38 találat a(z) visszamenőleges cimkére

Személyi adókedvezmények bővülése, önrevízió Kérdés

A 287/2018. kormányrendelettel – az egyes daganatos betegségek utáni kedvezményekről – kapcsolatban konkrét kérdésem, hogy az önrevízió hány éves időszakot ölel fel, melyik az a legrégebbi év, amelyre igényelhető a kedvezmény? (Az interneten megjelenő egyik cikk 7 éves időszakot ível át, ami szerintem nem valós.) Válaszukat tisztelettel köszönöm! Bényi Józsefné

Személyi kedvezmény visszamenőlegesen Kérdés

Örömmel olvastam cikküket arról, hogy a PM állásfoglalása szerint 5 évre visszamenőlegesen is igénybe lehet venni a fogyatékosság miatti adókedvezményt a 2019.01.01-től beiktatott betegségek esetén is. Engem 2012-ben műtöttek petefészekrákkal (C56). Még abban az évben megkaptam a kemoterápiát. Azóta eltelt 5 év, és úgymond tünetmentes, gyógyult vagyok. A kérdésem az, hogy ebben az esetben is igyénybevehető az adókedvezmény most 2019-re és a következő évekre, és visszamenőlegesen 2013-tól is önellenőrzést adhatok be? Előre is köszönöm!

Súlyos fogyatékosság adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a személyi kedvezmény 5 évre visszamenőleg történő érvényesítése alkalmazható-e a 335/2009. kormányrendeletbe 2019.01.01-től bekerült betegségekre? (A betegség 2014. óta áll fenn.) Válaszukat előre is köszönöm!

Szja-alap csökkentése súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeknél Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 2018. évi szja-bevallásnál súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeknél – például cukorbetegség – kitől és milyen igazolás beszerzése kérhető, és ez 5 évre visszamenőleg hogyan érvényesíthető? Minden évet önellenőrizni kell, vagy lehet a 2018. évi szja-bevallásban összesítve érvényesíteni?

Különadó eltörlèse Kérdés

Tisztelt Szakèrtő! Most, hogy eltöröltèk visszamenőleg a különadót, hogy kaphatja vissza a magánszemély a tőle már februárban levont adó összegèt? Már nem dolgozik a volt munkáltatójánál. Van erre valamilyen határidő? Válaszát előre köszönöm!

Munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy munkavállaló a 2016-2018. évek folyamán összesen 1 millió 550 ezer forintos adómentes támogatást kapott lakáshitel-törlesztéshez, az 5 millió forintig fennmaradó összeget még idén egy összegben megkaphatja-e adómentesen? (Minden egyéb feltétel fennáll az adómentes támogatáshoz.) A hitel törlesztése pedig a későbbi években fog megtörténni az előre meghatározott ütemezések szerint, tehát előreláthatólag az elkövetkező 6 év során. A másik verzió, hogy mivel a hitel törlesztése már 2006-ban elkezdődött, de csak 2016-tól kapott támogatást a munkavállaló (ebben az évben létesült a munkaviszony) lehetséges-e, hogy a 2006-2015. években kifizetett törlesztések utólagos támogatására nyújt hozzájárulást a munkáltató 2018-ban? Válaszukat előre is köszönöm!

Béremelés visszamenőlegesen: mire kell különbözetet számolni? Cikk

Február hónapban bért emeltünk a munkáltató, amelyet január 1-jéig visszamenőlegesen kapnak meg a munkavállalók. Ebben az esetben milyen januárban elszámolt jogcímekre kell érvényesíteni az új béreket? Különbözetet kell-e számolni például a kifizetett túlórákra, műszakpótlékra, szabadságra, betegszabadságra? Ha igen, lehet-e összevontan visszamenőleges bérfejlesztés jogcímen számfejteni a juttatásokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Betegség miatti adókedvezmény visszamenőlegesen? Cikk

2003-ban diagnosztizált chron betegségnél 2007-ben egy műtét után a beteg nem kapott kezelést, és kontrollvizsgálatra is csak panasz esetén kell mennie. Jogosult-e a krónikus betegség miatti adókedvezményre, visszamenőleg igényelheti-e, és ha igen, melyik évekre? (Az adókedvezmény lehetőségéről csak most értesült.) Továbbá minden évhez kell külön igazolás, vagy elég az, amin az elején megállapították a betegséget? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés

A munkáltató a dolgozónak visszamenőlegesen több havi albérleti díját mobilitási célú lakhatási támogatásként kifizetheti-e? Adómentesség minden feltételének a dolgozó megfelel. Hné

Munkába járás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a munkavállaló állandó lakcíme 200 kilométerre van a munkahelyétől. A munkába járás helyben torténik. Ebben az esetben kell-e a dolgozó részére a havi maximum négy alkalom hazautazási költséget megtéríteni, és mennyi a fizetendő minimum térítés a négy alkalomból? Csak közösségi közlekedési költségtérítés lehetséges, vagy alkalmazható a 9 Ft/km költségtérítés, ha a dolgozó állandó lakhelye Budapesten van, a munkavégzés helye pedig Miskolcon? Ha a dolgozó nem adott le nyilatkozatot, hogy honnan jár be dolgozni, de utólag több hónapra visszamenőleg megigényli a 9 Ft/km költségtérítést, jogos-e az igénye, adómentesen kifizetheti-e utólag ezt az összeget a munkáltató? Köszönettel a választ.

Nyugdíjba vonuló átalányadós egyéni vállalkozó Kérdés

2017. 09. hóban eléri a rá irányadó öregségi nyugdijkorhatárt, kiegészítő átalányadós egyéni vállalkozó lesz, költséghányad százaléka 40 helyett 25 lesz. Valóban év elejétől visszamenőlegesen módosítani kell az átalányadó alapját, vagy csak szeptember hóban (vagy októbertől), amikor ténylegesen kiegészítő tevékenységű vállalkozó lesz? Ha igen, hogyan alakul a nyugdijszámítása, hisz más lesz az átalányadó alapja, önellenőrizni kell, és pótlólag be kell fizetni a járulékokat, szja-t?

Célfeladat meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, akinek a munkaviszonya mellett célfeladatot határozott meg a munkáltató. A célfeladatot meghatározása 2017 júniusában határozta meg a munkaadó, 2017. január-december időszakra szól. Tűzhet-e ki célfeladatot visszamenőleges hatállyal a munkáltató? Mi lenne a helyzet, ha a célfeladat meghatározása helyett megbízási szerződést kötne a munkáltató a munkavállalóval ugyanezen feltételek mellett? Köszönöm a válaszát.

Szochokedvezmény utólagos érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cégnél (ahol kb. 50 fő alkalmazott van) eddig nem érvényesítettek szochokedvezményt. Hogyan tehetik meg ezt utólag, mennyi időre visszamenőleg, a gyakorlatban mi a konkrét teendő? Az éves beszámolót is érinti? Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállalók bejelentése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértők! Tíz munkavállalóval létesítettünk munkaviszonyt 2016. november 1-jétől. November 1-jén éjszaka már dolgoztak. Kompletten vettük át őket az előző vállalkozótól, és nem bocsátották időben rendelkezésünkre a dolgozók adatait. Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben az jogviszony kezdete munkaszüneti napra esik van-e arra lehetőség, hogy az ezt követő munkanapon jelentsük be őket visszamenőleg? Amennyiben nincs, milyen következményei lehetnek ebben az esetben az ilyen foglalkoztatásnak? Az említett cég a kiva alanya! Köszönöttel: Krcsik Eszter

Munkába járás költségtérítése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, írja meg, hogy mennyi időre visszamenőleg lehetséges kifizetni a munkába járás költségét? Akár több évre visszamenőleg is lehet? Mi ennek a korlátja? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési járadék – ügyvezető

Széles Imre

tb-szakértő

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink