764 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére
De minimis támogatás – egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértők! Könyvelőirodánk egyik ügyfele egyszeres könyvvitelt vivő, alanyi adómentes egyéni vállalkozó. 2014. év folyamán kezdte a vállalkozás szüneteltetését, majd 2015. februárban lett aktív újra – mivel állami támogatást nyert (a teljes összeg de minimis támogatásnak számít). A támogatást a szerződésnek megfelelően felhasználta a megadott projektidőszak alatt (5 hónap), majd augusztus 1-jével belépett a kata hatálya alá. Kérdésem, hogy ez esetben a de minimis támogatás összege adóköteles bevételnek számít-e a helyi iparűzési adó szempontjából (NEM választotta a tételes bevallást), illetve ennek összegét fel kell tüntetni a február 25-éig leadandó 1553-as nyomtatványon? Köszönöm!
Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó Kérdés
Azzal a tiszteletteljes kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy rokkantsági ellátásban részesülő lehet-e 2016-ban kataalany egyéni vállalkozó, és ha igen, akkor fő, vagy másodállású lesz-e? Ilynekor van-e jövedelemkorlát, hogy ne veszítse el a rokkantsági ellátást? Válaszukat előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó II. Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Azonos címmel feltett korábbi kérdésemre adott válaszával kapcsolatban kérnék szépen még egy kis kiegészítést. Mint írta, tételes költségelszámolásra nincs mód, mert a kata alatt minden költséget elszámoltnak kell tekinteni. Ugyanakkor megjegyzi, hogy a 10 százalék költséghányad alkalmazható. Kérdésem pedig, hogy a 10 százalék költséghányad alkalmazható annak ellenére, hogy a személygépkocsit a kata alatt szerezte be az egyéni vállalkozó, és csak az egyéni vállalkozás szüneteltetése után értékesíti? Köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Vágner Emília
Katás – számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó lehet-e ügyvezetője annak a kft.-nek ahol a férj és annak testvére 50-50 százalékban tulajdonosok? Megbízási szerződés alapján számlázhatja-e a munkadíját, kell-e esetleg társasági szerződést módosítani? Kérdés még, hogy olyan kft.-nek, ahol a vállalkozó gyermeke 50 százalékban tulajdonos, szintén végezhet e munkát számla ellenében? Esetleg kapcsolt vállalkozási viszonyban álló személyeknek kell tekinteni a kisadózót és a vállalkozásokat, és nem ajánlott ez a jogviszony? Köszönettel.
Katás bt. megszűnése után katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy katás bt., amiben kisadózóként én vagyok a beltag. Szeretném megszüntetni a bt.-t, és egyéni vállalkozóként tovább folytatni a tevékenységet, szintén kisadózóként. A kérdéseim: 1.) A bt. megszűnésével kapcsolatban milyen teendőim vannak? Megszüntethetem-e "simán", a megszűnés elhatározásával a bt.-t, vagy mindenképpen végelszámolni kell? 2.) Ha a bt. megszűnésekor kijelentkezem a kata alól kisadózóként, akkor magánszemélyként választhatom-e a kisadózást az egyéni vállalkozás indításakor, vagy vonatkozik rám a 24 hónapos szabály? Köszönöm a választ: Kaszás Adrienn
Kata és az áfa kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, ha az adóévben átlépi a 6 millió forintos bevételi határt, akkor neki az ezen felüli számláit áfásan kell kiállítania? Tehát a NAV-tájékoztatóval ellentétben nem csak a 40 százalékos adót, hanem áfát is kell fizetnie? Köszönettel: Somogyi Katalin
Katás egyéni vállalkozó plusz alkalmazott Kérdés
Tisztelt Adózóna! Mellékállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Továbbá alkalmazott vagyok két cégnél. Az egyik cégnél heti 40 óra (ez a főállásom, de ez nem érdekes, a kérdés szempontjából), a másik cégnél heti 5 órában vagyok alkalmazott, mint FEOR 2513. Ez a második cég, melyről folyamatosan szó lesz, egy könyvelő, könyvvizsgaló cég. S azért vagyok bejelentve, hogy NAV 15-ös kód szerint, mint alkalmazott képviselhessem a NAV előtt a könyvelt cégeket (de ez valószínűleg mellékes), mert ez a fő feladatom. Viszont ennek a cégnek én elvégzek otthon különböző feladatokat, mely nem FEOR 2513, hanem inkább FEOR 4121. Főként iratok rendezéséből áll, kartonozás, dossziézás, rendezgetés stb. Ezért havonta számlázok, melyet átutalással kifizetnek nekem. Továbbá ennek a könyvelő cégnek van további három, 100 százalékos tulajdonú saját könyvelő cége, melyekben nem vagyok alkalmazott, viszont ezeknek is végzek – főként FEOR 4121 munkakörű – tevékenységet, s ezeknek is számlázok, melyet átutalással fizetnek meg. A kérdésem az lenne, hogy nincs-e valamilyen összeférhetetlenség az első cég és köztem, vagy akár mind a négy cég és köztem? (Nem vagyok tulajdonos és vezető a cégekben, csak – mint írtam – az egyikben heti 5 órás alkalmazott.) Továbbá, hogy a katatörvény szerint és a NAV szokások szerint is megfelel-e, ha csak ettől a négy cégtől származik bevételem, de ebből a négy cégből egy tulajdonolja a másik hármat is? Előre is köszönöm szíves válaszát. Üdvözlettel!
Katás Kérdés
Katás egyéni vállalkozónak év végén milyen bevallásokat kell benyújtania az iparűzési adón kívül?
Katás egyéni vállalkozó és bt.-kültag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyeden lévő anyuka gyermeke 1 éves kora után kiváltja katás, alanyi mentes egyéni vállalkozói igazolványát. Mellette részmunkaidős munkaviszonyából fizetés nélküli szabadságon van, egyúttal normál adózású bt. 10 százalékos tulajdonrésszel rendelkező kültagja (önálló aláírási joggal). Kérdésem, hogy a katás egyéni vállalkozó számlázhat-e alvállalkozói teljesítést a bt.-nek? Milyen összeg számlázható 2015-re a büntetőadó elkerülésével, ha szeptemberben indult a vállalkozás? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a katás egyéni vállalkozásból, illetve a bt.-ből önmaga után? Melyik jogviszony a főállás? Amennyiben a katás egyéni vállalkozás első két hónapjában nem volt számlázás, azokra a hónapokra mi a járulék- és adófizetési kötelezettség az egyéni vállalkozásból és a bt.-ből? Áfaszempontból az éves 6 milliós áfamentes határ időarányosan számítandó, ha jól tudom. Ez igaz? Előre is köszönöm a válaszát!
Számlázás Kérdés
Katás egyéni vállalkozó átlépte év közben, 2015 szeptemberében a 6 millió forintos áfa értékhatárt. Ez december végén derült ki. Jól értelmezzük a törvényt, hogy annak a számlának lesz már áfatartalma, amellyel átlépte a 6 millió forintos értékhatárt? Hogyan tudja módosítani a már kiállított számlákat? Helyesbítő számla megfelelő, ami a következőképpen lenne kiállítva: teljesítési időpont az eredeti lenne, a számla kelte: 2016.01.06., a fizetési határidő szintén az eredeti lenne. A számlán eredetileg például 200 000 forint szerepelt, ebből visszaszámoljuk az áfát és a nettó értéket, így a nettó összeg 157 480 forint, az áfa 42 520 forint, a bruttó összeg 200 000 forint. Mivel ez az összeg került kifizetésre. Jól értelmezzük a törvényt? Válaszukat köszönjük.
Szakorvos kataválasztási lehetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szakorvos kórházban heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik. Emellett másik két kórházzal köt személyes közreműködői szerződést a 96/2003. kormányrendelet alapján, és így ügyelet, műszak, készenléti szolgálat keretében sürgősségi betegellátási szakorvosi tevékenységet végez. Ezen két kórháznak az egyéni vállalkozásból számlázza a nyújtott szolgáltatás óradíját. Van-e adókockázata annak, ha a katát, mint adózási módot választja, ha a két kórháznak számlázott éves összeg kórházanként meghaladja az 1 millió forintot, és ha nem haladja meg? A NAV minősítheti munkaviszonynak a sürgősségi ügyeleti szolgáltatást? Ha igen, akkor milyen adószankciókra számíthat az orvos az egyéni vállalkozása kapcsán? A munkaviszonynak minősített szolgáltatás díja után melyik cégnek számítja fel a NAV a bérjárulékokat és az adót: a kórházüzemeltető cégnek, vagy az egyéni vállalkozásnak? Köszönöm előre is a válaszát!
Katás egyéni vállalkozó és kft.-ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy, ha valaki katás egyéni vállalkozó és egyben kft. ügyvezető is, akkor a kata szerint megfizetett 50 ezer forint adó és járulék elegendő-e, vagy a kft.-nél a minimum járulékalap után is meg kell fizetni az adót és a járulékokat? A kft.-ből jövedelmet nem vesz ki. Válaszukat köszönöm.
Katás járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a válaszát kérni. Katás egyéni vállalkozó eddig 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett, így a 25 ezer forintot fizette meg. Januártól viszont kettő, 20 órás munkaviszonnyal rendelkezik. Ebben az esetben ezeket össze lehet-e vonni,vagy külön-külön kell őket figyelembe venni? És emiatt a 25 ezer vagy az 50 ezer forintot kell megfizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
Kata Kérdés
2015. novemberben induló egyéni vállalkozó, aki a katatörvény szerint adózik, nem lépte át 2015-ben partnerenként az 1 millió forintos számlázási összeghatárt. Ebben az esetben nem kell adatot szolgáltatni? Vagy az 1 milliós összeghatárt is arányosítani kell? Köszönöm szépen.
Repülhet a katából az egyéni vállalkozó, ha erre nem figyelt Cikk
Egy katás egyéni vállalkozónak több mint 100 ezer forint illetéktartozást mutatott a NAV-folyószámlája tavaly december közepén. Az illetékfizetési kötelezettség egy gépjárművásárlás miatt keletkezett, a kocsit, mint magánszemély szerezte be. A magánszemélyként keletkezett adótartozás elkülöníthető, vagy egyben kezelendő a vállalkozás többi adótartozásával? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.