104 találat a(z) közösségi beszerzés cimkére

Szakkönyv importja EU-s tagországon keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országbeli adóalanytól eseti jelleggel importálunk szakkönyveket az általunk tartott tanfolyamokhoz. A korábbiaktól eltérően most egy EU-s tagország is közbe lett iktatva, ott nyomják, és adják fel a címünkre a könyveket. A számlát a harmadik országbeli adóalanytól kapjuk, a fuvarköltséget pedig egy nemzetközi fuvarozó cégnek fizetjük, számla alapján. Ebben a folyamatban azonban kimarad a vámeljárás és az áfa vámhatóság által történő megállapítása. Kérdésem, hogy közösségi beszerzésként kell-e kezelni? Ha igen, az A60-as összesitő nyilatkozaton milyen adószámot kell feltüntetni? Ugyanis mi csak és kizárólag a harmadik országbeli adóalannyal állunk kapcsolatban. Ha nem EU-s beszerzésként kell kezelni, akkor mi a teendő? Válaszukat köszönöm.

EKÁER-mizéria: bezárult egy kiskapu, máris itt az újabb probléma Cikk

Június 1-jétől ismét módosult az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszer működéséről szóló 5/2015. NGM-rendelet. Május végéig az ekáerszám igénylésével az adóalany egy feladótól, egy címzett részére, egy gépjárművel történő fuvarozás adta a bejelentés egységét. Júniustól viszont akkor is elég egy ekáerszám, ha egy feladó, több felrakodási címéről, vagy egy címzett, több kirakodási címére történik a fuvarozás.

Termékbeszerzés Kínából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Kínából szerez be árukészletet. Az áru hajóval érkezik Szlovéniába, ahol megtörténik a vámkezelés is egy ottani cég által. A számlán az eladó a kínai cég. Felmerült kérdések: 1. Közösségi beszerzésként kezelhető-e az ügylet ebben az esetben? 2. Ha igen, akkor a 15A60-as bevalláson hogyan kell feltüntetni a termékbeszerzést? Kinek a közösségi adószámát kell beírni? A vámolást végző cégét? Felmerült egy olyan eshetőség is, hogy "önszámlázást" kell csinálni, és a cég saját adószámát kell feltüntetni. 3. A számla ellenértéke tartalmazza a szállítási költséget is. Enélkül, vagy ezzel együtt kell számolni az adó alapját, illetve az áfát? 4. Jelen esetben valamiért nem kellett vámot fizetni. De, ha vámköteles lenne a termék, akkor a vámot is bele kellene-e számítani az áfa alapjába? 5. A számla kelte 05. 13., vámkezelés 05. 27., a magyar cég 06. 01-jén vette át a termékeket. Melyik hónapban kell szerepeltetni az áfabevallásban, ha havi bevalló a cég? Köszönöm a segítséget: Némethné T.K.

Harmadik ország Kérdés

Tisztelt Cím! Következő témakörben szeretném kérni szakmai véleményüket. Egy magyarországi társaság harmadik országbeli vevője az egyik termékértékesítést közösségi országba kérte kiszállítani. A harmadik országbeli vevő továbbértékesítette a vásárolt terméket. Azaz eladó HU (A), vevő harmadik ország (B), szállítási cím másik közösségi ország (C). Kérdésünk: Az eladó HU milyen áfatartalommal állítja ki a számlát? Állíthat e ki adó nélkül? A számlán feltüntetésre került a másik közösségi országbeli "C" vevő közösségi adószáma, valamint a másik közösségi országbeli "C" vevő adóbevallásában mint közösségi beszerzést a magyarországi "A" eladót bevallja, mint közösségi beszerzés után fizetendő adót is. Előre is köszönjük szíves válaszadásukat.

Alanyi mentes közösségi termékbeszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk értékesítés céljából árut vásárolt euróért, EU-tagállamból, a saját közösségi adószámát nem adta meg a szállítónak. Az adott országban, az adott terméket (étrend-kiegészítő) áfa nélkül tudják értékesíteni, kaptunk róla hivatalos dokumentumot is, de VAT-mentes cégnek nem tekinthető. A 10 000 euró értékhatárt a pénzügyi teljesítések átlépték, de a számlák dátuma szerint viszont nem, az év végi kifizetések készletre adott előlegek. Kérdésem, hogy ebben az esetben is átléptük-e az értékhatárt, mi számít bele, bevallási és adófizetési kötelezettség terhel-e bennünket? Továbbá, hogy az értékhatárt euróban, vagy forintban kell figyelni, mivel a 17. NAV-os füzetben 252,19 árfolyamon kéri az átváltást? A mai euróárfolyamok tekintetében nem mindegy, hogy melyiket kell figyelnünk! Segítségüket köszönjük!

Használt személygépkocsi vásárlás közösség területéről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként a közösség területéről behozott használt személygépkocsi után meg kell-e fizetni a 27 százalékos áfát? A különbözeti adózásnál a vásárolt értékbe beletartozik-e a megfizetett áfa, a regisztrációs adó és a javítás, karbantartás költségei, vagy csak vásárlást igazoló számla tekinthető a vásárlás értékének? Köszönettel: Jakus Tünde

Alanyi mentes értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Alanyi mentes társaság gépet vásárol közösségi adószámmal Ausztriából. A gép értéke meghaladja a 10 ezer eurót (körülbelül 40 ezer euró), ezért itthon megfizeti az áfát. A megvásárolt gépet továbbértékesíti egy lízingcégnek, akitől majd a fenti gépet lízingelni fogja. Kérdésem, hogy az eladásnál áfás számlát kell-e kiállítania (mivel ezzel átlépi az alanyi mentes határt), és a közösségi beszerzés utáni áfát vissza tudja-e kérni? Segítő tájékoztatását előre is köszönöm!

Személygépkocsi behozatala külföldről Kérdés

Társaságunk jogi személy (áfaalany, általános szabályok szerint adózik). Németországban tervez személygépjárművet beszerezni saját használatra. 1. Mi a különbség más közösségi tagállamból új és használt gépkocsi beszerzés általános forgalmi adózása között? 2. Milyen áfaszabályok vonatkoznak a közösségi beszerzésre, ha az értékesítő • magánszemély, • különleges adózási módot választó használtautó-kereskedő, • személygépkocsi-kereskedő (normál adóalany), új és használt autó tekintetében? 3. Mire kell odafigyelni a számla befogadásakor? 4. Az áfabevallás melyik sorában kell feltüntetni az adatokat, kell-e más nyomtatványt használni? 5. Amennyiben a jövőben (a jelenlegi jogszabályok alapján) a megvásárolt személygépkocsi értékesítésére belföldön kerül sor, adómentesen számlázható?

Közösségi áfa árfolyam Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) A kérdésem az, hogy közösségi beszerzésről szóló számla áfáját a számlakibocsátáskor érvényes árfolyamon kell megállapítani az áfabevalláshoz, könyveléshez a teljesítéskori árfolyam alkalmazandó? 2.) Közösségi értékesítésről szóló számlán, amennyiben áfát is fel kell tüntetni, mert nem állnak fenn a mentes értékesítés feltételei, itt is a számlakeltekor érvényes árfolyammal kell számolni? 3.) Hogyha belföldi vevőnek euróban számlázunk termékértésítést, az alkalmazott árfolyam a teljesítéskori árfolyam? 4.) Ingatlanvásárlás esetén, hogyha az eladó euróban számláz, de belföldi az eladó, és fordítottan számláz, mert azt választotta, az alkalmazott árfolyam az áfabevalláshoz a teljesítéskori árfolyam? Köszönettel a választ.

Láncértékesítés EU-n kívüli országból Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi áfakérdésben kérném a segítségüket. Cégünk Belorussziából hozott be egy terméket, amelyet a belarusz anyacég először a lengyel leányvállalatának értékesített, majd a lengyel cég számlázta ki a terméket a cégünknek. A szállítást a belarusz cég intézte közvetlenül a mi cégünk felé. A vámhatározat a cégünk nevére szól. A lengyel cég adómentesen értékesített felénk. A kérdés az, hogy az importáfát ilyenkor is az áfabevallás 70. sorában kell-e feltüntetni? A lengyel cég adómentes számláját hol kell szerepeltetni az áfabevallásban? Itt ugye nincs szó közösségi beszerzésről, annak ellenére sem, hogy közvetlenül a lengyel cég számlázott felénk?

Szemelygépkocsi közösségi beszerzés áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna. Az alábbi áfás kérdésben kérem segítségüket. Cégünk német adóalanytól újnak nem minősülő személygépkocsit vásárol. A vásárolt autót nem bérbeadásra és nem továbbértékesítésre szeretnénk használni, hanem csupán az ügyvezető használná céges utakra. A kérdés az, hogy ebben az esetben kell-e közösségi termékbeszerzés címén fizetendő áfát megállapítani? Úgy gondolom hogy nem, mivel az áfatörvény 91. § (1) a pontja értelmében mentes a közösségen belüli beszerzés utáni adófizetés alól azon termék beszerzése, amelynek belföldi értékesítése is mentes az áfa alól. a személygépkocsi értékesítése a 87. § c) pontja alapján mentes, ez alapján gondoltam, hogy a közösségi beszerzés is mentes, ha nem továbbértékesítési vagy bérbeadási célból szerezzük be. Kérem ezzel kapcsolatban a véleményét. Köszönettel KG

Alanyi mentes közösségi beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérem segítségüket. Alanyi adómentes adóalany Olaszországból szerzett be alapanyagot. Közösségi adószámát megadta a partnerének és ha jól értelmezem a törvényt, akkor sajnos ebben az esetben áfafizetési kötelezettség keletkezik? Tehát amennyiben az alanyi adómentességet választó adóalany közli a közösségi adószámát a részére terméket értékesíto adóalannyal, akkor úgy kell tekinteni, hogy az adószám közlésének tényével az említett adóalany gyakorolta a választási jogát, és a Közösségen belüli beszerzései tekintetében adófizetési kötelezettséget választott. E választás az alanyi adómentes adóalanyt a választását követo két naptári évig köti. Ez a választás a fent közöltek szerint arra az ügyletre is kiterjed már, amelynek beszerzésekor megadta a közösségi adószámát. Jól értelmezem? Bevallást kell benyújtani és áfát fizetni? Válaszukat megköszönve, tisztelettel: Szabó Anita

Személyautó beszerzése EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy sütőde társasági szerződésében benne van a személyautó-kereskedelem, mint tevékenység, de az általános szabályok szerint adózik minden tevékenysége tekintetében. Kérdésem: hogyan alakul az áfa elszámolása az EU-ból történő használt személyautó beszerzés esetén, illetve ezen autó némi felújítása utáni hazai értékesítésekor (kimondottan továbbértékesítési célú beszerzésről van szó)? A beszerzésnél elképzelhető, hogy kinti kereskedőtől (aki esetleg különbözeti adózású is lehet, úgy, mint nálunk), vagy egy átlagos adóalany cégtől, vagy egy magánszemélytől vásárolja a gépkocsit. Válaszukat előre is köszönöm.

Alanyi adómentes egyesület közösségi beszerzésének áfabevallása Kérdés

Egyesületünk alanyi és tárgyi adómentes, közösségi adószámmal rendelkezik. 2013 júniusában közösségi árubeszerzése volt. Az eladó fél elkérte a közzöségi adószámát az egyesületnek, így áfa nélkül állították ki a számlát 2013. 06. hóban, de csak most (2014. február) kaptuk meg a számlát. Az elmúlt év során más közösségi beszerzésünk nem volt. Melyik nyomtatványon, melyik időszakra kell bevallani a fenti közösségi beszerzés után a fizetendő áfát? 13A60-t is be kell-e adni? Ha igen, milyen időszakra?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink