152 találat a(z) mezőgazdaság-rss cimkére
Madárinfluenza: az elmúlt 30 nap számokban Cikk
Az elmúlt 30 napban Európában összesen 30 baromfitartó gazdaságban, 6 fogságban tartott madarakat tartó létesítményben és 82 vadmadárban mutatták ki a szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát., olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján közölt összefoglalóban.
Változás a termésnövelő anyagok engedélyezésének szabályozásában Cikk
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-jén érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján.
Módosulnak az afrikaisertéspestis-mentesítéshez kapcsolódó kártalanítási tételek Cikk
2024. március 1-jétől módosulnak az afrikai sertéspestis (ASP) mentesítési tervéhez kapcsolódó, állami kártalanítási tételek. A kártalanítási eljárás új díjtételei az érintett résztvevőkkel történt egyeztetés alapján születtek meg. Az új díjtételek kidolgozása során kiemelt szempont volt, hogy azok az egész ország területén segítsék elő az állománysűrűség további csökkentését, és ösztönözzék a vaddisznóhús felhasználását az ASP-től mentes területeken, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán.
2900 milliárd forintos agrártámogatás: a biogazdák előnyt élveznek majd az elosztásnál Cikk
Megkezdődött a vidékfejlesztési- és agrárpályázatok kiírása előtti társadalmi egyeztetés. Egy-egy részlet még változhat, de már most látszik, hogy összességében mintegy 2900 milliárd forint juthat a hazai mezőgazdaságnak 2027-ig. A nagyon különböző célú és formájú pályázatok egyik közös vonása, hogy többségükben kiemelt figyelmet kapnak az ökológiai szempontok, így jelentős előnyöket élveznek majd az ökogazdálkodást, vagy csak a fenntarthatóság emelt kritériumait vállaló pályázók – állítja dr. Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.
Kutyánál és aranysakálnál is kimutattak veszettséget az ukrán határ közelében Cikk
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai az év eleje óta kutyánál és aranysakálnál is igazolták a veszettség fertőzöttséget. Az ukrán határ közelében kimutatott újabb fertőzések miatt a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) és a Nébih felhívja az állattartók figyelmét a veszettség elleni védőoltás, és a megelőzést biztosító előírások betartásának fontosságára, olvasható a Nébih honlapján.
Nébih útmutató kockázatkezelési terv készítéséhez Cikk
A növényútlevél kiállítására felhatalmazott vállalkozóknak a károsítók jelentette kockázatok kezelésére hatékony tervekkel kell rendelkezniük. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a követelmények teljesítéséhez, valamint a tervek elkészítéséhez kapcsolódóan útmutatót készítettek, amely segítséget nyújt a vállalkozóknak a megfelelő tartalom rögzítésében, olvasható a Nébih honlapján.
Szigorodnak a mézkeverékek származásjelölési szabályai Cikk
Magyarország kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézesüvegeken kötelező legyen feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát – közölte az Agrárminisztérium keddi közleménye szerint Nagy István agrárminiszter.
Új funkciókkal bővült az EUTR kereső Cikk
A közelmúltban történt fejlesztésnek köszönhetően a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztosági Hivatal (Nébih) EUTR keresője már csak a faanyagkereskedelmi lánchoz kapcsolódó tevékenység végezésére jogosult szereplőket jeleníti meg. A lekérdező felületen, a jogosultságok tisztázásán túl, a továbbiakban a tevékenység felfüggesztésekről és tiltásokról is informálódhatnak az érdeklődők, olvasható a Nébih honlapján.
Jövő év közepéig igényelhető a kiemelt kamattámogatású Agrár Széchenyi Kártya Cikk
Jó hír a gazdálkodóknak, hogy sikerült elérni az Európai Uniónál a mezőgazdaság számára fontos, az idei év végén lejáró átmeneti támogatási jogcímek meghosszabbítását és összegének megemelését 2024. június 30-áig – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár ma Siófokon, az IKR Agrár Fórumon.
Jóval kevesebb antibiotikumot használunk az állatgyógyászatban az elmúlt évekhez képest Cikk
Jelentősen csökkent hazánkban az antibiotikumok eladása az állategészségügyben, ugyanakkor bőven van még miből „lefaragni” – derült ki az Európai Gyógyszerügynökség által nemrég közzétett jelentésből. A tudatos szerhasználat jelentősen hozzájárulhat az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók és a rezisztencia terjedése elleni küzdelemhez, épp ezért a megelőző intézkedések és a tudatosság fenntartása továbbra is kulcsfontosságú, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-ellenőrzési Hivatal (Nébih) honlapján.
Átállás az ökológiai gazdálkodásra: jövőre a támogatásokban is megmutatkozik Cikk
A jövőre induló agrárpályázatok minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak majd az ökológiai gazdálkodást vállaló termelőknek, ami megfelel az unió azon célkitűzésének, hogy a termőterületek negyedén biogazdálkodás folyjon 2030-ra ‒ hívta fel a figyelmet dr. Roszík Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke. Újdonság, hogy az ökológiai gazdálkodást választó gazdák nemcsak többletpontokra és speciális, nekik szóló pályázatokra számíthatnak, hanem több vidékfejlesztési programban emelt összegű támogatásokra is.
Gazdálkodási napló: 2024-ben is lesz lehetőség az egyszeri elektronikus feltöltésre Cikk
Jövőre is az idei szabályok lesznek az irányadók az elektronikus gazdálkodási napló elektronikus úton történő vezetésére, azaz jövőre is elegendő lesz azt egyszer feltölteni – közölte az Agrárminisztérium.
Nem kell lemondani a glifozátos gyomirtásról Cikk
Az Európai Bizottság tíz évvel meghosszabbítja a glifozáttartalmú növényvédő szerek Európai Unión belüli használati engedélyét bizonyos új feltételek és korlátozások mellett az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA), valamint az uniós tagállamok által végzett átfogó biztonsági értékelések alapján – közölte a brüsszeli testület csütörtökön.
Veszettséget mutattak ki Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében egy szarvasmarhában Cikk
Veszettségben pusztult el egy legeltetett hízómarha 2023. november 13-án, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma is igazolta. A veszettségre a vadon élő és házi emlősállatok egyaránt fogékonyak, ezért a Nébih ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy legyenek körültekintőek, és gyanú esetén haladéktalanul értesítsék az állategészségügyi hatóságot, olvasható a Nébih honlapján.
Kárenyhítési kérelmek: november 30-áig lehet benyújtani Cikk
A korábbi évekhez hasonlóan idén is november 30-áig lehet benyújtani a 2023. kárenyhítési évben bekövetkezett mezőgazdasági károk után a kárenyhítő juttatás iránti kérelmeket – közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel.