118 találat a(z) tehergépkocsi cimkére

Útnyilvántartás, menetlevél Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: tehergépkocsinak (össztömeg: 2932 kg), amit kizárólag cégesen használnak, kötelező-e menetlevelet vezetni, vagy elegendő egy nyilatkozat az ügyvezetőtől, hogy kizárólag céges munkavégzésre használják? (Ebbe beletartozik az is, hogy az alkalmazottakat viszik egyik helyszínről a másikra). Tisztelettel: Szűcsné Urbán Ágnes

Gépkocsihasználat Kérdés

Mitsubishi Kaot L 200 gépkocsit kölcsönöz a munkavállaló. A forgalmi szerint tehergépkocsinak minősül. Az Szja tv. szerint viszont elképzelhető, hogy személygépkocsi? 2850 össztömeg, 5 fő szállítására alkalmas, 4 gumiabronccsal felszerelt, Az utastérben 5 személy utazhat a vezetővel, a teherszállításra a plato alkalmas. Kérem segítségét, hogy ez tehergépkocsi vagy személygépkocsi! Hogy lehet elszámolni rá költségtérítést vagy gépkocsihasználatot?

Tárgyi eszköz besorolása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk fuvarszervezési és szállítási tevékenységet végez. A cégben lévő kamionokat, tehergépkocsikat a nyilvántartásban helyesen műszaki berendezések, felszerelések, járművek között vagy az egyéb berendezések, felszerelések, járművek között tartsuk nyilván? Adózási vagy számviteli szempontból van-e ennek jelentősége? Amennyiben téves a nyilvántartásunk, javíthatjuk-e és módosítani kell-e a társaságiadó-bevallásunkat az A-02-01 lapon? Fejlesztési tartalékot képeztünk kettő járműre, ezért minden törvényi előírásnak meg szeretnénk felelni. Nagyon köszönjük a válaszukat.

Tárgyi eszköz tárgyévet követő elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2016-ban vásárolt tehergépjárművet. (Az adózó áfa visszaigénylésére jogosult.) A számlát erről csak idén mutatta be, a tavalyi üzleti év zárása után. Hogyan kell nyilvántartásba venni idén a járművet (áfa, aktiválás, értékcsökkenés elszámolása stb. kérdésben)?

Egyéni vállalkozónál tehergépkocsi zárt végű lízingje és az értékcsökkenés Kérdés

Kérem közölni, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásban vállalkozási célra használt 2015. szeptemberben zárt végű lízingelt tehergépkocsi után költségként elszámolhatja az értékcsökkenést? Ha nem, miért nem? NAV ellenőrzés nem fogadta el, szja hiányt állapított meg. Köszönettel Négyökrűné..

Tehergépkocsi menetlevél és -használat Kérdés

Kötelező-e menetlevelet vezetni, ha nem szállít árut (például üzletkötők járnak kis "van" haszongépjárművel partnerekhez, nem mindig visznek árut)? Hol van ennek hatályos jogszabályi hivatkozása? Megfelelő-e a GPS követőrendszer kimutatása a költségelszámoláshoz (vagy csak menetlevél jó)? Ha magánhasználat van, azt meg kívánom téríttetni. Ha az elszámolt valamennyi költséget (üzemanyag, bérlet, biztosítás, javítás...) arányosítom az elszámolt időszakra üzleti és magánhasználat szerint kilométer alapján, és a magánhasználatra jutó költséget kiszámlázom a használónak áfával terhelten, helyesen járok el? . Ekkor nem keletkezik a használónak jövedelme, a beszerzések áfája levonva, a magánhasználat áfája megfizetve. A számla mint költségtérítés, vagy mint bérlet kell szóljon? Köszönettel

Lízingelt autó kivezetése szünetelő egyéni vállalkozásból Cikk

Szünetelő vállalkozás tárgyi eszközei közül hogyan lehet kivezetni az eladott eszközöket? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Vállalkozás vagy munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk tehergépkocsi-vezető hiánnyal küzd. Jelenleg lenne egy, a szükséges képesítésekkel rendelkező személy a feladat ellátására, aki azonban a tevékenységet egyéni vállalkozóként szeretné végezni.Tehergépjárművel rendelkezik, azonban nem olyan gépjárművel (hűtött), amellyel a feladatot el kellene nálunk végezni. A vállalkozó azt mondta, hogy az ÖVTJ 494108 kód Tehergépjárművel végzett teherszállító gépjárművezetői szolgáltatás engedélyes közúti közlekedési szolgáltató részére tevékenység alkalmas arra, hogy ő mint vállalkozó ellássa a feladatot, úgy, hogy a hűtős kocsit társaságunk biztosítja a számára. Társaságunk megnézte az ÖVTJ segédletében a fenti tevékenységi kört és több helyütt is megjelent a „tehergépkocsi bérbeadása sofőrrel” megnevezés ezen tevékenységi körre vonatkozóan. Nem találtunk egyértelmű magyarázatot sehol sem arra vonatkozóan, hogy a Tehergépjárművel végzett teherszállító gépjárművezetői szolgáltatás pontosan mit takar.Ha az előzőekből indulunk ki, akkor ezt a szolgáltatást csak úgy lehet végezni, hogy valaki a használatában lévő (akár saját, akár bérelt) tehergépjárművét sofőrrel együtt adja bérbe, „szolgáltatja” másnak, aki közúti fuvarozást végez, azaz a gépjármű és a sofőr együtt alkotja a szolgáltatást.Vagy a szolgáltatás megvalósulhat úgy, hogy a gépjárművezető vezetési képzettségét adja saját gépkocsi nélkül és azt a szolgáltatást igénybe vevő biztosítja? Kérdésem az, hogy az ÖVTJ 494108 a gyakorlatban hogyan értelmezendő?

Tehergépkocsi eladása külfökdre Kérdés

http://adozona.hu/kerdesek/2017_7_21_Tehergepkocsi_eladas_kulfoldre_wej A mongol magánszemélynek van tartózkodási engedélye, ami 2017. novemberig érvényes. Ebben az esetben akkor 27% áfás a tehergépkocsi eladása?

Gépjármű-kereskedő könyvelése Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! 2016.12.19-én feltett "Gépjármű-kereskedő leltárkészlete" kérdésemre adott válaszát köszönöm! Az abban foglaltak alapján szeretném még további segítségét kérni. Ha a tehergépkocsikat késztermékként tartom nyilván, akkor amikor értékesítésre kerül, hova kell átvezetnem? 528-ra vagy 814-re?

Tehergépkocsi értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (pénzforgalmi elszámolású áfás) használt tehergépjárművet értékesítene. Az lenne a kérdésem, hogy ezt milyen árral teheti meg, illetve kell-e számlát kiállítani vagy adásvételi szerződéssel is megteheti, és ha számlát kell adjon róla milyen összegről kell számlát kiállítani, a tgk. maradványértékéről vagy a jelenlegi piaci értékről, vagy a teljes eladási árról? Köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó bevétele származhat-e tehergépkocsik bérbeadásából? Válaszát köszönöm.

Káresemény könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépjárműve áruszállítás közben felborult. A baleset következtében a jármű totálkárossá vált. A sofőr nem az útviszonyoknak megfelelően vezetett, a rakodómunkás alkohol befolyása alatt is állt. Az okozott kárt elismerték. Az autó bekerülési értéke 2014-ben 1 millió 500 ezer forint volt. A káresemény napjáig (2016. augusztus 29.) elszámolt összes értékcsökkenés 500 ezer forint volt. A terven felüli értékcsökkenés 1 millió forint. Az okozott kár a munkavállalók által 700 ezer forint, a munkáltató 300 ezer forintot átvállalt, mivel ő adta ki a feladatot a munkavállalók részére. A munkavállalók havonta törlesztik a rájuk eső összeget, fejenként 20 ezer forintot. A tehergépjárművet kivonták a forgalomból, de 600 ezer forint értékű alkatrész még felhasználható belőle, amit a későbbiek folyamán a vállalkozás saját maga kíván felhasználni. Kérem a fenti gazdasági események könyvelésének részletes leírását! Köszönettel.

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magyar adózó uniós tagországba fuvaroz 3,5 tonna alatti tehergépkocsival az uniós országba nem kap sem a gázolajról, sem az útdijról számlát, hogyan könyvelhetem el? Nyugták állnak rendelkezésre. Az útdíj áfáját levonhatom nyugta alapján és a 3,5 tonna alatti tehergépkocsi miatt? Elek áfát igényelhetek nyugta alapján? Köszönettel

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt cég a személyi jövedelemadóról szóló törvény 3. § 45. pontjának meghatározása szerinti tehergépjárművet használ. Vagyis az a személyi jövedelemadó szerint nem minősül személygépkocsinak. A gépjárművet egy magánszemély használja, aki semmilyen útnyilvántartást, menetlevelet nem vezet. Így a magáncélú használat és a hivatalos célú használat nem különíthető el. A gépjárműre költségelszámolás kizárólag értékcsökkenési leírás, súlyadó és cégautóadó tekintetében történik. Az adott gépjárműre cégautóadót vallottunk be, és fizettünk meg, ezzel kiváltva az esetleges más felmerülő szja- és tao-kötelezettségeket. Védhető-e ez az eljárás egy esetleges ellenőrzés során, figyelembe véve azt a szabályt is, miszerint a tehergépjárművekre cégautóadót nem kell fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink