37 találat a(z) valorizáció cimkére
Megjelent az áprilisi VálaszAdó
Cikk
Az utóbbi hetekben korábban soha nem tapasztalt mértékben világszerte és Magyarországon is felforgatta hétköznapjainkat és a gazdasági, adózási, társadalombiztosítási, valamint a munkajogi szabályokat a koronavírus-járvány.
Új és leendő nyugdíjasok, figyelem! Itt vannak a 2020. évi valorizációs szorzók
Cikk
A 2020-ban induló nyugdíjak visszamenőleg is teljes pontosággal megállapíthatók, miután a Magyar Közlöny 50. számában megjelentek az úgynevezett valorizációs szorzók. A rendelet március 23-ától hatályos.
Ha idén megy nyugdíjba, így számolják ki az ellátását. Példákkal
Cikk
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere az idei évben sem változott. A nyugdíj összege továbbra is az elismert szolgálati évek számától és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől függ, azaz a nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.
Nyugdíjkalkulátor – valorizáció
Kérdés
Érdekelne, hogy a napokban megjelent nyugdíjkalkulátorukban még a 2018. évi valorizációs szorzókat alkalmazzák vagy már a 2019. évit? Köszönettel: Balázs
Nyugdíjmegállapítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nemrég fedeztem fel, hogy a 168/1997. számú kormányrendeletben azt, hogy "az (1)-(5) bekezdés alapján meghatározott naptári évi kereseteket, valamint – ha az 1988. január 1-je előtti keresetet is figyelembe kell venni – a Tny. 22. § (8) bekezdése szerinti kereseteket a 2. számú melléklet szerinti valorizációs szorzószámok figyelembevételével kell növelni. A tárgyévi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hatálybalépéséig – a tárgyévet megelőző évi nyugdíj-megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok figyelembevételével – előleget kell megállapítani" utolsó mondata kimaradt. Nem értem az okát. Ez jelentheti-e azt, hogy 2019. január 07-én öregségi nyugdíjmegállapításnál a 2018. évi valorizációs szorzókat használják, és így a 2019-es valorizációs emeléstől eleshet a munkavállaló?
Nyugdíjszabályok, amelyek felsrófolják, illetve visszafogják az ellátást
Cikk
A nyugdíjtörvényben vannak olyan előírások, amelyekhez érdemes a nyugdíjazás előtt állóknak a kedvezőbb járandóság miatt igazodni, ha van erre módjuk.
Idei nyugdíjazásnál így számítják be a korábbi évek kereseteit
Cikk
A Magyar Közlöny 2018/32. számában megjelent 35/2018. számú kormányrendeletben kihirdették az idei, úgynevezett valorizációs szorzókat. Így nincs akadálya a 2018. évben nyugdíjba vonulók nyugellátása végleges megállapításának.
Nyugdíj idén vagy januártól? Számoljon, mi éri meg jobban!
Cikk
Az év vége előtt a nyugdíjra jogosultak közül sokakban felvetődik: ha már decemberben is rendelkezik a nyugdíjazáshoz szükséges jogosultsági feltételekkel, már az idén vegye igénybe az öregségi nyugdíjat, vagy inkább nyugdíj jövő évi megállapításával jár jobban?
Ennyit érnek a régi keresetek a nyugdíjban
Cikk
Április 3-ától hatályba léptek a 2017. évi valorizációs szorzók. Így már nincs akadálya annak, hogy meg lehessen állapítani a 2017-évben nyugdíjba vonulók végleges nyugellátását.
Idén megy nyugdíjba? Ennyivel kell felszorozni a kereseteket
Cikk
Megjelent a nyugdíj számításánál használandó valorizációs szorzószám rendeletének tervezete a kormány honlapján.
Az öregségi nyugdíj kiszámítása 2017-ben. Példákkal, kalkulátorral
Cikk
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati évek számától és a figyelembe vehető havi átlagkereset összegétől függ.
Az öregségi nyugdíj összegének kiszámítása. Példákkal
Cikk
A társadalombiztosítási nyugellátás a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összegéhez és az elismert szolgálati időhöz igazodik. Az öregségi nyugdíj összege a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkeresetnek a megszerzett szolgálati időhöz tartozó, törvényben meghatározott százaléka.
Egyes juttatások bruttósítása a 2016. évben hatályos szja-ban elmaradt?
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Az szja-törvény 69. § (2) bekezdésében az 1,19-szeres szorzót nem módosították 1/0,85 változásnak megfelelően, ennek helyesbítése nélkül meg nem szerzett juttatás is adózás alá kerül. A Jövedelemadó-törvény: itt vannak a részletek a változásról című cikkük példájában szereplő béren kívüli juttatásoknál 1,18*(0,15+0,14)= 34,22 százalék helyett 1,19*(0,15+0,14)=34,51 százalék fizetni való jön ki. Az adóalapszorzó törvényjavaslat szerinti változásának elmaradása valóban végleges-e, nem korrigálandó, mert így a 16 százalékos szja-kulcs alapján számított adóalapszorzó 1/(1-0,16) = 1,19 mellett 15 százalékos adókulcsot kell alkalmazni, nem az eddigi logika szerinti 1/(1-0,15) = 1,18 adóalapszorzót, így ebben az esetben a törvényalkotó szándéka, az adókulcs 1 százalékos csökkenésének hatása sem érvényesül? A módosítás elmaradása figyelmetlenség, amennyiben működik még az a logika, hogy a "kézhez vett" juttatást nettó értéknek kell tekinteni, azaz a juttatás is a bruttó értékből érvényes adókulccsal számított adóval csökkentett értékékként értelmezhető.
Nyugdíjszámítás lépésről lépésre
Cikk
A nyugdíj kiszámítása összetett, több lépésből álló matekozás. Sorra vesszük a műveleteket.
A nyugdíjban ennyit érnek a korábbi évek keresetei
Cikk
A nyugdíj kiszámításának egyik lépése a korábbi keresetek értékőrzése, azaz a valorizáció. Az ehhez szükséges aktuális valorizációs szorzók kedden jelentek meg a Magyar Közlönyben.