67 találat a(z) ingatlanfelújítás cimkére
Lakóingatlanon végzett beruházásnak levonható-e az áfája?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ingatlan-nyilvántartásban lakóingatlanként szereplő, irodának használt ingatlant bérel egy kft. egy magánszemélytől. Ezen az ingatlanon végezne beruházást, felújítást, mégpedig kettő okból. Az első, hogy saját magának kialakítsa az irodát, a másik, hogy egy orvosi rendelőnek (kft.-nek) bérbe adja az ingatlan nagyobb részét. A bérbeadásra bejelentkeztünk az adókötelessé tételre. Az áfatörvény 124. § (1) h) és i) pontja, valamint az 124. § (2) c) pontja tiltja az áfa levonását. Viszont az áfatörvény 125. § (1) d), e) és f) pontja megengedi a levonást abban az esetben, ha értékcsökkenést számolunk el és a bérleti díjra választottuk az adókötelessé tételt. A kérdésem, hogy jól értelmezem-e, illetve a beruházás, átalakítás teljes áfatartalma levonásba helyezhető-e? Köszönettel: Gál Dezső
Áfa-visszaigénylés alapítványi intézmény ingatlanának felújításakor
Cikk
Visszaigényelheti-e egy alapítvány által fenntartott intézmény az ingatlan-felújítás áfáját, és elszámolhat-e értékcsökkenést az aktiválás után? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Ingatlanértékesítés áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főleg bérbeadással foglalkozó kft. 2012. évben ingatlant (üzlethelyiséget) vásárolt fordított áfásan. 2013-ban és 2014-ben felújították az ingatlant, a költséget az ingatlanra aktiválták, és az áfát levonásba helyezték. A cég áfakörös, az ingatlan-bérbeadásra bejelentkeztek az áfa hatálya alá, az ingatlan-értékesítésre viszont nem. 2014-ben értékesíteni kívánják az ingatlant, melyet a fentiek miatt áfamentesen kívánnak leszámlázni. Kérdésem, hogy a felújításkor levonásba helyezett áfával van-e teendője a vállalkozásnak? Köszönettel. GG
Nem a cég tulajdonában lévő ingatlan felújítása
Kérdés
Építésiengedély-köteles felújítást végezne egy kft. Az ingatlan viszont a tag tulajdonában van. Az építési engedélyt kiadják a kft. nevére. A kérdésem az lenne, hogy a kft. ilyen esetben az áfát levonhatja, a költségeket elszámolhatja? Illetve, ha nem, akkor milyen megoldás lehetne az áfa és a költség érvényesítésére? Válaszát előre is köszönöm.
Felújított ingatlan áfája
Kérdés
A vállalkozás magánszemélyektől felvásárol lakóingatlanokat, azt felújítja, továbbértékesíti magánszemélyek felé. Az ingatlanon végzett tevékenység nem hatósági engedély köteles. Példa: vásárlás 20 millió ft, felújítás költsége 10 millió ft+ áfa (áfa levonható vagy költség?), értékesítési árbevétel 40 millió ft, mely véleményem szerint áfamentes. Jól gondolom? A válaszukat törvényi hivatkozással kérem. Lieb M.
Társasági adó – felújítás
Kérdés
Tisztelt Cím! A kérdésem az, hogy ipari csarnok vásárlása esetén az aktiválás időpontja 2014.01.06., az ipari csarnok felújításáról szóló számla teljesítés időpontja szintén 2014.01.06. Ebben az esetben a felújításról szóló számla az ipari csarnok bekerülési értékének a része, így a felújításról szóló számla összege nem lehet adóalap-csökkentő kedvezmény a társasági adóróló szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján. Helyesen gondolom? Köszönettel a választ.
Ingatlanfelújítás ájájának visszaigénylése
Kérdés
Egy 2-es adókóddal rendelkező vállalkozás, mely vissza nem tértendő támogatásból+kölcsönből+saját erőből vásárolt egy lakás megnevezésű ingatlant 2012-ben masszázsszalon kialakítására. Ennek felújítását 2013-ban megkezdte, viszont az önkormányzatnál nem lett átminősítve üzletté annak magas díja miatt. Az Áfa tv. lakóingatlan felújításra korlátozza az adólevonási jog gyakorlását. 1. Kérdésem: Ha ez az ingatlan funkciójában nem alkalmas lakhatásra, mert egyértelműen üzletté van átalakítva, akkor ebben az estben sem igényelhető vissza az áfa? 2. Kérdésem: Ha mégis időközben megtörténik az üzletté nyilvánítás, de már előtte elszámolásra kerültek a felújáts számlái az áfalevonás gyakorlásával, akkor ellenőrzéskor figyelembe veszik mikor történt az átminősítés? 3.Kérdésem: Tudomásom szerint támogatás összege oly mértékben válik bevétellé ebben a konkrét esetben, ammekkora az ingatlanra elszámolt écs. Az ingatlan értékét növelném a felújítás értékével, így az écs összege is nagyobb lesz, ilyenkor a befolyt támogáts is ilyen mértékben lesz bevételként elszámolva. Helyes ez így?