222 találat a(z) számlaadás cimkére
Pohárbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy rendezvények lebonyolításával foglalkozó társaságnál az alábbi gyakorlati problémába ütköztünk: A rendezvények során üvegpoharakban adják el a kimért italokat és az első ízben történő fogyasztáskor 500 forint ellenében átadják a poharat a vendégnek. Amikor nem szeretne több italt elfogyasztani, a poharat visszaviheti, és az 500 forintot visszakapja. A gyakorlatban jelenleg pohárjegyet kap az 500 forint letét kifizetésekor, majd amikor visszaviszi a poharat, a pohárjegyet visszakérik, és megkapja a letéti pénzt. Sok esetben azonban a pohárjegy elveszik, és nem tudják visszavinni azt. Hogyan járnánk el helyesen a pohárjegyek esetében? A pohár átadásakor kell-e nyugtát adni, illetve, amikor visszaviszik a poharat, milyen bizonylatot kell adni? Válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Simonné
Adószámos magánszemély – falusi turizmus Kérdés
Tisztelt Szakértő! Falusi turizmussal foglalkozó, ha számlát állít ki cégnek, és a kiállított számlán szereplő összeget teljes egészében megkapja, akkor mi a teendője? A kifizető nem vonta le tőle a szja-t, és nem fizetett utána ehót A kifizetőnek minden esetben kötelessége az adószámos magánszemély után a 08-as bevallást beküldeni, és megfizetni az ehót és a szja-t? Példa: ha kiállítok egy számlát 10 000 forint értékben egy cégnek, akkor a cég ezután, mint kifizető, fizet 27 százalék ehót (2 700 forint), 10 százalékos költséghányaddal számolva 9 000 forint uán fizeti meg a 16 százalék szja-t (ami 1440 forint), ezt a 08-as bevallásában bevallja, és nekem, mint számlát kibocsátónak csak a szja-val csökkentett összeget fizeti ki (8 560 forint). Ebben az esetben adni kell-e a kifizetőnek a részemre erről a befizetésről valami nyilatkozatot? Ha a kifizető nekem a számla teljes összegét kifizeti, akkor én köteles vagyok ennek a számlának a szja-ját és az ehóját is bevallani, megfizetni úgy, mintha magánszemélynek adtam volna ki a szobát? Köszönöm.
Szoláriumgépek elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. szoláriumgépeket kíván üzemeltetni egy zárt üzletben. Ezek a gépek pénzérmével működnének, és mérnék a szoláriumozás idejét, az üzletben nem lesz, aki ezeket felügyelje, csak a vevő. Kérdés az lenne, hogy kapnak nyugtát a vevők, és hogy számol el a cég a bevételéről a NAV felé, mi ilyenkor a teendő? Köszönettel: Betana Bt.
Számlaadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk elvesztett egy pert, melyben fizetési kötelezettsége keletkezett. Megállapodtunk, hogy havi részletben törlesztjük az összeget. Elég-e a megállapodás, vagy ettől függetlenül havonta a törlesztőrészletről számlát kell kiállítani? Tisztelettel: Nagy István
Könyvértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos (nem áfás) magánszemély vagyok, nemrég kiadták a könyvemet, amit értékesíteni szeretnék kiskereskedelmi egységekben is. A kereskedő (egyelőre szóbeli megállapodás alapján, majd csak egy hónap múlva számol el az eladott könyvek árával (a megmaradt könyv vagy marad továbbra is nála, vagy elhozom). Hogyan lehet, illetve mi a szabályos bizonylatolás ebben az esetben? Esetleg átveheti tőlem szállítólevélen a könyveket, és majd a megállapodás szerinti napon az eladott könyveket kiszámlázom? Mi a szabály? Válaszát köszönöm! Gabriella
Jövedéki kisokos: így bukott le a peches borkereskedő a légópincével Cikk
1,3 millió forintjába és a lefoglalt árukészletébe került a jövedéki ellenőrzésen megbukott kereskedőnek az, hogy nem fordított kellő figyelmet a „papírmunkára”. Más vállalkozók okulására, cikkünkben részletesen bemutatjuk, miként lehet igazolni a jövedéki adó hatálya alá tartozó áru eredetét.
Pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy gépjárműalkatrészt felújító szolgáltatást végző műhelynek kell pénztárgéppel rendelkeznie? Vagy elegendő a számla, illetve a nyugtaadás? Köszönöm.
Pénztárgép havi jelentés Kérdés
Egyéni vállalkozó 476401 TEÁOR kóddal kerékpárt értékesített. Erről a vevő számát kért, és kapott is. A kérdés az, hogy ebben az esetben be kell-e a pénztárgépbe is ütni az összeget? Ha mégsem került be az összeg a pénztárgépbe, akkor be kell jelenteni a havi PTG-nyomtatványon a NAV felé?
Tárgyi eszköz értékesítése adásvételi szerződéssel Kérdés
Eladó kft. áfával beszerzett használt fogászati gépet értékesít. Mivel alanyi mentes, az áfát beszerzéskor költségként számolta el. Mind az eladó, mind a vevő orvosi tevékenységére tekintettel mentes az adó alól a 85. § alapján. Az adásvételi szerződés a két kft. között nem elegendő bizonylat, az eladó kft.-nek a tárgyieszköz-értékesítésről számlát kell kiállítania? Áfásan vagy áfa nélkül? Előre is köszönöm a választ.
Egyéb szálláshely-szolgáltatás bizonylatok Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy lakást egyéb szálláshely-szolgáltatás keretében adok ki turistáknak. Átalányadozást választottam (32 000 forint/szoba). Többféle variáció van: 1. A vendég közvetlenül nálam foglalja a szállást, és banki átutalással fizet, a szerződésben foglaltak alapján. Milyen bizonylatot kell kiállítani, és milyen teljesítési dátummal? Csak számla? Vagy nyugta is lehet? 2. A vendég közvetlenül a helyszínen, készpénzben fizet. Milyen bizonylatot kell/lehet kiállítani (számla/nyugta)? 3. A vendég egy közvetítőn keresztül foglalja a szállást, és a közvetítőnek fizet. A közvetítő a szállásdíjat (mínusz kommisszió) átutalja nekem 2 nappal azután, hogy a vendég megérkezett. Milyen bizonylatot kell/lehet kiállítani (számla, nyugta)? Kinek a nevére: a közvetítőére vagy a vendégére? 4. A vendég közvetítőn keresztül foglalja a szállást, nálam kifizeti a helyszínen. A hó végén a közvetítő számlázza nekem a tárgyhavi közvetítési díjakat. Mi az idegenforgalmi adó alapja: a vendég által fizetett díj vagy a közvetítési díjjal csökkentett? Előre köszönöm a részletes válaszát. Üdvözlettel.
Számla-nyugta Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mozgó éttermi vendéglátás (TEAOR 56.1) milyen számlázási, nyugtaadási kötelezettség alá esik? A 48/2013.(XI.15) NGM rendelet 1. számú melléklet mentesíti az online pénztárgéppel történő nyugtaadás alól. Melyik törvény írja elő, kinek, milyen bizonylatot kell adni? Köszönettel.
Adatszolgáltatás számlás értékesítésről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásban nagykereskedelmi tevékenység keretében saját előállítású hízó sertést értékesítenek. Időnként, kis mennyiségben magánszemély is vásárol. Minden esetben számlát állítanak ki. Pénztárgéppel nem rendelkeznek. Milyen adatszolgáltatási kötelezettségük van a NAV felé? Köszönettel várom a válaszát.
Számlaadás online pénztárgép használata mellett Kérdés
Alapkérdésünk az, hogy mi a teendő abban az esetben, ha egy online pénztárgéppel rendelkező üzletben az alaptevékenységgel összefüggő vásárlásról egy vevő cég számlát kér? Másik eset, ha egy magánszemély a vásárlásról kér számlát. Melyik esetben nem kell beütni a pénztárgépbe a vásárlás értékét, illetve melyik esetben kell a PTGSZLAH bevallást a NAV-nak benyújtani? Kérdésünk további része, hogyan kell eljárni abban az esetben, ha mondjuk egy büfé alaptevékenységgel foglalkozó társaság egyik tagja művészeti produkciókat is készít, és arról ad egy vevőnek számlát? Köszönettel: Takács Gyula
Kata és a nyugta Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó internetes kereskedelemmel foglalkozik, tehát interneten meghirdeti az áruját, és postázza annak, aki azt megrendeli. Elegendő neki nyugtát adni, ha a vevő nem kér számlát, vagy mindenképpen számlát kell kiállítania?
Perköltség ügyvédi irodánál Kérdés
Ügyvédi iroda könyvelésével foglalkozom. Ügyfelem a pernyertes fél jogi képviselője. Számára a bíróság perköltséget ítél meg (100 ezer forint+áfa), mely a pervesztes felet terheli. Ha jól tudom, a pernyertes fél jogi képviselőjének számlaadási, áfafizetési kötelezettsége nem keletkezik (áfafizetési és számlaadási kötelezettség kizárólag a pernyertes fél és jogi képviselője közötti jogviszonyban jön szóba.) Kérdés, hogy helyesen és a jogszabályoknak megfelelően jár-e el az ügyvédi iroda, ha a fentebbi módon megítélt perköltségről számlát nem állít ki, az áfával növelt összeget (127 ezer forintt) egyéb bevételei között szerepelteti, és annak megfelelően adózik utána (társasági adó)? Köszönettel!