220 találat a(z) katás vállalkozás cimkére

Kata és iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Főállású katás vállalkozó 2015. június 3-án kezdte a vállalkozását. A 2015. évi vállalkozói jövedelme 1 millió 309 ezer forint volt 2015. december 31-éig. A tevékenységét egy önkormányzat illetékességi területén végzi, ahol 1,5 % az iparűzési adó. A kérdésem az, hogy mennyi iparűzési adót kell fizetnie, és mikor? Előleget is kellett volna fizetnie és bevallania? Én feladtam a küzdelmet az 1990. évi C. törvénnyel a 39/A és B paragrafusnál. Válaszukat előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számtalan kapcsolt vállalkozás témához kötődő kérdést olvastam az oldalon, de egyikben sem találtam meg a választ a következővel kapcsolatban: Adott egy bt., amelyben a tulajdoni viszonyok a következők: Fiú1: ügyvezető beltag, 40 %, Fiú2: kültag, 40%, Apa: kültag, 20 % Adott egy kft., amelyben a tulajdoni viszonyok: Apa: ügyvezető tulajdonos, 70 %, Fiú2: tulajdonos, 30 % Értelmezésem szerint, ha szerződéses jogviszony jön létra a két fél között, akkor kapcsolt vállalkozásnak számítanak, hiszen a közeli hozzátartozók részesedése összeadódik (mindkét cégben 100-100 %). Mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a bt. (és benne Fiú1 beltag, mint kisadózó) kata hatálya alá kerülne, és szerződés jönne létre közöttük? Szintén kapcsolt vállalkozások lennének, és ez a munkaviszonytól elhatárolásnál problémát jelenthet? Nem teljesen világos, hogy mit jelent, és mi a következménye a törvényben szereplő "egy személynek kell tekinteni" résznek. Köszönöm.

Irattározás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iratmegőrzési kötelezettséggel kapcsolatosan lenne gyakorlati kérdésem. Az Art. szerint számítva (ha nem volt önellenőrzés), akkor a 2009-es adóév elévült, a számviteli törvény értelmében pedig 8 évig kell megőrizni a bizonylatokat. Ezt a nyolc évet is a beszámoló benyújtásától kell számítani (vagyis inkább 9 évet), vagy sem? Számviteli szempontból a 2007. évet megelőző iratanyagokat lehet már selejtezni? Bevételi nyilvántartást vezető és kisadózó vállalkozásokra, amelyek nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, csak az Art. szerinti elévülési időt kell figyelembe venni? Köszönettel.

Katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozás adatszolgáltatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozásoknak a tárgyévet követő év március 31-éig adatot kell szolgáltatniuk az állami adóhatóság részére. Mi a teendője egy olyan társasháznak, amelynek nincs adószáma, ám a közös képviselője a társasház részére a közös képviselet díjáról katás számlát bocsát ki, és éves szinten ez az egymillió forintot meghaladja? Köszönettel: Farkas Beáta

Mellékállásban katás kisadózó bevételébe beleszámít-e a főállásból keresett fizetése? Kérdés

Főállású munkavállaló (közalkalmazott) vagyok egy felsőoktatási intézménynél. Mellékállásként katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni. A tervem az, hogy katás bevételeim mindegyike egy cégtől származna (amely nem a főállású munkaadóm), és ez éves szinten meghaladná az 1 millió forintot. A főállásomból kapott bruttó fizetésem magasabb lesz, mint a katás vállalkozóként szerzett bevételem. (A nettó fizetésem viszont kevesebb, mit a katás bevételem.) A kérdésem az, hogy esetemben fennáll-e a következő körülmény: a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől (megbízójától) szerezte?

Alanyi mentes katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes egyéni vállalkozóként művészeti szolgáltatást végzek (zenélek)Angliában, heti rendszerességgel koncertezek egy angol együttessel, akik nem rendelkeznek "VAT számmal", és nem is szeretnék azt kiváltani. Kérdésem, hogy ebben az esetben áfa vonatkozásában mit kell szerepeltetnem a számlán? Kell-e áfabevallást és összesítő nyilatkozatot készítenem? Továbbá ez a bevétel beleszámít-e a 6 millió forintos alanyi adómentességi értékhatárba? Válaszukat előre is köszönöm!

Határidő bevételi határ túllépésekor Kérdés

Nyugdíjas kiegészítő tevékenységű katás vállalkozó vagyok. 2014. szeptember 1-jével túlléptem a bevételi határt, és áfakörbe kerültem. Kérdésem, hogy a két év elteltét mikortól kell számolni? 2016. szeptember 1-jéig vagy már a 2014. és 2015. számít 2 évnek? Mikor esedékes a mentességet választanom?

Ptk. szerinti díjkitűzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégem, egy kata hatálya alá tartozó, alanyi mentes egyéni vállalkozás, amely lovassporttal (versenyszerű hajtással, díjugratással) foglalkozik, és az éves bevételét a fizető fél szerint a Ptk. szerinti díjkitűzés teszi ki (az említett tevékenységből származó versenydíjak). Másik könyvelt cégünknél évekkel ezelőtt a NAV arra a megállapításra jutott (sajnos nem láttam a jegyzőkönyvet, így ebből nem tudok ötletet meríteni), hogy ez kft. esetében egyéb bevétel, és nem képezi áfa alapját. Mivel a katás vállalkozás túllépte az alanyi mentesség értékhatárát, ezért most emiatt gondban vagyok. Be kell-e jelentkezni az áfa alá, és kell-e áfabevallást beadnunk akkor, ha ezen kívül más bevétele nem is volt a katás egyéni vállalkozásnak? Az áfatörvényben nem találtam erre vonatkozóan semmilyen kitételt, ezért teljesen tanácstalan vagyok. Előre is köszönöm a segítségüket!

Kata és a táppénz Kérdés

Egy katás vállalkozó táppénzen volt október 5-étől december 7-éig. Október hónapra befizeti az 50 ezer forintot. November hónapra nem fizeti be, mert egész hónapban táppénzen volt. Decemberre sem fizeti be, mert a táppénz ebben a hónapban szűnt meg, és ez az állapot több mint 30 napig állt fenn, nem számítva a novembert, mert ez egész hónapnak számít. Jól értelmeztük a katatörvényt? A bejelentéseket megtettük. Válaszukat köszönjük.

Kata plusz bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalásukat kérjük a következő témában: Az NAV honlapján megjelent az alábbi állásfoglalás 2013. 02. 26-án: A kisadózó vállalkozás és az ingatlan-bérbeadás A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya nem lehet az a vállalkozás, amely az adóalanyiság választásának évében az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 66.22 Biztosítási ügynöki, brókeri 66.29 Biztosítás, nyugdíjalap egyéb kiegészítő 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből bevételt szerzett. Amennyiben az adózó 2012. évben bérbeadásból származó bevételt számolt el, akkor 2012 decemberében, 2013. január 1-ei hatállyal nem lehetett kisadózó vállalkozás. Egyéni vállalkozók esetében az ingatlan-bérbeadás magánszemélyként is végezhető, amennyiben erre irányuló szándékot az adóhatósághoz bejelentik. Esetükben a magánszemélyként végzett bérbeadás nem kizáró ok az adózási mód választásakor, ha a választás évében a bérbeadásból származó bevételt már magánszemélyként, az önálló tevékenység rendelkezései szerint veszik figyelembe. Ez azt jelenti, hogy kisadózó vállalkozó mint magánszemély végezhet bérbeadást, ha a kisadózó tevékenységi körében NEM SZEREPEL a 68.20 szerinti tevékenység? Ezek szerint a magánszemélyként végzett bérbeadás NEM KIZÁRÓ ok a kisadózó vállalkozók esetében?

Öregségi nyugdíjba vonulás korhatár előtti ellátásból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök. 2016. január hónapban öregségi nyugdíjba kell vonulni, mert elértem az öregségi nyugdíjkorhatárt. Jelenleg katás egyéni vállalkozóként dolgozom, és legalább három – nyugdíjba beszámítható – évet szereztem. Úgy számolgattam, hogy valószínű magasabb lenne a nyugdíjam, ha újraszámolnák. Mivel az újraszámolás nem automatikus, ezért kérem, hogy tájékoztassanak a teendőkről. Az ügyfélszolgálaton ugyanis számomra ellentmondó információkat adtak. Meg kell szüntetni, illetve elég csak felfüggeszteni az egyéni vállalkozói tevékenységet, vagy nem? Ha igen, akkor ez hogyan érintené a katát, ha csak például 2 napra függesztem fel? Mikor kell benyújtani az újraszámítási kérelmet? Elég az öregségi nyugdíj megállapítását követően, vagy előtte kell? 2016. januárban lejár az ideiglenes özvegyi nyugdíjam. Meg kell-e igényelnem az öregségi nyugdíjazás miatt a végleges özvegyi nyugdíjat, vagy azt automatikusan meg fogom kapni? (Január 25-én szűnik meg, és 29-én töltöm be az öregségi nyugdíjkorhatárt.) Köszönettel: Szné

Katás ipa Kérdés

2015 decemberében megkezdett katás egyéni vállalkozói tevékenységhez (Bp-i székhelyű) az iparűzési adó tekintetében milyen határidők, nyilatkozati és fizetési határidők vonatkoznak? Válaszát előre is köszönöm.

Biztosítási ügynök – Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy Ön szerint egy későbbi utólagos ellenőrzéskor megállja-e a helyét, ha a biztosítási ügynök kata adózást választ? A törvényi feltételekkel tisztában vagyok, a kérdés azért merült fel, mert egy vállalkozónak azt az információt adta a könyvelője, hogy a tevékenységére "ráhúzzák" a munkaviszony elemeit, s később ezért utólag tételes adózónak fog minősülni – természetesen szankciókkal. Véleményünk szerint a katatörvényben foglaltak szerint megdől a munkaviszony vélelme, hisz a megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan, illetve a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket nem a megrendelő bocsátotta a vállalkozó részére. Válaszukat előre is köszönjük.

Kft. plusz kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szorgalmas öregségi nyugdíjas egy kft. 80 százalékos tulajdonosa, egyben itt dolgozik is. Szeretne egyéni vállalkozóként katás vállalkozást is indítani kiegészítő tevékenységként. Lehetséges ez, ha igen, milyen kötöttségek vannak a 6 millió forintos bevételi határon túl? Köszönöm válaszát.

Nők 40 éves nyugdíjánál a kereset számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015 augusztusáig katás jövedelemmel rendelkező korhatár előtti ellátásban részesültem. Főállású katásként megfizettem a havi 50 ezer forint katát. 2015. augusztusban elmentem a nők 40 éves jogviszonyával nyugdíjba. 2015. október elsejétől heti 36 órás munkaviszonyban kerültem alkalmazásba. Jelen esetben a kereseti arányokat hogyan kell alkalmazni, hogy ne lépjem át a minimálbér 150 százalékát? Ha jól gondolom, ezt éves szinten kell megállapítani, azaz 1 millió 890 ezer forintig lehet jövedelmem. Jelen esetben a katás 81 300 forint vélelmezett járulékalap beszámít-e ebbe 2015. 1-8. hónap vonatkozásában? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink