4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó Kérdés

Áfakörös egyéni vállalkozó méhészettel foglalkozik. Ezt a tevékenységet a későbbiekben őstermelőként szeretné folytatni. A kérdésem, hogy először megszünteti az egyéni vállalkozást és utána kiváltja az őstermelői igazolványt erre a tevékenységre, amelynél kompenzációs felárra tartana igényt. Az egyéni vállalkozásában lévő tárgyi eszközökkel, melyekre az áfát visszaigényelte, mit kell tenni ha még van nettó értékük? Köszönettel Baloghné

Katás egyéni vállalkozók számlázási kötelezettsége 2018-tól Cikk

A katás egyéni vállalkozókra is vonatkozni fog a 23/2014-es számú számlázási rendelet tervezett változtatása. Ennek értelmében 2018. július 1-jétől, ha az egyéni vállalkozó számlázó programmal állítja ki a bizonylatokat, akkor azt csakis olyan programmal teheti, mely a számla kötelező adattartalmát azonnal, de legfeljebb 24 órán belül elektronikus úton továbbítja az adóhatóság felé.

Munkavégzés táppénz alatt: mikor lehet, mikor nem? Példákkal Cikk

Gyakori kérdés, hogy a keresőképtelen, táppénzben részesülő személy folytathat-e ezen ellátás mellett bármilyen keresőtevékenységet.

Őstermelő, katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemély ezen tevékenységétől eltérő tevékenységre katás egyéni vállalkozást hozna létre. Van erre lehetőség? Előre is köszönöm a segítségét.

Boltitulajdonos-váltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíjas egyéni vállalkozó szeretné átadni a boltját másnak, aki szintén egyéni vállalkozóként fogja működtetni, megtörténik a pénztárgép átírása is. A bolt a vállalkozó családi házával egybekötött épületben van, a bolthoz tartozó közművekhez külön mérőállás található. A kérdésem az lenne, hogy a boltban használatban lévő tárgyi eszközök értékcsökkenését az új vállalkozó elszámolhatja-e folytatólag, vagy azzal továbbra is a nyugdíjas vállalkozó élhet? A nyugdíjas egy kisebb boltot fog üzemeltetni a továbbiakban. Illetve át kell-e írni a bolti közüzemeket az új vállalkozó nevére, hogy elszámolhassa a költségeket? Köszönöm megtisztelő válaszát.

Kata határ Kérdés

1. Az egyéni vállalkozó katázni szeretne. 2015 nyarán kezdte a vállalkozást, és áfás. Január 1-jétől választhatja-e a katát? Milyen bejelentési kötelezettsége van és meddig? A bevételi határ ebben az esetben bruttó 12 millió? 2. Ki léphet-e az áfakörből? Alanyi mentes katásként 8 millió forint lehet a számlázott bevétele 2018-ban?

Tartósan beteg gyermek mellett vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem tartósan beteg gyermek mellett gyesen van. Egyéni vállalkozást szeretne indítani, katásként. Megteheti? A járulékfizetés 50 ezer forint lesz? A gyes összege a vállalkozás mellett megmarad neki teljes mértékben? Köszönöm a választ előre is.

Felfüggesztett adószám Kérdés

Egyéni vállalkozó adószámát felfüggesztették 2011.06 07-én. 2016. 04 04.én megszűnt a vállalkozása, eddig tartott az egyezkedés a NAV-val. 2017.01.05-én újból elindította vállalkozását. Mikortól lehet katás vállalkozó ?

Rokkantsági ellátás melletti önfoglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a rokkantsági ellátásban részesülő személy bt.-t kíván alapítani és annak beltagja és ügyvezetőjeként, a kata adózási módot választja, úgy a bt.-ben lévő jogviszonya nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, így a 25 ezer forint tételes adó megfizetésére kötelezett csak? És ezáltal az ezen jogviszonyából származó jövedelme nem számít bele a rokkantsági járadék miatti keresetkorlátozásba? (2011. évi CXCI. törvény 13. § d) ) Amennyiben felülvizsgálatra kerül sor 2020-ban, úgy a rokkantsági ellátás továbbfolyósítását ezen jogviszonya nem fogja akadályozni? Miben változik a fenti helyzet, ha az egyéni vállalkozás létrehozása mellett dönt és azon belül választ kata adózási módot? A friss határozat alapján az egészségi állapot mértéke 20 százalék, D kategória, rehabilitáció nem javasolt, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, korlátozó tényezők nincsenek). Válaszát előre is köszönöm.

Második katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Orvosként tevékenykedő katás egyéni vállalkozó 2017-ben eléri a 12 millió forint bevételt. Felmerült benne, hogy a jövő évben alapít egy betéti társaságot (szintén katást) és megpróbálja megosztani a bevételeit az egyéni vállalkozás és a betéti társaság között. Egyébként 3 helyre számláz, onnan jött össze a 12 millió forint. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Megfelel-e a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének az új katás bt. alapítása, mivel ezzel egyetlen célja az adó mérséklése, a munkát ugyanaz a személy fogja ellátni. 2. Ha megalapítja a bt.-t, abban ő lesz a kültag, és ő lesz a kisadózó is. Lehet-e a kültag az ügyvezető, a beltag pedig egyfajta „csendestárs”, aki sem a cég irányításában, sem tevékenységében nem vesz részt, így adót sem fizet. 3. Ha megalapítja a bt.-t, mekkora összegű katát kell fizetnie, úgy hogy egyéni vállalkozóként már fizeti az 50 ezer forintot. Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó közösségi beszerzése Kérdés

Tisztelt szakértők! Az alábbi eset kapcsán szeretném kérni véleményüket: áfa szempontjából alanyi mentes katás egyéni vállalkozó EU-s tagországból szeretne vásárolni áfaalany külföldi cégtől személygépkocsit és/vagy motorkerékpárt, tárgyi eszközként szerepelne a nyilvántartásban, nem eladásra hozná be. Két megoldást olvastam ezzel kapcsolatban: 1.) Közösségi adószámot kér és közösségi adószámmal hozza be az eszközöket, az értékesítő áfa nélküli összeggel számlázza, az egyéni vállalkozó pedig bevallja és befizeti az áfát. Ilyenkor lehet levonásba helyezni az áfatartalmat az ő esetében vagy csak fizetendő áfa keletkezik? 2.) Az évi 10 ezer EUR értékhatár alatti beszerzésnél nem kell, illetve lehet megadni közösségi adószámot és akkor áfával növelt értéken számláz a külföldi eladó? 3.) További kérdésünk, hogy ha később eladásra kerül Magyarországon a jármű, akkor fizetendő áfa keletkezik, amelyből le lehet vonni a beszerzéskor megállapított áfát? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozó a családi gazdaság vezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője kompenzációs feláras, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Csak a családi gazdaságból származik jövedelme. A minimálbér után fizeti meg a járulékokat. A minimálbért el lehet-e számolni költségként (jövedelemkivétként, mint a „sima” egyéni vállalkozónál), illetve az utána megfizetett szociális hozzájárulási adó költség-e? Ha igen, ezek a költségek a családi gazdaság költségei, vagy külön csak az egyéni vállalkozóé? A családi gazdaság vezetője (aki az egyéni vállalkozó) a nyári aratási munkákhoz egyszerűsített foglalkoztatottat alkalmaz. Az ő bére és közterhe a családi gazdaság költségeként vagy az egyéni vállalkozó költségeként számolható el? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozó áttérése katáról szja-ra Kérdés

A Tbj. 5. paragrafusa szerint külön ponton van nevesítve a kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényben meghatározottak szerint a főállású kisadózóként bejelentett személy. A biztosítási jogviszony a kisadózóként való bejelentkezéssel jön létre, míg a szja-s adózású egyéni vállalkozónak a T1041-es nyomtatványon be kell jelenteni a biztosítási jogviszonyát. Kisadózó lehet egyéni vállalkozó és társas vállalkozás tagja is. Kérdésem az lenne, hogy egy katásként bejelentett egyéni vállalkozó, ha áttér a szja-törvény hatálya alá tartózó egyéni vállalkozásra, akkor magát a katás egyéni vállalkozást is meg kell szüntetni a webes ügysegéden és egy új egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételt kell kezdeményezni? Tehát katásként meg kell szüntetni a válallkozást, és nem katásként létre kell hozni egy másik egyéni vállalkozást? Tb szempontjából pénzbeli ellátások igénylésénél külön jogviszonyként kezelik.Az igények beadásánál külön jogviszonykódokon szerepelnek.

Bontásból értékesítés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérjük tájékoztatásukat. Leendő egyéni vállalkozó ügyfelünk (katás) szeletelt tégla árusításával szeretne foglalkozni. A szabványméretű téglát bontásból nyeri, ezt ingyen kapja attól a tulajdonostól, akinek a házát elbontja. A kibontott téglát megtisztítja, egy speciális géppel feldarabolja, és az így feldarabolt téglát árusítja. Kérdéseink: Mi lesz a termék beszerzési ára? Milyen teáorszámot alkalmazhatunk? Kell-e külön üzlet az árusításhoz, vagy közterületen is lehet árusítani? Válaszukat megköszönve. Tisztelettel: dr. Kovács Károlyné egyéni vállalkozó

Egyéni vállalkozó kilépése az áfából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy mi a teendő akkor, ha az egyéni vállalkozó kilép az áfafizetési kötelezettség alól. 2018. 01.01-től adómentességet választ. Mi a teendő a korábbi években beszerzett tárgyi eszközök áfájával, ami az elmúlt években levonható áfaként szerepelt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó, sávváltás

Szipszer Tamás

adószakértő

Ipa váltás/előlegek

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink