124 találat a(z) tehergépkocsi cimkére
Tehergépkocsi magáncélú használatának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk tulajdonában lévő teherautók használatával kapcsolatban dolgozóink menetlevelet vezetnek. Mivel telephelyünkön nincs lehetőség a gépkocsik éjszakai tárolására, így a dolgozók az autókkal járnak haza, reggel pedig munkába. Ez több szempontból is megéri nekünk, mivel éjszaka biztonságos helyen vannak az autók, illetve kevesebb a munkába járás üzemanyagköltsége, mintha bérlettérítést fizetnénk a dolgozónak. Ezen kívül előfordul még, hogy kisebb, magáncélú utakra is használják az autót. Kérdéseink a következők: 1. Adómentes juttatásnak minősül-e a dolgozók céges teherautóval történő munkába járása, figyelembe véve a gazdaságossági szempontokat? 2. A magáncélú használatot a NAV által közzétett üzemanyag- és fogyasztási norma és megtett kilométerek alapján számoljuk ki. Helyes-e ez a számítás? 3. A magáncélú használatot ki kell-e áfásan számlázni a dolgozó felé? Ha nem számlázzuk ki, minősülhet-e egyes meghatározott juttatásnak? Ebben az esetben keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? 4. Az üzemanyagköltségek áfája levonásra kerül, kérdésünk az, ha a használat során magáncélú használat merül fel és nem készül számla a dolgozók felé, jogosultak vagyunk-e az áfa 100 százalékos levonására? Válaszukat előre is köszönöm szépen! Tisztelettel: Kaszab Éva
Tehergépkocsi vásárlás EU-n belül. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépkocsit vásárolt Ausztriában, illetve Németországban nettó értékű számlával. Ezeket a tgk-at Magyarországon értékesíti áfás számlával. A tgk-k nem tárgyi eszközök. Konkrétan eladásra vásárolta, de a cég nem tipikus autókereskedő, mással is foglalkozik. Az lenne a kérdésem, hogy ezen beszerzéseket külföldi árubeszerzésként könyvelheti-e, illetve, hogy az áfabevallásban hogyan kell szerepeltetni ezen beszerzéseket? Köszönöm!
Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha áfaalanyiság alatt magánszemélytől beszerzett (tehát nem volt áfalevonás) tehergépkocsit kíván értékesíteni egy cég, amely közben alanyi áfamentes lett, akkor is áfásan kell a tehergépkocsit értékesítenie? Válaszát köszönöm!
Gázkészülék-szerelő tehergépkocsijának áfája Kérdés
Másodállású gázkészülék-szerelő egyéni vállalkozó tehergépkocsit lízingel. A lízing zártvégű pénzügyi lízing. A kezdő befizetés a tehergépkocsi 3 721 ezer forintos árából 2 000 ezer forint. Amikor a tehergépkocsit megvásárolta, 3 hónapig betegállományban volt műtét miatt. Negyedéves áfabevallóként ezért a 2-3. negyedévben nem vontunk le tehergépkocsi áfát. A májusi vásárlás óta eltelt időben kb. 40 százalék a magánhasználat az útnyilvántartás alapján. Kérdésem a következő: 1. Zártvégű lízingnél a számla áfatartalmát vissza lehet-e igényelni a magánhasználat kivételével? 2. A magánhasználat aránya negyedévenként változik, tehát ezt mindig korrigálni kell? Ha igen, mennyi ideig? Tehát például visszaigényeljük a 791 ezer forint áfa 60 százalékát: 475 ezer forintot, majd a következő negyedévben, ha több a magánhasználat, visszafizetünk belőle? 3. A magánhasználatot az útnyilvántartással igazoljuk majd? Köszönettel: L. Edit
Káresemény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépjárműve balesetet szenvedett, káresemény érte, de nem lett totálkáros. Kell-e elszámolni ebben az esetben terven felüli értékcsökkenést? A javítást követően a tehergépkocsi használhatóvá vált. A javítási számlát hogyan kell elszámolni? Köszönöm.
Korábban még használatba nem vett tehergépkocsi Kérdés
Tisztelt Szakértő: Márkakereskedéstől vásárolt 2017. 10. 11-én a társaság egy tehergépkocsit, a kilométeróra-állás az adásvételi szerződés szerint 5 kilométer. A forgalmi engedély szerint az első üzembe helyezés időpontja 2017.08.30. Minősülhet-e a jármű korábban még használatba nem vett járműnek a társasági adó előírása szerint? Válaszát előre is köszönöm!
Útnyilvántartás, menetlevél Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: tehergépkocsinak (össztömeg: 2932 kg), amit kizárólag cégesen használnak, kötelező-e menetlevelet vezetni, vagy elegendő egy nyilatkozat az ügyvezetőtől, hogy kizárólag céges munkavégzésre használják? (Ebbe beletartozik az is, hogy az alkalmazottakat viszik egyik helyszínről a másikra). Tisztelettel: Szűcsné Urbán Ágnes
Gépkocsihasználat Kérdés
Mitsubishi Kaot L 200 gépkocsit kölcsönöz a munkavállaló. A forgalmi szerint tehergépkocsinak minősül. Az Szja tv. szerint viszont elképzelhető, hogy személygépkocsi? 2850 össztömeg, 5 fő szállítására alkalmas, 4 gumiabronccsal felszerelt, Az utastérben 5 személy utazhat a vezetővel, a teherszállításra a plato alkalmas. Kérem segítségét, hogy ez tehergépkocsi vagy személygépkocsi! Hogy lehet elszámolni rá költségtérítést vagy gépkocsihasználatot?
Tárgyi eszköz besorolása Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk fuvarszervezési és szállítási tevékenységet végez. A cégben lévő kamionokat, tehergépkocsikat a nyilvántartásban helyesen műszaki berendezések, felszerelések, járművek között vagy az egyéb berendezések, felszerelések, járművek között tartsuk nyilván? Adózási vagy számviteli szempontból van-e ennek jelentősége? Amennyiben téves a nyilvántartásunk, javíthatjuk-e és módosítani kell-e a társaságiadó-bevallásunkat az A-02-01 lapon? Fejlesztési tartalékot képeztünk kettő járműre, ezért minden törvényi előírásnak meg szeretnénk felelni. Nagyon köszönjük a válaszukat.
Tárgyi eszköz tárgyévet követő elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2016-ban vásárolt tehergépjárművet. (Az adózó áfa visszaigénylésére jogosult.) A számlát erről csak idén mutatta be, a tavalyi üzleti év zárása után. Hogyan kell nyilvántartásba venni idén a járművet (áfa, aktiválás, értékcsökkenés elszámolása stb. kérdésben)?
Egyéni vállalkozónál tehergépkocsi zárt végű lízingje és az értékcsökkenés Kérdés
Kérem közölni, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásban vállalkozási célra használt 2015. szeptemberben zárt végű lízingelt tehergépkocsi után költségként elszámolhatja az értékcsökkenést? Ha nem, miért nem? NAV ellenőrzés nem fogadta el, szja hiányt állapított meg. Köszönettel Négyökrűné..
Tehergépkocsi menetlevél és -használat Kérdés
Kötelező-e menetlevelet vezetni, ha nem szállít árut (például üzletkötők járnak kis "van" haszongépjárművel partnerekhez, nem mindig visznek árut)? Hol van ennek hatályos jogszabályi hivatkozása? Megfelelő-e a GPS követőrendszer kimutatása a költségelszámoláshoz (vagy csak menetlevél jó)? Ha magánhasználat van, azt meg kívánom téríttetni. Ha az elszámolt valamennyi költséget (üzemanyag, bérlet, biztosítás, javítás...) arányosítom az elszámolt időszakra üzleti és magánhasználat szerint kilométer alapján, és a magánhasználatra jutó költséget kiszámlázom a használónak áfával terhelten, helyesen járok el? . Ekkor nem keletkezik a használónak jövedelme, a beszerzések áfája levonva, a magánhasználat áfája megfizetve. A számla mint költségtérítés, vagy mint bérlet kell szóljon? Köszönettel
Lízingelt autó kivezetése szünetelő egyéni vállalkozásból Cikk
Szünetelő vállalkozás tárgyi eszközei közül hogyan lehet kivezetni az eladott eszközöket? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Vállalkozás vagy munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk tehergépkocsi-vezető hiánnyal küzd. Jelenleg lenne egy, a szükséges képesítésekkel rendelkező személy a feladat ellátására, aki azonban a tevékenységet egyéni vállalkozóként szeretné végezni.Tehergépjárművel rendelkezik, azonban nem olyan gépjárművel (hűtött), amellyel a feladatot el kellene nálunk végezni. A vállalkozó azt mondta, hogy az ÖVTJ 494108 kód Tehergépjárművel végzett teherszállító gépjárművezetői szolgáltatás engedélyes közúti közlekedési szolgáltató részére tevékenység alkalmas arra, hogy ő mint vállalkozó ellássa a feladatot, úgy, hogy a hűtős kocsit társaságunk biztosítja a számára. Társaságunk megnézte az ÖVTJ segédletében a fenti tevékenységi kört és több helyütt is megjelent a „tehergépkocsi bérbeadása sofőrrel” megnevezés ezen tevékenységi körre vonatkozóan. Nem találtunk egyértelmű magyarázatot sehol sem arra vonatkozóan, hogy a Tehergépjárművel végzett teherszállító gépjárművezetői szolgáltatás pontosan mit takar.Ha az előzőekből indulunk ki, akkor ezt a szolgáltatást csak úgy lehet végezni, hogy valaki a használatában lévő (akár saját, akár bérelt) tehergépjárművét sofőrrel együtt adja bérbe, „szolgáltatja” másnak, aki közúti fuvarozást végez, azaz a gépjármű és a sofőr együtt alkotja a szolgáltatást.Vagy a szolgáltatás megvalósulhat úgy, hogy a gépjárművezető vezetési képzettségét adja saját gépkocsi nélkül és azt a szolgáltatást igénybe vevő biztosítja? Kérdésem az, hogy az ÖVTJ 494108 a gyakorlatban hogyan értelmezendő?
Tehergépkocsi eladása külfökdre Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2017_7_21_Tehergepkocsi_eladas_kulfoldre_wej A mongol magánszemélynek van tartózkodási engedélye, ami 2017. novemberig érvényes. Ebben az esetben akkor 27% áfás a tehergépkocsi eladása?