225 találat a(z) katás vállalkozás cimkére

Kata és a szolgálati járandóság – jövedelemkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék a következő jogszabálymódosításról, amelyről egy cikk Önöknél jelent meg "Katások, figyelem: ezt jelenti gyakorlatban a tb-jogállás változása" címmel. Idézet: Például a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. (Tny.) törvény 83/B szakasza szerint a korhatár előtti ellátásban vagy a szolgálati járandóságban részesülő személy esetében a kereseti korlát meghatározásánál (a kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozói jövedelem mellett) csak a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítási jogviszonyból származó jövedelmet kell figyelembe venni. Ennek ellenére – állásfoglalás alapján – beszámításra került a főállású kisadózó ellátási alapja, holott az eddig ennek nem volt egyértelmű jogszabályi alapja. Kérdésem: Az említett állásfoglalás alapján milyen összegű jövedelmet kell figyelembe venni a szolgálati járandóságban részesülő katásoknál, ha máshol van heti 36 órás munkaviszonyuk, vagy, ha nincs a kata mellett más jövedelmük? Én úgy tudtam, hogy, ha máshol van 36 órát elérő munkaviszony, akkor a katás fizetendő havi összeg 25 000 forint, azonban a szolgálati járandóság szempontjából nem vettek figyelembe jövedelmet. Abban az esetben, ha volt heti 36 órás munkaviszony, 81 300 forint a jövedelem. Kérdésem, hogy van-e ebben változás? Hogyha egy szolgálati járandóságos ügyvezető 40 órás munkaviszonyban van, ugyanakkor a katás bt.-ben is ügyvezető, akkor a bt.-ben mennyi a figyelembe vehető jövedelem a keresetkorlátnál?

Katás vállalkozás gyed mellett: mutatjuk, hogyan járhat a legjobban Cikk

Hogyan érdemes tovább működtetni katás vállalkozását a gyed mellett munkaviszonyban – előbb részmunkaidőben, majd teljes munkaidőben újra dolgozó kismamának? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsaanna szakértőnk válaszolt.

Katás – freelancing külföldre, számlázás és jelentési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozóként szeretnék a freelancer.com oldalon szoftverfejlesztői projekteket elvállalni. A megrendelők általában külföldi személyek, illetve cégek (tipikusan USA, Kanada), a számlázás angol nyelven, USD-alapon történik. Kérdés, hogy a számlák kiállításánál mire kell figyelnem, illetve keletkezik-e bármilyen más kötelezettségem (például áfabevallás)? Továbbá, ha egy megrendelő számára 1 millió forintos értékhatár felett állítok ki számlát, bejelentési kötelezettség terhel engem és a megrendelőt is. Mi történik ha én ugyan teljesítem a kötelezettséget, de a külföldi megrendelő nem (hiszen nem is feltétlenül tud róla, nem beszéli a nyelvet stb.)? Származhat ebből bármi problémám?

Kata táppénz és gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első körben szeretném a véleményét kérni, mit jelent az, hogy "legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony". Ez a katás vállalkozók tételes adójánál mindenképp jelentőséggel bírhat. Adott egy hölgy, akinek van egy heti 40 órás munkaviszonya. A munkaviszonyában dolgozik, mellette nem főállású katás egyéni vállalkozó, így havonta 25 ezer forint tételes adót fizet. Azonban a hölgy most babát vár, és a munkaviszonyát a terhessége miatt nem tudja ellátni, ezért onnan táppénzen van. A táppénz mellett azonban a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez. Miután megszületik a baba, a főállásból csedben részesül, kisadózóként munkát nem végez. Amikor a főállásból gyedet kap, a gyed mellett ismét szeretne a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végezni. Kérdésem, hogy abban az esetben, amikor a főállásában táppénzben, illetve gyedben részesül, és a táppénz, illetve a gyed mellett kisadózó egyéni vállalkozóként munkát végez, havonta mekkora összegű tételes adó fizetésére köteles: 25 ezer vagy 50 ezer forint? Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm!

Közalkalmazott felmentési ideje alatt lehet-e katás? Kérdés

Tisztelt Szakértő Azzal a kérdéssel fordulunk Önhöz, hogy szíveskedjen választ adni az alábbi kérdésünkre. Közalkalmazott 2016. január 1-jétől 8 hónapos felmentési idejét tölti, amiből 4 hónapot le kell dolgoznia, a 4. hónap április 30-án jár le. A közalkalmazottnak van adószáma mellékfoglalkozásban, 2016. május 1-jétől egy egyesületnek fog a munkájáról számlát adni a felmentési ideje alatt. Nyugdíjasként a katára szeretne bejelentkezni. A felmentési idő kezdetétől, vagy a nyugdíjazási idő kezdetétől lehet-e katás? Válaszát előre is köszönjük. Könyvelde Bt. Liker Judit

Kata és iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Főállású katás vállalkozó 2015. június 3-án kezdte a vállalkozását. A 2015. évi vállalkozói jövedelme 1 millió 309 ezer forint volt 2015. december 31-éig. A tevékenységét egy önkormányzat illetékességi területén végzi, ahol 1,5 % az iparűzési adó. A kérdésem az, hogy mennyi iparűzési adót kell fizetnie, és mikor? Előleget is kellett volna fizetnie és bevallania? Én feladtam a küzdelmet az 1990. évi C. törvénnyel a 39/A és B paragrafusnál. Válaszukat előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számtalan kapcsolt vállalkozás témához kötődő kérdést olvastam az oldalon, de egyikben sem találtam meg a választ a következővel kapcsolatban: Adott egy bt., amelyben a tulajdoni viszonyok a következők: Fiú1: ügyvezető beltag, 40 %, Fiú2: kültag, 40%, Apa: kültag, 20 % Adott egy kft., amelyben a tulajdoni viszonyok: Apa: ügyvezető tulajdonos, 70 %, Fiú2: tulajdonos, 30 % Értelmezésem szerint, ha szerződéses jogviszony jön létra a két fél között, akkor kapcsolt vállalkozásnak számítanak, hiszen a közeli hozzátartozók részesedése összeadódik (mindkét cégben 100-100 %). Mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a bt. (és benne Fiú1 beltag, mint kisadózó) kata hatálya alá kerülne, és szerződés jönne létre közöttük? Szintén kapcsolt vállalkozások lennének, és ez a munkaviszonytól elhatárolásnál problémát jelenthet? Nem teljesen világos, hogy mit jelent, és mi a következménye a törvényben szereplő "egy személynek kell tekinteni" résznek. Köszönöm.

Irattározás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iratmegőrzési kötelezettséggel kapcsolatosan lenne gyakorlati kérdésem. Az Art. szerint számítva (ha nem volt önellenőrzés), akkor a 2009-es adóév elévült, a számviteli törvény értelmében pedig 8 évig kell megőrizni a bizonylatokat. Ezt a nyolc évet is a beszámoló benyújtásától kell számítani (vagyis inkább 9 évet), vagy sem? Számviteli szempontból a 2007. évet megelőző iratanyagokat lehet már selejtezni? Bevételi nyilvántartást vezető és kisadózó vállalkozásokra, amelyek nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, csak az Art. szerinti elévülési időt kell figyelembe venni? Köszönettel.

Katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozás adatszolgáltatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozásoknak a tárgyévet követő év március 31-éig adatot kell szolgáltatniuk az állami adóhatóság részére. Mi a teendője egy olyan társasháznak, amelynek nincs adószáma, ám a közös képviselője a társasház részére a közös képviselet díjáról katás számlát bocsát ki, és éves szinten ez az egymillió forintot meghaladja? Köszönettel: Farkas Beáta

Mellékállásban katás kisadózó bevételébe beleszámít-e a főállásból keresett fizetése? Kérdés

Főállású munkavállaló (közalkalmazott) vagyok egy felsőoktatási intézménynél. Mellékállásként katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni. A tervem az, hogy katás bevételeim mindegyike egy cégtől származna (amely nem a főállású munkaadóm), és ez éves szinten meghaladná az 1 millió forintot. A főállásomból kapott bruttó fizetésem magasabb lesz, mint a katás vállalkozóként szerzett bevételem. (A nettó fizetésem viszont kevesebb, mit a katás bevételem.) A kérdésem az, hogy esetemben fennáll-e a következő körülmény: a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől (megbízójától) szerezte?

Alanyi mentes katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes egyéni vállalkozóként művészeti szolgáltatást végzek (zenélek)Angliában, heti rendszerességgel koncertezek egy angol együttessel, akik nem rendelkeznek "VAT számmal", és nem is szeretnék azt kiváltani. Kérdésem, hogy ebben az esetben áfa vonatkozásában mit kell szerepeltetnem a számlán? Kell-e áfabevallást és összesítő nyilatkozatot készítenem? Továbbá ez a bevétel beleszámít-e a 6 millió forintos alanyi adómentességi értékhatárba? Válaszukat előre is köszönöm!

Határidő bevételi határ túllépésekor Kérdés

Nyugdíjas kiegészítő tevékenységű katás vállalkozó vagyok. 2014. szeptember 1-jével túlléptem a bevételi határt, és áfakörbe kerültem. Kérdésem, hogy a két év elteltét mikortól kell számolni? 2016. szeptember 1-jéig vagy már a 2014. és 2015. számít 2 évnek? Mikor esedékes a mentességet választanom?

Ptk. szerinti díjkitűzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégem, egy kata hatálya alá tartozó, alanyi mentes egyéni vállalkozás, amely lovassporttal (versenyszerű hajtással, díjugratással) foglalkozik, és az éves bevételét a fizető fél szerint a Ptk. szerinti díjkitűzés teszi ki (az említett tevékenységből származó versenydíjak). Másik könyvelt cégünknél évekkel ezelőtt a NAV arra a megállapításra jutott (sajnos nem láttam a jegyzőkönyvet, így ebből nem tudok ötletet meríteni), hogy ez kft. esetében egyéb bevétel, és nem képezi áfa alapját. Mivel a katás vállalkozás túllépte az alanyi mentesség értékhatárát, ezért most emiatt gondban vagyok. Be kell-e jelentkezni az áfa alá, és kell-e áfabevallást beadnunk akkor, ha ezen kívül más bevétele nem is volt a katás egyéni vállalkozásnak? Az áfatörvényben nem találtam erre vonatkozóan semmilyen kitételt, ezért teljesen tanácstalan vagyok. Előre is köszönöm a segítségüket!

Kata és a táppénz Kérdés

Egy katás vállalkozó táppénzen volt október 5-étől december 7-éig. Október hónapra befizeti az 50 ezer forintot. November hónapra nem fizeti be, mert egész hónapban táppénzen volt. Decemberre sem fizeti be, mert a táppénz ebben a hónapban szűnt meg, és ez az állapot több mint 30 napig állt fenn, nem számítva a novembert, mert ez egész hónapnak számít. Jól értelmeztük a katatörvényt? A bejelentéseket megtettük. Válaszukat köszönjük.

Kata plusz bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalásukat kérjük a következő témában: Az NAV honlapján megjelent az alábbi állásfoglalás 2013. 02. 26-án: A kisadózó vállalkozás és az ingatlan-bérbeadás A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya nem lehet az a vállalkozás, amely az adóalanyiság választásának évében az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 66.22 Biztosítási ügynöki, brókeri 66.29 Biztosítás, nyugdíjalap egyéb kiegészítő 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből bevételt szerzett. Amennyiben az adózó 2012. évben bérbeadásból származó bevételt számolt el, akkor 2012 decemberében, 2013. január 1-ei hatállyal nem lehetett kisadózó vállalkozás. Egyéni vállalkozók esetében az ingatlan-bérbeadás magánszemélyként is végezhető, amennyiben erre irányuló szándékot az adóhatósághoz bejelentik. Esetükben a magánszemélyként végzett bérbeadás nem kizáró ok az adózási mód választásakor, ha a választás évében a bérbeadásból származó bevételt már magánszemélyként, az önálló tevékenység rendelkezései szerint veszik figyelembe. Ez azt jelenti, hogy kisadózó vállalkozó mint magánszemély végezhet bérbeadást, ha a kisadózó tevékenységi körében NEM SZEREPEL a 68.20 szerinti tevékenység? Ezek szerint a magánszemélyként végzett bérbeadás NEM KIZÁRÓ ok a kisadózó vállalkozók esetében?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink