21 találat a(z) vendéglátó egység cimkére

Kaució elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásom bérbe adott egy vendéglátó helyiséget. A bérlő 3 havi kauciót fizetett. Április hónapban a bérlemény felmondásra került. A volt bérlő tartozik egyhavi bérleti díjjal, és 580 ezer forint gázdíjjal, amit nem fizetett ki, és addig nem írják át a mi nevünkre. A volt bérlő naponta keres, és követeli a kauciót. Hogyan járjunk el vele szemben? Hogyan kell könyvelnem a tartozásokat?

Nyitvatartási idő Kérdés

Vendéglátóipari egység nyitvatartási ideje 8-21 óráig tart. Ha vendégek vannak illetve újak jönnek, 21 óra után ki lehet-e őket még szolgálni, vagy 21 órakor mindenképpen be kell zárni az egységet? Ha mehet a kiszolgálás, akkor a NAV szól-e, ha a pénztárgépbe "hivatalos" zárás után tétel van kiütve, illetve a pénztárgépzárás 21 óra után történik?

Vendéglátó-ipari egység – terembérlet Kérdés

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy ha egy vendéglátó-ipari egység egyik termét bérbe adja, akkor az ingatlan-bérbeadásnak minősül-e, és ebben az esetben az általános szabályok szerint mentesen számlázom ki, vagy egyéb bérbeadásnak minősül (mert a berendezési tárgyakat is bérbe adom), és áfásan számlázom ki? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaidőkeretes foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vendéglátó egységet üzemeltet. A nyitás délután 2-kor van, és hajnalig tart. Van egy négyórás munkavállalója. A kérdésem az lenne, hogy munkaidőkeretes szerződéssel dolgozhat-e úgy a munkavállaló, hogy egyszerre 8-12 órát dolgozik, és azt többnyire pénteken és szombaton (2 nap alatt dolgozza le a heti 20 órát)? Ha nem, akkor milyen módon lehetne őt foglalkoztatni (milyen munkaszerződéssel)? Előre is köszönöm a válaszukat!

Bekeményít a NAV: őket ellenőrzi a nap 24 órájában Cikk

Átfogó ellenőrzésbe kezd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a budapesti vendéglátósok körében, megelégelve azok kirívóan alacsony adózási fegyelmét. A más régiók revizorait is mozgósító napi 24 órás fellépés célja, hogy véget vessen a vásárlókat megtévesztő visszaéléseknek és rákényszerítse a vendéglátóhelyeket, hogy a bevételeikről szabályos bizonylatot adjanak. A mulasztók szigorú büntetésre számíthatnak.

Lakóingatlanból vendéglátó egység Kérdés

Egy kft pályázatot nyert lakóépületből vendéglátó egység kialakítására. A pályázat beadása előtt az építésügyi hatóság azt a nyilatkozatot adta ki, hogy építési engedély és bejelentés nélkül végezhető munkának minősül az épületen tervezett beruházás. Ennek megfelelően áfás számlákat állítottak ki részükre a kivitelezők az építőipari szolgáltatásról.A földhivatali nyilvántartásban lakóház, udvar, gazdasági épület szerepel (mely életveszélyes, használaton kívüli volt már). Ennek megfelelően az Áfa tv. 124. § (1) bekezdése alapján nem vontuk le a felújításhoz szükséges termékek beszerzését, szolgáltatások igénybevételét terhelő előzetesen felszámított adót.Egy rosszakaró szomszéd bejelentését követően a Vas Megyei Kormányhivatal vizsgálatot indított az elsőfokú hatóság döntésével kapcsolatban - egyrészt szabálytalan, engedély nélküli építési tevékenység végzése, másrészt a kiadott végleges használatbavételi engedély miatt -, illetve ügyészi felhívás benyújtását kezdeményezte, mert álláspontjuk szerint az elsőfokú döntés megsemmisítésének és új eljárás utasításának lenne helye. Az ügyészségi vizsgálatnak még nincs meg az eredménye. A másodfokú hatóság megállapításaiból néhány fontos részlet:„Mind a tervekből, mind a helyszíni szemlén látottak alapján megállapítható, hogy az elkészült felújítás után az épület nem elégíti ki a lakóépület az OTÉK Korm. rendelet lakás rendeltetési egységre vonatkozó előírásait.”„Álláspontunk szerint a kérelem mellékleteként benyújtott terveket nem lehetett lakóépület felújításaként elbírálni, azok kimondottan vendéglátóegység kialakítására vonatkoznak.”Kérdésem a következő: amennyiben a fentieket állapítja meg az ügyész is, és építési engedéllyel végezhető beruházásnak ítélik meg, a korábbi áfás számlákat szükséges-e lejavíttatni fordított áfásra, vagy csak az ügyészi döntést követő számlákat kell ennek megfelelően kiállítani? Amennyiben a korábbi áfás számlákat nem kell lemódosítani, lehetőség van-e a későbbiekben az áfa tartalmuk visszaigénylésére? Véleményem szerint igen, mert az egyes tevékenységek áfabeli megítélésénél az Art. 1 § (7) bekezdése szerint a jogügyleteket mindig a valós tartalmuk alapján kell minősíteni, ezért nem lakóingatlanon végzett beruházásnak minősülne, tehát az előzetesen felszámított adó levonható lett volna. Amennyiben építési engedélykötelessé minősítik a beruházást, abban az esetben használatbavételi engedély is lesz a kft kezében, mellyel bizonyítani tudja a későbbiekben, hogy a földhivatali nyilvántartásban szereplő megnevezés nem a valóságot tükrözte, és tulajdonképpen eljárási hibát követett el azzal, hogy egyéb okok miatt nem tudta átminősíttetni kellő időben egyéb célú ingatlanná. Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Pótbefizetés visszafizetéséről hozott határozat „szavazati aránya”

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink