65 találat a(z) vagyonmérleg cimkére

Kata után társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kilép a kata hatálya alól. Ismét társasági adó hatálya alá kerül. Kérdésünk, hogyan kell elkezdeni a nyitást? Vagyonmérleg alapján? Jegyzet tőke adott, tárgyi eszközt leltározással, piaci, vagy előző nyilvántartást folytatva könyv szerinti értéken kell megnyitni, bank, pénztárnyitás lehetőleg nulla forinttal? Lehet követelés és kötelezettség is, ami a vállalkozást illeti, adózási formától függetlenül. Az eszköz-forrás egyezőséghez a különbözet eredménytartalékba kerül, elkülönítve, mert osztalék kifizetésére már ez nem jogosíthat, mivel a katába belépéskor bevallotta, és még fizeti, mert nem telt le a három év. A tárgyi eszközökre, amiket folyamatosan a vállalkozás használ, értékcsökkenés számolható, vagy esetleg nulla értéken kell nyilvántartásba venni? A nyitással kapcsolatos gyakorlati teendőkre szeretnék pontosan rákérdezni. Köszönettel: Gyenes Krisztina

Bevallási, vagyonmérleg-készítési teendők átalakuláskor Cikk

Kiválásos átalakulással kapcsolatos bevallási és vagyonmérleg-készítési feladatokról kért információkat olvasónk. Kérdéseire Pölöskei Pálné okleveles adószakértő válaszolt.

Átalakulás teendői Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy kft.-ből kiválik egy másik kft., a cégbírósági bejegyzés folyamatban van. Abban kérem a segítségét, hogy pontosan milyen bevallásokat kell küldeni az "eredeti" kft. részéről a kiválással kapcsolatban, illetve hogy kedvezményezett-e az átalakulás, ha a kiválás úgy történik, hogy az eredeti kft. két tulajdonosából az egyik 100 százalékban tulajdonosa lesz az új cégnek, a másik tulajdonos pedig 100 százalékban tulajdonosa marad a régi cégnek. Amennyiben lehetséges, kérem, hogy vagyonmérleg mintákat is tegyen közzé. Válaszát köszönöm!

Bt. átalakulása esetén taggal való elszámolás Kérdés

Üdvözlöm Önöket! A következő kérdésemre várnám állásfoglalásukat: egy bt. átalakul kft.-vé, úgy, hogy az egyik tag kiszáll, és egy egyszemélyes kft. jönne létre. A bt. saját tőkéje nagyobb (többszöröse) a jegyzett tőkének. A taggal kötelező-e a saját tőke/jegyzett tőke arányában elszámolni, és azt kötelezettségként előírni, majd rendezni vele, vagy az ő kérésére a rá jutó saját tőkéről lemondhat-e, és például csak az anno befizetett vagyoni betétjét kérné? Ha ez lehetséges, akkor ehhez elég a nyilatkozata vagy a társasági szerződésben is benne kell-e lenni ennek a lehetőségnek? Felmerülhet-e egy NAV-vizsgálatnál annak a lehetősége, hogy a saját tőke/jegyzett tőke arányában rá jutó rész és az általa kért vagyoni betét különbségét esetleg elengedett kötelezettségként értelmezhetik-e annak következményeivel (rendkívüli bevétel, és így tao alap+illeték fizetési kötelezettség)? Felmerülhet még az a kérdés is, hogy ha a vagyonmérleg-tervezet a 2013. 12. 31-ei mérlegből készül, akkor az új Ptk. szerint vagy a régi Gt. szerint kell-e eljárni (első döntés 03.15. előtt volt), és van-e különbség a kettő között? Megtisztelő válaszukat előre is megköszönöm.

Kötelező nyilatkoznia az adózónak az elmúlt 5 évben szerzett jövedelmeiről? Cikk

Február végén március elején postázza az APEH a következő ezer ember „behívóját”, melyben kérik, hogy nyilatkozzanak az elmúlt öt évben szerzett jövedelmeikről. Miközben egyes adószakértők kétségbe vonják az eljárás jogosságát, arra figyelmeztetnek, hogy mielőtt az adózók válaszolnának az adóhivatal kérdéseire, nem árt felállítaniuk egy vagyonmérleget.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli gépjármű beszerzés

Bunna Erika

adótanácsadó

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink