4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Értékcsökkenés elszámolása egyéni vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kizárólag üzemi célt szolgáló saját tulajdonú tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása kapcsán az Szja tv. 11. melléklet 2. pontja (különböző alpontjai) nem jelentenek számomra egyértelmű döntési lehetőséget. A g) alpontban a 200 ezer Ft egyedi beszerzési értéket meg nem haladó tárgyi eszközök esetében 2 adóév alatt 50-50 százalékos kulcs alkalmazható. Ez azt jelenti, hogy az év közben beszerzett tárgyi eszköz esetében nem kell arányosítást alkalmazni? Másodszor: ugyanazon törvényhely m) pontja szerint bármely korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz esetében is érvényesíthető az 50 százalékos leírási kulcs értékhatártól függetlenül, illetve a korábban még használatba nem vett tárgyi eszköz fogalmán az új beszerzést értsem, tehát a szerződés alapján megvásárolt tárgyi eszközre nem vonatkozik a kedvezmény. Gondot jelent még a HR besorolás beazonosítása is, hiszen a számlán nincs feltüntetve. Válaszát előre is köszönöm: Moleszka

Egyéni vállalkozó – fejlesztési tartalék kontra adózás utáni vállalkozói jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a 2018-as évben kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközt szerzett be, mellyel megvalósította a korábban képzett fejlesztési tartalék "elköltését" törvényi határidőn belül. Az osztalékalap számításánál csökkentő tételként lehet figyelembe venni a tárgyévben beszerzett, kizárólag üzemi célt szolgáló eszközök nettó értékét, amennyiben annak értékcsökkentése megkezdődött. Vajon a 2018-as évben ezen eszköz nettó értéke, vagyis az elszámolt értékcsökkenést meghaladó összeg beállítható-e az szja bevallásba mint osztalékalapot csökkentő tétel? Egyrészt van egy olyan érzésem, hogy ez valamiféle "kedvezményduplázódás", hiszen amikor a tartalékot képeztük, annak az összege szintén nem jelent meg – abban az adóévben – az osztalékalapban. Ugyanakkor az osztalékalap-kedvezménynek épp az a célja, hogy az egyéni vállalkozó olyan összeget ne adózzon le osztalékként, amelyet egyébként fizikailag elköltött az adóévben. Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Törölt egyéni vállalkozó bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2018. 04. 12-én kezdte meg katás egyéni vállalkozását. Emiatt az alanyi adómentes bevételi határa 2018-ban 5 786 ezer Ft volt, amit azonban 2018. 10. 16-án átlépett. A változásbejelentő lap leadásakor kiderült, hogy a kormányhivatal még júniusban hatósági ellenőrzést folytatott volna nála, de mivel nem vette át az értesítő leveleket és nem jelent meg náluk, így végül 2018. 10. 27-én megtiltotta az egyéni vállalkozását, törölte az egyéni vállalkozók közül. Mindezekre csak most derült fény, mivel mindent késve intézett a vállalkozó. A vállalkozó még november és december hónapban is adott ki számlákat, mivel ő maga sem tudta, hogy időközben törölték. A kérdésünk az, hogy ezeket a számlákat ugyanúgy be kell vallani áfában és katás bevételként, mint ha nem szüntették volna meg az egyéni vállalkozását, vagy mint magánszemély kell adóznia a 11-12. havi számlái után? (Kb. bruttó 1500 ezer Ft értékű bevételről van szó). Segítségüket előre is köszönjük.

Kata – családi gazdaság Kérdés

Adott egy őstermelő, aki mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozik. Őstermelői igazolvány birtokában családi gazdaságot alapít, s ő lesz a családi gazdaság vezetője. Időközben katás egyéni vállalkozást is indított, szaktanácsadói tevékenységre. Az őstermelői igazolványa természetesen megmaradt. Kérdésem, hogy az egyéni válllakozásból származó bevétel és az őstermelői bevétel teljesen külön kezelendő-e, s az őstermelői bevétel felosztható a családtagok között? Ugye nem kell minden nevére érkező bevételt katás vállalkozói bevételnek tekinteni?

Ki adjon bérbe? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek a tevékenységi körében benne van az ingatlan-bérbeadás is, most szeretné kiadni a feleségével közös ingatlanjukat. Hogyan teheti ezt meg? 1. Csak a vállalkozás állít ki számlát, és az egész bevétel a vállalkozásé? 2. A feleséggel közösen, mint magánszemélyek állítanak ki számlát, és a bevételt megosztják? 3. Esetleg csak a feleség adja bérbe az ingatlant, és nem osztják meg a bevételt? Mi a törvényes megoldás? Válaszukat köszönöm.

Katás egyéni vállakozó Kérdés

Tisztelt szakértő! Katás egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységet folytat, 0162 állattenyésztési szolgáltatást végez. Mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett alanyi adómentességet választott, akkor a felvásárlótól kap felvásárlási jegyet kompenzációs felárral növelten, vagy ő fog kiállítani alanyi mentes számlát, mely nem tartalmazza a kompenzációs felárat? Válaszukat előre is köszönöm!

Üzemanyagköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2018.12.hónapban a vállalkozásban lévő Toyota Hiace gépjárművel (vállalkozásban van, menetlevelet vezet és üzemanyag számlákkal számol el, NAV üzemanyagnorma 7,6 liter, gázolajfelhasználás) 220 kilométert ment, ami 16,72 liter gázolaj-felhasználást jelent, de a vásárolt üzemanyagról szóló számla 23,15 liter. Hogyan számolható el? - az összes 23,15 liter költség 2018.12 hónapban? - megbontani lehet egyáltalán? - nem számolom el? Köszi a segítséget.

Átalányadózás esetén a tárgyi eszközök értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az átalányadózást alkalmazó egyéni vállalkozó a tevékenységéhez (italautomaták karbantartása) használt tehergépjárműjének értékesítésének bevétele beletartozik-e az átalányadó (15 millió forint) összeghatárába? Előre is köszönöm. Üdvözlettel. Reinhardt Éva

Nyugdijas katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas kiegészítő tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozónak milyen járulékot és adót kell fizetnie. a bevétele után? Köszönettel.

Kata-fizetés több jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésünk az, hogy abban az esetben, ha valaki kültagja egy katás bt.-nek, és egyúttal katás egyéni vállalkozó is, havonta a bt. kültagjaként mennyi katát kell fizetnie (50 ezer vagy 25 ezer forintot)? Mennyit kell fizetnie a kültagi minőségében, ha amellett, hogy katás bt. kültagja, főállású katás egyéni vállalkozó mellette, illetve ha nem főállású egyéni vállalkozó mellette? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Molnár Tibor

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás mellékállású egyéni vállalkozás kétéves szüneteltetése 2019. január 27-én lejár. Ha nem akarja folytatni a tevékenységet, mi a teendője? Milyen bevallásokat kell beadnia, és milyen határidővel? Köszönettel: GG.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó nyugdíjjáruléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. évtől a nyugdíjas egyéni vállakozónak kell-e nyugdíjjárulékot fizetnie a vállalkozói jövedelemkivétje után? Eddig erről azt olvastam, hogy csak azoktól a nyugdíjas munkavállalóktól nem vonnak nyugdíjjárulékot, akik munkaviszonyban dolgoznak.

Egyéni vállalkozó járulékfizetése öregségi nyugdíjasként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tavalyi évben töltöttem be az öregségi nyugdíjkorhatárt, azóta nyugdíjasként áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. Kérdezném, hogy nekem az idei évtől milyen járulékokat kell fizetnem a havi vállalkozói kivét után? 10 százalék nyugdíjjárulékot, 15 százalék szja-t, 7500 forint egészséügi szolgáltatási járulékot, 27 százalék szociális hozzájárulási adót, 1,5 százalék szakképzési hozzájárulást? Amennyiben nyugdíjast foglalkoztatok, csak a 15 százalék szja-t kell megfizetni a munkabére után? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó légikísérő elszámolható napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó légikísérő csak egy légitársaságnak dolgozik. Az USA és Budapest közötti vonalon utazik. Az oda- és a visszautak között a légitársaság szállásolja el a vállalkozó légikísérőt. Ez van, amikor több nap is lehet; ez időre a vállalkozó milyen mértékű napidíjat számolhat el az ott tartózkodása költségeire? Erre a célra a légitársaságtól a szálláson kívül más költségtérítést nem fizet. Ugyanez a vállalkozó katázhat-e? Köszönettel: Imre Mónika

Nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés

2019-ben mit kell fizetnie a nyugdíjas egyéni vállalkozónak, ha még munkaviszonya is van?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szja – személygépkocsi-értékesítés

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szlovák előadás

Bunna Erika

adótanácsadó

Árufuvarozó munkavállaló napidíja

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink