1059 találat a(z) szabadság cimkére

Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Segítségét szeretném kérni én is az egyik dolgozónk szabadságának az ügyében. Fenntartóváltás történt 2012.09.01-jével, a bennmaradt szabadságát (25 nap) az előző munkáltató kifizeti, s nekünk most 2012.09.01-jétől kellene számolni mostanáig, mert 2014.09.01-jétől jönne vissza a pedagógusunk dolgozni. Dolgozónk 1984-ben, gyermeke 2012.01.06-án született, nem tudom, esetleg milyen adat kellene még, mert nekünk csak 2012.09.01-jétől kell néznünk. Segítségét előre köszönjük!

Kérdés

Tisztelt Szakértők! Munkajogi kérdésben kérnénk a segítségüket. Kétműszakos munkarendben dolgozó munkavállaló esetében a szabadságra és betegszabadságra jutó jövedelmet részletesen hogyan kell kiszámolni? Kell-e bérpótlékot elszámolni ezen időszakokra? Tisztelettel: Csont István

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk két sofőrt alkalmaz tehergépjármű vezetésére, akik külföldön is teljesítenek munkát. A munkáltató nem kívánja megszabni a munkaidő kezdetét, végét, hanem a sofőrökre bízza a munka elvégzésének idejét, csak azt határozza meg, hogy A-ból B-be mikorra kell eljutnia az árunak. Tachográf szerint előfordul, hogy éjszaka vezetnek, illetve kevesebb a pihenőidejük a munka törvénykönyvében előírtnál. Mivel kötetlen a munkaidejük, ezért csak a szabadságról vezet nyilvántartást a munkáltató. Helyesen jár-e el, ha kötetlen munkaidőt alkalmaz, és a munkaszerződésben meghatározott alapbért fizeti ki? Egy esetleges munkaügyi ellenőrzésnél a jelenléti íven kívül elkérhetik a menetlevelet, illetve a tachográfot is?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazottunk 2010. 12. 02-től táppénzen volt a terhességgel összefüggésben 2011. 06. 15-ig. Szült: 2011.06.16-án. Szülési szabadság 2011. 06. 16-tól 2011. 11. 30-ig, 2011. 12. 01-től gyed. Kérdésem, hogy a szülés évében a táppénz idejére jár-e szabadság, illetve a gyed idejére hat hónapra vagy egy évre jár a szabadság? Köszönöm szépen.

Kérdés

Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! Kft. ügyvezető igazgatója – aki egyben tulajdonostárs is, és több éve munkaviszonyban is áll a kft.-nél – az évente járó szabadságát csak részben vette ki. Ezért erre az évre összegyűlt 140 nap szabadsága. Kérdésem: Munkaviszony megszűnése esetén szabadságmegváltás címén mind a 140 napot ki kell fizetni részére? Nagyon köszönöm válaszukat.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott hallgató esetében, mivel a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, a gyakorlati idő tartamára időarányos fizetett szabadság is jár? Másik kérdésem, hogy szakképzési hozzájárulásból 2014-ben a hallgatók szakmai gyakorlatát biztosító munkáltatók kétféle norma alapján igényelhetnek vissza "támogatást"? A NAV oldalán olvastam, hogy a 2012 szeptemberét megelőzően kezdődő hallgatói jogviszonyok esetében a 3485 forintos csökkentő tételt kell alkalmazni. Az ezt követően indult képzéseknél levonható a napi 4530 Ft?

Cikk

Szabadság, betegszabadság, végkielégítés, elmaradt jövedelem miatti kártérítés: mind olyan eset, amikor a (volt) dolgozót távolléti díj illeti meg. De előfordulhat, hogy a munkavállaló nem kapja, hanem ő fizeti a távolléti díjat. Összefoglaltuk a távolléti díj fizetésének, időtartamának és mértékének szabályait.

Kérdés

Egy cég főtevékenysége (alaptevékenysége) közúti áruszállítás. Alkalmi munkavállaló gépjárművezetőként történő foglalkoztatására van-e lehetősége? Elszámolható-e például egy napra 4 óra munkavégzés esetén (órabér alkalmazásával) például 2 000 forint munkabér (a minimálbér 1 napra jutó összegének 85 %-ánál alacsonyabb összeg)? A járművezető vasárnapi munkavégzése esetén kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? Egy szakmai cikkben olvastam, hogy alkalmi foglalkoztatás esetén is jár a szabadság időarányos része. Ha igen, hogyan történik az elszámolása?

Kérdés

A dolgozó havi besorolás szerint bruttó bére 118 000 forint, napi munkaideje 12 óra. Pótlékot is kap (30 százalékosat, 96 órára). 1 nap szabadságot vesz ki. Január hóban ledolgozott 14 napot, az 168 óra, 1 nap szabadság 12 óra, az összesen 180 óra. Ebben az esetben a dolgozó nagyon rosszul jár, mert a törvény szerint az osztószám 174. Ha a szabadságot 8 órában veszem - ami szerintem nem jó, mert a szabadság napján beosztása szerint 12 órát dolgozna -, akkor megkapná a 118 000 forint bruttó fizetését. Nem tudom, hogyan csináljam a számfejtést, hogy a törvényt se sértsem meg, de a dolgozó is megkapja a rendes fizetését. Tehát van egy havi bruttó bér, amihez kapcsolódik egy 12 órás munkaidő. Köszönöm a segitségüket.

Kérdés

Kell-e arányosítani az éves szabadságot, ha a dolgozó táppénzre megy? Ha igen, akkor az alap- vagy a pótszabadságot, vagy mindkettőt csökkenteni (arányosítani) kell-e?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyeden lévő kismama

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Osztalékelőleg visszafizetése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakképzési munkaszerződés, 08-as bevallás

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink