4244 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kettős jogviszony – kft.-ügyvezetés Kérdés

Kéttagú kft.-ben mindkét tag ügyvezetőként van megjelölve. Az egyik főállású egyéni vállalkozó, a másik tag eddig megbízási szerződés alapján a kft.-ben volt biztosított. A mai nappal bejelentkezett katás egyéni vállalkozónak, melyet főállásúként kíván folytatni. Kérdésem, hogy e két főállású egyéni vállalkozóval a kft. hogyan fog működni, a kft.-ben ki után mit kell fizetni? Válaszukat tisztelettel köszönöm.

Eva választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy evát egyéni vállalkozó is választhatja-e vagy csak társaságok? Ha igen, akkor itt is van 2 év úgymond türelmi idő? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Válaszát köszönöm, mely az alábbi volt: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_11_egyeni_vallalkozo_tamogatasa_wxs#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Ez a válasz már kiegészítés volt egy kérdésemre, most mégis újabbat tennék fel és ez úton is köszönöm türelmét! Egyrészt jelezni szeretném, hogy a szakképzési hozzájárulásnál nem egészen egzakt az állítás, mely szerint ez költség-visszatérítés lenne. Ugyanis a szakképzésben részt vevő gyakorlati képzőhelyek fizetendő szakképzési hozzájárulása havonta – létszámtól függően – hozzávetőleg 10 ezer forint alatt van, míg a tanulókra tekintettel kapott támogatás jellemzően a 100 ezer vagy több százezer forint, hiszen itt nem a visszakapott szakképzési járulékról van szó, hanem egyfajta normatíváról, melynek nagysága több körülmény függvénye, de mindenképpen meghaladja a szakképzési hozzájárulás fizetendő összegét. Kérem erősítsen meg, hogy ezzel együtt is fenntartja véleményét! (Nagyon köszönöm!) A másik problémám az, hogy sajnos nem egészen világos számomra a konklúzió az MVH támogatás ügyében: sima szja-s vállalkozónál tehát adóköteles az Ön véleménye szerint ez a támogatás – ha jól értem. (Az átalányadózást pusztán összehasonlításképp emeltem ki, hiszen ott nem az.) Kitartó türelmét köszönöm.

Egyéni vállalkozók megbízási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azon egyéni vállalkozók, akik megbízási szerződés alapján végeznek tevékenységet, ezen tevékenységük után számlát állítanak ki. Az igénybevevőnél az adott számla besorolása személyi jellegű ráfordítás vagy anyagi jellegű ráfordítás? A szabályozás mely pontja és hogyan mondja ki ezt a besorolást? Segítségét előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdést tettem fel és választ is kaptam az alábbiak szerint az egyéni vállalkozó részére folyósított MVH támogatással kapcsolatban: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_4_tamogatas_egyeni_vallalkozasban_elm Kérem, legyen kedves még egyszer megerősíteni ezt a válaszát! Egyrészt azért kérem a megerősítést, mert annál az egyéni vállalkozónál, aki átalányadózást választ, kifejezetten nem része az átalányadó-alapnak ez a bevétele – legalábbis tudomásom szerint. Másrészt pedig úgy tudtam, hogy törvényváltozás volt e tekintetben július 02-ával, ami ezt módosította. Ha információim tévesek, akkor elnézést kérek, ugyanakkor köszönöm, ha megerősíti az Ön által elmondottakat. Ha véleménye változna, akkor annak kifejtését is megköszönöm.

Skontó könyvelése egyéni vállalkozónál Cikk

Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó számláit határidő előtt kiegyenlíti a vevő, ennek fejében 4 százalékkal csökkentett összeget utal, azaz 4 százalék skontót alkalmaz. Hogyan kell helyesen könyvelni a pénztárkönyvben (árbevételt, áfát) ebben az esetben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Katás bt. Kérdés

Jelenleg főállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Az interneten láttam, hogy van olyan, hogy katás bt. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. 1. Milyen előnyei és hátrányai vannak egy katás bt.-nek a főállású katással szemben, mik a velejárói, különbségek (működési költségek, adók)? 2.Ha valakinek van egy katás bt.-je, akkor ott van-e alanyi áfamentessége? Ha igen, akkor mekkora összegig a jelenlegi jogszabályok értelmében? 3. Katás bt.-nél a bt. számlájára beérkező összeg – ugyanúgy, mint a katás egyéni vállalkozásnál – mindenféle adó befizetése nélkül szabadon felhasználható? Ha nem, akkor mennyi és milyen adót(kat) kell befizetnem, hogy magánemberként felhasználhassam a számlára beérkezett összeget? Köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: András

Egyéni vállalkozó halála esetén munkáltatói jog Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Elhunyt egyéni vállalkozó örökösök nem vehetik át a tevékenységet; az alkalmazottak tb-könyvét ki írja alá? A NAV-nak minden át lett adva, de az ügyintéző azt mondta, az örökösnek kell aláírni. Van-e erre NAV-elnöki utasítás, mi a teendő? Köszönettel: Ildikó

Egyéni vállalkozó és adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2017.11.09-én lett alanyi mentes egyéni vállalkozó. Van egy lakása, amit adószámos magánszemélyként kiad 2017. július 1-jétől 110 ezer forintért. Sajnos későn derült ki, hogy a számlatömbje lejárt, így az albérleti díjakat 2017 decemberében egy összegben, azaz hatszor 110 ezer, összesen 660 ezer forintot fog kiszámlázni. De valójában 2017.11-12. hóban kétszer 110 ezer forint bevétele származik a lakáskiadásból. Tudom, hogy az alanyi mentes határnál beleszámít a lakáskiadásból származó bevétel is, viszont nem egyértelmű, hogy a fent említett esetben mennyivel kell korrigálni az alanyi mentes határt (8 000 000/12*2=1 333 333 forint). Az erre a két hónapra valóban befolyt összeggel (2*110 000=220 000 forint), vagy a kiszámlázott összeggel (6*110 000=660 000 forint)? Köszönettel: Szűcs Ágnes

Katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egyéni vállalkozó autóbuszait kizárólag egy cégnek adja bérbe (a bérbeadásról van szerződés), amelyben 20 százalékos részesedése is van – a többi hányad családtagoké –, a társaság és az egyéni vállalkozás székhelye is ugyanaz. Választhatja-e Ön szerint a kata adózási formát? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó bankszámlanyitási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy katás, alanyi mentes egyéni vállalkozónak 2018. január 1-jétől kell-e vállalkozói bankszámlát nyitnia? Köszönöm.

Vállalkozói személyi jövedelemadó elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személyi jövedelemadó elszámolással kapcsolatban kérdeznék. Adott egy egyéni vállalkozó, aki nyereséges az adóév során. Nyereségadójával elszámolhat e a következőképp: Élne a fejlesztési tartalék képzésének lehetőségével (nyereségének a felét tartalékolná a későbbi fejlesztésre), ez után megállapítaná a vállalkozói személyi jövedelemadóját. Majd az osztalékadó-alap meghatározása előtt adózás utáni csökkentő tételként figyelembe venné a kizárólag üzemi célt szolgáló 2017-ben beszerzett 2017-ben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök nettó értékét. Megteheti-e a kettőt együtt? Köszönettel: Balogné Csóti Anikó

Hasznos év végi számtan egyéni vállalkozóknak, példával Cikk

Ilyentájt célszerű átgondolnia a jövedelmét vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint megállapító egyéni vállalkozónak, hogy az egyes kedvezmények és az adó feletti rendelkezési jog megtételéhez van-e elegendő összevonandó jövedelme vagy e jövedelem utáni adója.

Nyugdíjas orvos továbbfoglalkoztatása Kérdés

Nyugdíjas orvost a kórház hogyan tud továbbfoglalkoztatni? Alkalmazottként, vagy egyéni vállalkozóként? Ha alkalmazott, a nyugdíjat vissza kell mondani, ha nyugdíjas egyéni vállalkozó akkor mi a helyzet? A nyugdíjas vállalkozóra vonatkozó szabályok vonatkoznak rá? Válaszukat köszönöm.

Támogatás egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben segítségét kérném: egy egyéni vállalkozó kétféle támogatást kap: egyfélét a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (földalapú támogatást) azon földek után, melyeken a mezőgazdasági tevékenységét folytatja, illetve a szakképzési hozzájárulásból is megilleti visszatérítés, mert olyan tevékenysége is van, melyben szakmunkástanulók gyakorlati képzőhelyeként működik. Kérdésem az lenne, hogy ezen támogatások beszámítanak-e a vállalkozói adóalapba, vagyis növelik-e az adózás előtti eredményt mint egyéb bevétel? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó, sávváltás

Szipszer Tamás

adószakértő

Ipa váltás/előlegek

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink