9 találat a(z) szabadidő cimkére
Rendkívüli munkavégzés díjazása munkaidőkereten felül Kérdés
Hétnapos munkarend: létezhet-e a gyakorlatban? Cikk
Egyre több gazdasági területen, különösen az IT-szektorban jelentkezik az az igény, hogy a szolgáltatások folyamatosan, akár hétvégén is nyújthatók legyenek. Ahhoz, hogy egy munkáltató minél rugalmasabban határozza meg a munkavállalók munkarendjét, szükséges az adott munkarend jogi szempontból való vizsgálata, továbbá az esetlegesen felmerülő kockázatok értékelése. Cikkünkben a releváns jogi szabályozás legfontosabb rendelkezéseit foglaljuk össze röviden.
Mikor célszerű kiutalni a SZÉP-kártya-támogatást? Cikk
A járványveszély idején többször változott jogszabályok miatt nehéz eligazodni a SZÉP-kártya-támogatásra vonatkozó adózási kérdésekben Cikkünkben összefoglaltuk a jelenleg hatályos fontos tudnivalókat.
SZÉP-kártya: mindegyik alszámláról lehet fizetni szállást, vendéglátást, szabadidő-szolgáltatást Cikk
Az év végéig szabad az átjárás a SZÉP-kártya egyes alszámlái között, így mintegy egymillió munkavállaló bármelyik SZÉP-kártya zsebből fizethet a szálláshelyért, a vendéglátásért vagy a szabadidős-szolgáltatásért – tájékoztatta az MTI-t Tállai András. A módosítás április 25-én lépett hatályba.
Szabadidő megváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy túlórával kapcsolatos tájékoztató készítése során az Mt-.ben érdekes dologra bukkantunk. A pihenőnapon és munkaszüneti napon történő rendkívüli munkavégzés esetén az 50 százalékos túlóra pótlék mellett szabadidő jár az Mt. 143. § (4) bekezdése alapján. A bekezdés alapján ott nem a ledolgozott órák alapján számolunk szabadidőt, hanem másik pihenőnapot kell biztosítani a munkavállaló számára függetlenül attól, hogy milyen hosszú a rendkívüli munkavégzés tartama. Ez számunkra rendkívül furcsa és nem életszerű, hiszen miért kellene azért esetleg egy egész munkanapnyi órát adni megváltásképpen, ha a kollégának esetleg csak egy-két órát kellett ledolgoznia? A 3. bekezdés teljesen korrekt és világos, miszerint nem adhatunk kevesebb órát, mint amit ledolgozott, azonban a 4-ben már azt írja, hogy „a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít”. Itt jól értem, hogy vagy pihenőnapot, vagy a zárójelben lévő pihenőidőt adhatjuk nekik? Létezik erre valamilyen bírói gyakorlat már esetleg? Kérem segítsenek. Köszönettel, Mária
Túlmunka díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértők! A túlmunka díjazásánál több esetben találkoztam a szabadidő-átalány fogalmával. A túlmunka azonos mértékkel szabadidőben is kiadható. Amennyiben azonban azt nem szabadidővel váltja meg a munkáltató, hanem szabadidő-átalánnyal, akkor ezen esetben az alapbér plusz a túlmunkapótlék az elszámolás alapja? Ezt a fogalmat a munka törvénykönyve nem tartalmazza, így ennek értelmezése nehézségbe ütközik. Tájékoztatásukat megköszönve, tisztelettel: Barta-Thermoker Kft.
Sok a félreértés a bérpótlékok számításánál: ezekre figyeljen oda! Cikk
A bérpótlékokra vonatkozó szabályok a munka díjazásával összefüggésben kiemelten fontosak. Az alábbiakban a leggyakoribb félreértéseket mutatjuk be, illetve javaslatot is teszünk a bérpótlékszámítás szabályainak egyszerűsítésére.
Szabadidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi segítségre lenne szükségem. Cégünknél a túlórák kifizetése eddig elvileg úgy történt, hogy a dolgozó "csúsztathatott" – ha kérte –, ha egy-két túlórája volt az adott hónapban, ha elérte a nyolc óra túlórát, akkor meg kifizettük. Érdeklődnék, hogy ez így jó-e, illetve lehet-e halmozni a túlórákat például, ha 3 hónap alatt jön össze, a nyolc túlóra, az kifizethető-e? Válaszát előre is köszönöm.
Így sértik meg a szabályokat a munkaadók Cikk
Az ellenőrzött munkavállalók 62 százalékát, mintegy 22 600 embert foglalkoztattak szabálytalanul idén az első negyedévben, ami 11 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának tájékoztatásából.