1800 találat a(z) katás cimkére

Katás egyéni vállalkozó Szerbiában számláz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy alanyi mentes, kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, aki 4-5 hónapig egy, esetleg két szerbiai cégnek fog dolgozni, a munkáról számlát állít ki. Ezt a munkát Szerbiában fogja végezni. Mi a teendő ebben az esetben? Be kell jelentenie a szerbiai telephelyet? Hogyan kell kiállítani a számlát? Köszönöm a válaszát.

Katás vállalkozó költségszámlái Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét: Egy katát választó egyéni vállalkozó kereskedelmi területen dolgozik. Mindemellett alanyi adómentes. Így az eladott áruk beszerzéséről nem gyűjti a költségszámlákat. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kérheti-e az adóhatóság, hogy az áruk eredetét igazolja a beszerzésekről szóló számlákkal? Mi lehet a következménye, ha ennek számlák hiányában nem tud eleget tenni? Segítségét előre is köszönöm!

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben szeretném a segítségét kérni. Egy kft. ügyvezetője öregségi nyugdíjas, és a kft. ügyvezetését, valamint az abban való személyes közreműködését munkaviszonyban látja el. 2018.12.31-én a rendelet szerint kijelentettük. 2019.01.01-től ő ezáltal nem biztosított, így csak szja-t fizet. De itt jön a csavar, hogy mellette kiegészítő tevékenységű katás vállalkozó is, ahol a havi 25 ezer forintot megfizeti. A kérdésem arra irányul, hogy kell-e neki 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Ugyan már jelent meg állásfoglalás, de az csak a sima egyéni vállalkozóra vonatkozik, a katás nincs benne külön megjelölve. Segítségét előre is megköszönöm. Tisztelettel: Zsuzsa

Katás számlázása Kérdés

Kedves Szakértő! Katás, nyugdíjas egyéni vállalkozó egy kft. egyik ügyvezetője. A kft.-nek nem tulajdonosa. Számlázhat-e a lft.-nek mint katás egyéni vállalkozó ügyviteli szolgáltatást? Válaszát előre is köszönöm.

Katás munkavégzése táppénz mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás főfoglalkozású egyéni vállalkozó heti 20 órás munkaviszony mellett jelenleg táppénzen van. Mindkét helyről megigényelte az ellátást, a vállalkozásban továbbra is fizeti a havi 50 ezer forintot, mivel a termelés folyamatosan biztosított az alkalmazottak által. Ebben az esetben kell-e csökkenteni a 12 millió forintoos kedvezményes bevételi határt havi 1 millió forinttal? Ezen vállalkozó veszélyeztetett terhesség miatt van táppénzen, a továbbiakban csed, gyed ideje alatt hogyan alakul a vállalkozó fizetési, munkavégzési kötelezettsége? Köszönettel!

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozó csedre, majd gyedre megy, ezt a 19T101E nyomtatványon be is jelenti, így a 25 ezer forint/hó katát nem kell fizetnie. A vállalkozó nem végez személyesen munkát ez idő alatt a vállalkozásban, de foglalkoztat munkaviszony keretében alkalmazottat, aki "helyette ellátja a feladatokat", és így termelő tevékenységet végez. Kérdésem, hogy ilyen esetben nem kell fizetnie a havi 25 ezer forint katát, illetve működhet tovább alkalmazottal a vállalkozás? Válaszát előre is köszönöm!

Katából szja alá – készlet elszámolása Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás! Katásan induló egyéni vállalkozó másfél év elteltével áttér az szja alá. Boltos, tehát a katás időszak végén van készlete. A készletet szja-s időszak alatt szja-s bevételként adja el. Véleményem szerint így az szja-s időszakban fordul költségbe, és ott költségként elszámolható. Nos, ez ügyben állásfoglalást kértem a NAV-tól. Az ügyfélszolgálat szerint ez a készlet nem számolható el költségként, és az állásfoglalásos vélemény is az, hogy a készlet költségként elveszett. De... én ezzel továbbra sem értek egyet. Amire hivatkozik a NAV, az szerintem pont az én véleményemet támasztja alá. A NAV által idézett paragrafus (egyébként bennem pont ez ébresztett kétséget a legelején) a 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 25. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt rendelkezés, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyként lezárt adóévben teljesített valamennyi, egyébként az szja-törvény alapján költségnek minősülő kiadást (juttatást); (ezt tekinti a katás időszakban elszámolt költségnek). De az szja-törvény 11. számú melléklet b) pontja szerint költségnek tekintendők a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadások, az adott előlegek...stb., tehát a bevétel feltétele a költség elszámolásának (fordítva akkor lesz valami költség, ha abból bevétel lesz) másképp nem is lehetne az szja-s egyéni vállalkozónak készlete, mert különben a beszerzéskor kellene rögtön költségelnie. Olvastam Öntől már egy választ, de tisztában szeretnék lenni azzal, hogy jól értettem-e az igenlő válaszát.

Kisadózó – csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Egy kisadózó egyéni vállalkozó könyveléssel foglalkozik, hónapokon belül szülni fog. Jelenleg nincs táppénzen. Az lenne a kérdésem, hogy ha elmenne táppénzre, illetve cseden lesz, abban az esetben hogyan folytathatja tovább a vállalkozását, hogy számlaképes maradjon? Megoldás lenne, ha megbízási jogviszonyban bejelentene valakit? Vagy nem igényli a csedet, és fizeti havonta a katát? A gyedet viszont a férj szeretné majd igénybe venni. Köszönöm megtisztelő válaszát!

Kata-kizárás Kérdés

Tisztelt szakértők! Katás főállású adózású egyéni vállalkozót december 31-ei 100 ezer forint feletti tartozása miatt kizárja a NAV. Erről a határozatot január 28-án küldték meg, és jogerőre február 14-én emelkedett. A tartozás a jogerőre emelkedésig sem lett kiegyenlítve. Kérdésem: a kizárásról még kap az egyéni vállalkozó külön határozatot? És ebben az esetben melyik nappal kerül ki a kata adózás alól? December 31. vagy február 28.? És ilyenkor mi a további teendő? T101E nyomtatványt kell beküldeni? És jól gondolom, hogy 30 nap van arra, hogy ha február 28-a kizárás napja, elkészíteni a 19KATA bevallást, IPA záró bevallást? A vállalkozó szeretné folytatni a vállalkozási tevékenységét. Be kell saját magát jelentenie a T1041-es nyomtatványon mint főállású egyéni vállalkozót? Vagy ezt nem szükséges megtenni, mert csak az adózási formája változik meg? Illetve felmerült az a lehetőség is, hogy 03. 01-jétől szünetelteti a vállalkozását, ezt a T101E nyomtatványon tudjuk jelezni, valamint a webes ügysegéden? Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

Katás vállalkozó szülni menne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy főállású katás egyéni vállalkozó, akinek van egy 6 órás részmunkaidős állása is. Azt tudjuk, hogy a katás 50 ezer forintos adóval mennyi lesz a pénzbeli ellátási alapja, de az lenne a kérdés, hogy a tgyásnál, illetve gyednél figyelembe veszik-e a 6 órás bruttó 350 000 forintos bérét is. Vagy jobban jár, ha 8 órás főállása lesz és a kata lesz a másodállás? Köszönöm szépen a segítségét.

Katás áfába lépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy alanyi mentes katás vállalkozó. 2018-ban 8 500 000 forint értékben állított ki számlát, tehát az utolsó számláját, amivel átlépte a 8 milliót, már áfásan kellett volna kiállítania. Ha úgy állítja ki a számláját, hogy a számla kelte 2019. 01. 03 és a teljesítése 2018. 12. 31., akkor nem kell áfásan kiállítania? Viszont a partnere, aki kft., el tudja számolni költségként? Köszönöm szépen a válaszát!

Bt. katás kültagja és a gyermekgondozást segítő ellátás Kérdés

Kedves Szakértő! Tavaly összel alakult egy bt., ahol a tevékenységben a bel- és a kültag is részt vesz, önálló képviseletre és aláírásra mindkettő jogosult és mindketten a katás jogviszonyt választották. A beltag a férj, aki heti 40 órás főállású munkaviszony mellett gyermekük születése után igénybe vette a gyed extrát, egészen 2018. 12. 28-ig, így a bt.-ben a 25 ezres katát csak ez évtől fizeti. a kültag a feleség, aki heti 20 órás főállásában a gyermek születése óta folyamatosan fizetés nélküli szabadságon van. A bt.-ben 2018-ban még megfizette a 25 ezer forintos katát, de – kérésére – hivatalos hatósági határozatot kapott arról, hogy 2018.12.29-től gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult, az ellátás egyidejű folyósításával. Ugyanakkor azt az infót kapta, hogy mindezek mellett (gyes és 20 órás, fizetés nélküli szabadság melletti munkaviszony) a bt.-ben a 25 ezres katát nem kell fizetnie, de abban teljes jogkörrel dolgozhat. Kérem segítségét abban, hogy mennyire jogszerű ez a "hozott" gyakorlat, illetve mi a jogszerű bt.-s kötelezettségük 2018. évre és jelenleg? Válaszát előre is megköszönöm: Thurzó Béláné

Kaáts bevétel – számlatömb hiánya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy katás egyéni vállalkozónak a bankszámlájára érkeztek bevételek, de a teljesítésekről nem állított ki időben számlát. A számlatömböt későn vásárolta meg (több hónap elteltével). Milyen módon lehetne a problémát orvosolni úgy, hogy a legkevésbé sértsük meg a jogszabályokat? Köszönettel.

Kata – Airbnb Kérdés

Tisztelt Szakértő! "Katás" alanyi mentes egyéni vállalkozó kereskedelmi célú szálláshely-szolgáltatással (rövidtávú lakáskiadás, airbnb) akar foglalkozni Ha megfizeti a katát, akkor az adófizetési kötelezettségének eleget tesz ezáltal a lakáskiadás vonatkozásában is, vagy az külön kezelendő? Ez a tevékenység pénztárgéppel folytatandó, vagy csak számlás? Köszönettel!

Külföldön biztosított egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Ausztriában biztosított alkalmazottként, heti 39 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Jelenleg beteg, amire vonatkozóan kintről kap járandóságot (táppénzt). Betegsége huzamosnak ígérkezik, műtét vár rá. Itthon egyéni vállalkozást szeretne indítani katásként. Az alábbi kérdések merültek fel: 1. Minősülhet-e nem főállású vállalkozónak? 2. Válthat-e vállalkozói igazolványt a táppénz ideje alatt? (Várható nyári munkáira már most meg kellene kötni a szerződéseket.) 3. Ha igen, mentesülhet-e a kata fizetése alól azokra a hónapokra, míg igazoltan beteg? Válaszukat köszönöm. Némethné Takács Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink