231 találat a(z) katás vállalkozás cimkére
Mellékállású kft.-tag katás vállalkozásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy kft. egyik alapító tagja, aki nem ügyvezető, és a tevékenységét a kft.-ben részmunkaidős (napi 4 órás) alkalmazottként látja el, egyéni vállalkozást akar alapítani és kata szerint adózni, akkor neki főállású katásként kell adóznia (50 vagy 75 ezer forintot), vagy 25 ezer forintot kell fizetnie? Gondolom, ha 8 órás alkalmazott lenne, csak 25 ezer forintos katát fizethetne, míg, ha nem lenne alkalmazott, akkor is, mivel akkor személyesen közreműködő társas vállalkozónak minősülne. Kérem írja meg, hogy megfelelően látom-e ezt a helyzetet! Köszönöm szépen: Tekeli Tímea
KAtás vállalkozás szünetelése
Kérdés
Katás adózó egyéni vállalkozó szünetelteti tevékenységét. A szünetelés megkezdése előtt kiállított számlák egy részét még nem fizették ki. Abban a hónapban, amikor a számlák ellenértékét megkapja, hogyan adózik? Érdemes/kötelező a szünetelést megszüntetni arra az időszakra?
Kata és az osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megjelent a NAV honlapján az alábbi tájékoztatás, hogyan kell ezt pontosan érteni? Az adóalap 60 százaléka X felé osztva és ez majd 10%/16%/14%-kal adózik? És ha nem fizeti ki a társaság, vagy köteles kifizetni? "Kisadózó vállalkozások tételes adóját választó társas vállalkozás kisadózónak nem minősülő tagjainak a részesedése a 2015. évtől osztaléknak minősül. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 66. § (1) bekezdésének új af) pontja szerint osztaléknak minősül a 2015. évtől a kisadózó vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja (pl. a betéti társaság kültagja vagy a társaságban munkaviszony alapján tevékenységet végző tag) részére a társaság nyereségéből való részesedésként kifizetett összeg."
Áfamentes katásból áfás katásba
Kérdés
Áfás lett a katás egyéni vállalkozó, aki áfanyilvántartásra kötelezett. Kimenő számlái után befizeti az áfarészt, de mi lesz a bejövő számláival, mit lehet vagy kell elszámolni? Ugyanúgy, mintha sima egyéni vállalkozó lenne, vagy például a nevén lévő telefonköltség áfáját hogyan számolja el, a költségei nem csökkentik a bevételét; ezekről kérdeznék bővebben. Köszönöm.
Kata – helyi iparűzési adó
Kérdés
Szeretném megtudni, hogy a helyi iparűzési adó tekintetében minden évben külön kell változásbejelentőt küldeni az önkormányzatnak, hogy mely adózási módot választjuk, vagy ezt csak változás esetén kell benyújtani? 2015. 01. 15-ig csak a tételes katás adózási módot választóknak kell bevallást adnia? A másik két adózási módot választóknak (80 százalékos és hagyományos módon történő elszámolás) marad a május 31-ei határidő?
Katás vállalkozás szünetelése
Kérdés
December 1-jétől főállású egyéni vállalkozó, aki decemberben munkát végzett, számlázott, január 12-éig megfizeti az 50 ezer forintot. Úgy tűnik, el tud helyezkedni főállású alkalmazottként. Januárban már nincs egyéni vállalkozóként munkája. Ha a napokban az önkormányzathoz és a NAV-hoz is bejelenti a szünetelését, akkor február 12-éig kell-e még fizetni az 50 ezer forintot január után? Köszönöm.
Kata vállalkozás kezdőnapja
Kérdés
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó katába bejelentkezett. A NAV törzsadatában a következő szerepel: Kisadózó vállalkozások tételes adója alá tartozik, a kezdés dátuma: 2014.01.13. Kérdésem, hogy 11 hónapra vagy 12 hónapra számolható az 500 ezer forint/hó bevétel? Vagy januárra 13-ától időarányosan kell venni az 500 ezer forintot?
Katás bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a 2014-ben kiállított bevételi számlák csak 2015-ben folynak be az egyéni vállalkozóhoz, akkor azt a bevételt majd a 2015-ös katabevallásban kell feltüntetni? Ha a kiszámlázott össz bevétele az egyéni vállalkozónak 6 millió forint felett van, de december 31-éig, csak 5 millió folyik be, akkor nem fizet büntetőadót? Illetve mivel a kiszámlázott bevétel 6 milllió forint felett van, áfás lesz a vállalkozás? Köszönöm!
Szolgálati nyugdíj + kata II.
Kérdés
Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Köszönöm válaszát, de kérem, hogy pontosítani szíveskedjen az alábbiakkal. 1. Korábbi egyéb jövedelem híján – figyelembe véve a 2015. január 1-jétől érvényes minimálbért – mely konkrét bruttó összeghatárig vállalhat jövedelmet a szolgálati járadék szüneteltetése nélkül? 2. Az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor, katás vállalkozóként kevesebb lesz a megállapított nyugdíj összege ("arányosítva, csökkentő hatással"), és mintha semmiféle adózott jövedelme nem lenne ebben az időszakban? Esetleg én rosszul értelmeztem a szakvéleményének negyedik bekezdését? Köszönöm fáradozását. Tisztelettel: Neszmélyi Zoltán
Katás vállalkozás kültagjának adózása
Kérdés
Tisztelt Adózóna, Kata adózással kapcsolatosan lenne két kérdésem: 1./ Főállású kisadózónak minősül a betéti társaság kisadózóként bejelentett tagja, ha heti 36 órás munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságát tölti (gyeden van), de a bt.-ben személyesen közreműködik? 2./ 2015. évi törvénymódosítás kapcsán kérdezném a katás vállalkozás kisadózóként be nem jelentett kültagjának adózását. Ez idáig nem igazán foglalkoztunk vele – egyéb jövedelemként adóztak?! a társas vállalkozás tagjának juttatott anyagi javak..., de ilyen nem igazán fordult elő a gyakorlatban –, viszont most ezt osztalékjövedelemként kategorizálja az szja-törvény. Mennyiben változás ez? Hogyan határozható meg az osztalék összege? A Ptk. ide vonatkozó paragrafusa értelmében hogyan értelmezhetjük a katás vállalkozás osztalék-megállapítását (beszámoló, saját tőke)? Kizárható-e az osztalékfizetésből a kültag, ha a társasági szerződés úgy rendelkezik? Vagy a kültag a vagyoni betétje arányában adózni fog? Jogi és adózási szempontokat is összevetve, lehet-e azt megállapítani, hogy a kültag nem részesül semmilyen juttatásban? Köszönettel:
Kata és áfahatár
Kérdés
Hogyan kell kiszámítani a kata és az áfafizetési határt? Tevékenységét 10.11-én kezdő katás bevétele:1.465.000.- Katába belefér, mert 3*500.000=1.500.000 alatt van, Hogyan kell meghatározni az áfát? 21+30+31= 82 nap 365 nap 6.000.000 82 nap 1.347.945.-, akkor az utolsó számláit mikor ezt a határt átlépte, már áfásan kell kiállítania? Hogyan kell ezt a határt értelmezni, ha év közben szünetelteti az egyéni vállalkozását a katás vállalkozó. Ott is napra kell számítani az áfát? A probléma abból adódik, hogy nem pont hónap fordulónapkor kezdi a szüneteltetetés után a tevékenységet, hanem mondjuk 9-én. Illetve a hónap napjai is eltérnek.(28,30,31) Előre is köszönöm.
Behajthatatlan követelés
Kérdés
Kedves Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni: egyéni vállalkozó 2012. év folyamán számlázott egy kft.-nek, amely a tartozását nem egyenlítette ki. A cég már jó ideje felszámolás alatt áll, a tartozás behajtására nincs lehetőség. Önellenőrizheti-e ügyfelem személyi jövedelemadó és áfa tekintetében az adott adóévet? (A személyi jövedelemadó azért érinti, mert a be nem folyt bevételt is beérkezettnek kellett tekintenie a katára való áttérés miatt). Válaszát előre is köszönöm!
Katás vállalkozó jövedelme
Kérdés
Kedves Szakértő! Katás egyéni vállalkozó pályázatot nyújtott be eszközbeszerzésre. A pályázat keretében pénzügyi tervet kell készítenünk. A 200 000 forint összegű vállalkozói kivét összegét számviteli szempontból milyen költségek között lehet elszámolni, milyen sorban lehet szerepeltetni? (Mivel itt csak bevételi nyilvántartás van.) Köszönettel várjuk mielőbbi válaszukat.
Kata 1 millió forint feletti számlázás egy partner felé
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni ügyvéd állami szervnek (ügyészségnek) számláz évi 1 millió forint feletti összeget, nyilvánvaló, hogy ott nem áll munkaviszonyban. Megteheti hogy 1 millió forint felett számláz, és mindkét fél bejelenti a NAV felé a tényt, további teendő nincs? Van-e bármilyen jogkövetkezménye ennek az eljárásnak az ügyvéd rovására? Válaszát előre is köszönöm.
Kata – iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd 2014.10. 02-án alakul, rögtön katás. Idén iparűzési adó szempontból választhatja még a tételes 2,5 millió forint után fizetendő adót? Nem jelentkezett be 10. 02-a után 15 napon belül ez alá. Segítségét kérném, hogy jól értelmezem-e a szabályt: – Alakulástól számított 15 napon belül (2014-re) vagy január 15-éig (2015-re) be kell jelentkeznie a tételes adó alá, különben azt nem választhatja. – Ha 10.17-éig nem jelentkezett be, akkor idénre már nem alkalmazhatja a tételes adózást. – Körülbelül 625 ezer forint bevétel felett (10.02-12.31 közötti időszakra) érdemes lenne/lett volna bejelentkeznie idénre, ezt megteheti még? – Ha január 15-éig bejelenti tételesadó-fizetési szándékát, akkor 2015-ben korlátlan bevétel esetén Budapesten 50.000 forint iparűzési adót fizet, tehát ha 2,5 millió forint feletti bevételre számít, akkor érdemes bejelentkeznie. Válaszát előre is köszönöm!