4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Katás egyéni vállalkozóként 2018. január 1-jétől könyvviteli szolgáltatást fogok nyújtani annak a bt.-nek, amelyben kültag vagyok 50 százalékos arányban. A beltag a férjem. Van-e valami jogszabály, amely szerint ez nem vállalható, illetve lesz-e az egyéni vállalkozás és a bt. között kapcsolt vállalkozási jogviszony?
Szakképzetlen egyéni vállalkozó
Kérdés
Üdvözlöm, az alábbi kérdésben kérem segítségüket. Egy ügyfél egyéni vállalkozó kíván lenni. A választott tevékenységhez nincs meg a szakképzettsége, szakképzett alkalmazott foglalkoztatásával kívánja ezt pótolni. Az én ismereteim szerint ebben az esetben heti 40 órában kell ezt tennie. Az ügyfél azt nyilatkozta, hogy elég részmunkaidőben is, ő ezt hallotta. Kérdezném ebben az önök véleményét. Előre is köszönöm.
Szőlőültetvény létesítése egyéni vállalkozásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szőlőültetvény létesítésébe kezdett, az ehhez kapcsolódó beszerzéseket beruházásként tartja nyilván. Még nem fordult termőre az ültetvény. Kérdés, hogy egyéni vállalkozásban is csak a termőre forduláskor aktiválható az ültetvény, vagy rá más szabályok vonatkoznak? Jól értelmeztük, hogy amennyiben támogatást kapott hozzá, addig a támogatási összeget sem tudja költség hiányában bevételként elszámolni, csak majd az értékcsökkenéssel szemben? Válaszát előre is köszönjük.
Őstermelés mellett egyéni vállalkozás
Kérdés
Főállású őstermelő vagyok, családi gazdaság tagja. Őstermelőként átalányadózó vagyok. Egyéni vállalkozó szeretnék lenni az őstermelés mellett. Természetgyógyászatra egyéni vállalkozást szeretnék indítani, nem tudom, hogy milyen adózási mód mellett folytathatnám?
Áfakörből való kilépés
Kérdés
Tisztelt dr. Bartha László! Köszönöm a választ. Pontosítok. Egyéni vállalkozó vagyok. A vállalkozásomat tovább akarom folytatni, csak áfás bevételem nem lesz. Nem inkább a 17T101E nyomtatványon kellene a módosítást bejelentenem?
Egyéni vállalkozóból őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy 2007 óta folyamatosan működő mezőgazdasági egyéni vállalkozó, aki 2018. 01. 01-től az egyéni vállalkozását meg akarja szüntetni és őstermelőként kívánna tovább tevékenykedni. Azzal a nappal kell megszüntetni és ugyanazzal a nappal kell megnyitnia a két jogviszonyt? Van ennek jelentősége? Ingatlan van a vállalkozásában, erre mennyi adót kell fizetnie? Termeltetői szerződéssel és halasztott fizetéssel vásárolta meg a növényvédőszereket és műtrágyát még ez év novemberében, amely számlát 2018 szeptemberéig kell kifizetnie. Ezt mint őstermelő elszámolhatja? Köszönöm a választ. Tisztelettel: Hanák Gabriella
Csed melletti vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő problémára keresek megoldást. Adott egy heti 36 órát meghaladó munkaviszonyos egyéni vállalkozó, aki juhtenyésztéssel foglakozik. 2017 decemberében gyermeket szült, csed ellátást vesz igénybe. Az egyéni vállalkozásában csed mellett tevékenységet nem végezhet és számlát sem bocsájthat ki a csed folyósítása alatt. A vállalkozásában valakinek tevékenykedni kell, mivel a juhtenyésztés ebben a félévben sem állhat meg. Milyen megoldást lehet erre az esetre találni úgy, hogy ne kelljen maga után járulékot fizetni és ne veszítse el a csedet? Én arra gondoltam , hogy ebben a 6 hónapban a férj megbízási szerződéssel keretében látja el "feladatot" a minimál bér 30 százalékát meg nem haladó megbízási díjért, amit a júliusi 08-as bevalláson egy összegben vallanánk be. Köszönettel Ané Sz. Tímea
Szochokedvezmény
Kérdés
Kérdésem, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozó (nem munkaviszony) igénybe veheti-e a szochokedvezményt, ha elmúlt 55 éves? Válaszukat előre is köszönöm
Airbnb lakás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szálláshely-szolgáltatással foglalkozik, amiről számlát állít ki. Ezen kívül a bankjában bevételek érkeznek airbnb payout közleménnyel. Erről számla nincs. Kérdésem az lenne, hogy ez a bevétel vállalkozói bevételnek számít-e, vagy magánszemély önálló tevékenységéből származó jövedelemnek? Köszönettel: Bognárné
Fiatal gazda adózása
Kérdés
A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton. Közben családi gazdálkodás tagja is lett (ő a vezető). Mint "bejegyzett" családi gazdálkodó, ha jól tudom, a tagokkal együtt a közös őstermelői tevékenységre vonatkozó szabályokat alkalmazva kell a jövedelmét/adóját megállapítania, és "csak" a járulékfizetése tekintetében jár el egyéni vállalkozóként. Mint egyéni vállalkozó, más tevékenységet nem jegyeztetett be, csak a mezőgazdaságit. A pályázatírók azt állítják, hogy a fiatal gazda pályázat miatt neki mint egyéni vállalkozónak kell a jövedelmét leadóznia. A törvény viszont azt írja elő, hogy a közös őstermelői tevékenység alapján KELL a jövedelmét megállapítani. Megteheti azt, hogy bár csak mezőgazdasági tevékenységből származó bevétele származik, ő dönti el, hogy az a családi gazdálkodás árbevétele vagy az egyéni vállalkozásé? Mi alapján tudja egyáltalán elkülöníteni? A fiatal gazdaként kapott támogatás (már elköltött) összegét, illetve a hozzá tartozó költségeket bevételként – egy összegben – a családi gazdálkodás fiatal gazda tagjánál kell bevallani (és így eltér az egyes tagok bevallása), vagy meg kell osztani azt is a tagok között?
Katás egyéni vállalkozó szántót adna bérbe
Kérdés
Egyéni vállalkozó (katás) nevén van egy szántó, amire unokatestvérével (vagy az unokatestvér vagy annak az anyja) feles bérleti szerződést kötnének. A kata mellett ez hogyan oldható meg? Köszönettel.
Egyéni vállalkozóból egyéni cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni cégként akar tovább működni. A cégbírósági bejegyzés meg is történt. A kérdéseim az alábbiak lennének: 1. Az egyéni vállalkozó tulajdonában van egy olyan telephely, ahol 10 millió forintos beruházást hajtott végre, pályázat útján. Az ingatlan nem került a tulajdonába, de az 1-es számlaosztályban szerepel ez a beruházás, bérelt ingatlan címen. Ez után nincs illetékfizetése? Nem a tulajdona, ezért úgy gondolom nincs. 2. A tárgyi eszközök között vannak már 0 értékkel szereplők. Ebben az esetben milyen értékben szerepeljenek a leltárban, ami az egyéni cég induló leltára lesz? Kell piaci értéket adni neki? Akkor ez az egyéni vállalkozó bevétele lesz? 3. Vannak vevői és szállítói számlák, amelyek nincsenek rendezve. Ezek az egyéni vállalkozás lezárásánál bele fognak számítani az eredménye? Függetlenül attól, hogy ki lettek egyenlítve? Tehát minden számla, ami az egyénire kiállítódott, az ott fog adózni? Várom válaszukat. Köszönöm
Gyed egyéni vállalkozás – munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg a főállású munkaviszonyomban gyeden vagyok. A munkaviszonyom mellett van egy egyéni vállalkozásom is, jelenleg mellékállásban. Pályázati vállalás miatt 2018-től főfoglalkozású egyéni vállalkozónak kell lennem. Ehhez a munkaviszonyomban a napi 8 órás munkaviszonyt módosítani kell? Milyen nyomtatványokat kell benyújtanom?
Ajándékozás
Kérdés
Egyéni vállalkozó a vállalkozásban lévő tárgyi eszközeit szeretné az őstermelést folytató fiának ajándékozás címén átadni. Mindkét személy áfakörös. Kérdésem ezzel kapcsolatban: a szerződésben szereplő érték képezi a számla alapját, áfásan vezethető ki a vállalkozásból, milyen illeték-, illetve egyéb adóvonzata van? Köszönettel: Bényi Józsefné
Kettős jogviszony – kft.-ügyvezetés
Kérdés
Kéttagú kft.-ben mindkét tag ügyvezetőként van megjelölve. Az egyik főállású egyéni vállalkozó, a másik tag eddig megbízási szerződés alapján a kft.-ben volt biztosított. A mai nappal bejelentkezett katás egyéni vállalkozónak, melyet főállásúként kíván folytatni. Kérdésem, hogy e két főállású egyéni vállalkozóval a kft. hogyan fog működni, a kft.-ben ki után mit kell fizetni? Válaszukat tisztelettel köszönöm.