91 találat a(z) lakásszövetkezet cimkére
Lakásszövetkezet vezető tisztségviselőinek díjazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakkal kapcsolatosan kérném segítségét: Lakásszövetkezet elnökségének és felügyelő bizottságának tagjai megbízási jogviszony keretében tiszteletdíjat kapnak havi rendszerességgel. Milyen levonások terhelik a tiszteletdíjaikat és mik a munkáltató (lakásszövetkezet) által fizetendő adók, járulékok az alábbi esetekben. 1. Heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett látja el, díjazása meghaladja a minimálbér 30 százalékát. 2. Ugyanaz a felállás, de a díjazás nem éri el a minimálbér 30 százalékát. 3. Nyugdíj mellett végzi a tevékenységet, meghaladja a 30 százalékát a minimálbérnek. 4. Szolgálati járadék mellett, szintén meghaladja a 30 százalékot a tiszteletdíj. Mivel ennyire széles/változatos a paletta, nem szeretnénk hibát véteni a járulékokkal kapcsolatosan. Válaszát előre is köszönöm: V. Beáta
Lakásszövetkezet megtakarításának könyvelése
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy lakásszövetkezet 4 éves megtakarítást kötött, ami 2015-ben lejárt, és amit 2015-ben fel is használt a beruházásaira, felújításaira. Sajnos a négy év alatt a lakók által erre a célra befizetett összegek és az állami támogatás sem lettek halasztott bevételként (passzív időbeli elhatárolásként) elszámolva, hanem mint adott évi bevétel voltak a könyvelésben kimutatva. Ebben az esetben a korábbi éveket módosítani kell-e? A másik kérdésem, hogy az állami támogatást is abban az évben kell bevételként nyilvántartani, amikor megvalósulnak a beruházások, vagy a megvalósított beruházásokra elszámolt értékcsökkenéssel arányosan kell majd a passzív időbeli elhatárolásról kivezetni? Nagyon fontos most, hogy ezt tudjam, a 2016-os év zárása miatt, illetve, hogy kell-e önellenőriznem a korábbi éveket. Nagyon köszönöm előre is a gyors válaszát.
Kapott kártérítés/kötbér lakásszövetkezetnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem iránymutatását. Lakásszövetkezet a kapott kártérítést, kapott kötbért egyéb bevételként mutatja ki könyveiben? Jár-e ez társaságiadó-fizetési kötelezettséggel? A lakásszövetkezet vállalkozási tevékenységet nem folytat. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Lakásszövetkezet
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: 2016 januárjában életbe lépett az új Áfa tv 58. §-a, mely az időszakos elszámolású ügyletek adófizetési kötelezettségének napját szabályozza. Amennyiben lakásszövetkezetünk az előző évekhez hasonlóan a küldöttértekezlet után, 2017. május végén állítja ki a 2016. évről a számlát, a számlázási időszak végétől (2016. 12. 31.) számított 60. nap lesz a teljesítési időpont [Áfa tv. 58. § (1a) bekezdés b) pont], ami önrevíziót eredményez és késedelmi pótlékot. A NAV állásfoglalása a lakásszövetkezetek áfabeli megítéléséről (2003/23. Adózási kérdés) az alábbi volt: Az Áfa tv. szerinti teljesítési időpontként nem vehető figyelembe olyan időpont, amikor a szolgáltatás ellenértéke még nem ismert. A szolgáltatás ellenértéke csak akkor válik ismertté, amikor azt a közgyűlés elfogadja. Ebből az következik, hogy a lakásszövetkezetnek lehetősége nyílik arra, hogy évente egyszer állítson ki számlát az általa teljesített értékesítésről a tagok, nem tagok felé. Ekkor a számlán a teljesítési idő a kötelezettség esedékességi időpontja, ennek hiányában a tárgyévet lezáró közgyűlés napja. A tárgyévi zárás (a költségek felosztása), majd az épületeknek megtartott tagértekezletek után kerül csak sor a küldöttértekezletre, mely elfogadja az elszámolást, a mérleget. Mivel ez az időpont május hónap előtt nem lehetséges, ezért okoz gondot az ez idő előtti számla kibocsátása. Hogyan járunk el helyesen? Köszönöm: Kövesdi Anita
Közösköltség
Kérdés
Üdvözlöm, az alábbi kérdésben kérem segítségüket. Lakásszövetkezetetben (nem társasház) lévő lakóingatlant a magánszemély tulajdonos bérbead adóalanynak (kft.). A tulajdonos azzal fordult a lakásszövetkezethez, hogy a közösköltséget "számlázza" a bérbevevő nevére. Véleményünk szerint csak a tulajdonos nevére szólhatna a számla, bár az is kérdés, hogy számlázható-e közös költség, ha igen mikor? Válaszukat előre is köszönöm. W.Ildikó
Lakásszövetkezet Fudamenta megtakarítása II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban feltettem egy kérdést, amire válaszoltak is, nagyon köszönöm. Lenne még egy kérdésem ezzel kapcsolatosan. Mégpedig, hogy a Fundamentának a lakásszövetkezet által átutalt összeget a 17-es számlaosztályba vagy pedig a 38. számlaosztályba kellene könyvelnem. Én a 17. számlaosztályba könyveltem, mivel kamatot is kap rá a lakásszövetkezet, és a lejáratig a lakásszövetkezet nem is rendelkezhet vele. Közben egy másik kérdés is felmerült, hogy a Fundamenta számlára könyvelést megtehetem közvetlenül a bankból vagy pedig átvezetési számlán keresztül könyvelhetem le? Köszönöm előre is a válaszát.
Lakásszövetkezet Fundamenta megtakarítása
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A következő dologgal kapcsolatban kérném a segítségét. A lakásszövetkezet 4 éves megtakarítást kötött későbbi házfelújításra, ami 2015-ben lejárt, és amit a szövetkezet abban az évben fel is használt a felújításaira. A megtakarítást a szövetkezet a lakók, tulajdonosok befizetéseiből fizette. A lejáratkor az állam által nyújtott támogatást egyéb bevételre könyveltem, a megtakarítási számlán lévő összeget pedig a felújítás számlájának kiegyenlítésre fordítottam. A kérdésem az lenne, hogy helyesen jártam-e el így, vagy kellett volna még valami tételeket könyvelnem? Előre is köszönöm a segítségét.
Számla kiállítása felújítási költségről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásszövetkezet esetén a tulajdonos által (ez esetben gazdasági társaság) megfizetett felújítási költségről lehetséges-e a számla kiállítása? Ha igen, mindenki részére ki kell-e állítani a számlát, vagy csak aki kéri? Előre is köszönöm válaszát!
Követelések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásszövetkezet, társasház lakástakarék-pénztári befizetései, azok kamatai és állami támogatása az év végén megküldött egyenleg alapján a mérlegben a követelések között kell, hogy szerepeljen (a lejárati év 5 év)? Egyszeres könyvvezetésűek. Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó
Ingyen 10 millió forint társasházaknak és lakásszövetkezeteknek
Cikk
Hétfőn jelenik meg az OTP Bank társasházak és lakásszövetkezetek korszerűsítését támogató idei pályázata. Az immár nyolcadik alkalommal kiírásra kerülő pályázaton a résztvevők három kategóriában összesen 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatási keretösszegre jelentkezhetnek – írja a Házfórum.
Rendkívüli tételek átsorolása 2016. évben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék, hogy a társasházak, illetve lakásszövetkezetek esetében a tagok véglegesen átadott pénzeszköze (régen felújitási alap) az új szabályozás keretében hova tartozik, a saját tőkén belül kell kezelnünk vagy az egyéb, bevételt érintő tételek közé fog kerülni január elsejétől? Iránymutatásukat előre is megköszönve, kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kivánok!
Lakásszövetkezeti vagyon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét, hogy a számviteli előírásoknak megfelelően hogyan könyveljek. Egy lakásszövetkezet közös tulajdonában lévő lakóingatlant évtizedek során bérbe adta. Sajnos a bérlő több éve nem fizetett, ezért a kilakoltatására került sor. A lakóingatlanban hagyott ingóságokat a bérleti díj fejében otthagyta. Az ingatlant a lakásszövetkezet értékesíteni szeretné, de nyilvántartott értéke nincs. Hogyan tudom készletre venni a fent leírt, értékesíteni kívánt dolgokat? A lakásszövetkezetnek még két üzlethelyisége is van, amelyeket szintén bérbe ad. Ezeknek a helyiségeknek sincs nyilvántartási értéke. Folyamatosan felújításokat kell eszközölni a helyiségekben, amit a bérlő el is végez. A számla a bérlő nevére szól ezt bemutatja és szeretné „lelakni”. Jól értelmezem-e azt, hogy a nem a lakásszövetkezet nevére szóló számlát, mint bérleti díj csökkentést nem vehetek figyelemben. A lakásszövetkezetnek a bérlő köteles továbbszámlázni a felújítást, beruházást. De még mindig ott a problémám, hogy mire aktiváljak, ha nincs nyilvántartási értékem? Köszönettel: Fehér Tamásné
Lakásszövetkezet – áfa kezelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem a lakásfenntartó szövetkezetnek és a szövetkezet által végzett tevékenységeknek áfatörvény szerinti megítélésében. A lakásfenntartó szövetkezet önkéntes társuláson alapuló, önálló gazdálkodó szervezet, melynek biztonságos fenntartására és szabályszerű és szakszerű működésére, valamint a tagok érdekeinek érvényesítésére a 2004. évi CXV. törvény (lakásszövetkezetekről) előírásait kell alkalmazni. A lakásszövetkezet a lakóépületek építésére és fenntartására létrejött gazdálkodó szervezet. Fenti bekezdés alapján a lakásszövetkezet a 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 85. paragrafus p) bekezdése szerint együttműködő közösségnek számít-e? Amennyiben a lakásszövetkezet nem együttműködő közösség, akkor a tagok és a nem tag tulajdonosok felé nyújtott szolgáltatásait (belső szolgáltatás) a forgalmiadó-törvény mely paragrafusai szerint kell besorolni, illetve figyelembe venni? Köszönettel!
Egyszeres könyvelés – kamattartalom
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszeres könyvelést vezető lakásszövetkezet hosszabb lejáratú állampapírt vásárolt, amelynek vételára a felhalmozott kamatot is tartalmazza. Kérdésem: hogyan kell könyvelni a beszerzést és a kamatot, illetve mindezt hogyan kell a mérlegben kimutatni? Helyes-e, ha a vételár kamattartalmát fizetett kamatként számoljuk el?
Lakásszövetkezet számlaadási kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörbe nem tartozó lakásszövetkezet ügyfelünk köteles-e évente egyszer az általa beszedett közös költségről a lakóknak számlát kiállítani? Sajnos, mi a törvényekben nem találtuk meg az erre vonatkozó egyértelmű választ és a NAV contact centere sem tudott megnyugtató felvilágosítást adni, pusztán két, 10 éve az APEH honlapján megjelent cikket ajánlottak a figyelmünkbe. Válaszát előre is köszönöm!