87 találat a(z) számla helyesbítése cimkére
Közösségi beszerzés – számla helyesbítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi beszerzésről kiállított számláját helyesbítette az eladó, aminek a következtében nőtt az adóalap. A 2017. 12. havi számláját helyesbítette 2018. 04. hóban. Ebben az esetben önellenőrizni kell a 2017. 12. hónapot, és be kell állítani a fizetendő és levonható áfába is a helyesbítő számla alapjának az áfáját? Köszönöm a választ.
Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Bérleti szerződés alapján egy pótkocsit a fuvarozó vállalkozásunk egy másik vállalkozás használatába adta. Évek óta fizetik a bérleti díjakat, számla ellenében, azonban a legutolsó számlánkat nem fizették ki, azzal indokolták, hogy megállapodás született a két vállalkozás tulajdonosai között, hogy 18 ezer eurót fizetnek ki, és a tulajdonukba kerül a pótkocsi. Elégséges-e a szerződésmódosítás? Hogy részletre vételről és nem bérleti szerződésről kellett volna a számlákat kiállítani? Hogyan tudjuk a már kibocsátott és kifizetett vevői számláinkat helyesbíteni? Mikor kell ebben az esetben az adásvételi szerződést kiállítani? Lehet-e kompenzálni a már megfizetett bérleti díjak összegével az adásvételről kiállítandó számlát? Tisztelettel: Vajda Sándorné
Számla javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017. 01. 19-én állított ki generálkivitelezésről szóló fordított adós részszámlát a vevő számára (telj. dátuma is 2017. 01. 19). Időközben a megrendelt szolgáltatás meghiúsult, mivel kiléptünk a kivitelezésből, így az utolsó leszámlázott összegre csak részben vagyunk jogosultak, a most végzett utólagos elszámolás alapján. A vevő a különbözetről helyesbítő számlát kért. Kérdés: a számlát mely módon korrigálom helyesen (stornó, jóváíró, helyesbítő)? Illetve az elkészült számlát/számlákat milyen áfabevallási időszakban kell szerepeltetnem, milyen teljesítési dátummal kiállítanom? Köszönettel.
Számlakorrekció közösségi adómentes értékesítés helyett Kérdés
2013-2016. között terméket vásároltunk, mellyel kapcsolatos számláinkat közösségi adómentes értékesítésről állította ki partnerünk. 2016. év végén partnerünk egy belső revízió során megállapította, hogy ezen számláikat 27%-os magyar áfatartalommal kellett volna kiállítaniuk, tekintettel arra, hogy a terméket közvetlenül a magyarországi raktárukból szállították ki. Ezen tévedésüket úgy korrigálták, hogy 2017. februárjában megküldték a helyesbítő számláikat magyar adószámuk alatt, 27%-os áfatartalommal kiállítva, melyek helyesbítik a korábban kiállított számláikat. Ezután közlik a következőket: A számlák áfatartalmát már átutalták a magyar adóhatóságnak, így ezt az áfaösszeget, mint előzetesen felszámított, levonható adót az áfabevallás során az adóhatóságtól igényeljük vissza, majd utaljuk át részükre. Mellékeltek egy kimutatást, illetve táblázatot is a négy év során kiállított "eredeti" számláikról is. Kimutatták, hogy mennyi a számukra utalandó áfaösszeg. "Fájdalomdíjként" a több mint 4 millió forint számukra utalandó összeg 3%-át megtarthatjuk, illetve engedmény formájában "jóváteszik" tévedésüket. Szeretném segítségüket kérni ezen feladatom megoldásához. Szeretnék mind a szakmai, mind az emberi szempontoknak megfelelni. Az áfatörvény és az áfabevallás tanulmányozása során egyre jobban elbizonytalanodom. Ismereteim szerint ez egy áfabevallást érintene, de akkor még ott vannak az A60-asok, majd az ügyletnek a könyvelésben való megjelenítése. Előre is köszönöm!
Számlával egy tekintet alá eső okirat Kérdés
Ügyfelem februárban kiállított 400 darab kimenő számláján helytelen teljesítési időt tűntetett fel. Az összes számlán ugyanazt a két dátumot cserélte fel, azaz mind a 400 darab számlán 02.28-a helyett 02.20-át kellett volna írnia. Azt a tanácsot kapta, hogy állítson ki egy számlával egy tekintet alá eső okiratot, melyen szerepel a kiállító (ügyfelem) neve, székhelye, adószáma és a szöveg, amely utal a helyes és helytelen teljesítési időpontra. Azonban a vevő neve nem szerepel az okiraton, csak a kiállított számlák -tól, -ig sorszáma, a fent említett (400 darab számla kezdő és utolsó sorszáma). Ezt az okiratot küldené tovább a 400 helytelenül kiállított számla címzettjének. Elfogadható ez a megoldás? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK
100 ezer forint áfa a számlában Kérdés
Egyes szállítóink nem tüntették fel az adószámunkat a 100 ezer forintot meghaladó áfatartalmú számláikban. A javítás milyen módja nem kifogásolható a jövőben?
Számlahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Válaszadó! A partner „kérésének” megfelelően kiállított a vállalkozóm egy számlával egy tekintet alá eső bizonylatot, amelyen a számla keltét 2016.12.30-ára módosítja. A vállalkozóm számlázó programja ilyen nyomtatványt nem tud kiállítani. Vállalkozóm a számlamódosítót world formátumban az áfatörvényben meghatározott tartalmi követelményeket figyelembe véve állította ki, szigorú számadású sorszámmal ellátva. A számlahelyesbítőt a partner a következő indokkal nem fogadta el: A mellékletben küldött számlával egy tekintet alá eső okiratot nem áll módunkban befogadni, mert nem felel meg az 2007. évi CXXVII. törvény 170. § (2) bekezdésében foglaltaknak. "Szeretném tájékoztatni, hogy számítógépes programmal készített számla esetén a főszabály az, hogy a korrekciós bizonylatnak is a számítógépes programmal kell készülnie. A számlával egy tekintet alá eső okirat alatt nem értendő egy wordben megszerkesztett bizonylat." A kérdésem arra irányulna, hogy van-e jogalapja a helyesbítő számla be nem fogadásának? Válaszát előre is köszönöm.
Vevőszámla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Időrendben meddig lehet sztornírozni a tévesen kiállított vevői számlákat? Vevői számlák kontírozása: a számlázó program és a főkönyvi könyvelési program között van adatátadási lehetőség, ilyen esetben a számlára fel kell-e tüntetni a kontírszámokat? Segítségét köszönöm, Ildi
Számlaszöveg módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nagy forgalmat lebonyolító vállalkozás pénzforgalmi adóstátusza két hónapja megszűnt, a bevételi értékhatár túllépése miatt. Az ezzel kapcsolatos adóbejelentés a NAV részére már meg is történt határidőre. Csak most derült ki, hogy a számlázóprogramban korábban rögzített/beállított "pénzforgalmi elszámolás" szöveggel kerültek kiállításra a számlák (több is), mert ennek módosítására sajnos nem került sor. Mi a jogszerű teendő? A kiállított számlákat módosítani kell, vagy az érintett partnereknek elegendő kézbesíteni egy levelet a hibáról?
Időszakos elszámolású, belföldi fordított adózású ügylet – számlahelyesbítés II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábban feltett, azonos című kérdésemet pontosítanám. A számla befogadója a fizetendő és a levonható áfa összegét az áfatörvény 60. paragrafusa szerint állapította meg, és vallotta be. A számla kiegyenlítése megtörtént 05. 23-án. A javítás úgy történne, hogy A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózzák, és helyette új számlát állítanak ki. Az áfatörvény 58. §-a szerint teljesítés esetében az új számlán milyen dátumokat (áfateljesítés időpontja, fizetési határidő) kell kfeltüntetni, ha azt novemberben állítják ki? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016. 04. 30.; számla kelte: 2016. 05. 06., fizetési határidő: 2016. 05. 20. B eset: ugyanazon az áprilisi számviteli teljesítésű számla esetében számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2016 novemberében) a szolgáltató cég. Ebben az esetben mik lesznek a helyes dátumok? A számlával egy tekintet alá eső okirat kelte adott (a mindenkori kibocsátás dátuma). Milyen áfateljesítési időpont és milyen fizetési határidő szerepeljen az okiraton? Megerősítést kérek (törvényi hivatkozással), hogy az említett számviteli teljesítésű szolgáltatásnál sem a sztornózott, illetve a később kiállított új számla esetében, sem a később kiállított okirat esetében nem változik sem az áfateljesítés időpontja, sem a fizetési határidő? A számla befogadójának nem keletkezik önellenőrzési kötelezettsége?
Pénzforgalmi áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016 szeptemberében a pénzforgalmiáfa-határt elérte, azonban ez csak most derült ki, mivel több kimenő számla sem került a könyvelésre. A változásbejelentés a NAV felé megtörtént. Kérdésem, hogy az azóta kiállított számlákkal mi a teendő? Számlahelyesbítés szükséges, azt tudom, de azokra a számlákra is vonatkozik ez, amelyek ellenértéke azóta befolyt? Vagy elég helyesbíteni azokat, amelyeké még nem? Köszönöm válaszát. Üdv.: Fazekasné
Időszakos elszámolású, belföldi fordított adózású ügylet – számlahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Április havi számviteli teljesítésű, időszakos elszámolású ügyletnél, számlahelyesbítés esetén a fizetési határidő, és az áfateljesítés időpontja változik-e abban az esetben, ha a helyesbítő okirat kiállítása novemberben történik? Fordított adózás alá tartozó (áfaalany partnerek közötti) ügylet, szerződés szerint havonta kerül elszámolásra az adott időszakra vonatkozó teljesítés. A számla kiállítása hibásan történt, hiányzik a vevő adószáma, és a számla áfateljesítési időpontja nem az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti. A javítás úgy történne, hogy A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózza a szolgáltató cég, és helyette új számlát állít ki. Az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti teljesítés esetében az új számlát milyen dátumokkal (áfateljesítés időpontja, fizetési határidő) kell kiállítani, ha a helyesbítő számla novemberben kerül kibocsátásra? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016.04.30.; számla kelte: 2016.05.06.; fizetési határidő: 2016.05.20. B eset: ugyanazon áprilisi számviteli teljesítésű számla esetében számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2016. novemberében) a szolgáltató cég. Ebben az esetben mik lesznek a helyes dátumok? A számlával egy tekintet alá eső okirat kelte adott (a mindenkori kibocsátás dátuma). Milyen áfateljesítési időpont és milyen fizetési határidő szerepeljen az okiraton? A segítséget előre is köszönöm.
Számlázás: EU-s vagy nem? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Londonban bejegyzett cég EU-s adószámmal rendelkezik. Magyarországon központi irodája van (bejegyzett cégként nem találtam meg a magyar cégnyilvántartásban). Számlát bocsát ki magyar nyelven, forintban, magyar bankszámlára kéri a számla ellenértékét. A számla nem tartalmaz áfát. Kezelhetem-e EU-s beszerzésként? Vagy kérjem a számla módosítását?
Ingatlanvásárlás – áfahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy ügyfelem, aki havi áfabevalló. 2015. 08. hóban vásárolt egy ingatlant. A számlát az ingatlan jellege és a felek jogállása alapján fordított áfásan kellett volna kiállítani, ennek ellenére egyenes áfával történt a számlázás. Egy évbe telt meggyőzni mindkét felet, hogy az ügyletben ily módon jelentős kockázat van, legfőképp a számlabefogadónál, aki levonásba helyezte az áfát. A levonás feltételei a befogadó paraméterei alapján egyébként fennállnak. 2016. 09. hóban elkészült a számlával egy tekintet alá eső módosító okirat, ahol a korábbi egyenes áfa (helyesen) fordított áfára változott. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a számlabefogadónál hogyan kell a jogszabálynak megfelelően elvégezni az önellenőrzéseket? Első lépésben egyértelmű, hogy a 2015. 08. hóban jogosulatlanul levonásba helyezett áfa miatt önellenőrizni kell a bevallást, azaz itt keletkezik egy kötelezettségnövekedés. Logikailag mivel az ügylet fordított áfás, a számla befogadójának 2015. 09. hóban is keletkezik fizetendő adója (teljesítést követő hó 15. napja szabály miatt), ugyanakkor kérdéses, hogy ugyanabban a hónapban levonásba lehet-e helyezni az áfát, avagy csak az okirat keltének megfelelő hónapban (2016. 09. hóban)? Válaszát előre is köszönöm!
Sztornó számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy ha egy számlát már helyesbítettünk, de az ügyfél mégsem fogadja be, akkor sztornózni lehet csak, vagy helyesbítővel is lehet mínuszolni? Üdvözlettel.