20 találat a(z) nyilvántartási érték cimkére
Operatív lízing Kérdés
Valós értéken történő értékelés kontra mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló Kérdés
Használt tárgyi eszközök átvétele és vámolása Kérdés
Részesedéshez kapcsolódó adóalap-korrekció tagnál Kérdés
Kft.-ből kilépő taggal történő elszámolás Kérdés
Kivás cég osztalékfizetése ingatlanban Kérdés
Nem aktivált beruházás Kérdés
Nyíltvégű pénzügyi lízing, alanyi áfamentes lízingbevevő esetén Kérdés
Tőkelszállításból keletkezett jövedelem adózása Kérdés
Társaságiadó-változások: az adóalapot érintő módosítások 1. rész Cikk
A 2020. január 1-jétől hatályba lépő jogszabályváltozások a társasági adózás területét sem kímélték. Négy törvény módosította 2019-ben a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvényt. Kétrészes cikkünk e törvények által az adóalapot érintő változásokat, így az első rész a tőkekivonás esetét, a második pedig az adóelkerülést mutatja be.
Aktiválás időpontja Kérdés
Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?
Tao adóalap-korrekció Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018 augusztusában cégünk egyik járműve közúti balesetet szenvedett, a járművünk totálkáros lett. Megállapították, hogy a balesetet a másik fél okozta, nem a cégünk a hibás. 2019-ben megkaptuk a biztosító értesítését, leírták, mennyi a jármű roncsértéke és mennyi a biztosító által fizetendő kártérítés összege. 2018-ban terven felüli értékcsökkenést számoltam el a járműre roncsértékig (24 millió forintot), mely összeggel a 2018. évi taobevallásban adóalapot emelek. A Tao. tv 1. sz. melléklet 10.d. pontja alapján csökkenthetem is az adóalapot a terven felüli értékcsökkenéssel, hiszen a kár elháríthatatlan külső ok miatt következett be? Milyen összeggel csökkenthetek, ha ennek a járműnek a tao szerinti számított nyilvántartási értéke már csak 23 millió forint? A járművet nem vonták ki a forgalomból csak ideiglenesen, a sorsa a mérlegkészítésig még nem eldöntött (javítás, roncsként való értékesítés). Maradhat a 2018. évi beszámolóban ez az eszköz az üzemkörön kívüli tárgyi eszközök között? Köszönettel: Mónika
Értékpapír tulajdonosváltásának adózása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! A következő kérdésben várnám szakértői segítségüket. Egy kft. rövid távon meg kíván szűnni. Nyilvántartásai között 30 millió forintos értékpapír szerepel (374-es számlán tartjuk nyilván). Az értékpapírral kapcsolatban csak tulajdonosváltásra kerülne sor, a kft. tulajdonából az értékpapír a mostani ügyvezető mint magánszemély tulajdonába kerülne át. Az értékpapír piaci értéke 300 millió forint. Kérdés: milyen értéken kell kivezetni az értékpapírt a kft. könyveiből (nyilvántartási vagy piaci érték)? Kérem szíveskedjenek a könyvelési tételeket és a kapcsolódó adókötelezettségeket mind a társaság, mind a magánszemély esetében ismertetni. Állásfoglalásukat megköszönve, tisztelettel: Ötletmozaik Könyvelő Kft.
Tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt szakértő! Áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, egy 1994-ben vásárolt egyéb építményként nyilvántartott eszközt értékesít, nyilvántartási érték alatt. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége az eladási érték és nyilvántartási érték különbözete után? Az eszköz beszerzésekor az áfa levonásra került.
KIVA, fejlesztési tartalék Kérdés
2012-ben egy 7 millió forintos beruházást bérleti ingatlanberuházásként számolt el a cég. Ebből 1,5 millió forintot korábban képzett fejlesztési tartalék feloldásaként számolt el. 2013.01.01-jétől a cég kivás volt 2017.07.05-éig. 2017.07.06-ától taos ismét. 2017.11.30-án a bérelt ingatlanberuházást a könyveiből kivezette. A könyv szerinti érték kivezetéskor kb 2,8 millió forint. (esetünkben a kivatörvény szerinti számított nyilvántartási érték is ennyi). Jól gondolom-e, hogy a 2017. 12.31-én számolt taoalap 1,5 millió forinttal nő a korábban igénybe vett fejlesztési tartalék miatt? Ha most a kivezetésnél a könyv szerinti érték 0 lenne és e szerint a nyilvántartási érték is 0 lenne, akkor is nő a taoalap 1,5 millió forinttal? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel, CsK