108 találat a(z) nyugdíjszámítás cimkére

Katás bt. beltagjának nyugdíja Kérdés

Kedves Partnerünk! Olvastuk már, hogy a kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak a befizetett havi 50 ezer forint alapján hogyan számítják a nyugdíjjogosultsági idejét és összegét. Kérdésem: KATA kata hatálya alá tartozó bt. esetén ez hogyan működik? Várom válaszukat: Fuhlné Chován Margit

Szolgálati idő és nyugdíjszámítás Kérdés

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor 44 év 331 nap szolgálati időt szereztem. Azóta is dolgozom, nem mentem el nyugdíjba. Hogyan számít bele majd a nyugdíjam összegébe az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti és utáni idő?

Nyugdíj előtti jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1954. 10. 14-én született férfi vagyok. 63,5 évesen mehetek rendes öregségi nyugdíjba. Családi vállalkozásomban dolgozom teljes munkaidőben. Jelenleg havi bruttó 200 000 forint a fizetésem. Kérdésem az lenne, hogy a még hátralévő időre érdemes-e megemelni a fizetésemet? Ha igen, mennyire kellene megemelni, hogy az érdemben beszámítson a nyugdíjamba? Segítségét köszönöm. András

Nyugdíjszámítás Kérdés

2014. május 1. óta az egyik alkalmazottunk ápolási díjon van. Letelik a 2 év fizetés nélküli szabadsága. Napi 2 órában vissza tudna jönni dolgozni. A következő kérdésünk lenne: 1. Ha napi 2 órás munkaviszony áll fenn teljes évben, az a nyugdíj szempontjából a szolgálati idő számításánál is teljes évnek számít? A nyugdíj számításánál figyelembe veszik az ápolási díj összegét? A szóban forgó alkalmazottunk hölgy, aki eddig 37 éves munkaviszonnyal rendelkezik, nincs gyermeke. A "nők 40 éves" nyugdíjba vonulása kapcsán kérdezzük, hogy mikor jönn össze a részére a 40 éve? Válaszukat előre is köszönjük.

Megbízási jogviszony szabályai az 1975. évi II. törvény szerint Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 1989-től és 1999. évig bezárólag azokat a jogszabályi hivatkozásokat kérem szíveskedjék közölni, amelyek a megbízási jogviszonyban állók társadalombiztosítási jogviszonyát, illetve a nyugdíjba beszámító jövedelmeket szabályozza. Konkrétan az érdekel, hogy aki 1989. és 1999. évek között megbízási díjat kapott, annak hogyan, milyen szabályok szerint veszik figyelembe ezt a nyugdíj megállapítása során? (A megbízási díj mellett más jogviszony alapján fennállt az illető tb-jogviszonya, azonban a nyugdíj összegének szempontjából fontos, hogy beszámít-e a megbízási díj az elért keresetbe.) Az említett években a megbízási díj kifizetőjének kellett-e adatot szolgáltatni a nyugdíjbiztosítási igazgatóság felé? Melyiket kellett alkalmazni az alábbiakból: – TENYI lap: ONYF 3516–26 számú nyomtatvány, – JENYI lap: ONYF 3516–27 számú nyomtatvány, – JEL lap: ONYF 3516–28 számú nyomtatvány? Hogyan lehetne hozzájutni az akkor hatályos 1975. évi II. törvényhez, meg a végrehajtásáról szóló 89/1990. (V. 1.) MT-rendelet (R.), és a fentiek szempontjából fontos további jogszabályok szövegéhez? Aki pár hónap múlva nyugdíjba vonulna, kérhet-e a leendő nyugdíjára próbaszámítást? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíjszámítás és a rokkant ellátás melletti jövedelem viszonya Kérdés

Vajon, ha a rokkantsági ellátás mellett dolgozom, az ismert korlátok között nyugdíjjárulék-köteles keresetem lesz pluszban, az a nyugdíjszámításnál alapnövelő tényező lesz? Nekem van 95 ezer forint ellátásom és keresek mellé 100 ezer forint bruttót, ha lehet persze a 150 százalékos korlát miatt, akkor a nyugdíjalapom több lesz? Most 60 éves elmúltam, még 4 év van a nyugdíjig.

Nyugdíjra jogosító idő Kérdés

2009. 03. 31-én megszűnt a munkaviszonyom, a felmondási idő 07. 28-án telt le (a nyugdíjjárulékot vonták), 04. 01-én az új munkahelyemen munkába álltam. Kérdésem: mennyi időt számitanak ebből az időszakból a nyugdíjjogosultsághoz (40 év), tehát a körülbelül 4 hónap itt duplán számít? Köszönöm a választ!

Nyugdíj kiszámítása Kérdés

Tisztelt Széles Imre társadalombiztosítási szakértő! Az "Amikor a nyugdíj összege nagyobb, mint a kereseté" című cikkében leírja, hogy a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset meghatározása során az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításáig elért, a kifizetés idején érvényes szabályok szerinti nyugdíjjárulék alapjául szolgáló keresetet kell figyelembe venni. Két bekezdéssel később viszont példának leírja, hogy a 2015. évben megállapított nyugdíjak esetében az 1970-ben szerzett jövedelemnek a 76,875-szeresét, az 1980-ban elért keresetnek a 41,292-szeresét kell beszámítani. A törvény szerint az 1988. január 1-jétől szerzett jövedelmeket kell beszámítani az átlagkereset számításánál, akkor az 1970-es és 1980-as évek jövedelmeit hogyan vehetjük mégis magas szorzókkal figyelembe?

