54 találat a(z) parkolás cimkére

Számla parkolási szolgáltatásról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk számlát kért 2016. 09.hóban a 2016. 05. és 06.havi parkolásairól. Ehhez az eredeti nyugtákat (parkolójegyeket) benyújtotta a parkolási szolgáltatást nyújtó céghez. A parkolási szolgáltatást nyújtó cég az utólagos számlakibocsátási igényt azzal utasította el, hogy az áfatörvény 163. §-a szerint a számlát észszerű határidőn, de legkésőbb 15 napon belül kell kiállítani a szolgáltatás nyújtását követően Ez gyűjtőszámla esetében (ehhez a két fél előzetes megállapodása is szükséges lenne) is az adó-megállapítási időszakot követő 15 napon belül lehetséges. A cég arra is hivatkozott, hogy a számviteli törvény 167. § (1) bekezdése szerint a külső bizonylatokkal szembeni tartalmi követelményeknek a nyugta is megfelel, valamint hogy a 167. § (3) bekezdés szerint a külső bizonylat alaki és tartalmi hitelessége, megbízhatósága – ha ez másképpen nem bizonyítható – az érintett szervezet képviselője vagy belső szabályzatban erre feljogosított személy aláírásával is igazolható. Tehát a számlától eltérően a nyugta ugyan önmagában nem elszámolható, de a legújabb értelmezések szerint a költség felmerülésének bármilyen bizonyítottsága, illetve az erre felhatalmazott személy igazolása esetén azonban igen. A kérdés az, hogy helyesen járt-e el a parkolási szolgáltatást nyújtó cég, amikor megtagadta a számla kiállítását a korábbi időszakokra? Válaszát előre is köszönöm!

Konténer "parkolás" előzetes áfája Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy épületvillamossági kivitelezést végző társaság időnként sitt elszállítása végett konténereket rendel meg, amiben a keletkező sittet elszállíttatja. Az irodaház, amelyikben a munkát végzik, a belvárosban van, ezért az irodaház elé nem állíthatják a konténert, mert ahhoz külön területfoglalási engedély kellene, illetve az irodai dolgozók másnapi munkakezdéséig nem tudják elszállíttatni, ezért a szomszédos szabad területen, ahol egyébként parkoló üzemel, tárolják a konténert, amelyért a parkolót üzemeltető cégnek napidíjat fizetnek. A parkoló tulajdonosa a taxisokhoz hasonló kisalakú előnyomott készpénzes számlát alkalmaz, amelyen a nyomda által rányomtatva konkrétan "Parkolási szolgáltatás" és az "SZJ 63.21.24.0" szám szerepel, a "Gk.rendszáma" mezőbe pedig tollal beírják, hogy "KONTÉNER", továbbá a szintén előnyomott, megfelelő érték mezőket töltik ki ("nap": 1; az egységár és érték pedig minden esetben kereken 10 ezer forint). A számlán semmi egyéb információ nincs feltüntetve. Önök szerint az így kiállított számla előzetes áfatartalma levonható áfaként elszámolható? (A szolgáltatás természetesen a kivitelező cég áfaköteles tevékenységéhez kapcsolódik). Véleményem szerint ebben az esetben nem parkolási szolgáltatásról, hanem valójában területfoglalásról van szó, ezért az áfa levonható, bár a leírtak szerinti számlainformációkat kissé zavarosnak tartom. Előre is köszönöm a segítségüket! Tisztelettel: KSI

Parkolás kifizetése a dolgozó számára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy novembertől a cég székhelye előtt fizetős lesz a parkolás (440 Ft/óra), ami eddig ingyenes volt. Páran autóval járunk, és a havi plusz 80 ezer forintos parkolást nem tudjuk kigazdálkodni a fizetésünkből. Az lenne a kérdésem, hogy a cég köteles-e kifizetni ezt a parkolási díjat a dolgozó részére, vagy eleve a dolgozó helyett fizetni? Segítségüket előre is köszönöm!

Hivatali célú költségek Kérdés

Egy kft. ügyvezetője (nem munkaviszonyban látja el feladatát) a céges útjaival kapcsolatban különböző számlákat, illetve bizonylatokat (amelyek nem számlák) ad le a könyvelés felé. Ezen számlák, bizonylatok a cég külföldi partnereinek felkeresésével kapcsolatosak, rendszerint repülőjegyek, szállás+reggeli, parkolás, útdíjak, tankolás, gépkocsibérlés, étkezés. Ilyen üzleti utak esetében a társaságnak kell kiküldetési rendelvényt kiállítania, hiszen nem a munkáltató küldi el munkavállalóját céges útra, hanem maga az ügyvezető utazik. Hogyan lehet elszámolni azon költségek összegét, amelyről nem ad a cég névére szóló számlát? Például van, hogy parkolóautomatából vásárol parkolójegyet külföldön. A cég, valamint az ügyvezető (aki külföldi állampolgár) szempontjából keletkeztet-e adókötelezettséget bármelyik tétel (például a nem szállásdíjban foglalt reggelin kívüli étkezés)? A számlákat az 52-es utazási, kiküldetési költségek között kell nyilvántartani? Esetleges ellenőrzéskor, hogyan bizonyítható, hogy valóban üzleti céllal jelent meg az ügyvezető, ha például a partner megkeresése után mégsem kötöttek üzletet? A külföldi számlák tekintetében áfa szempontjából van-e valami bevallási kötelezettség? A számlán a "kinti" adómértéket tüntették fel.

Parkolóházi költség elszámolása Kérdés

Költségként elszámolható-e a parkolóházi parkolás 77 ezer forintos éves bérleti díja?

Parkolás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Italautomata berendezések karbantartásával foglalkozó vállalkozó a munkája során gyakran parkol, mivel az egész országban dolgozik. Kérdésem, hogy ennek áfája levonható-e? A másik kérdésem, hogy, ha az autót csak éjszakára vagy munkaszüneti napokon parkoltatjuk, akkor mi a helyzet? Hogyan lehet különbséget tenni a parkolás és a bérlet között? Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel. Reinhardt Éva

Társasház számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasház lakói a ház udavarán tartják a kocsijukat. A társasház ezt a lakók felé parkolási díj címén kiszámlázza. Kérdésem, hogy ki kell-e számlázni ezt egyáltalán? Ha igen, kell-e rá áfát felszámítani, illetve milyen adó- és járulék terheli még ezen felül? A társasház be van jelentkezve áfakörbe. Tisztelettel várom válaszukat.

Amit a telefonszámla adójáról és számviteléről tudni érdemes Cikk

Engedménnyel vásárolt készülék, előfizetési díj, telefonbeszélgetések díja, internet-használat, cégautó parkolási díja, adomány. Bemutatjuk, hogyan kell elszámolni, ha mindezeket tartalmazza a telefonszámla.

Cégautóadó parkolási, útdíj elszámolás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő!Cégautóadóhoz kapcsolódó fizetési kötelezettség helyes értelmezéséhez kérem segítségüket. A Gjt. 17/A (1) szerint: "Adóköteles az a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerinti személygépkocsi ... továbbá az a személygépkocsi, amely után a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint költséget, ráfordítást, illetve az Szja tv. szerint tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást (a továbbiakban költség, ráfordítás, értékcsökkenési leírás együtt: költség) számoltak el."Tárgyi mentesség a (2) alapján: "Nem adóköteles az a magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelynek használatával összefüggésben a használó - költségei ellentételezésére - kizárólag az Szja tv. 7. §-a (1) bekezdésének r) pontja és 25. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti költségtérítést kap, továbbá az olyan, magánszemélynek pénzügyi lízingbe adott személygépkocsi, amely után költséget nem számoltak el." Ugyanakkor a NAV tájékoztató 31. füzet "A cégautóadó és az azzal összefüggő egyes személyi jövedelemadó kérdések 2012." értelmezése szerint: "A kifizető által a magánszemély tulajdonában levő személygépkocsi hivatalos használatára tekintettel kifizetett, és személyi jellegű egyéb ráfordításként elszámolt költségtérítés sem a kifizetőnél, sem a magánszemélynél nem keletkeztet cégautóadó-fizetési kötelezettséget, feltéve, hogy a magánszemély nem számol el tételesen személygépjármű-használattal kapcsolatos költséget.""Az előzőekben leírtakat összefoglalva: minden esetben meg kell fizetni a cégautóadót, ha a magyar rendszámú (nem mentes) személygépkocsi jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tulajdonában áll, függetlenül attól, hogy költséget számol-e el azzal kapcsolatosan, vagy sem. Minden más esetben (a törvény szerinti mentességekre is figyelemmel) csak akkor keletkezik cégautóadó fizetési kötelezettség, ha a személygépkocsi után az Szja tv., vagy az Sztv. alapján költségelszámolás történt." Kérdéseim: 1. Egy magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelyet üzleti útra vesznek igénybe, és amely után a kifizető (jogi személy) kizárólag az üzleti utazásra tekintettel felmerülő úthasználati díjat és parkolási díjat téríti meg a kifizető nevére kiállított számla alapján, keletkeztet-e cégautó fizetési kötelezettséget? 2. Ugyanezen esetben ha a számla a magánszemély nevére szól és a kifizető mint személyi jellegű ráfordítás téríti meg azt az autótulajdonos magánszemélynek, aki nem számol el tételesen szja szerinti ktg-et (azaz adóköteles bevételének tekinti), úgy keletkezik-e cégautó adó fizetési kötelezettség (mivel egyébként a személyi jellegű ráfordítás is ráfordítás a számviteli törvény szerint)? Hangsúlyozottan nem kiküldetési rendelvénnyel történik az elszámolás. Köszönettel:Varga Kálmán

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos személygépkocsi

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Brazil szolgáltatás elszámolása itthon

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink