103 találat a(z) foglaló cimkére
Kaució adózása ingatlaneladás meghiúsulása esetén Cikk
Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót, foglalót le kell-e adózni 15 százalékos szja-val? Ha igen, akkor kinek kell az adót befizetni a NAV felé?
Nyílt végű lízing – autóvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében szerez be új személygépkocsit, várhatóan márciusban gyártják le. Januárban az ügyfél fizetett 500 ezer forintot az autókereskedő számlája alapján, melyen szerepel a kocsi típusa, valamint a "foglaló új gépkocsira" megnevezés. Kérdésünk, hogy áfa levonható-e ebben az esetben ? Köszönettel.
Foglaló bérleti szerződésben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás bérel üzlethelyiséget, amelyet további bérletbe kíván adni. Ahhoz, hogy a bérbevevői ne álljanak el a szerződéstől, foglalót szeretne tőlük kapni, amit a bérleti szerződésben is foglalóként nevesít, és a későbbi bérleti díj összegébe beszámításra kerül. A bérleti szerződést február hónapban kötnék meg, de a bérleti jogviszony áprilistól indulna. Ebben az esetben az átutalt foglalóról milyen bizonylatot kell kiállítania a társaságnak, és milyen teljesítési időpontban? A foglaló ugyanúgy működik, mint az előleg (vagyis ahogyan a bérleti szerződésben van a fizetési ütemezés, úgy az első számlában levonásra kerül a fizetett foglaló összege)? Köszönöm válaszukat!
Foglaló számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó telepített lakókocsikat ad bérbe. A vevő a megrendeléskor 50% foglalót fizet, majd a bérlés megkezdése előtt a maradék 50%-ot. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a foglaló beérkezésekor leszámlázom az 50%-ot bérleti díjként (feltüntetve, hogy az egyben foglaló is), majd a bérlet megkezdése előtt a másik 50%-ot, szintén bérleti díjként? Vagy elegendő a 100% kiegyenlítése után egyben leszámlázni? Köszönöm válaszát.
Előleg/foglaló áfája használt ingatlanok esetében Kérdés
Dr. Kelemen László adószakértő jogász 2017.03.16-án válaszolt Horváth Ildikó kérdésére fenti kérdés ügyében, azonban a válaszból az nem derült ki, hogy az áfabevallásban a vevőnek és az eladónak kell-e szerepeltetni a bevallásban az előleget, foglalót? Várom szíves válaszát. Köszönettel: Szabó Kálmánné
Ingatlanértékesítés tulajdonjog-fenntartással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk a tulajdonában lévő ingatlant értékesíti. Az ügylet fordított adózású (használt ingatlan, adókötelessé tétel, adóalanyok a felek). A vételár kifizetése szerződés szerint az alábbiak szerint történik: – A szerződés megkötésekor előleg utalása az eladó bankszámlaszámára. – Majd további két részletben, szintén az eladó bankszámlaszámára 2017.12.29-ig kell kiegyenlíteni a teljes vételárat. A foglaló után fizetett két vételárrészlet nincs nevesítve a szerződésben, és az sem, hogy az előleg vagy vételárrészletnek minősül-e. A birtokba adás, illetve a tulajdonjog-bejegyzés nem történt meg, az alábbiak szerint fogalmaz a szerződés: "Eladó a szerződés aláírásával ahhoz járul hozzá, hogy a jelen adásvételi szerződés benyújtásával az Inytv. 47/A § (1) bek. b) pontja alapján a Földhivatal az eljárást vegye nyilvántartásba, és tartsa függőben az Eladói Bejegyzési engedély benyújtásáig, de legfeljebb 2018.01.17. napjáig. Eladó a teljes vételár kiegyenlítésével egyidejűleg külön nyilatkozatban köteles feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adni ahhoz, hogy Vevő tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba vétel jogcímén minden további megkérdezés nélkül bejegyzésre kerüljön. (Bejegyzési engedély)." Kérdéseim a következők: 1. Az ingatlanértékesítés számlázása mikor, milyen dátumokkal kell, hogy megtörténjen? Áfa szempontjából mi a teljesítés napja? 2. Foglalóról/előlegről/részletről kell számlát kiállítani? 3. Sztv. szempontból mi az ingatlan kikerülésének napja?
Fordított áfa Kérdés
Cégünk egy ipari parkban vásárol egy földterületet, ami még kialakításra vár. A foglalóról megküldték a számlát, amit a fordított adózás szerint állítottak ki. A végleges számla a szerződés szerint kb. 2018. 7. hónapban lesz kiállítva, mikorra a telkek kialakítása, az út és a közművek elkészülnek. A telken a cég a saját gépkocsijainak karbantartására egy csarnokot kíván majd építeni. Fuvarozással foglalkozik a cég. Visszaigényelhetjük-e a foglalóhoz kapcsolódó áfát? Köszönettel: Rózsika
Ingatlaneladás Kérdés
Egy vállalkozás eladta a telephelyét (ingatlan). A foglaló kifizetése megtörtént. Kérdés: a foglalót le kell-e számlázni? A foglaló beszámít-e a vételárba?
Elbukott foglaló rendezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk eladó pozícióban van, és egyik vevőjének korábban kiszámlázott foglalót (27% áfásan). Az ügylet nem jött létre a vevő hibájából, a vevő a foglalót elveszítette. Milyen számlázási teendőnk van? Eredeti foglaló számla: 100 000 Ft + 27% áfáról szólt. Az eredeti foglaló számlát jóváírjuk - 100 000 Ft + 27% = - 127 000 Ft összegben, és ezzel együtt egy következő sorban kiszámlázunk 127 000 Ft-ot mint "elbukott foglalót" (áfamentesen). Jó-e így a logika? Mi lesz a számla teljesítési ideje? Amikor a vevő szerződésszegése bekövetkezett? Köszönöm válaszát előre is!
Ingatlan foglalójánál számlázás és áfa Kérdés
Tisztelt szakértő! Ingatlan foglalónál (ami fordított adózású lesz) a számlát hogy kell kiállítani? Áfa nélkül gondolom. A foglaló előlegnek számít vagy nem? Amiatt áfamentes, mert foglaló és nem előleg vagy a fordított adó miatt? A foglaló számlájára rá kell-e írni a "fordított adózás" szöveget?
Meddig foglaló a foglaló, hogyan kell nyilvántartani? Cikk
Részletre vásárláskor helyes-e a tulajdonjog vevőre átszállásáig a követelések között nyilvántartani a foglalót, vagy az a használati jog átadásának napján átvezethető a szállítói tartozás kiegyenlítésére? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Meddig foglaló a foglaló? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk az alábbi kondíciókkal vásárolt egy ingatlant: az ingatlan 30 százalékát foglalóként fizette, majd öt éven keresztül havi egyenlő részletekben fizeti ki a fennmaradó vételárat. A szerződés szerint a tulajdonjog az utolsó részlet kifizetésével száll cégünkre. Az ingatlant cégünk használatába adták, már adóköteles tevékenységünkhöz használjuk. A vételár szerződés szerint nem változik, a több évi részletekben történő fizetés külön kamattól mentes, ennek ismeretében határozták meg a felek a vételárat, és a havi részkiegyenlítések összegét. Helyes-e az utolsó részlet kifizetéséig – azaz a tulajdonjog átszállásig – a 30 százalékos foglalót a követelések között nyilvántartani, vagy a használati jog átadásának napján átvezethető a szállítói tartozás kiegyenlítésére? Válaszukat megköszönve, tisztelettel.
Ingatlanközvetítő iroda fogadhat-e letétet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnénk a segítségüket kérni, hogy ha ingatlanirodánkba bejön egy vevő, megnézte az ingatlant és az megfelel neki, hagyhat-e ott nálunk foglalót, hogy az ingatlan biztosan az övé legyen. Erre a cég ha nyit egy letéti számlát (ha lehet ilyet nyitnia) és azon kezeli a vevők előlegeit, foglalóit az szabályos-e? Ha van erre lehetőség, akkor ezt hogyan kell könyvelni? Köszönjük szépen a segítséget!
Foglaló vagy nem foglaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: egy kft. vásárolt egy 1 150 000 Ft értékű fagylalthűtőt. 2017. 02 hónapban 100 000 forintot átadott készpénzben az eladónak, majd 2017. 03. hónapban átutalt 1 050 000 forintot a tágyieszköz értékeként. A megkötött ingó adásvételi szerződésben (aminek a dátuma 2017. 03. 03.) a előlegfizetésről, foglalófizetésről nincs szó, csak a vételár szerepel, az eladó, a vevő neve, a szerződés tárgya, megbeszélt ár mellett. Az előre kifizetett 100 000 Ft a kft. házi pénztárában foglaló néven szerepel, de foglaló ez így? Köszönöm a segítséget.
Elvesztett foglaló Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy az elvesztett foglaló növeli-e a társasági adó alapját?