4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Személyautó-költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok. A vállalkozásom székhelye és a telephelye, ahol a tevékenységemet végzem 50 kilométerre van egymástól, ahova személyautóval járok. A munkába járáshoz használt autó nem a saját tulajdonom, hanem egyik családtagomé, szívességi használóként használom. A következő kérdéseim lennének: a) Ebben az esetben elszámolhatóm az autóra az üzemanyag- és amortizációs költséget? b) Ha bérelném az autót, akkor elszámolhatom az üzemanyag, amortizációs és javítási költséget? c) Ha én lennék az autó üzembentartója (nem tulajdonos), akkor miben lenne más költségelszámolási lehetőségem vagy csak tulajdonosként tudok költséget elszámolni? d) Ha a havi 500 kilométernél több lenne a költségelszámolásom, akkor ha jól tudom cégautóadót kellene fizetni. A fenti esetekben kinek? e) Kiküldetési rendelvényt magam után is vezetnem kell? Előre is köszönöm válaszukat!

Támogatások elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lepsényi Mária! 2019.04.22 és 05.04 én feltett kérdésemre köszönöm válaszát, de további kérdések merültek fel a bevallásban való szerepeltetés folytán. Válaszai és jogszabály hivatkozása rávilágított egy-két dologra és kutakodtam. 2017.02.22-től egyéni vállalkozó 2017.04.05-2018.04.25-ig szüneteltet. Az őstermelői igazolvány 2017.12.31-ig érvényes. Sertéstenyésztéssel foglalkozik és hüvelyes növények termesztésével, továbbá búzával. 2017-ben kap területalapú, zöldesités, fiatal mezőgazdasági termelők támogatását. Az utóbbi fiatal mezőgazdasági termelők támogatásnak próbáltam utánanézni, nem a területalapú támogatáshoz lehet igényelni? Lehet csak a fogalmakat irtam Önnek nem egyértelműen. Igényelt az egyéni vállalkozó fiatal mezőgazdasági termelő elinditását és támogatást, de elutasitották. Ennek függvényében kérném a szakmai véleményét. A 2017-ben kapott támogatásokat a 12. lapon kellett volna szerepeltetni de csak nullásan lett beadva, mert a támogatásokon kívül nem volt más jövedelme, sem költsége. Jól gondolom, hogy a 2017-ben kapott zöldesités és fiatal mezőgazdasági termelők támogatása 2018-ban lesz bevétel, de hol? Mivel a 12. lapra nem írhatom, nincs érvényes őstermelői, csak egyéni vállalkozás. A 2018 as év 01.01-04.25 kapott támogatásokról úgy gondolom egyéni vállalkozás bevételei, ha vannak vele szemben költségek. Köszönöm türelmét és a szakértelmét.

Támogatások elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő Lepsényi Mária ! 2019.04.22 én feltett kérdésemet pontosítanám : Egyéni vállalkozó 2017.04.05-2018.04.26-ig szüneteltette az egyéni vállalkozását. Ezen időszak alatt látom az MVH lekérdezésből hogy kapott támogatásokat: területalapú, zöldesítés, fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatást. Hol szerepeltem a 1753 ésa1853 bevallásban ezen bevételeket? Egyéni vállalkozóról van szó. Köszönettel.

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

2019.01.01-től kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni, ha igen, melyik jogviszony alapján? – saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó, valamint a saját kft.-jében az ügyvezetői teendőket a társasági szerződésben rögzítettek alapján megbízási díj ellenében látja el, de juttatást ezért nem kap. – saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó, aki a saját kft.-jében heti 36 órában munkaviszonyba dolgozik és e munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői teendőket is. köszönettel

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 1. Lehetséges-e, ha valaki egyéni vállalkozó és ugyanazt a tevékenységet, amire az egyéni vállalkozói igazolványát kiváltotta, munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban is végezze (az egyéni vállalkozói tevékenységét nem szüntetné meg)? 2. Ha valaki vásárol egy lakást, amit átalakít és három lakásra bont, amiket külön albetétként jegyeznek be, majd ezeket eladja öt éven belül, akkor mi a megszerzés idöpontja? Illetve mi a megszerzéskori vételár? Az eredeti ingatlan vételára, amit haromfelé oszt jelen esetben? Köszönöm válaszát!

Tevékenységbővítés? Kérdés

Tisztelt Szakértő, egyéni vállalkozó hr területen tart képzéseket, tanácsadásokat. A tevékenységei között a 702203 Humánpolitikai, üzletviteli tanácsadás szerepel. A jövőben szeretne kiadni egy online letölthető tanfolyamot. Ehhez milyen tevékenységet kell felvennie? Szolgáltatásnak, esetleg elektronikus szolgáltatásnak minősül? Alanyi adómentesként ennek milyen áfavonzatai vannak? További kérdés, hogy youtube videókat is szeretne készíteni, ahonnan a videók közötti reklámokból bevétele lenne. Ehhez kell tevékenységet bővítenie? Köszönöm.

Helyi iparűzési adó megosztása Kérdés

36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó iparűzési adó megosztásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. A székhelye Szegeden van, a telephelye Izsákon. Megosztásnál sem a személyi jellegű ráfordítással arányos, sem pedig az eszközarányos módszert nem tudom alkalmazni, mivel nincs vállalkozói kivét és nincsenek tárgyi eszközei. Ebben az esetben hogyan kell megosztani a helyi iparűzési adót a két település között? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó csed alatti bevétele II. Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Válaszát köszönettel megkaptuk. Az egyéni vállalkozónak folyamatosan termelnek az alatta lévő MLM-tagok, így a csed alatt is, tehát a csed alatt is ki kell állítania számlát. Így azt gondoljuk, akkor (hiába nincs) mégis van munkavégzés, és talán vissza kellene mondani a csedet a gyed folyósításáig. Ilyenkor a csed helyett is az első 6 hónapra gyest kellene igényelni, és onnan vissza lehet lépni gyedre, majd a gyermek 2 éves kora után újra gyesre? Köszönjük szépen a segítségét! :)

Fizetővendéglátó tevékenység magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozónak, aki a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozik, van-e lehetősége szálláshely-szolgáltatás tevékenység felvételére tételes átalányadó választásával, mint magánszemély? Ergo van-e mód arra, hogy a kozmetikus egyéni vállalkozói főtevékenység mellett, ahol 50 ezer forint havi tételes adót fizet, év közben, magánszemélyként felvegye a 19T101E jelű nyomtatványon az 552001 ÖVTJ-kódú tevékenységet tételes átalányadó választásával egyidejűleg? Szíves válaszát előre köszönöm!

Egyéni vállalkozó csed alatti bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy főállású katás egyéni vállalkozó, akinek megszületett a kisbabája. Megigényelte a csedet. De a vállalkozására még jönnének bevételek, mert MLM rendszerben dolgozott, így az alatta lévők utáni jutalékot (kvázi munkavégzés nélkül) leszámlázhatná. Mi lenne a megoldás az ő részére? - ne számlázzon, várja meg a gyedet és majd akkor egyben? - számlázzon, mondja vissza a csedet és legyen gyesen a gyedig? Mi lenne a jó megoldás? Mert nyilván csedet nem kaphat(na), ha közben számlát is állt ki az egyéni vállalkozásából! Köszönjük szépen a segítséget!

Szünetelő egyéni vállalkozó – költségek Kérdés

Van egy szünetelő egyéni vállalkozó, aki a szünetelés időtartama alatt különféle anyagokat szerzett be. A szünetelést megszüntette, s újra aktiválta a vállalkozását. Kérdésem, hogy a vállalkozói bevétellel szemben költségként elszámolható-e a szünetelés alatt beszerzett alapanyag költsége (névre szóló számlával rendelkezik).

Családi gazdaság létrehozása Kérdés

Tisztelt szakértő ! Segítséget szeretnék kérni családi vállalkozás alapításához. Jelenleg 1 fő egyéni vállalkozásban dolgozik. Két fő a családból őstermelőként végzi tevékenységét. Ők hárman szeretnének családi gazdaságot alapítani. Kérdésem konkréten arra irányul, hogy az egyéni vállalkozást meg kell-e szüntetni ahhoz, hogy utána alakítsák ki a családi gazdaságot, vagy az egyéni vállalkozás bevihető-e a családi gazdaságba, oly módon, hogy ne veszítse el az őstermelői adókedvezményeket, tehát a továbbiakban ne az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok szerint, hanem az őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint adózhasson? Milyen formában lenne ez lehetséges? Melyik a legkedvezőbb időpont az átalakításra? Köszönöm szíves válaszukat! Tisztelettel: Bényi Józsefné

Támogatások elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egyéni vállalkozó 2018.04.27-től vette vissza a szüneteltetős egyéni vállalkozását. 2018.01.01-04.27. időszak alatt látom az Mvh lekérdezésből hogy kapott támogatásokat: területalapú, zöldesítés, fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatást. Ha volt eddig őstermelőije, akkor ott bevétel, mert az egyéniben szüeteltetett. 2. 2018.04.27 után már egyéni vállalkozó. Jól gondolom, hogy bevételben annyit állítok, amennyit elköltött a támogatásokból? 3. A támogatások csoportositásával is van gondom. Területalapú a folyósítás évében bevétel az stimm. 4. Hol tudom megnézni, hogy a támogatások melyik csoportba tartoznak? (Zöldesítés, fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott, agrár környezetgazdálkodás, pénzügyi fegyelem stb.) Konkrétan azt szeretném megtudni hogy a kapott támogatásokat mi alapján csoportosítom az elszámolhatóság ideje tekintetében, vagyis mennyi idő után kell bevételkénnt vallanom, ha nem költi el az őstermelő vagy a vállalkozó? Jogszabályi hivatkozást nem találtam . Köszönöm.

Egyéni vállalkozó üzemanyag-elszámolása Cikk

Elszámolhatja-e költségként az üzemanyagot és visszaigényelheti-e a gázolaj áfáját a vállalkozó, ha magáncélra is használja a lízingelt autót? – kérdezte az Adózóna olvasója. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt

Egyéni vállalkozó – ingatlan felújítása, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem személyi jövedelemadó és általános forgalmi adó témához is kapcsolódik. Egyéni vállalkozó jelenleg (áfában általános szabályok alapján adóalany, de az ingatlan-bérbeadásra adókötelezettséget választott) ingatlannal rendelkezik, mely üzletként van nyilvántartva, és azt bérbeadja az egyéni vállalkozás keretein belül. A közelmúltban a vállalkozó újabb ingatlant vásárolt, mely lakóházként szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. Ezt nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként vásárolta. Tervei szerint az ingatlant üzletté alakítja és minősítteti, majd az egyéni vállalkozása keretein belül bérbeadás útján hasznosítja. 1. Lehetősége van az ingatlant a vállalkozás tárgyi eszközei között nyilvántartásba venni, és arra értékcsökkenést elszámolni, figyelembe véve, hogy nem vállalkozóként vásárolta? 2. Az ingatlan felújítása során felmerülő költségek összegét elszámolhatja-e az ingatlan felújítási költségei között? Ezek a ráfordítások minősülhetnek-e költségnek, vagy az ingatlan értékét növelve amortizációként érvényesítheti? 3. Az ingatlan felújításával kapcsolatos kiadások áfaösszegét levonhatja-e, tekintve, hogy adóköteles tevékenységéhez kívánja majd hasznosítani? 4. Amíg az ingatlan üzletté nyilvánítása nem történik meg, a felújítás áfaösszege levonható-e, tekintve a lakóingatlannal kapcsolatos áfalevonási tilalomra?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szlovák előadás

Bunna Erika

adótanácsadó

Árufuvarozó munkavállaló napidíja

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink