366 találat a(z) elszámolás cimkére

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértö! Ügyfelem magánszemélyként egy lakást bérbead magánszemélynek, költség-elszámolással adózik. Most vett a Balatonnál egy ingatlant, s idény jelleggel üdülöknek bérbe ad, adózhat-e a balatoni ingatlannál szobánkénti átalánnyal? Tehát a bérbeadásnál .. alkalmazhat-e kétféle adózási módot, vagy a turizmus esetleg nem bérbeadás?

Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?

Hibrid személygépkocsi költségeinek elszámolása Cikk

Egyéni vállalkozó hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Erre a személygépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) – a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolható-e az értékcsökkenés, ami a bevétel 1 százaléka, maximum a vételár 10 százaléka? Elszámolhatók-e az üzemanyagszámlák és a javítás, karbantartás, illetve más felmerülő költségek? Olvasói kérdésekre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Kiküldetés, munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiküldetés sajátos megvalósulásának munkajogi vonatkozásairól szeretnék kérdezni. A munkáltató civil szervezet egy nyertes pályázata kapcsán 7 fős delegációt küld másfél év alatt 6 alkalommal külföldre, illetve Magyarországra, négy szervezet együttműködésével megvalósuló, képzés jellegű projektben való részvételre. Ezek a kiküldetések 2-6 naposak, a résztvevők teljes ellátást kapnak, a kiutazás költségét is téríti a pályázat. De mi a helyzet a munkaidő elszámolásával ilyenkor? Példaként az első ilyen alkalom volt márciusban, ami egy szerdai (munka)napon 750 kilométernyi utazással kezdődött (11 óra), a kötelező programok csütörtöktől vasárnapig, naponta 6-8-10 órán keresztül tartottak, és hétfőn, 11 óra utazással, este értek véget. Távolléti díjat kell számítani? Mely napokra? A munkavállalók szívesen vettek részt a programban, amely fárasztó volt, de izgalmas, így a plusz ráfordításuk (utazás, hétvége) a szerzett élmények révén megtérült. De a munkaidővel hivatalosan is el kell számolni, ehhez kérném a szíves segítségüket! Üdvözlettel: Bencze Ágnes

Felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a tanácsát kérni. Egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég saját költségére a kölcsönbe vevő telephelyén belül a munkavállalói részére felújított egy öltöző- és vizesblokkrészleget. Azt szeretném kérdezni, hogy számvitelileg ezt hogyan lehet elszámolni a kölcsönző cégnél? Köszönöm.

Hibrid személygépkocsi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbiakban: egyéni vállalkozó ügyfél hibrid személygépkocsit szeretne vásárolni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy erre a személy gépkocsira milyen költséget számolhat el, mivel cégautóadót nem kell utána fizetnie (nem bérbeadás, csak a vállalkozás érdekében használná) - a beszerzés évében az szja-bevallásában elszámolhatom-e az értékcsökkenést, ami a bevétel 1%-a, max. a vételár 10%-a? - elszámolhatom-e az üzemanyagszámlákat? - a javítás, karbantartás költségét? - más felmerült költségeket? Válaszát várva köszönettel: Körmendiné

Gépkocsi költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. A tankolási számlákra kötelező-e ráíratni a benzinkúton a gépjármű rendszámát? Van-e erre vonatkozóan valamilyen jogszabályhely? 2. A menetlevekre rá kell-e vezetni a tankolási számla adatait? 3. Kötelező-e egyáltalán menetlevelet vezetni, előírja-e ezt konkrétan valamilyen jogszabály, vagy csak ajánlott, hogy a költségelszámolás alátámasztott legyen? Válaszát köszönöm. Némethné T.Krisztina

Ingatlanbérbeadás költségeinek elszámolása Kérdés

Egy magánszemély a tulajdonában lévő lakást évek óta bérbe adja. 2017. július hónapban a bérlője felmondta a bérlést. Augusztus hónaptól nem volt új bérlő. Ezekben a hónapokban az alapdíjak és a biztosítás elszámolható költségként? köszönöm.

Mezőgazdasági őstermelés költségelszámolás 4 millió forint bevételi értékhatár alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A mezőgazdasági őstermelők adózásával kapcsolatosan kérnék Öntől segítséget. Az szja-törvény 78/A § (4) bekezdése a 4 millió forint bevételt meg nem haladó mezőgazdasági kistermelő „nemleges nyilatkozat” -a alapján, a bevétel 20 százalékát kitevő, tevékenységével összefüggésben felmerült, az szja-törvény 3. számú mellékletében költségként elismert kiadás igazolására, a nevére kiállított számlákkal rendelkezik. Konkrét kérdésem az, a törvény számlát, számlákat említ, de a 3. számú mellékletben felsorolt költségekhez sok esetben nem tartozik, tartozhat számla, ezen költségeket a 20 százalék költséghányadba bele lehet-e számítani vagy csak ténylegesen a valóban névre kiállított, számlán számlázott költségeket. Ilyenek költségek például, amelyek nem számlán találhatók:  - adásvételivel megvásárolt kis értékű eszköz, - befizetett eü. hozzájárulás, - befizetett iparűzési adó, gépjárműadó. - alkalmi foglalkoztatás, bére, közterhe és még lehetne a felsorolást folytatni a „számlák” nélküli költségekről. Köszönöm válaszukat.

Az összemérés elve Kérdés

Tisztelt szakértő ! Az összemérés elve a Sztv. szerint: Az éves beszámolót, az egyszerűsített éves beszámolót készítőknél az adott időszak eredményének meghatározásakor a tevékenységek adott időszaki teljesítéseinek elismert bevételeit, és a bevételeknek megfelelő költségeket (ráfordításokat) kell számításba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől. A bevételeknek és a költségeknek azokhoz az évekhez kell kapcsolódni, amikor gazdaságilag felmerültek. 1. A bevételt és a bevételhez tartozó, megfelelő költségeket egy adott éven belül kell elszámolni. azaz például ha egy vállalkozás a megrendelt munkát részben vagy egészben elvégzi vagy elvégezteti alvállalkozókkal és csak a következő évben lesz a munka átadva a megrendelőnek, és akkor lesz az árbevétel is kiszámlázva, ez azt jelenti, hogy a bevételhez tartozó költségeket is az árbevétel évében kell figyelembe venni, azaz a költségeket a megelőző évből aktív időbeli elhatárolással át kell vezetni a következő évbe? 2. „ A bevételnek és a költségeknek azokhoz az évekhez kell kapcsolódni amikor gazdaságilag felmerültek” szöveg pontosan akkor mit jelent? Mert a költség megelőző évben a bevétel pedig tárgyévben lett teljesítve, ha akkor veszem figyelembe, amikor felmerült, akkor pont nem határolom el a költségeket? 3. Nem mond ez a kettő ellent egymásnak? Helyes-e ha az 1.pont szerint járunk el?

Itt vannak az áprilisi üzemanyagárak Cikk

Közzétette az adóhatóság a költségelszámoláshoz alkalmazható áprilisi üzemanyagárakat.

Elszámolásos ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szállító partnerünk szállásdíjat számlázott 2016. 09. 12 – 09. 25-éig. A számlán a teljesítés dátuma 2016. 11. 07., számla kelte 2016. 11. 07., fizetési határidő 2016. 11. 15. Szabályosan állította-e ki a számlát az elszámolásos ügyletnek, az áfatörvény 58. §-ának megfelelően? Hivatkozhat-e a partner arra, hogy annak ellenére, hogy helytelenül van a teljesítési dátum megállapítva, ugyanabban az áfabevallásban szerepel? Ezért kéri a számlája befogadását.

Életbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017-ben befektetési célú életbiztosítást kötött a dolgozók részére, amely bármikor visszavásárolható. A szerződő fél a cég, a kedvezményezett a visszavásárláskor a társaság. A dolgozó által megjelölt személy a dolgozó esetleges halálakor jogosult a biztosítási összegre. Ebben az esetben a havi biztosítási díj költségként elszámolható-e, illetve terheli-e havonta természetbeni juttatás után fizetendő szja, egészségügyi hozzájárulás? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel: Devian 2003 Kft.

Altcoinbányászatra alkalmas szervergép üzemeltetése Kérdés

Ügyfelünk tevékenysége a más tulajdonában lévő altcoinbányászatra alkalmas szervergépek üzemeltetése, melyre üzemeltetési- és területbérbeadási szerződést köt. A megtermelt altcoinokat a saját elektronikus pénztárcájában írják jóvá napi rendszerességgel, de az nem képezi a saját tulajdonát, hanem az a gép tulajdonosáé. Itt kérdésként merül fel, hogy számvitelileg hogyan kell nyilvántartani a keletkezett altcoinokat. Az üzemeltetési szerződésben megállapított mindenkori díjazás a havonta megtermelt altcoinok hóvégi árfolyamának alapulvételével előre megállapított százalékos arányban kerül felosztásra az üzemeltető és a tulajdonos között. Az üzemeltetési díj kiterhelésre kerül hót követően a gép tulajdonosa részére, mint üzemeltetési díj +27% áfa. A gép tulajdonosa nyilatkozhat, hogy az üzemeltetési díj levonása után a maradék altcoint, vagy annak hóvégi árfolyamával kalkulált USD-t szeretné kiutaltatni saját maga részére. Az üzemeltetéssel foglalkozó társaság minden felmerülő költség áfáját visszaigényli. Kérdésem, hogy a bányászgép-tulajdonos társaságnál vagy tulajdonos magánszemélynél hogyan kell elszámolni a megszerzett altcoinokat, vagy az átváltás után kiutalt devizát, hogy számolható el az üzemeltetési díj, és visszaigényhető-e annak áfatartalma áfaalany esetében? Válaszukat köszönöm!

Költségelszámolás Kérdés

'A' Kft. ügyfelem ügyvezető tulajdonosának több magyarországi cégben is van érdekeltsége. 'B' Kft.-ben van mobil telefon előfizetése, ugyanitt flottakedvezménye van. 'A' Kft.-ben szeretne telefonkészüléket és egyéb ezzel kapcsolatos kiegészítőket elszámolni. Figyelmeztettem, hogy előfizetés hiányában ezeket a költségeket 'A' Kft.-ben nem tudom érvényesíteni. Szerinte ez nem életszerű, nem fogadja el. Kérem véleményüket, köszönöm CsK

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink