1800 találat a(z) katás cimkére
Katás bt. és az osztalékkifizetés értelmezése Kérdés
Egy előadáson merült fel kérdésként a katás bt. tagjainak osztaléka. A bt. beltagja katás nyugdíjas. A kültag is nyugdíjas, de nem katás. Hogyan értelmezhető az osztalék kérdése, kell-e a nem katás kültagnak osztalékadót fizetnie? Ha igen, a szavazati jog arányában, vagy betétjük arányában? Lemondhat-e kültag a beltag javára az osztalékról? Hány hónapon keresztül kell a kültagnak katásnak lennie, hogy ne fizessen osztalékadót?
Alanyi mentes katás vállalkozó közösségen belüli termékbeszerzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó közösségen belüli termékbeszerzése esetén mi a teendő? Interneten keresztül kell regisztrálnia (közösségi adószámmal tud csak), és úgy rendeli az alkatrészeket, amit Magyarországon fog értékesíteni. Kérdésem: mi a teendő, a 10.000 euró értékhatárt biztosan nem fogja elérni, áfával kapcsolatban van-e valami teendő? Köszönettel.
Így csökkenthetik iparűzési adójukat a katások Cikk
A tételes kisadózó vállalkozások (katások) február 15-éig módosíthatják az iparűzési adó fizetését százalékosról tételesre, vagyis évi 50 ezer forintra. Ezzel akár százezer forintot is megspórolhatnak.
Kata mellett gyesen vagyok Kérdés
Katás egyéni vállalkozó vagyok, a múlt évben mind a 12 hónapban gyesen voltam, és még vagyok is, adót nem fizettem, így szeretnék érdeklődni hogy a 19KATA bevallásban mennyi összegig írhatok be jövedelmet, hogy ne kelljen adót fizetnem?! Előre is köszönöm.
Katás vállalkozás – iparűzésiadó-megállapítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás ügyfelem tevékenysége megkezdésekor a helyi iparűzési adó megállapítási módjaként – a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 39/B § (3) bekezdése alapján – a tételes iparűzésiadó-fizetést választotta. 2020 januárjában az illetékes önkormányzatnak bejelentést tett a választott hipamegállapítás módjának 2020. évtől való lemondásáról. A kérdésem az lenne, hogy ha az ügyfelem 2020-tól nem él a tételes hipamegállapítás módjával, akkor 2020-ban milyen iparűzésiadó-, illetve adóelőleg-fizetési kötelezettsége keletkezik, ha a 20-as évi hipabevallást csak 2021 tavaszán kell benyújtania az illetékes önkormányzatnak? Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Kilépés az áfakörből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó jelenleg áfakörös. 2020. 01. 01-jétől alanyi mentességet kért. Továbbá 2020. 01. 01-jétől alanyi mentes áfamentes katás vállalkozást folytat. 2019 dec.31-én anyagkészlete maradt, melyet leltárba vett. Az anyagok összértékére eső áfarészét 2019-ben levonta az áfa-bevallásban, ezt az összeget be kell-e fizetni és az áfa-bevallásban jelezni a 2019 év negyedik negyed ves bevallásban 2020.01.20-ig? A készletekkel kapcsolatban van-e még tennivaló, mivel a 2019-ben áfásan beszerzett anyagok értéke az alanyi mentesség során felhasználáskor – számlázáskor áfamentesen számlázható igen vagy nem? Segítségségüket előre is köszönöm.
NAV: erre figyeljen a kisadózó, ha tartozása van Cikk
Ha a kisadózó vállalkozás tartozása december 31-én meghaladja a 100 000 forintot, az adóhatóság határozattal megszünteti az adóalanyiságát – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Fiatal gazda őstermelésre vált. Ez lesz gépeinek, fagykártámogatásának a sorsa Cikk
Fiatal gazda több szempontból módosítana gazdálkodásán és adózási módján. Döntéseinek következményeiről kérdezett. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Katás egyéni vállalkozó anyasági ellátása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő anyukának jövő augusztusban fog megszületni a gyermeke. A kedvezményszabály sajnos rá nem vonatkozik, mert a munkahelyéről eljött, és egyéni vállalkozó lett. 2019 első három hónapjában megfizette a járulékot a minimálbér után, áprilistól katás egyéni vállalkozó lett, és a 75 ezer forintos tételes adót fizette. Mivel veszélyeztetett terhes, ezért 2020.01.01-től táppénzen lesz. Mivel jövő évben is kell neki bevételt elérnie, ezért 6 hónapra biztosan megfizetné az 50 ezer forintos tételes adót. Kérdés ezzel kapcsolatban, hogy a csedet és a gyedet a 2019-es év alapján fogják így megállapítani neki? 2020-ban szülésig táppénzen lesz, ezt nem veszik majd figyelembe az anyasági ellátások megállapításánál? Az, hogy emellett fizet katát, az nem befolyásolja az ellátás összegébe? Válaszát előre is köszönjük. Üdv.: Éva
Terítéken a kata szigorítása, nincs vége az ötletelésnek Cikk
Újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket kíván életbe léptetni a kormány jövő február-márciusban, amelyek révén megőrizhetők lennének a magyar gazdaság eddig elért eredményei, az Európai Unió átlagos növekedési üteméhez viszonyított 2 százalékpontos előny – mondta Varga Mihály a Nemzeti Versenyképességi Tanács (NVT) mai ülése után.
Év közben katából ki, katába be – lehetséges? Kérdés
Egy bt. katás kültagja a bt. egyszerűsített végelszámolásának megkezdésekor kilép a katából. Nem ő a bt. végelszámolója. Három nap múlva viszont be szeretne jelentkezni immár katás egyéni vállalkozónak. Van ennek akadálya?
Kata – pénzárgép, bankkártya Kérdés
Kata hatálya alá tartózó adóalany pénzárgépet üzemeltet, bevételi nyilvántartást vezet. Az üzletben terminált is üzemeltet, bankkártyás, SZÉP-kártyás értékesítéseit a pénzárgépben rögzíti. Az áfatörvény 165. § (1) bekezdés b.) pontja szerint készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel maradéktalanul megtéríti... A nyugta rögzítésével a vevő egyidejűleg megtéríti a szolgáltatás, termék értékét, igaz, a banki jóváírás elhúzódik – akár 2-3 napig –, de ez nem a vevőn múlik. A katatörvény 2. § 13. a.) ....átvétel vagy a számlán való jóváírás napja.......... A katás nyilvántartásban mi a bevétel megszerzésének időpontja? A nyugta dátuma? A banki jóváírás dátuma? Köszönöm válaszát!
Katás számlaadási kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: Belföldi, alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó közösségen belül adóalany felé nyújtott zenei szolgáltatásának bizonylatolását egy írógéppel megírt bizonylattal teljesítette. Ez alapján történt az ellenérték jóváírása. Milyen módon pótolható a jogszabálynak megfelelő számlaadási kötelezettség? Köszönettel: Kácsorné Surányi Éva Audit SK Kft.
Katás vállalkozó fizetés nélküli szabadságon Kérdés
Egy katás egyéni vállalkozó 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Az egyik hónapban 5 nap, majd egy kis idő múlva két hónap fizetés nélküli szabadságra ment. A munkáltató a munkaviszony szüneteltetését be is jelentette. Ezekben az esetekben, amikor nem szűnik meg a munkaviszony, csak szünetel, a katás vállalkozónak milyen katafizetési kötelezettsége keletkezik? A jogszabály nem egyértelmű, és a NAV tájékoztató vonalán is többféle választ kaptam. Az egyik válasz szerint be kell ezt jelenteni a T101E nyomtatványon (főfoglalkozásúként), és 50 ezer forintot kell fizetni ezekben a hónapokban A másik szerint nem változik semmi, azaz 25 ezer forint katát kell fizetni, mert a munkaviszony nem szűnt meg. A harmadik szerint meg a 30 napos szabályt kell figyelni, és ha a szüneteltetés meghaladja a 30 napot, akkor kell csak 50 ezer forint katát fizetni. Kérnék szépen ebben segítséget. Hogyan jár el jogszerűen a katás vállalkozó? Köszönöm.
Kata – bújtatott munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy fordító iroda, kft. formában működik, vannak saját alkalmazottai is, és független fordító és tolmács alvállalkozói. Ügyfelem 2019 tavaszán elnyert egy tolmácsolási megbízást, amit egy alvállalkozón keresztül lát el. Az alvállalkozó egy katás egyéni vállalkozó. A tolmácsolási feladatok olyan jó fogadtatásban részesültek, hogy ügyfelem felé a megbízást folyamatosan megújítják, és folyamatosan ugyanaz az alvállalkozó látja el a feladatot. Ügyfelem az alvállalkozóval hetente köt újabb megbízást (purchase order, vállalkozási keretszerződés mellett). A kérdéses megbízás ügyfelem teljes éves árbevételének töredékét adja csak. A munka volumene elérte azt a szintet, hogy a tolmács éves katakerete több mint 50%-át ügyfelemnek számlázta/számlázza, és minden héten hétfőtől péntekig napi 8 órában ügyfelem megbízójának dolgozik a megbízó székhelyén, ami nyilván nem esik egybe ügyfelem székhelyével. Ezzel kapcsolatban a bújtatott munkaviszony problematikája merült fel bennünk. A hét kritérium közül a tevékenységhez használt eszközök birtoklása mindenképpen pozitív. A tevékenység végzésének módjával kapcsolatos utasítással és a tevékenység végzésének rendjének meghatározásával kapcsolatban vagyunk bajban. Ha ügyfelemtől a megbízó azt rendeli meg, hogy a tolmács heti 5 nap 8-tól 4-ig jelen legyen a megbízó székhelyén, akkor helyesen értelmezzük, hogy nem ügyfelem határozza meg a tevékenység végzésnek rendjét és módját? Köszönettel.