383 találat a(z) felújítás cimkére

Termőföld és hozzákapcsolódó épület ingyenes használata Kérdés

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Ügyfelünk, egy áfaalany gazdasági társaság (kft.) az ügyvezető tulajdonos (magánszemély) tulajdonában levő tanyát felújította. A használat szívességi használattal történt. A kft nem fizetett a használatért. Az épületen jelentős felújítás történt, amely még nem fejeződött be, és termelési célú tárgyi eszközöket, továbbá fűnyíró traktort is beszereztek. Az ingatlant falusi turizmusként is szeretnék működtetni a későbbiekben. Az ingyenes használat elfogadható-e ez esetben? A beruházási költségek elszámolhatók-e, a beruházás áfája levonásba helyezhető? Mi lenne a helyes megoldás? A beruházás már az előző adóévben elkezdődött, és a 2014. évi beszámolót, bevallást már benyújtottuk.

Felújított használt autó értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Egy cég működésképtelen, illetve felújításra szoruló gépjárműveket vásárolna, melyeket felújítás után értékesítene. Kérdéseink ezzel kapcsolatban az alábbiak lennének: a megvásárolt gépjárművet ebben az esetben át kell-e íratni a cég nevére? Engedélyhez kötött ez a tevékenység? Áfa szempontjából hogyan adózi? (Legtöbb esetben magánszemélytől vásárolnának forgalomból kivont, illetve forgalomban lévő gépjárművet.) Van-e különbség a kettő között elszámolás, adózás szempontjából? Segítségüket előre is köszönjük.

Alapítvány létrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. alapítványt kíván létrehozni. Hol kell nyilvántartani, hogyan kell könyvelni az alapítói vagyon rendelkezésre bocsátását? Hogyan kell könyvelni az alapítással kapcsolatos egyéb költségeket? A kft. bérel egy irodát az alapítvány számára és ott 1 millió forint értékben felújítást végez. Ezt hogyan szükséges könyvelni?

Saját tulajdonú ingatlanon végzett felújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft., amely saját tulajdonú ingatlanon végez felújítást, melynek áfáját levonásba helyezné. Mivel a cég működése a lakóingatlan felújítását követően, illetve a használatba vételi, és egyéb engedélyek megszerzése után tud csak megkezdődni, ezért eddig nem jelentettük be telephelyként a lakóingatlant (mivel jelenlegi állapotában üzemképtelen), a cég székhelye egy másik ingatlan alatt található. Én a telephely bejelentésének időpontját a használatba vételi, és egyéb szükséges engedélyek kiadásához kötném. Megtagadhatják az áfalevonási jogot, ha a felújítandó lakóingatlan (üzemképtelen állapotában) nincs bejelentve telephelyként? Nagyon köszönöm a segítségét!

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy lakást bérel, amit irodaként használ (lakáscélra nem használjuk). Megérett a felújításra és a kérdés az lenne, hogy a beruházásra fordított összeg áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Levonható-e a beruházás áfája, és ha igen, akkor az áfatörvény mely paragrafusa alapján? Köszönöm!

Beruházás vagy felújítás Kérdés

Egy kft. a telephelyére vezető útra salakot vásárolt, amellyel a már birtokában lévő utat javította. Ez beruházásnak minősül-e vagy elszámolható karbantartási, javítási költségként?

Egyéni vállalkozó által bérbevett ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a bejelentett lakcímét használja az egyéni vállalkozás székhelyeként. Most a lakást felújította. Úgy gondolja, hogy a teljes felújítási költséget elszámolja, mint egyéni vállalkozó. Arra hivatkozik, hogy a barátnőjénél lakik, és a saját lakását csak az egyéni vállalkozás székhelyeként használja, azonban a bejelentett lakcíme a szóban-forgó lakásban van. Elszámolhatom-e a teljes költséget költségként az egyéni vállalkozásában? Illetve a felújítást értékcsökkenésként kellene elszámolnom? Válaszát köszönöm.

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég a telephelyén álló üzemi csarnokon felújítást végez. Az ehhez szükséges anyagokról, munkadíjról érkeznek a számlák. Feloldható felújításra a lekötött fejlesztési tartalék? Válaszát előre is köszönöm!

Lakásvásárlás munkásszálló céljára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. A vállalkozás lakást szeretne vásárolni munkásszálló céljára. A munkásszállót azok a munkavállalók vehetnék igénybe, akik a munkahelyüktől 100 kilométernél távolabb laknak. Egyértelmű, hogy a lakásvásárlásra és -felújításra fordított anyag-, illetve kivitelezői számlákból az áfa nem vonható le. A lakásrezsi áfája levonható? Terheli a a céget más adókötelezettség (például szja, vagy eho)? A munkavállalók részére a lakhatás ingyenes lenne, a cég a rezsiköltséget sem téríttetné meg. Ebben az esetben a munkavállalókat terheli adókötelezettség? Köszönöm válaszát.

Számvitel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Egy hatmillió forint könyv szerinti értékű irodán a következő munkát végezték el 2014 októberében: irodaház régi sérült, hiányos mennyezeti szigetelésének eltávolítása, a padlásba épített lámpatestek leburkolása, leszigetelése, a padlásfelület hőtükörfóliával történő lezárása és a szigetelés elhelyezése. A munka nettó értéke 285 ezer forint. Az irodaházat a tavalyi év során vásároltuk, és idén januárban történt az üzembehelyezés. Az anyagköltség nettó értéke 143 ezer forint. A kérdésem az, hogy a szóban forgó anyagköltség és munkadíj karbantartásnak minősülhet-e vagy felújításként kell könyvelni? Köszönöm a választ.

Nyaraló-felújítás áfakérdés Kérdés

Magánszemély tulajdonában levő nyaraló a cég telephelyeként van bejegyezve. A nyaralón elvégzett felújítás áfája részben, vagy egészben levonható-e? Köszönöm a választ!

Felújítás vagy karbantartás? Adóbírság lehet a vége, ha téved Cikk

A látszólag egyszerű kérdés megválaszolása gyakran nem is olyan könnyű. A gyakorlatban számos „határeset” merülhet fel, amelyek nem könnyítik meg a könyvelők dolgát. A cég adóalapjára is hatással bíró döntéshez egy esettanulmányon keresztül igyekszünk segítséget adni.

Áfa-megosztás lakóingatlanból átminősített iroda esetén. Kérdés

Kérem, hogy az alább példa esetén mutassa be, hogy hogyan kell az áfa-megosztást értelmezni átminősített ingatlan esetében? 1. Vállalkozás telephely, üzleti célra öt éve lakóingatlan-udvar-gazdasági épület besorolású ingatlant vásárolt például 20 millió forintértért. Kizárólagosan üzleti célra használja, az úgynevezett lakórészt bemutatóteremnek, irodának, az udvart és gazdasági épületeket raktárnak. 2. A vásárlás évében kifesteti a bemutatótermet, irodát 300 e forintért, az áfát nem helyezi levonásba. (Esetleg levonhatta volna?) 3. Ugyanekkor a gazdasági épület tetőszigetelését megcsináltatja, 400 ezer forint + áfa összegért, az áfát levonja az áfatörvény 259. § 12. pontja alapján. 4. A vásárlást követő évben a földhivatalnál kezdeményezte az ingatlan átminősítését iroda-udvar-gazdasági épületté. Megtörtént az átminősítés. 5. Jövőre (tehát a vásárlást követő 6. évben) az iroda felújítását tervezi mintegy 3 millió forint + áfa értékben. 6. Hogyan alakulna az áfa-megosztás, ha mondjuk tíz év múlva (a vásárlástól számított 15. évben) eladná az ingatlant 24 millió forint + áfa összegért? (És addig a felsoroltakon kívül más felújítást nem végezne.)

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy belföldi magánszemélyek tulajdonában álló kft. irodája egy budapesti lakásban működik, amelyet a kft. belföldi magánszemélyektől bérel. A bérleti jogviszony határozatlan időre szól, és jelenleg már több mint 10 éve tart. A bérleti szerződés lehetővé teszi, hogy a kft. az irodaként használt lakást szükség esetén felújítsa. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésekben kérem a segítségüket. 1.) Idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősül-e, ha a kft. a lakásban a.) kicseréli az egyik WC-kagylót, b.) fix klímaberendezést telepít, c.) mobil klímaberendezést telepít, d.) redőnyt és szalagfüggönyt szerel fel? 2.) Ha ezek idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősülnek, akkor tudomásunk szerint ezekre a beruházásokra a kft. nem igényelheti vissza az áfát, és értékcsökkenést kell rájuk elszámolnia. Kérdésünk erre az értékcsökkenésre vonatkozik: a.) Igaz-e, hogy 100 ezer forint értékig egy összegben leírhatók, 100 ezer forint feletti érték esetén pedig évi 6 százalékos leírási kulcsot kell alkalmazni? b.) Itt a 100 ezer forintos értékhatár a nettó vagy a bruttó értékre vonatkozik? 3.) Az 1. pontban felsorolt beruházások esetén, ha ezek idegen ingatlanon végzett beruházásnak minősülnek, a kft. végezheti-e ezeket a beruházásokat a korábbi években elkülönített fejlesztési tartaléka terhére? Továbbá ezeknél a beruházásoknál a kft. alkalmazhatja-e a Tao törvény 7. § (1) bekezdés (zs) pontjának előírását az adózás előtti eredményének csökkentésére?

Bérelt ingatlant újít fel? Ráfizethet, ha nem figyel ezekre a szabályokra! Cikk

Visszaigényelhető-e a bérelt ingatlanon végzett felújítás költségeinek áfája? Milyen adókövetkezményei vannak annak, ha bérleti idő lejárta után bérbeadó nem fizet a felújításért? Több adótörvény szabályait foglaltuk össze.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink