23 találat a(z) könyvkiadás cimkére

Alapítványi támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány adományokat gyűjt és alapító okirata szerint egy kórház és rendelőintézet korszerű működéséhez szükséges feltételeket, felújításokat, tárgyi eszközök beszerzését, a kórház dolgozóinak szakmai képzését támogatja. Az alapítványhoz a kórház és rendelőintézet igazgatója olyan kéréssel fordult, hogy mivel a kórház létezése egy nevezetes évfordulóhoz érkezett, szeretnének a kórház történetéről könyvet kiadni, melyhez kérik az alapítvány támogatását. Az alapítvány a kuratórium döntése alapján megadta a pénzügyi támogatást a könyv kiadásához. A könyvkiadás számlája a kórház nevére szól, melyet a támogatásból a kórház egyenlített ki. Kérdésem a következő: terheli-e az alapítványt bármilyen adókötelezettség ? Köszönettel Erdélyi Jánosné email: erdelyiteri@gmail.com

Csökkent a könyvkiadók száma és árbevételük Cikk

Az elmúlt 5 évben a magyarországi könyvkiadói piac szereplőinek száma és az általuk elért nettó árbevétel is folyamatosan csökkent. A 2016-os évre vonatkozó pénzügyi beszámolók vizsgálata szerint a negatív trend tavaly sem tudott megfordulni – nyilatkozza Hantos Zoltán az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

Kötelező-e a pénztárgép? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy könyvkiadó esetében kötelező-e az online pénztárgép abban az esetben, ha nem üzemeltet könyvesboltot vagy kiskereskedelmi jellegű helyiséget? A társaságnak a cégjegyzékben nincs is olyan tevékenysége, amire egyébként kötelező lenne a pénztárgép használata. Nyomdaipari szolgáltatás, kiadói tevékenység és hasonlók alkotják a bevételt. A könyveladás 90 százalékban átutalásos számlával történik. A gyakorlat az, hogy 1-1 darab könyvet a kiadó a saját székhelyén, könyvkiállítások alkalmával, különféle rendezvények során nyugtával is értékesít. Jogszerűen jár-e el a cég, ha a nyugtát papír alapon adja ki? Köszönettel.

Adószámos magánszemély támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 20 milliós nagyságrendben könyv kiadásához támogatást kap. A támogatás 100 százalékban fedezi a kiadott könyv önköltségi árát, tehát eredmény nem képződik. A támogatást kifizető szerv adóelőleget szeretni vonni a támogatás összegéből. A mi álláspontunk, hogy a kiadások fedezetére adott támogatásból nem kell adóelőleget levonni. Kérném állásfoglalásukat ez ügyben. Köszönettel.

Folyamatos teljesítés az áfában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk könyv- és újságkiadással foglalkozik. Az újság negyedévente jelenik meg. A hirdetőkkel éves keretszerződést kötöttünk, ami átöleli az egész évet. Az újság a negyedévet követő 8. napon jelenik meg. Kérdésem, hogy ez esetben 2016 januárjától a hirdetési díjak folyamatos teljesítésnek minősülnek vagy sem? A szerződés ezt nem rögzíti, csak azt a tényt, hogy a megjelenéstől számított 30 napon belül esedékes a fizetés. Válaszát előre is köszönöm.

Dorgál a minisztérium Cikk

A könyvkiadókra vonatkozó adózási szabályok egyértelműek. A jogszabályok helyes értelmezését több évtizede változatlan joggyakorlat és a bírói gyakorlat is segíti – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a könyvterjesztők egyesületének minapi sajtótájékoztatójára reagálva.

Könyvértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos (nem áfás) magánszemély vagyok, nemrég kiadták a könyvemet, amit értékesíteni szeretnék kiskereskedelmi egységekben is. A kereskedő (egyelőre szóbeli megállapodás alapján, majd csak egy hónap múlva számol el az eladott könyvek árával (a megmaradt könyv vagy marad továbbra is nála, vagy elhozom). Hogyan lehet, illetve mi a szabályos bizonylatolás ebben az esetben? Esetleg átveheti tőlem szállítólevélen a könyveket, és majd a megállapodás szerinti napon az eladott könyveket kiszámlázom? Mi a szabály? Válaszát köszönöm! Gabriella

Számlaadások lejelentése a PTGSZAA adatlapon Kérdés

Adott az egyik ügyfelem, aki országos "csomagküldő szolgálattal" rendelkezik, de kizárólag egy kamara zártkörű tagjai vásárolhatnak tőle – akik egyéni vállalkozók – sorszámozott hatósági termékeket, amit online rendelnek meg. A tagok részére a cég név szerint kiszámlázza átutalásra és csekkfizetésre, és egyes esetekben helyszíni készpénzfizetésre a vételárat. Utcáról senki nem jöhet be vásárolni. Kérdésem, hogy ez a tevékenység kiskereskedelmi tevékenységnek minősül-e? Be kell-e jelenteni, a PTGSZLAB adatlap beküldése után heti jelentésre kötelezett lenne a PTGSZAA adatlapon? Továbbá ez a cég elkezdte a könyvkiadást is, és árulja is egy helyiségben, ezek szakmai könyvek, amelyeket bárki megvásárolhat. Nincs pénztárgép, erre is névszerinti számlát állít ki a vállalkozás. A cégnek van egy fénymásoló szalonja is, külön épületben, ahol online pénztárgépet üzemeltet. Az Önök véleménye szerint, amennyiben a könyvértékesítést áttesszük a fénymásoló szalonba, akkor az első pontban említett tevékenység, mivel nem kiskereskedelmi bolt, nincs működési engedélye sem, csak csomagküldőként van az önkormányzathoz bejelentve, szükséges-e a PTGSZAA adatlapon név szerint a vevőket lejelenteni? Továbbá, ha a szakkönyvek nem a kiskereskedelmi boltban vannak, hanem a másik termékkel együtt forgalmazzák őket, akkor különválasztható-e kétfajta tevékenység, és a PTGSZAA nyomtatványon csak a könyvértékesítést jelentené a cég, ami 1 hónapban minimálisan 10 darab? Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képernyő előtti munkavégzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Bérfizetés NAV-inkasszó esetén

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink