46 találat a(z) tulajdon cimkére
Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2018-as változások szerint, ha jól értelmezem, adhatok olyan munkavállalónak is adómentesen mobilitási támogatást, aki 60 kilométeren és 3 órán belül lakik (győri cég, győri állandó lakcímmel rendelkező munkavállaló, nincs tulajdona, illetve haszonélvezeti joga, 20 éve ugyanannál a cégnél dolgozik) abban az esetben, ha nincs 50 százalékot meghaladó tulajdon, illetve haszonélvezeti joga, és albérletben lakik. És ha már 20 éves a munkaviszonya, akkor 2018. január 1-től indulna az 5 éve? Segítségét előre is köszönöm.
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó őstermelést is végez. Az őstermelői tevékenységébe bejelentette az erdőgazdálkodást (9 éve használja, van erről megállapodása is). Az erdőgazdaságot házastársától örökölte 9 éve, tehát neki egyrészt be van jegyezve a felére tulajdonjog, illetve az egészre haszonélvezeti jog és az erdő másik fele a gyerekei tulajdonában van. A szerződéskori érték nem ismert, mert az illeték alapjában a földterület értéke is benne van. A vágásérett erdőt újratelepíti, az értékesítésről számlát állított ki. A teljes bevételt figyelembe véve 40 százalékos költséghányadot alkalmazott és elszámolta az újratelepítés költségeit. Helyes-e a számítás? Ha nem, akkor hogyan kell eljárni az erdőgazdálkodónak és a gyermekeinek, akik tulajdonosok, figyelemmel az szja tv. 6. sz. mellékletében foglaltakra? A nem saját tulajdonú, de haszonélvezeti joggal bíró földterületen szerzett bevétel őstermelői bevétel-e? Ha nem, akkor ingóértékesítés? Ha ingóértékesítés, kinek kell bevallani, illetve ilyen esetben a tulajdonostársaknak kifizetett rész elszámolható-e költségként? Válaszát előre is köszönöm!
Üzletrész értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozásnak van két tulajdonosa 50-50 százalék tulajdoni arányban. Az egyik tulajdonos értékesítette az 50 százalékos tulajdoni részét egy másik harmadik személynek. A régi tulajdonos a 1 500 000 forint névértékű üzletrészét 1 500 000 forintért adta el. De alakulás óta a társaságnak lett ingatlana és az előző évi beszámolóban a saját tőke összege közel 160 millió forint. Két kérdésem is lenne: 1. A vevőnek kell illetéket (vagy bármi mást) fizetnie? (A társaság ingatlannal rendelkezik.) Ha igen, mi a számítás és bevallás menete? 2. Az eladónak a fenti adatok alapján kell-e adót (szja-t és ehót) fizetnie? Ha igen, akkor mint magánszemély vallja be és fizeti be, vagy az adott társaság a 08-as bevalláson? Segítséget előre is köszönöm.
Kéményseprés a vállalkozás "székhelyén" Kérdés
Tisztelt szakértő! Az "ügyvezető tulajdonában ingatlanba bejelentett székhely"... témájú kérdés kapcsán kérdezem: ha nem minősül székhelyszolgáltatásnak az adott szituáció, akkor a kéményseprő szolgáltatásért (ami a magánszemélynek ingyenes) kötelező-e fizetni – egy jócskán megemelt – díjat? Mondván : a magánszemély tulajdonában levő ingatlan díja ingyenes, de ha be van jelentve a lakásba székhelyként egy vállalkozás, ami pusztán csak formális bejelentés, mert semmilyen tevékenységet nem végez a vállalkozás a lakásban, semmilyen költséget nem számol el a lakás rezsiből...csak az székhelye..tevékenységét egy telephelyen végzi. Köszönettel
Munka törvénykönyve, többes munkaviszony kapcsolt munkakör Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérem segítségét, hogy jogszerű lehet-e az alábbi: egy munkavállaló kapcsolt munkakörrel (ügyvezető "A" cégben és egyfajta szakmai igazgató "B"-ben) látná el feladatait az Mt. 195. §-a szerinti munkaszerződés alapján. "B" cégnek kismértékű tulajdona van "A" cégben. A cél, hogy a munkavállaló jogszerűen elláthassa feladatait "A"-ban, de betagozódjon "B" cég szervezeti hierarchiájába (s "A" cégnek is legyen szerepe, legyen kapocs a 2 cég között, ne csak a kismértékű tulajdonrész). Ha nem jogszerű, van-e esetleg valamilyen megoldási javaslata? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.
Nehezebben juthatnak németországi cégtulajdonhoz az EU-n kívüli befektetők Cikk
A belföldi vállalatok EU-n kívüli tulajdonoshoz kerülését korlátozó rendeletet fogadott el szerdai ülésén a német kormány.
Kapott osztalék katás bt.-ben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy katás bt. szeretne tulajdont szerezni egy cégben, melytől osztalékot szeretne kapni a jövőben. Ez lehetséges-e, mármint tulajdonszerzés egy másik cégben, nincs valami korlátozás ebben? Ha nincs korlátozás és egy katás bt.-nek lehet részesedése másik cégben, akkor a kapott osztalék után hogyan kell adózni? Ez a bevétel bekerülhet a bevételi nyilvántartásba (hova kerülhetne máshova?), s ha igen, akkor hogyan lehet kivenni ezt a bevételt? Katás bt.-nél értelmezhetetlen az osztalék jövedelem, mivel csak bevételi nyilvántartást kell vezetnie. Az így szerzett jövedelmet mint katás kivétet felveheti? Persze a havi katát megfizetve (25 000 Ft/fő/hónap vagy 50 000 Ft/fő/hónap) és betartva a katás bevételi határokat (8 millió, illetve 12 millió Ft/év arányosítva). Továbbá betartva a katás szabályokat (1 millió Ft feletti jövedelem bejelentése, színlelt munkaszerződés elkerülése). Összegezve a fő kérdések: van-e valami korlátozás vagy veszély, ha a cég így szerez részesedést és később osztalékjövedelmet? Hogy lehet legálisan ezt a jövedelmet kivenni? Köszönettel, várva válaszukat. Viktor
Kapcsolt vállalkozás által nyújtott kölcsön átalakítása törzstőkévé Kérdés
Kapcsolt vállalkozás kölcsönt nyújtott 2014-2015 években egy – beruházást végző – kapcsolt kft.-nek. A kölcsönfelvevő nem tudja határidőre visszafizetni a kölcsönt. Hogyan lehet megoldani, hogy a kölcsön tulajdonrésszé váljék a kölcsönfelvevő cégben? (Ehhez a kölcsönfelvevő hozzájárulna.) A kölcsön összege milyen viszonyítás alapján kerülne százalékos tulajdonrésszé? (A törzstőkéhez viszonyítva vagy a saját tőkéhez viszonyítva vagy megegyezés kérdése?) Köszönettel: Cs
Vissza nem térítendő állami támogatás (CSOK) feltétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) mint vissza nem térítendő állami támogatással kapcsolatosan. Élettársi kapcsolatban élek, melyből két kiskorú gyermekem született. Használt lakás vásárlására szeretném az állami támogatást igénybe venni. Jogosult vagyok-e a vissza nem térítendő állami támogatásra, ha a földhivatalnál irodaként bejegyzett ingatlannal rendelkezem? Köszönettel!
Új tulajdonos evás kft.-ben: megszűnik-e az evaalanyiság? Cikk
Fokozatosan új tulajdonos szerezné meg az evás kft.-t, megszűnik-e a cég evaalanyisága? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla könyvvizsgáló adószakértőnk válaszolt.
Evás kft. tulajdonosi rész változása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szakmai iránymutatását: 2014-ben egyszemélyes (A személy) kft. társasági adó alá tartozik. 2014. december 20-áig bejelentkeztünk az eva hatálya alá. Közben 2014.12.31-éig a vállalkozás 50%-os tulajdonosi részesedését megvásárolta B magánszemély. Az adóhatóság 2015. évre vonatkozóan be is regisztrálta az eva hatálya alá. 2015-ben A és B személy 50-50%-ban tulajdonos. A kérdés arra vonatkozik, hogy ha B személy megvásárolja 2015-ben A személytől a további 50%-os tulajdonosi részesedést is, akkor kikerül-e az eva adózási mód alól? Ha igen, akkor mi az első dátum amikor megvásárolhatja a maradék 50%-os tulajdonosi részesedést úgy, hogy ne kerüljön ki az eva törvény alól? Szakmai segítségüket előre is köszönjük. Tisztelettel: Urbán János
Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Áfa témakörben szeretném a segítségét kérni. A tényállás: "Tulajdonos Kft." ingatlannal rendelkezik. Hozzájárulását adja "Használó Kft."-nek, hogy az ingatlanán beruházást végezzen el és megállapodnak, hogy e beruházás fejében meghatározott fix ideig (mondjuk 16,66 évig, écs-arányosan a 6%-kal számolva) használja az ingatlant. A megállapodás szerint a fix idő letelte után az ingatlan a Tulajdonos Kft.-é lesz, és a Használó Kft. könyveiből kivezetésre kerül. Van-e a használatnak áfafizetési-levonási következménye a használat időtartama alatt a két cég között, és milyen formát kíván meg ennek az elszámolása? Vagy csak a használati idő végén szükséges az áfa elszámolása, amikor a felújítás a Tulajdonos Kft. tulajdona lesz?
Amikor kell ajándékozási illetéket fizetni, és amikor nem Cikk
Ki kapja kitől, mit és hol? Mekkora az értéke? Egyebek között ezektől is függ, hogy az ajándék után kell-e illetéket fizetni.
Föld adásvételi szerződés érvényessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! 15 éve kötöttünk adásvételi szerződést földvásárlásra, azóta már többször volt bírósági tárgyalás ez ügyben, melynek az eredménye az alperes, azaz az én javamra dőlt el. Azonban a felperes még mindig fenyeget azzal, hogy nem léphetek a saját tulajdonú földemre. Mit tegyek hogy művelhessem a saját földemet?
Kft. tulajdoni viszonyok kényszertörléskor Kérdés
Tisztelt Szakértő ! "A" Kft.-nek 2 tagja van, egy offshore cég 51% tulajdoni résszel (ez rendben van), és a "B" Kft. 49 % tulajdoni résszel. "B" Kft.-nek szintén 2 tagja van, az egyik magánszemély 47% tulajdoni résszel, a másik tag a "C" Kft. 53% tulajdoni résszel. A "C" Kft.-t 2013-ban kényszertörölték. A "C" Kft. ügyvezetője a "B" Kft. ügyvezetője is. Kérdésünk, hogy a "C" Kft. kényszertörlése után a "B" Kft.-ben az 53% tulajdoni rész hogyan alakul, és a "B" Kft.-ben maradhat-e ügyvezető a "C" Kft. ügyvezetője, vagy el lesz tiltva? "A" Kft.-t hogyan érinti a "C" kényszertörlésének 53%-os tulajdoni része? A "B" Kft. a helyzet megoldásában nem akar együttműködni az "A" Kft.-vel, az "A" Kft.-nek milyen lehetősége van a tulajdoni viszonyok rendezésére? Válaszát előre is köszönöm.