Nyugdíjba menne, de nincs meg a szükséges ideje? Így szerezhet Cikk

Sokakkal megtörténik, hogy akkor szűnik meg a biztosítási jogviszonyuk, amikor már csak néhány hónap, esetleg év választja el őket a nyugdíjjogosultságtól. Hogy mit célszerű, illetve lehet tenni ebben a helyzetben, az attól is függ, hogy a jogosultsági feltételek melyike „hibádzik”.

Várható nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném tudni, hogy, ha nyugdíjba vonulásom előtt 3 évvel felmondom a munkaviszonyomat, az hogyan érinti a nyugdíjam összegét, illetve milyen fizetési kötelezettségeim keletkeznek ez ügyben (3 évig nem szeretnék dolgozni, 2019-ben mehetek nyugdíjba.) Tisztelettel: Szabó Rácz Béla

Exporttámogatás beszámítása nyugdíjba Kérdés

Utóbbi időben áttekintettem az eBEV portálon a személyemre vonatkozó, 1996-2001. közötti folyószámla-kivonatokat. Ennek kapcsán megtaláltam a (magánszemélyként működve) mezőgazdasági exporttámogatásra 6 évre, évenként nyújtott 600 ezer forint bejegyzett összeget. Kérdésem az, hogy ez az összeg beszámít-e a nyugdíjalapba? Igaz, hogy már nyugdíjas vagyok, de az elszámolásban erről nem történt említés. A nyugdíjjal kapcsolatos adatok összegyűjtése a nyugdíjbiztosító feladata-e vagy az enyém? Mit kell tennem, hogy – 5 év múltával – ezen összegek figyelembevételével módosítsák a nyugdíjamat? Előre is köszönöm szíves segítségüket.

Amikor a nyugdíj összege magasabb, mint a kereseté Cikk

Nem általános ugyan, de számos igénylőnél előfordul, hogy az öregségi nyugdíjat megállapító határozatában magasabb havi összeg szerepel, mint a nyugdíjazását megelőző havi nettó keresete volt. Hogyan lehetséges ez?

Külföldön dolgozó, személyesen közreműködő tag nyugdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság személyesen közreműködő tagjaként fizeti a cég utánam a járulékokat a garantált bérminimum után. Párhuzamosan Németországban is alkalmazásban vagyok, munkaviszonyban. 2016 szeptemberében – öregségi korhatárt elérőként – nyugdíjra vagyok jogosult. Tényleg meg kell szüntetnem a munkaviszonyomat arra az egy napra Németországban, hogy a magyar nyugdíj kiszámítása és a nyugdíj folyósítása megkezdődhessen? A következő napon pedig újra német munkaszerződést köthetek? Furcsa egy szabály, ha így van. 2013 óta dolgozom párhuzamosan Németországban is. A magyar nyugdíj kiszámításakor el fogom veszíteni a német nyugdíjjogosultsági időmet, mert azt a magyar nyugdíjidőmbe fogják beleszámítani? És a német keresetem – ami után nyugdíjjárulékot vontak – is a magyar nyugdíjnál számít? A tényleges német nyugdíjidőm csak a magyar nyugdíj indulása után kezd el gyűlni? Nem látom át a helyzetet, kérem, ha összefoglalná az én esetemre vonatkozó szabályokat, ha lehetne a törvényi hivatkozások feltüntetésével. Talán másoknak is hasznos lenne az információ, hiszen egyre többen dolgozunk az EU-ban. Köszönettel.

Nyugdíj-beszámítási idő ügyintézési határideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy, ha kértem már nyugdíj-beszámítási időre igazolást a nyugdíjfolyósítótól, és arra a kért határidőben válaszoltam, a nem egyező adatokat leigazoltam, és már elmúlt 90 nap a visszajelzésemtől, akkor hova forduljak, hogy mi van az igazolással? Személyesen kérhetek-e tájékoztatást vagy csak írásban? Már csak 2-3 hónapom van vissza, és a pontos dátumra lenne szükségem, hogy meddig kell dolgoznom. A munkáltatómmal is egyeztetni kell. És szeretném tudni, hogy ha a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjának megfelelek, akkor a munkáltatómtól jár-e felmentési idő, esetleg végkielégítés, nála már több mint 5 éve dolgozom.

Munkaidő heti óraszáma a biztosításnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nők kedvezményes nyugdíja előtt álló magánszemélynek nincs munkaviszonya. A nyugdíjfolyósító által 2013. 09. 30-áig megküldött igazolás alapján 2016. február végéig kellene dolgoznia, hogy megigényelje a nyugdíjat. Munkanélküli járulék nem számít bele a szolgálati időbe, de egy vállalkozó alkalmazná heti 10 órában, azaz napi 2 órában takarítási munkára. Ez a heti 10 óra hogyan számít bele a biztosítási napjaiba? Heti hány óra foglalkozás jelent egy teljes napot a nyugdíjszámításnál?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tao-bevallás kezdő dátuma

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink