32 találat a(z) illetékkedvezmény cimkére

Illetékkedvezmény – folytatás Kérdés

Tisztelt szakértő Asszony, Tisztelt Surányi Imréné! A napokban feltett kérdésemre (Illetékkedvezmény igénybevétele – kiskorú gyerekek 50-50 százalékos tulajdonrészt szereznek – a szülők haszonélvezetével terhelten egy lakóingatlanban…………..) Ön az alábbi választ adta „Véleményem szerint igénybe veheti, mert az illetékekről szóló törvény 26. § (9) bekezdése értelmében első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50 százalékot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga.„ A kérdésben 50-50 százalékos tulajdoni hányad szerepel haszonélvezettel terhelten. Jól gondolom, hogy esetleg a haszonélvezeti teherre való tekintettel kérhető/vehető igénybe az 50 százalékot elérő tulajdoni hányad ellenére az első lakáshoz jutók illetékkedvezménye? Vagy mire alapozottan tehet a lakást vásárló immáron nagykorú gyermek jogszerű nyilatkozatot az illeték kiszabásakor? Köszönöm további megtisztelő válaszát.

Lakásvásárlás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Illetékkel kapcsolatban szeretném az alábbi kérdéseket feltenni: 1.) Jár-e a 35 év alattiak első lakásvásárláshoz kapcsolódó kedvezménye abban az esetben, ha a magánszemélynek korábban volt lakástulajdona, öröklés útján? (Nagykorú az örökléskor és 50 százalékos a tulajdonrésze.) 2.) Ha a magánszemély az örökléssel történő vagyonszerzést követően értékesíti az ingatlant, majd egy éven belül másik lakást vásárol, akkor levonható-e a vagyonszerzési illeték alapjából az éven belül szerzett (örökölt, ingyenes, egyenes ág) ingatlan értéke? Emlékeim között szerepelt az, hogy csak akkor vonható le, ha nem ingyenesen szerezte, de erre való utalást az illetéktörvényben nem látok, illetve elképzelhető, hogy egy másik esetről/adónemről rémlik. Köszönöm.

Illetékkedvezmény állami támogatás után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan utáni illetékkedvezménnyel kapcsolatosan szeretnék információt kapni. Ingatlanvétel esetén a csokkedvezmény levonható az illetékből. Viszont lenne fundamentás állami támogatás is, ami évi 72 ezer forint, az is levonható lenne az illetékből, és azt is külön, a B400 nyomtatványon tudom jelölni? Segítségét előre is köszönöm szépen!

Illetékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Frissen alakult társaság ingatlanberuházásba - lakásokat épít továbbértékesítési céllal - kezd. Az illetékkedvezményre akkor jogosult, ha a várható bevételének legalább 50 százaléka ingatlan-értékesítésből származik. Ha 2017-ben még nem lesz bevétele, mert nem készülnek el a lakások, akkor is kérheti az illetékkedvezményt? Köszönettel: N.S.

35 év alattiak illetékkedvezménye utólag Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ha egy 35 év alatti magánszemély 2012-ben az 5,9 millió forint forgalmi értékű első lakásvásárlása esetén nem vette igénybe az 50 százalékos illetékkedvezményt, utólag érvényesítheti azt? Minden feltételnek megfelelt volna, csupán nem tájékoztatták erről a lehetőségről, és így akkor nem nyilatkozott, hogy élne vele. Előre is köszönöm válaszát!

Illetékkedvezmény a csokra Cikk

A júniusi adócsomagban elfogadott módosítások szerint a cserét pótló vételhez kapott vissza nem térítendő támogatásra is érvényesíthető az illetékkedvezmény.

Cserepótló illetékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ha egy lakóingatlant eladok, és az érte kapott pénzből kettő kisebb lakóingatlant veszek a saját nevemre (mert a helyzet úgy kívánja), és a lakásokért fizetett összeg belefér a ház árába, jár-e a kedvezmény, illetve, ha esetleg meghaladja, akkor csak a felettes rész az illetékköteles? Köszönöm a választ, tisztelettel: Dömötör Zsuzsa

Cserepótló illetékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tulajdonomban lévő családi ház eladását tervezem. Családi körülményeim azt indokolják, hogy az érte kapott ellenértéket két lakóingatlanra fordítsam, amelyeknek szintén én lennék a tulajdonosa. A vételárak beleférnek a ház eladási árába. Mindkét ingatlannál érvényesíthető-e a kedvezmény? Tisztelettel kérném szíves válaszát.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három magánszemély (családtagok) közösen vásárolnak egy 35 millió forint értékű, új építésű lakást. A vagyonszerzés aránya 25-25-50 százalékos. Kérdésem: mennyi illetékfizetési kötelezettség terheli a vásárlókat, illetve igénybe lehet-e venni az ú lakásvásárlásra vonatkozó kedvezményt? Köszönöm a választ: INVEST

Lakásvásárlás illetékmentessége Kérdés

A 35 év alatti férfi vásárol 16 millió forintért lakást. Előző években volt neki nyaralóingatlanban 50 százalékos tulajdonjoga. Ez esetben igénybeveheti-e az illetékmentességet a 15 millióra, és csak az 1 millió után kell megfizetnie az illetéket?

Illetékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni ingatlanvásárlással kapcsolatosan. Telek vásárlása esetén létezik illetékkedvezmény-szabály, ha 4 éven belül lakóházat építenek fel a telken. Ebben az esetben mi minősül lakóháznak? A nyaraló céljára felépített ház is, ha eleget tesz a 10 százalékos beépitettségnek? Milyen kritériumoknak kell, hogy megfeleljen, hogy lakóháznak minősüljön? És mi minősül teleknek? A nyilvántartásban telekként van bejegyezve, de van rajta egy befejezetlen ház, ami még sehova sem lett bejegyezve, és semmiféle lakhatási, egyéb engedélyeket nem kértek rá. Minek minősül a kedvezmény igénybevétele szempontjából a telek a befejezetlen házzal (földhivatalilag csak telek)? Számít-e, hogy az a vásárlás után lebontják-e az ingatlant, mert akkor már tényleg telek, de mi van akkor, ha befejezik? A vételár a telek forgalmi értéke. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Illetékkedvezmény érvényesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan vagyonszerzési illetékkötelezettségének megállapításakor az illetékkedvezmény igénybe vétele során az egy év kedvezményezett időszakot milyen dátum alapján kell meghatározni? Az ingatlan adásvételi szerződés földhivatalhoz történő benyújtása időpontja a mérvadó és ehhez képest naptári napra pontosan egy év - vagy egyéb időpontok?

Illeték több lakás vétele, eladása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy az Itv. 21. § (4) bekezdését hogyan kell értelmezni? (4) Ha a magánszemély több lakástulajdont cserél, illetve egy éven belül több lakástulajdont vásárol, értékesít, az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben – a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű – a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező egyetlen cserét, értékesítést lehet figyelembe venni. Ha a magánszemély a további lakáscseréivel, lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakáscserét, lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakáscserék, lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga. Példám az alábbi: egy magánszemély januárban "A", februárban "B" és márciusban "C" ingatlant vásárol, majd ugyanebben az évben júniusban "C", júliusban "B", augusztusban "A" ingatlant értékesíti. A kérdésem az, hogy a fentiek alapján csak egy ügyletre, például a márciusi C vétel és a júniusi C eladás tekintetében lehet az illetékkedvezményt alkalmazni, vagy mindhárom ingatlan esetében, tehát: C-C, B-B, A-A vételek-eladások vonatkozásában? Köszönöm!

Földbiznisz: csak így lehet megúszni az illetékfizetést Cikk

Mikor nem kell illetéket fizetni termőföld vásárlása után? Haszonbérbe lehet-e adni annak egy részét? – kérdezte olvasónk. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Illetékkedvezmény Kérdés

A kérdéseink az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 26. §. (1) p) pontjában megjelölt illetékkedvezménnyel kapcsolatosak. Egyik ügyfelünk az általa 2012 decemberében megvásárolt termőföld vonatkozásában 2013 májusában nyilatkozott arról, hogy igénybe kívánja venni ezt a kedvezményt. A kedvezmény igénybevétele érdekében a vevő, mint regisztrációs számmal rendelkező őstermelő és mezőgazdasági egyéni vállalkozó, vállalta, hogy a megvásárolt termőföldet a birtokbaadástól számítva legalább 5 évig nem idegeníti el, azon vagyoni értékű jogot nem alapít és mezőgazdasági őstermelőként, illetve egyéni vállalkozóként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja. Az ügyfél a megvásárolt termőföldet vagy annak egy részét jelenleg haszonbérbe kívánja adni. Az alábbi kérdésekről lenne szó: 1./ Megszegi-e a vevő az Itv. 26. § (1) p) pont szerinti illetékkedvezmény igénybevételével kapcsolatban vállalt kötelezettségeit, ha a birtokbavételtől számított 5 éven belül a termőföldet mezőgazdasági célra nem saját maga hasznosítja, hanem azt mezőgazdasági hasznosítás céljából más természetes vagy jogi személynek haszonbérbe adja? 2./ Ha a vevő az Itv. 6. § (1) p) pont szerinti illetékkedvezmény igénybevételével kapcsolatban vállalt kötelezettségeit bármely okból megszegi, és erre tekintettel az illeték megfizetésére kötelessé válik, az illetékkötelezettség ez esetben mikor keletkezik és a vevőnek mennyi idő áll rendelkezésére az illeték megfizetésére? (Az ügyfélnek valakitől olyan értesülése volt, hogy az illetéket ekkor is csak az 5 év lejártával köteles megfizetni.) 3./ Ha a vevő a termőföldnek csak egy részét kívánja más részére haszonbérbe adni, akkor az Itv. 26. §. (18) bekezdés utolsó mondata alkalmazhatóságához szükséges-e a földterület természetbeni megosztása földmérő bevonásával, vagy elegendő, ha a felek a haszonbérleti szerződésben megjelölik a haszonbérbe adott tulajdoni hányadot, és az annak megfelelő területnagyságot, esetleg körülírással meghatározzák a haszonbérlő birtokába adott területet? Köszönöm a segítséget.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink