52 találat a(z) termékimport cimkére

Itt a legújabb NAV-útmutató Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közzétette honlapján a 3010/2016. útmutatót a szabad forgalomba bocsátás vámeljáráskor az áfatörvény 95. és 96. §-aiban szabályozott adómentesség alkalmazásáról.

Termékimport kapcsolódó összeszereléssel – áfavonzat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi központú, azonos tulajdonú cégcsoport egyik német és a magyar cége között az alábbi ügylet jön létre: a cégcsoport egyik németországi cégénél az egyik gyáregység gyártó gépsorait leszerelik Németországban, és a cégcsoport magyar cégéhez szállítják, ahol összeszerelik, és a továbbiakban Magyarországon folytatódik a gyártás. A használt gyártó gépsor értékesítője a német cégcsoport német cége, vevője a cégcsoport magyar cége. A gépek németországi leszerelését, magyarországi összeszerelését és üzembe helyezését a gépeket értékesítő német cég megbízásából egy független magyar vállalkozás végzi. Az ügyletben résztvevő minden fél a saját országában regisztrált közösségi áfaalany, áfalevonási jogosultsággal rendelkezik. A kérdés az ügylet áfaminősítése. Az import és a hozzá kapcsolódó összeszerelés esetére az Áfa tv. 32. § vonatkozik? Az összeszerelést végző magyar cég számlázhatja-e adómentes közösségi értékesítésként, áfamentesen a magyarországi összeszerelési szolgáltatást a német megrendelőnek? Köszönettel: Gerendásné Máté Lilla

Termékexporthoz, -importhoz kapcsolódó fuvarozás Kérdés

Megbízók: speditőrök, szállítmányozók, akik belföldi adóalanyok. Megbízás: – Magyarországról viszünk árut EU-ban lévő kikötőig, onnan megy tovább harmadik országba (export), – harmadik országból érkező árut hozunk EU-ban lévő kikötőből Magyarországra. Mindkét esetben papíron az áru még nincs beléptetve EU-ba, Magyarországra, azaz még nincs vámkezelve. A megbízóink nem az áru tulajdonosai. [2018-ban az alábbiak szerint áfamentes számlákat állítottunk ki: – export fuvar: adómentes az Áfa tv. 102. § alapján, – import fuvar: adómentes az Áfa tv. 93. § (2) bekezdés alapján] 2019. 01. 01-jétől az exportra vonatkozó 102. § kiegészítésre került a 3. ponttal Kérdéseink: Export fuvar esetében csak olyan megbízónak számlázhatok áfamentesen, aki ténylegesen kilépteti az árut az EU-ból, azaz aki ténylegesen elszállítja? Ha az áru tulajdonosa megbíz egy szállítmányozót Magyarországon, az megbíz egy fuvarost, aki továbbadja egy alvállalkozó fuvarosnak, akkor a sor végén álló alvállalkozó fuvaros nem számlázhat áfamentesen a első fuvarosnak? Csak az első számú fuvaros a szállítmányozónak? Ki milyen áfával számláz? Az Áfa tv. "Adó alóli mentesség termék importja esetében" című fejezeténél nem láttunk ilyen jellegű módosítást. Tehát, ha a fent hivatkozott 93. § (2) bekezdése megvalósul, arról a megbízóm nyilatkozik, akkor továbbra is jogszerűen számlázunk áfamentesen?

Termékimport vámterhei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termékimport esetében jelent-e valamilyen különbséget a vámterhek kivetésére vonatkozóan az, hogy az exportőr alanyi adómentes vagy áfabevalló adóalany – és ennek megfelelően számláz? Mindkét esetben ugyanazon mértékben kerülnek kivetésre a vámterhek a befogadó ország által, ugyanarra a termékre? A regisztrációs kötelezettség értékhatárát el nem érő értékesítésről van szó. Köszönettel.

Termékimport Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: termékimport esetében, amennyiben a vámhatározat dátuma 03. hó, de a vámhatározat kézhezvétele 04. hó, melyik havi áfabevallásba állítandó be az ehhez kapcsolódó vámhatározatban szereplő levonható áfa? Köszönettel a választ.

Termékimport nem EU-tagállamtól Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni: Egy alapítvány nem EU-tagállamtól szeretne importálni játékokat, segédeszközöket a tevékenységéhez, amely egyéb oktatás. Milyen követelményeknek kell megfelelnie az importáláshoz? Korábban a VPID szám megléte biztosította az azonosítást az ilyen jellegű tranzakcióknál. 2017.01.01-től a VPID szám kivezetésével az adószám megléte elegendő az importáló azonosításához? Tisztelettel: Eco-Design Kft.

Termékimport áfája Kérdés

Magyar importáló cég Kínából importált alapanyagot, és Szlovénia területén lépteti be a közösség területére, ott vámjogilag szabadforgalomba helyezteti, majd a terméket közúton Magyarországra fuvarozzák. A magyar importőr a szlovén áfabevallás végett rendelkezik SI szlovén adószámmal, viszont Szlovéniában nem rendelkezik telephellyel. A magyar importőr egy magyar speditőr céget bíz meg a fuvar lebonyolításával, és a szlovén bevallás készítésével. Szlovéniában a magyar importcég SI szlovén adószáma alatt az áfabevallásba az áru értékét és az ott felmerült vámot szerepelteti „közösségi értékesítésként a HU adószám felé .. A magyar speditőr számlája alapján az importőr HU adószámára kiállítja a számláját, amiben a harmadik országi fuvar és szállítás biztosítását áfamentesként, a közösségi fuvart és a vámszolgáltatást 27 százalékos áfával számlázza tovább. Kérdésem: A magyar cég, mint közösségi beszerzést a vámolás hónapjában vallja be, ahol milyen értéket szerepeltet a fenti összegek közül? A közösségi beszerzés miatt szükséges számlát kiállítani?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink