hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos tétel az iparűzési adó alapjában

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Többször merül fel a helyi iparűzési adó alapjának megállapításánál, hogy hogyan lehet ezt jogszerűen csökkenteni. Ennek egyik esetét firtatta egy olvasói levél, amelyben a kérdező úgy gondolkodik, hogy az alvállalkozói teljesítmények miatt lehet erre mód.

Az Adózónához olvasói kérdésben leírt eset a következőképpen szól: „A cégünk reklámkampányok létrehozásával, kivitelezésével foglalkozik. Ehhez különböző helyszínekkel (például strandok, fitnesztermek stb.) szerződést kötünk, majd az ő helyszíneiket értékesítjük reklámcéllal ügyfeleinknek (tehát például naptej posztert teszünk ki strandokon). Maguknak a reklámanyagoknak a gyártásához (például poszterek, szórólapok stb.) nyomdákat, a kihelyezésükhöz (kiragasztás, helyszínre szállítás stb.) logisztikai cégeket veszünk igénybe. Kérdés, hogy a nyomdák és logisztikai cégek alvállalkozóink-e? Az ügyfeleink (=naptejes) és a köztünk lévő szerződésbe belekerül, hogy alvállalkozót vehetünk igénybe. A nyomdákkal és logisztikai cégekkel nincs konkrét szerződésünk, a munkákat esetileg rendeljük meg tőlük (Megrendeléssel). Ez a tevékenység, mely szerint mi kampányt hozunk létre, illetve külső cégek közreműködését vesszük igénybe a megvalósításhoz, ez minősíthető-e a Ptk. szerinti vállalkozási szerződésese kapcsolatnak és a hipa csökkenthető-e a nyomdai, illetve a logisztikai költségekkel?”

A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 52. §-ának 32. pontja szerint az alvállalkozói teljesítések értéke, mint nettó árbevétel-csökkentő tétel esetén az adózónak mind megrendelőjével, mind szállítójával (alvállalkozójával) a Ptk. szerinti vállalkozási szerződéses kapcsolatban kell állnia. Egy ilyen szerződéses kapcsolat esetén a vállalkozó a megrendelőjével kötött vállalkozási szerződésben foglalt kötelezettségét oly módon teljesíti, hogy a beszállítójával (alvállalkozójával) is vállalkozási szerződést kötve (vállalkozási szerződés alapján), az alvállalkozó teljesítményét beépíti a saját teljesítménybe.

Azt, hogy a kérdésben említett különféle teljesítések mögötti szerződés a Ptk. szerinti vállalkozási szerződésnek vagy megbízási szerződésnek minősül-e, felelősen a szerződés szövegének ismeretével és elemzésével lehet eldönteni. A válaszadásnál (egyszerűsítve) a következőket indokolt figyelembe venni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy miben különbözik a vállalkozási szerződés és a megbízási szerződés!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink