikkünkben a továbbiakban a következőkről olvashat:

Fontos fogalmak
Adóköteles rész utáni adóelőleg, adófizetés
Pálinka adómentessége
Szociális hozzájárulási adó alóli mentesség
Kisvállalati adó alapja – felszolgálási adómentessége

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Két munkakör

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Családi kedvezmény és családi pótlék

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink