47 találat a(z) haszonbérlet cimkére
Földbérleti díj áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" nevű Zrt. mezőgazdasági (0111 Gabonafélék termesztése) tevékenységet folytató általános szabályok szerint adózó áfaalany. Lakó- és nem lakóingatlan bérbeadására vonatkozóan az áfakötelezettséget választotta. Több magánszeméllyel földbérleti szerződéseket kötött. Az "A" nevű zrt. a bérbeadók hozzájárulásával egy "B" nevű mezőgazdasági tevékenységet folytató, általános szabályok szerinti áfaalany kft. művelésébe, alhaszonbérletbe ad több földterületet is. Az "A" nevű zrt. fizeti ki a földbérleti díjakat valamennyi magánszemély földtulajdonosnak, azon területek után is, amelyeket alhaszonbérlet keretében művelésre átengedett "B" nevű kft.-nek. Az "A" nevű zrt. az alhaszonbérbe adott területek után az általa kifizetett földbérleti díjat "B" nevű kft. részére tovább szeretné hárítani. Az lenne a kérdésem, hogy "A" nevű zrt.-nek az alhaszonbérbe adott területek után továbbhárítandó földbérleti díjat "B" nevű kft. részére áfakötelesen kell-e megtennie, tekintettel arra, hogy az általános szabályok szerinti adókötelezettséget választotta nem lakóingatlan bérbeadására vonatkozóan?
Termőföld haszonbérbe adása: adózik-e az örökös a kapott díj után? Cikk
Magánszemély haszonbérleti szerződést kötött 2018-ban, és később elhunyt. Az örökösök kapják meg az idei haszonbérleti díjat, és folytatják tovább a bérbeadást. Az szja-törvény szerinti adómentességi feltételek az örökhagyó szerződésében fennálltak. Kérdés, hogy az örökösök "érvényesíthetik"-e az adómentességet? Vagy az örökhagyó halálával megszűnik 5 éven belül a szerződés, és így adókötelessé válik az örökösök haszonbérbe adásból származó jövedelme? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Termőföld haszonbérbeadása örökösök esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Magánszemély, aki haszonbérleti szerződést kötött 2018-ban, idén elhunyt. Az örökösök kapják meg az idei haszonbérleti díjat, és folytatják tovább a bérbeadást. Az szja-törvény szerinti adómentességi feltételek az örökhagyó szerződésében fennálltak. Kérdés, hogy az örökösök "érvényesíthetik"-e az adómentességet? Vagy az örökhagyó halálával megszűnik 5 éven belül a szerződés, és így adókötelessé válik az örökösök haszonbérbe adásból származó jövedelme? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.: Kiss András
Tervezett termőföldeladás nehézségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként felesbérleti szerződéssel 2018-ban 10 évre bérbe adtam 12 éve a tulajdonomban lévő szántót földműves magyar állampolgárnak. (Egy településen lakunk, de nem vagyunk földszomszédok.) A kapott terményt adómentesen eladom. (Évi 600 ezer forint alatti a bevételem.) A felesbérleti szerződés tartalmazza, hogy azt rendes felmondással nem lehet megszüntetni, csak közös megegyezéssel. Jelenleg viszont anyagi okok miatt el kellene adnom a szántóterületet. Az általam igényelt eladási árat a bérlő és a helyben lakó ingatlanszomszéd is megadná. De a bérlő csak 3 év múlva venné meg a földet, akkor kerülne az elővásárlási sorrendben a szomszéd elé. Jelenleg a szomszédnak vagy más vevőnek a bérlő javára bejegyzett 10 éves földhasználati jog miatt nem tudom eladni a földet, amiről a bérlő nem kíván lemondani. Az agrárkamara is soknak találhatja az eladási árat. (Sokan évek óta pereskednek ilyen miatt.) Közös megegyezés hiányában van-e mód a felesbérleti szerződés megszüntetésére, a földhasználati jog töröltetésére? Van-e bármilyen lehetőségem a termőföld maximum 1 éven belüli eladására? Mit tudok tenni, hogy az agrárkamara miatt ne kelljen a földet alacsonyabb összegért eladnom, mint amit azért a vevők megadnának? A felesbérleti szerződés megkötését követő 5 éven belüli eladás esetén mennyi adó, késedelmi kamat, egyéb közteher megfizetése válik esedékessé, milyen bevallási és befizetési határidőkkel? Várom javaslatát legkésőbb 2018.11.18-ig.
Haszonbérlet Kérdés
Harmadik országbeli magánszemély haszonbérbe adott termelőberendezés havi díja után hogyan adózik? Ki állapítja meg az adót, az előleget ki fizeti?
Termőföld hasznosításából származó jövedelem és adója Cikk
A termőföld olyan különleges ingatlan, amelynek bérbeadása esetén a magánszemély adókötelezettségét a személyi jövedelemadó törvény (szja tv.) külön szabályokban határozza meg.
Illetékmentesség Kérdés
Termőföld vásárlása esetén az illetékmentesség megilleti-e a termőföldet vásárló földművest, ha a szóban forgó termőföld 5 éves haszonbérlettel terhelt, és a bérlő nem mond le a bérleményéről? Várom válaszukat. Köszönettel: Csné
Termőföld eladása Kérdés
Ha az őstermelő termőföldet ad el, akkor az növeli az őstermelő bevételét, azaz könnyen átlépheti a 8 millió forintos kistermelői bevételi értékhatárt. A kérdésem az lenne, hogy akkor is az őstermelői bevételt növeli, ha olyan termőföldet értékesít az őstermelő amit nem maga használ, hanem bérbead? Azaz van rá érvényes haszonbérleti vagy felesbérleti szerződése.
Kúria: nem sértett jogszabályt a Hortobágyi Nemzeti Park Cikk
A Kúria az utolsó, negyedik esetben is fenntartotta hatályában a Debreceni Ítélőtábla jogerős ítéletét, miszerint a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóság nem sértett jogszabályt a korábban a felperesek által vitatott haszonbérleti szerződések megkötésekor – ismertette a Kúria döntését a HNP szerdán az MTI-vel.
Mezőgazdasági ingatlan haszonbérlete, árverezés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély (aki egyben kataalany is) tulajdonában van egy mezőgazdasági terület (termőföld), melyre 2014-ben 20 éves időtartamra haszonbérleti szerződést kötött, melyből adómentes bevétele származott. Az ingatlan egy banki hitelnél fedezetül szolgált, melyet az adós (nem az ingatlan tulajdonosa) nem törlesztett, így az végrehajtási eljárás keretében árverezésre kerül az idei évben. Keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége az ingatlan árveréséből származóan a tulajdonváltás miatt? Figyelembe véve, hogy 5 éven belül kikerül a tulajdonából, az átvett haszonbérleti díjak után keletkezik-e adófizetési kötelezettsége? Válaszát köszönöm!
Telephely erdőgazdálkodó, több erdő Kérdés
Tísztelt Szakértő, Köszönöm elöbbi kérdésemre a választ : http://adozona.hu/kerdesek/2017_8_17_Erdo_az_erdogazdalkodo_telephely_khy Szeretném kérdésemet kiegésziteni: mi a helyzet a telephely bejelentéssel, ha az erdőgazdálkodó az ország területén több ponton, 8 erdőben, 12 különböző helyrajzi számmal gazdálkodik? Továbbá: - kötelező-e a társasági szerződés módosítása? - jogalap a haszonbérleti szerződés? Előre is köszönöm válaszát.
Bánatpénz áfája Kérdés
Nemzeti Földalapba tartozó földet vásároltam árverés útján, 20 éves haszonbérleti jogviszonnyal terhelten. A haszonbérletet sikerült megszüntetni oly módon, hogy a haszonbérlő részére az állam helyébe lépő bérbeadóként bánatpénzt fizettem ki. A föld tulajdonosaként az érintett földterületeken a bérleti jogviszony megszűnését követően családi gazdálkodóként mezőgazdasági tevékenységet folytatok Megnyílik-e a levonási jogom a bánatpénz tekintetében, mint általános szabályok szerint adózónak, amennyiben a bánatpénz kifizetése után nyílik meg a lehetőség a terület hasznosítására, és ezáltal az adóköteles termékértékesítésre? Ugyanezen elv szerint elszámolható-e a bánatpénz a bevételekkel szemben költségként?
Feles haszonbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás családi gazdálkodó terményben fizeti meg a földbérleti díjat, szerződés szerinti mértékben. A kérdésem az lenne, hogy mint bérlő, köteles vagyok-e számlát kiállítani az átadott terményről? Köszönöm válaszát! Kovács Adrienn
Őstermelő adóalapja, fizetendő áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy erdőterület 100 éves fákkal közös osztatlan tulajdonban van. Öt magánszemély tulajdonos különböző részarányokban tulajdonolja. Az erdőgazdálkodó a 80%-os tulajdonos. Az erdőgazdálkodó édesapjának 2 % tulajdonrésze van. Az édesapa bejelentkezett őstermelőnek mint ÖVTJ021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodó. Őstermelőként szeretné haszonbérbe venni 7 évre az erdőgazdálkodó fia által képviselt erdőtulajdonosoktól (amelyben magánszemélyként ő is 2%-os tulajdonos) az erdőterületet. Az új erdő telepítése érdekében a jelenlegi faállományt lábon állva értékesítené még 2016. évben 10 millió forint plusz áfáért, amit szerződéskötéskor meg is kap. Az erdő újratelepítése 2017-ben kezdődne, de pótlással, karbantartással együtt, amíg a hatóság erdőnek minősíti, 7 év kell. Ennek összköltsége 3 millió forint plusz áfa. Kérdésem, hogy ha 2016. évben, amikor megköti a szerződést a telepítő kivitelezővel, és egy összegben ki is fizeti a 3 millió forint plusz áfát, a 3 millió forint 2016. évben csökkenti-e az szja alapját, és a 810 ezer forint áfa csökkenti-e az 2016. évi értékesítést terhelő áfa összegét? Ha így nem csökkenti, akkor ha előleg címén fizeti ki ezt az összeget, akkor fogja-e csökkenteni a 2016. évi szja-alapját? Felmerül még a kérdés, hogy haszonbérbe veheti-e az egész területet, vagy csak a saját 2%-kal csökkentett 98%-ot az erdőterületből? És akkor ő nem kap a bérleti díjból? Természetesen a haszonbérleti díjat is 2016-ban kifizeti az erdőgazdálkodónak, és ezzel is csökken az szja-alapja. Ismerjük az erdészeti hatósági számlára fizetési lehetőséget.
Termőföld-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély termőföldet ad bérbe egy kifizetőnek. Haszonbérleti szerződést kötöttek 20 évre. Jól tudjuk-e, hogy adómentes a bérbeadás, és eho-, illetve egyéb fizetési kötelezettség sem terheli a feleket? Válaszát köszönöm.