231 találat a(z) katás vállalkozás cimkére
Katás vállalkozó számlanyitása: kell vagy sem, forint vagy deviza?
Cikk
Katás egyéni vállalkozónak szükséges-e külön vállalkozói folyószámlát nyitnia, illetve fenntartania, amennyiben két pénznemben (forint, illetve euró) várható bevétel? Számlázás esetén használható-e a lakossági folyószámla? A bevételi nyilvántartásnál kell-e havi számlakivonatot mellékelni? Szükséges-e a számlakivonatokat megőrizni? – sorolta kérdéseit olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.
Katás vállalkozás rokkantsági ellátás mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a szakvéleményét. C2 minősítési kategóriába tartozó, 48%-os egészségi állapotú katás egyéni vállalkozó havi 25 ezer forint tételes adót fizet. Amennyiben minden hónapban származik bevétele, mint katás adóalanynak, ebben az esetben is figyelni kell a jövedelemkorlátot? Mivel nem válik biztosítottá, szükséges bármilyen szabályra figyelni, hogy ne szűnjön meg a rokkantsági ellátása? Köszönettel: Krisztina
Gyed melletti katás vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem heti 40 órás munkaviszonyban áll egy egyesületnél, ahonnan jelenleg gyeden van kisfiával. Emellett, katás egyéni vállalkozó. A csed ideje alatt nem folytatta a vállalkozását, jelentettük a T101E nyomtatványon, hogy nincs katafizetési kötelezettsége. Szeptembertől azonban egyéni vállalkozását személyesen szeretné folytatni amellett, hogy a munkahelyére nem megy vissza dolgozni, továbbra is gyeden lenne. Amíg aktivan dolgozott a munkahelyén, a vállalkozásban is katás egyéni vállalkozóként 25 ezer forint adót fizetett havonta, tekintettel a 40 órás munkaviszonyra. Kérdésünk: ha személyesen folytatja gyed melett az egyéni vállalkozását, de nem tér viszza dolgozni egyelőre a munkaviszonyába, 25 ezer vagy 50 ezer forint kata fizetésére kötelezett? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Szlovák állampolgár magyarországi katás vállalkozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szlovák állampolgár egyéni vállalkozást katás vállalkozást alapított Magyarországon. Németországban tervez takarítást végezni magánszemélyek részére. Hogyan számlázzon? Magyar EU-s adószámmal? Kell-e német adószámot kérnie saját részére? Mire kell figyelnie a kinttartózkodás idejének tekintetében? Hol fog adózni: Magyarországon vagy Németországban? Köszönettel.
Kapcsolt vállalkozás – meghatározó befolyás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alább vázolt esetben kérem a segítségüket. Adott A cég, melyben 100 százalékos tulajdonos a férj, és a feleség munkaviszonyban ügyvezető. Adott B cég, ahol egyikük sem tulajdonos, de a férj ügyvezető. Ha a két cég között szerződés jön létre az alábbiak szerint, akkor kapcsolt vállalkozásnak fognak minősülni? A cég tulajdonában lévő ingatlant bérelné B cég. Még egy kérdés felmerült: B cégben munkaviszonyban álló ügyvezető számlázhat-e a katás vállalkozásából egyéb feladatot a munkáltatójának? Ha igen, akkor mire kell ebben az esetben figyelnie?
Gyeden lévő kismama katafizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkező munkavállaló jelenleg gyeden van. A gyed mellett szeretne katás egyéni vállalkozást indítani, ezzel kapcsolatban szeretnénk érdeklődni, hogy ebben az esetben 50 ezer vagy 25 ezer forint katát kellene fizetnie? Segítségüket előre is köszönjük!
Kata és a szolgálati járandóság – jövedelemkorlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék a következő jogszabálymódosításról, amelyről egy cikk Önöknél jelent meg "Katások, figyelem: ezt jelenti gyakorlatban a tb-jogállás változása" címmel. Idézet: Például a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. (Tny.) törvény 83/B szakasza szerint a korhatár előtti ellátásban vagy a szolgálati járandóságban részesülő személy esetében a kereseti korlát meghatározásánál (a kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozói jövedelem mellett) csak a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítási jogviszonyból származó jövedelmet kell figyelembe venni. Ennek ellenére – állásfoglalás alapján – beszámításra került a főállású kisadózó ellátási alapja, holott az eddig ennek nem volt egyértelmű jogszabályi alapja. Kérdésem: Az említett állásfoglalás alapján milyen összegű jövedelmet kell figyelembe venni a szolgálati járandóságban részesülő katásoknál, ha máshol van heti 36 órás munkaviszonyuk, vagy, ha nincs a kata mellett más jövedelmük? Én úgy tudtam, hogy, ha máshol van 36 órát elérő munkaviszony, akkor a katás fizetendő havi összeg 25 000 forint, azonban a szolgálati járandóság szempontjából nem vettek figyelembe jövedelmet. Abban az esetben, ha volt heti 36 órás munkaviszony, 81 300 forint a jövedelem. Kérdésem, hogy van-e ebben változás? Hogyha egy szolgálati járandóságos ügyvezető 40 órás munkaviszonyban van, ugyanakkor a katás bt.-ben is ügyvezető, akkor a bt.-ben mennyi a figyelembe vehető jövedelem a keresetkorlátnál?
Katás vállalkozás gyed mellett: mutatjuk, hogyan járhat a legjobban
Cikk
Hogyan érdemes tovább működtetni katás vállalkozását a gyed mellett munkaviszonyban – előbb részmunkaidőben, majd teljes munkaidőben újra dolgozó kismamának? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsaanna szakértőnk válaszolt.
Katás – freelancing külföldre, számlázás és jelentési kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozóként szeretnék a freelancer.com oldalon szoftverfejlesztői projekteket elvállalni. A megrendelők általában külföldi személyek, illetve cégek (tipikusan USA, Kanada), a számlázás angol nyelven, USD-alapon történik. Kérdés, hogy a számlák kiállításánál mire kell figyelnem, illetve keletkezik-e bármilyen más kötelezettségem (például áfabevallás)? Továbbá, ha egy megrendelő számára 1 millió forintos értékhatár felett állítok ki számlát, bejelentési kötelezettség terhel engem és a megrendelőt is. Mi történik ha én ugyan teljesítem a kötelezettséget, de a külföldi megrendelő nem (hiszen nem is feltétlenül tud róla, nem beszéli a nyelvet stb.)? Származhat ebből bármi problémám?
Kata táppénz és gyed mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első körben szeretném a véleményét kérni, mit jelent az, hogy "legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony". Ez a katás vállalkozók tételes adójánál mindenképp jelentőséggel bírhat. Adott egy hölgy, akinek van egy heti 40 órás munkaviszonya. A munkaviszonyában dolgozik, mellette nem főállású katás egyéni vállalkozó, így havonta 25 ezer forint tételes adót fizet. Azonban a hölgy most babát vár, és a munkaviszonyát a terhessége miatt nem tudja ellátni, ezért onnan táppénzen van. A táppénz mellett azonban a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez. Miután megszületik a baba, a főállásból csedben részesül, kisadózóként munkát nem végez. Amikor a főállásból gyedet kap, a gyed mellett ismét szeretne a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végezni. Kérdésem, hogy abban az esetben, amikor a főállásában táppénzben, illetve gyedben részesül, és a táppénz, illetve a gyed mellett kisadózó egyéni vállalkozóként munkát végez, havonta mekkora összegű tételes adó fizetésére köteles: 25 ezer vagy 50 ezer forint? Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm!
Közalkalmazott felmentési ideje alatt lehet-e katás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő Azzal a kérdéssel fordulunk Önhöz, hogy szíveskedjen választ adni az alábbi kérdésünkre. Közalkalmazott 2016. január 1-jétől 8 hónapos felmentési idejét tölti, amiből 4 hónapot le kell dolgoznia, a 4. hónap április 30-án jár le. A közalkalmazottnak van adószáma mellékfoglalkozásban, 2016. május 1-jétől egy egyesületnek fog a munkájáról számlát adni a felmentési ideje alatt. Nyugdíjasként a katára szeretne bejelentkezni. A felmentési idő kezdetétől, vagy a nyugdíjazási idő kezdetétől lehet-e katás? Válaszát előre is köszönjük. Könyvelde Bt. Liker Judit
Kata és iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Főállású katás vállalkozó 2015. június 3-án kezdte a vállalkozását. A 2015. évi vállalkozói jövedelme 1 millió 309 ezer forint volt 2015. december 31-éig. A tevékenységét egy önkormányzat illetékességi területén végzi, ahol 1,5 % az iparűzési adó. A kérdésem az, hogy mennyi iparűzési adót kell fizetnie, és mikor? Előleget is kellett volna fizetnie és bevallania? Én feladtam a küzdelmet az 1990. évi C. törvénnyel a 39/A és B paragrafusnál. Válaszukat előre is köszönöm.
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számtalan kapcsolt vállalkozás témához kötődő kérdést olvastam az oldalon, de egyikben sem találtam meg a választ a következővel kapcsolatban: Adott egy bt., amelyben a tulajdoni viszonyok a következők: Fiú1: ügyvezető beltag, 40 %, Fiú2: kültag, 40%, Apa: kültag, 20 % Adott egy kft., amelyben a tulajdoni viszonyok: Apa: ügyvezető tulajdonos, 70 %, Fiú2: tulajdonos, 30 % Értelmezésem szerint, ha szerződéses jogviszony jön létra a két fél között, akkor kapcsolt vállalkozásnak számítanak, hiszen a közeli hozzátartozók részesedése összeadódik (mindkét cégben 100-100 %). Mi lenne a helyzet abban az esetben, ha a bt. (és benne Fiú1 beltag, mint kisadózó) kata hatálya alá kerülne, és szerződés jönne létre közöttük? Szintén kapcsolt vállalkozások lennének, és ez a munkaviszonytól elhatárolásnál problémát jelenthet? Nem teljesen világos, hogy mit jelent, és mi a következménye a törvényben szereplő "egy személynek kell tekinteni" résznek. Köszönöm.
Irattározás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az iratmegőrzési kötelezettséggel kapcsolatosan lenne gyakorlati kérdésem. Az Art. szerint számítva (ha nem volt önellenőrzés), akkor a 2009-es adóév elévült, a számviteli törvény értelmében pedig 8 évig kell megőrizni a bizonylatokat. Ezt a nyolc évet is a beszámoló benyújtásától kell számítani (vagyis inkább 9 évet), vagy sem? Számviteli szempontból a 2007. évet megelőző iratanyagokat lehet már selejtezni? Bevételi nyilvántartást vezető és kisadózó vállalkozásokra, amelyek nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, csak az Art. szerinti elévülési időt kell figyelembe venni? Köszönettel.
Katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozás adatszolgáltatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A katás vállalkozó számláját befogadó vállalkozásoknak a tárgyévet követő év március 31-éig adatot kell szolgáltatniuk az állami adóhatóság részére. Mi a teendője egy olyan társasháznak, amelynek nincs adószáma, ám a közös képviselője a társasház részére a közös képviselet díjáról katás számlát bocsát ki, és éves szinten ez az egymillió forintot meghaladja? Köszönettel: Farkas Beáta