5 találat a(z) erdőtulajdonos cimkére

Erdőtulajdonos adózása – szja Kérdés

Erdőnek minősülő föld használati jogosultságának átengedése Kérdés

2017. január 1. előtt TULAJDONOSI MEGÁLLAPODÁS alapján közös tulajdonú erdőket egy személy – nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó – használatába adtak. Az erdőgazdálkodó által a szerződés tárgyát képező ingatlanon – erdőnek minősülő földterületen – keletkező hasznot (bevételek és költségek különbözetét) az erdőgazdálkodó a tulajdonosok részére, tulajdoni hányaduk arányában kifizeti. Kérdésünk, hogy az új jogszabálynak (szja-törvény 1. számú melléklet 9.8 pontja) megfelelően az erdőgazdálkodó által a tulajdonosok részére, tulajdoni hányaduk arányában kifizetett összeg adómentes jövedelemként figyelembe vehető-e? Kérdés továbbá, hogy a tulajdonos erdőgazdálkodó hogyan adózik a saját tulajdoni hányadának megfelelő ki nem fizetett, így általa megszerzett jövedelem után? Amennyiben az új jogszabályi előírásoknak a fenti, eddigi gyakorlat nem felel meg, mi a teendő például megállapodás módosítása, kiegészítése vagy valami egyéb? Más eset, amikor az erdőtulajdonosok több mint tíz éve egy külső személyt – nem tulajdonos – megbízási szerződéssel bíznak meg az erdőgazdálkodási tevékenységgel. A megbízott erdőgazdálkodó értékesíti a kitermelt fát, és a megállapodásuknak megfelelően a bevétel egy részét kifizeti a tulajdonosok részére. Kérdésünk itt is ugyanaz: hogyan adóznak a tulajdonosok, esetleg mi a teendő, hogy a megszerzett bevétel, jövedelem a módosított jogszabálynak megfelelően adómentes jövedelem lehessen?

Megbízott erdőgazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bejegyzett erdőgazdálkodó, aki nem tulajdonos – egyébként családi gazdálkodó, áfás adószámmal rendelkezik, főtevékenysége 021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodási tevékenység – nagy mennyiségű lábon álló fát értékesítene egy kft. részére. A tulajdonosok az erdőterületet közel tíz éve megbízási szerződéssel adták az erdőgazdálkodó használatába. Az értékesítést az erdőgazdálkodó végzi, így neki kell számláznia a vevő részére. Az erdőgazdálkodó áfa fizetésére kötelezett adóalany, így áfával növelt számlát, állít ki. A megbízási szerződés alapján az erdőgazdálkodó a bevételt felosztja a tulajdonosok között, mivel a haszonvételi jogot nem gyakorolhatja, így a lábon álló fa értékesítéséből származó bevétel nem az ő bevétele lesz. A tulajdonosoknak kifizeti a bevétel 95 százalékát, ami után neki marad 5 százalék, amely önálló tevékenységből származó jövedelem lesz. Kérdésként merül fel, hogy helyes-e az a gyakorlat, mely szerint a megbízott erdőgazdálkodó a számlát a saját adószámával, jelen esetben áfával növelt összegben állítja ki a vevő részére? Ha áfás számlát állít ki, akkor az áfát be kell vallani és be kell fizetni. (Ez így biztosan nem jó, miből fizeti be az áfát?) Kérdésünk, helyesen hogyan lehet, kell ezt az ügyletet lebonyolítani (számlázás, bevétel kiadása, elszámolás)? Kérdésünk továbbá, hogy a tulajdonosoknak kifizetett jövedelem az szja-törvény 1. számú mellékletének 9. 8. pontja alapján adómentes jövedelemként figyelembe vehető?

Lábon értékesített erdő szja-elszámolása Kérdés

Ügyfelem erdőtulajdonos őstermelői igazolványában nem szerepel az erdőgazdálkodás. Az erdőterület egy részét lábon értékesítette egy termelőnek. Kérdésem: a tulajdonos az eladott értéket hogyan számolja el a 1553-as bevallásban? Üdvözlettel: Kutasi G.

Fakitermelés Kérdés

Alábbi témában szeretnék tanácsot kérni: Magánszemély erdőtulajdonos, szintén magánszemély (nem azonos) erdőgazdálkodó. Amennyiben bérli az erdőt az erdőgazdálkodó haszonbérleti szerződés keretei között a tulajdonostól 5 évet meghaladó időtartamra, értelmezésem szerint az a tulajdonosnak adómentes bevétel. Az erdőgazdálkodó értékesíti a kitermelt fát, elszámolhatja-e költségként a bérleti díjat bevallásában. Milyen adózási feltételek vonatkoznak rá? Jól értelmezem-e, hogy haszonbérletnél az erdőgazdálkodó jogosult a fakitermelésre. Lehetséges-e olyan megállapodás ahol a területet két részre osztva eltérő megállapodás születik arra vonatkozóan, hogy ki jogosult a fát értékesíteni. Milyen bevételi értékhatárig adómentes, milyen adózási szabályok vonatkoznak ilyen jellegű tevékenységre. Köszönöm válaszukat

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink