51 találat a(z) szakképesítés cimkére

Munkakörhöz szükséges képesítés megszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Egy munkáltató olyan munkavállalóval szeretne munkaszerződést kötni, aki nem rendelkezik a munkakör betöltésének feltételeként előírt középfokú képesítéssel. A középfokú képesítést mind a munkáltató, mind jogszabály előírja. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló a munkakört a szükséges képesítés hiányában is betöltheti azzal, hogy vállalja, hogy a képesítést bizonyos határidőre megszerzi? Jól gondoljuk, hogy erre az esetre köthető tanulmányi szerződés, mivel jelen esetben a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót? Ha a felek nem kötnek tanulmányi szerződést, a munkáltató köteles munkaidő-kedvezményt és a kiesett időre távolléti díjat fizetni, és köteles továbbá megtéríteni a tanulmányokkal kapcsolatos költségeket az Mt. 51. § (2), 146. § (3) b) és 55. § (1) g) alapján? Ha a munkavállaló nem szerzi meg határidőre a képesítést, a munkaviszonya megszüntethető szakmai alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással? Szíves válaszait ezúton is köszönöm! Tisztelettel.

Egyéni vállalkozó – képesítéshez kötött tevékenység végzése Kérdés

Üdvözlöm! A következőket olvastam Önöktől az "Így vállalkozhat képesítéshez kötött tevékenységre képesítés nélkül címmel 2017.07.15-én: "Az egyéni vállalkozó azonban eleget tehet ennek a feltételnek, ha a tevékenységében akár munkavállalóként, akár más jogviszonyban határozatlan időre közreműködik olyan személy, aki a fenti végzettséggel rendelkezik. Ennek a feltételnek folyamatosan meg kell felelni." Ez azt jelenti " ...akár más jogviszonyban...", hogy ha a vállalkozó egy évben 10 napon keresztül végez olyan tevékenységet, amelyhez nem rendelkezik képesítéssel, vehet fel egyszerűsített foglalkoztatott (efo) szakképzett dolgozót, ezzel teljesíti a törvényi előírásokat? Nekem ez a válasz most nagyon fontos, ilyen ellenőrzésen van az ügyfelem anyaga. Oktatást végzett efós munkavállalóval, mivel ügyfelemnek nem volt ilyen képesítése. Köszönöm az értelmezést. Üdvözlettel: V. Mária

Kávéházi alkalmazottak – kell-e szakképesítés? Cikk

Kell-e szakképesítéssel rendelkeznie a kávéház dolgozójának, vagy elég, ha a tulajdonosnak kereskedelmi végzettsége van? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

1993. előtt szerzett szakképesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 1985-ös szakközépiskolai érettségi-képesítő bizonyítvánnyal rendelkezők hogyan feleltethetők meg a mai Országos Képzési Jegyzéknek? Kitől lehet beszerezni az erről szóló hivatalos iratot (régi iskolától, szakképzési és felnőttképzési intézettől stb.)? Kitől lehet hivatalos állásfoglalást kérni? Válaszát előre is köszönöm.

Vendéglátás: képesítési követelmények és minimálbér Cikk

Közeleg a nyár, a vendéglátás főszezonja, ideje ezért áttekinteni, milyen szakképesítéssel rendelkező személyeket alkalmazhatunk ezen a területen, melyek a vonatkozó jogszabályok. Az a kérdés sem elhanyagolható, hogy a kötelező minimális díjazás mely szintje alkalmazandó ilyenkor.

Egyszerűsített foglalkoztatás, mentesített keretösszeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyszerűsített foglalkoztatásnál mennyi az a mentesített keretösszeg, ami után nem kell külön adót fizetni? (Szakképesített és szakképesítés nélküli munkavállalók esetén.)Köszönöm

Garantált bérminimummal kapcsolatos kérdés Kérdés

Egy építőipari gyártó cég „gyártógép-kezelő”, illetve „feldolgozógép-kezelő” munkakörben kíván munkavállalókat foglalkoztatni. (A munkavállalók foglalkozásának FEOR száma: 8143.) A munkáltató a fenti munkakörök ellátásához nem ír elő külön szakképesítést. Kérdéseink: 1. Van-e olyan jogszabályi előírás, amely szerint a munkavállalóknak kötelező szakképesítéssel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a fenti munkaköröket betöltsék? 2. Amennyiben a fenti munkakörök betöltéséhez a munkavállalóknak kell szakképesítéssel rendelkezniük: 2.1. Melyik jogszabályhely írja elő a szakképesítés meglétének szükségességét? 2.2. Mi a jogszabály által előírt szakképesítés pontos megnevezése? 2.3. A jogszabály által előírt szakképesítés legalább középfokú iskolai végzettségnek, illetve középfokú szakképzettségnek minősül-e? Álláspontunk szerint a fenti munkakörök ellátása nem minősül az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló 21/2010. NFGM-rendelet mellékletének 5.5. pontjában található „Építési anyagelőkészítő gépek kezelése” tevékenységnek. Szíves válaszukat köszönöm!

Óriási a bizonytalanság, kinek jár, és kinek nem garantált bérminimum Cikk

Taxis egyéni vállalkozóra, pincér, pultos, betanított, de szakmunkát végző alkalmazottakra vonatkozik-e a garantált bérminimum – kérdezték olvasóink. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Kell-e dohánybolti eladó részére garantált bérminimumot fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a dohányboltban dolgozó eladó részére kell-e a (megemelt 161 ezer forint összegű) garantált bérminimumot fizetni? A munkáltató korábban sem, és jelenleg sem írja elő képesítési követelményként a bolti eladói vagy más szakirányú képesítést, a dolgozók felvételénél a tapasztalat számít. Válaszát előre is köszönöm.

Szakképesítés nélküli munkakör Kérdés

Tisztelt Cím! A munkáltató gyros- és pizzabárban alkalmaz 9235 FEOR-szám alatt gyorséttermi eladót. Helyesen jár-e el, ha munkabérként szakképzetlen minimálbért 111 000 Ft /hó bért ad, mivel a FEOR-besorolás szerint szakképzetlen munkakörbe tartozik ez a munkakör? A szocho-kedvezménynél érvényesíti a szakképesítés nélküli kedvezményt a szabályoknak megfelelően.

Egyéni vállalkozó – iskolai végzettség Kérdés

A webes ügysegéden keresztül megalakul az egyéni vállalkozás. Be kell-e a 16T/1041-es nyomtatványon is jelenteni az új egyéni vállalkozót a NAV felé, és így szükséges-e – mint biztosítottnak – a szakképesítés, iskolai végzettség adatainak egyidejű közlése is?

Jól nézze meg a könyvelőt! Íme a szemüveg Cikk

Társaságunk végzi a vele kapcsolt viszonyban lévő társaság könyvelését. A kapcsolt cég annyit fejlődött az alakulás óta, hogy időszerű egy önálló könyvelő alkalmazása. Kérdésem: milyen feltételeknek kell teljesülniük, hogy önállóan könyvelhessen és beszámolót készíthessek? A társaságnak nincs könyvvizsgálati kötelezettsége jelen pillanatban. Olvasónk kérdésére Pölöskei Pálné adószakértő válaszol.

Szakképzettség bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a régi dolgozókat újra kell jelenteni amiatt, hogy a "munkavállalók bejelentésébe négy új adat került 2016-tól" a szakképesítésükre vonatkozóan? Vagy csak az újonnan belépőkre vonatkozik a kötelezettség? Köszönettel: Deméné

Szakképesítés ipari, kereskedelmi állásoknál: itt vannak a rendeletek Cikk

Egyes tevékenységek gyakorlóitól az állam – mint szabályozó – megfelelő képesítést követel meg. A szabályozás mögött számos ok húzódhat meg. Ilyen lehet aképesítés, munkavállaló védelme (ne sérüljön meg munkavégzés közben), a vásárló/fogyasztó biztonságának a garantálása, valamint a környezet megóvása. Cikkünkben részletezzük az egyes ágazatokra vonatkozó jogszabályokat.

Szakképesítés alóli mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyugdíjas egyéni vállalkozóként egy falusi kis boltot üzemeltet, kiskereskedelmi tevékenységet végez. A kiszolgálást maga végzi, alkalmazott nincs. Ezt a boltot üzemelteti már 30 éve, viszont nem rendelkezik a jelenleg hatályos, 21/2010. NFGM-rendeletben előírt szakképesítéssel. Tudomásom szerint korábban elégséges volt a ... éves megszerzett gyakorlat a szakképesítés helyett, ha bizonyos éve folyamatosan végezte az adott tevékenységet. A 21/2010. NFGM-rendelet 2. §-ában említi is, hogy a rendelet nem érinti a "megelőző jogszabályok alapján elismert mentesítéseket". Melyik rendeletre utalhatnak? Kérem, legyen szíves megválaszolni, hogy mely jogszabály értelmében üzemeltetheti továbbra is a boltot a megfelelő szakképesítés nélkül, a 30 éve folyamatosan végzett kiskereskedelmi tevékenység jogán. Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó szünetelő egyéni válallkozó

Szipszer Tamás

adószakértő

Kft. és egyéni vállalkozás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink