774 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére
Katás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házastársak közös tulajdonukban lévő ingatlan használatarányos (az ingatlan a saját vállalkozásuk székhelyeként is működik) rezsiköltségeiről állítanának ki számviteli bizonylatot. A közüzemi számlák egyik része a férj, a másik része a feleség nevére szól. A férj katás egyéni vállalkozó is, de a bérbeadásból származó jövedelmére (ha szükséges) az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kívánja alkalmazni, hogy emiatt még véletlenül se kerüljön ki a kata adózás alól. Kérdésem az lenne, hogy kiállíthatja-e a számviteli bizonylatot csak a feleség (attól függetlenül, hogy a költségtérítéshez kapcsolódó közüzemi számlák a férj nevére is szólnak), mint tulajdonostársak által kijelölt képviselő? Így neki nem kellene adószámot kérnie az ingatlan-bérbeadásra és a férjének sem, mert magánszemélyként nem végez ilyen tevékenységet. Ha a közüzemi számlák címzettjeinek megfelelően mindkettőjüknek külön-külön szükséges bizonylatot kiállítani, akkor a katás egyéni vállalkozó férjnek milyen nyomtatványon kell az erre vonatkozó tevékenységét bejelentenie, és szükséges-e ilyenkor számlát kiállítani, vagy elegendő a számviteli bizonylat? Köszönettel.
Katás egyéni vállalkozó (vajdasági magyar)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 67 éves, a magyar szabályok szerint korhatárt betöltött öregségi nyugdíjasnak minősül. Két éve magyar állampolgár, Szabadkáról érkezett, de van személyi igazolványa, taj-kártyája, állandó magyar lakcíme és egy minimális nyugdíja Szerbiából. Magyar nyugdíja nincs. Szeretne katás egyéni vállalkozást létesíteni. Mekkora tételes adót kell fizetnie? 25 000 vagy 50 000 forintot? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Katás egyéni vállalkozó bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdés volt, hogy katás egyéni vállalkozót a T1041-es nyomtatványon be kell-e jelenteni? Válasz, hogy igen. Én a NAV-tól azt az információt kaptam, hogy önmagát az egyéni vállalkozót nem kell bejelenteni a fent említett nyomtatványon, hiszen az okmányirodai bejelentő lapon nyilatkozott, hogy katás akar lenni, arról is, hogy főállású vagy nem főállású. Akkor mi a helyes megoldás? Engem nem főállású katás egyéni vállalkozóként érint a téma. Válaszát köszönve, tisztelettel: Gubányiné Szalai Katalin
Munkaviszony és megbízási szerződés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves szakmai tanácsadását, hogy munkajogi és adózási szempontból van-e arra lehetőség, és nem okozhat problémát, ha kereskedelmi cég ügyvezető igazgatója – aki főállásban munkaviszonyban végzi tevékenységét – ugyanezen cég számára eseti marketing tanácsadásra megbízási szerződés keretében kiegészítő tevékenységű katás számlát állítson ki alkalmi jelleggel?Köszönöm szépen szíves válaszát.
Munkaviszony.gyes-kata
Kérdés
Egy kft. tulajdonosa alkalmazottként fizette meg saját cégében a járulékokat 2011-ig. 2012-ben és 2013-ban is szült, s jelenleg GYES-en van. A cég mellett saját egyéni vállalkozása is van 2002 óta, mely azóta is folyamatosan működik, alkalmazottak közreműködésével. Az egyéni vállalkozásában a szülés óta nem végzett munkát, az minimális bevételt produkált. A gyes 2015 augusztusában jár le, de szeretné az egyéni vállalkozását fellendíteni, s újra munkába állni. Ha bejelentkezik a kata hatálya alá (addig általános szabályok szerint alanyi mentes, tételes elszámolású egyéni vállalkozó volt), akkor neki 25 vagy 50 000 forint lesz a fizetendő adója? A kft.-be egyelőre nem kíván visszamenni dolgozni. További tehát: – A kata 25 vagy 50 ezer forint lesz? – Céges jogviszonyával mi a teendő? – Van-e bármilyen előírás, hogy az egyéni vállalkozásban vagy társas vállalkozóként kötelező a járulékot megfizetni elsődlegesen? – A gyest kaphatja-e még augusztusig? Válaszukat előre is köszönöm.
Katás vállalkozó szünetelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2013. 12. 16-ától 2014. 02. 11-éig szüneteltette egyéni vállalkozói tevékenységét. A szünetelés ideje alatt is fizette a havi 50 ezer forintot, amely adófolyószámláján kötelezettségként is szerepel. Bevétele meghaladta 2014-ben az 5,7 millió forintot. Ebben az esetben hogyan kell értelmezni a 6 millió forint értékhatárt?
Katás egyéni vállalkozó bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozót kell-e jelenteni a 1041-es nyomtatványon? Ha igen, akkor milyen kóddal? Köszönöm a választ.
Ezt is tudni kell az áfáról és az alanyi mentességről a katásoknak
Cikk
Továbbra is fejtörést okoz a legkisebb vállalkozások számára az, hogy az egyik évről a másikra áthúzódó bevételt melyik évre kell elszámolni, s átlépik-e vagy sem emiatt az alanyi adómentes határt. Fejtörést okoz az is, hogy a devizában kiállított számlák ellenértékét hogyan kell forintosítani. Egy másik kérdés pedig arra vonatkozott, hogy katás egyéni vállalkozó igénybe veheti-e a családi kedvezményt? Olvasóink katás egyéni vállalkozókra vonatkozó kérdéseire Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Katás egyéni vállalkozó családi kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy katás főállású egyéni vállalkozó tud-e érvényesíteni családi kedvezményt a 2014-es évre az szja-bevallásban? Második kérdés, hogy a katás főállású egyéni vállalkozó 2014. év folyamán betegállományban volt és táppénzt kapott, amelyből levonták az szja-előleget, erről meg is érkezett az igazolás. Visszaigényelhetem-e a 1453-as bevallásban a levont szja összegét? Várom mielőbbi válaszát!
Kata és munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozóként szerződés alapján ügynöki tevékenységet végez egy társaságnak, melyre vonatkozóan a szerződésben foglaltaknak megfelelően számlát bocsát ki. Ezzel egyidejűleg foglalkoztathatja-e ugyanez a társaság e magánszemélyt munkaszerződéssel más jellegű feladat ellátására? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Egyéni vállalkozó devizás bevétele
Kérdés
Áfaalany katás egyéni vállalkozó devizában kiállított számláira az MNB-árfolyam alkalmazását választotta. Kiállított számlát egy harmadik országbeli adóalanynak. A bankszámlájára forintosítva érkezik a bevétel, nincs külön devizaszámlája. Kérdésem, hogy az adóalapot milyen dátummal (számlán szereplő teljesítési idő, kiegyenlítés dátuma, stb.) és milyen árfolyamon (MNB-árfolyamon, a választás szerint, vagy a hitelintézet által megadott árfolyamon) számítsuk ki? Válaszát előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozóvá válás
Kérdés
Egy önálló magánszemély adószám birtokában katás egyéni vállalkozó kíván lenni. Tevékenységi köreit az alábbiakra terjeszti ki (ÖVTJ számok) · *46101 főtevékenység* · 467101· 479906· 702201· 743003· 813001· 682008· 682003· 682001 A magánszemély 1996-ban kért adószámot, hogy lakást, vagy annak egy részét bérbe adhassa. Ezt a tevékenységet – egyes időszakokban szüneteltetve – 2014. december 31-éig folytatta, mint magánszemély. Cég részére biztosított SZÉKHELYET és garázst a kft. gépkocsija részére. Ezért számla ellenében bevétele volt, mely után mindig adózott. A magánszemély időközben földtulajdonos lett, de nem adta bérbe a földet. Viszont most a föld bérbeadását is szeretné felvenni a tevékenységi körébe. Kérdéseink: 1.) Egyéni vállalkozóvá váláskor, felveheti-e tevékenységi köreibe a 682008, 682003, 682001 számú tevékenységeket, figyelembe véve, hogy korábban nem vállalkozás volt, hanem magánszemély. Idézem a katatörvény ide vonatkozó 4. § (4) bekezdését: „Nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett.” 2.) Katásként folytathatja-e a 6820 ÖVTJ kód alá tartozó tevékenységeket, vagy ezeket továbbra is csak önálló tevékenységet végzőként teheti, és fizeti a 16 százalékos szja-t és a 14 százalékos ehót.
Katás bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha nyugdíjas katás egyéni vállalkozónak csak az e tevékenységéből származó jövedelme van és a nyugdíj, kell-e bevallást készítenie február 25-éig? Köszönettel.
Katás bevételi határ
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellet katás egyéni vállalkozó 2015 áprilisában szül. 2015. évre mennyi bevételt számolhat el a kata hatálya alatt? A szülés befolyásolja a 6 milliós bevételi határt, kell arányosítani az éves határt a szülést megelőző hónapokra, tehát 1 500 000 forint (3 x 500 000,-Ft) lehet neki a bevételi korlátja? Ha megszül, és csak alvállalkozók dolgoznak neki, ő nem végez munkát, akkor az alvállalkozók által szerzett bevétele után, amiről a számlát továbbra is kiállítja, a 40 százalékos kiegészítő adót kell megfizetnie? Köszönöm válaszát!
Kisadózó egyéni vállalkozó táppénzigény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó 30 napot meghaladó táppénzes igazolással rendelkezik, de csak 10 nap táppénzre jogosult. Ebben az esetben, ha nem jogosult táppénzre a teljes időszakra, mentesül az 50 000 forint adó megfizetése alól? A táppénzigénylő pótlapon a jövedelem feltüntetésénél minden hónapra 81 300 forintot kell beírni, vagy arányosítani kell a 81 300 forintot a tört hónapokra, amikor nem volt egész hónapban táppénzen? Előre is köszönöm a válaszát!