4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele közcélú villamoshálózati beruházásara
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó közcélú villamoshálózati csatlakozás beruházást végez, amely 14 millió forintba kerül. A kérdésem az lenne, hogy erre a beruházásra a kisvállalkozói kedvezmény igénybe veheti-e? A de minimis támogatás rendszerében milyen összegkorlátot kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm!
Bevallási határidő
Esemény
Alanyi mentes katás
Kérdés
T. Szakértő! Alanyi mentes katás repülőgép-szerelő egyéni vállalkozó Észtországba megy dolgozni és euróban fog számlázni. Uniós adószám igénylése folyamatban van. A kérdésem az, hogy van-e ezzel kapcsolatban valami külön tennivaló? Az áfával kapcsolatban utánanéztem, hogy tájékoztató jelleggel áfabevallást és az A60-ast is be kell adni. Havonta vagy negyedévente? Köszönöm. Burián Tamásné
Katás egyéni vállalkozó iparűzési adója
Cikk
Katás egyéni vállalkozó székhelye és telephelye két külön településen van. Székhelyén tevékenységet nem végez, csak a telephelyén. Lehetséges-e, hogy csak az egyik helyen fizet iparűzési adót? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó megszűnése
Kérdés
Milyen adófizetési kötelezettségek terhelik a megszűnő egyéni vállalkozót, különös tekintettel a nagy értékű tárgyi eszközökre?
Október 14.: adóelőleg-fizetési határidő
Cikk
Elérkezett a harmadik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettség a magánszemélyek számára, melynek határideje 2019. október 14. (A befizetési határidő azért csúszik, mert október 12. szombatra esik.) A határidő az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, valamint az e tevékenységek keretén kívül önálló tevékenységet folytatókra vonatkozik, valamint azokra, akiknél nem történt meg például a nem önálló tevékenységből származó vagy egyéb jövedelem utáni adóelőleg-levonás.
Iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Katás egyéni vállalkozó székhelye és telephelye két külön településen van. Székhelyén tevékenységet nem végez, csak a telephelyén. Az ügyfél szerint duplán adózna, ha mindkét településre ipadót kellene fizetnie. Véleményem szerint a kata tételes adózást kellene választania a tényleges gazdasági tevékenységet végző telephelyen és normál adózást a székhelyén, ahol a személyi jellegű ráfordítás 10 százalékát fizetné meg, de legalább az 500 ezer forint utáni 2 százalékot. Hiszen a székhelyén muszáj bejelenteni és akkor ott már nullás bevallást nem adhatok be. Mi a szakértő véleménye erről? Más "kolléga" pedig azt mondja az ügyfélnek, hogy csak egy helyen kell az iparűzési adót megfizetnie. De akkor be se jelentsem a székhelyén? Olyat nem tehetek... Köszönöm.
Számla kiállításának napja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó, valamint bt. állithat-e ki szombati nappal számlát? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft.: mi lesz a tárgyi eszközökkel?
Cikk
Egyéni vállalkozás egyszemélyes kft.-vé kíván alakulni, jogutódlással. Tárgyieszköz-állományát teljes mértékben át kívánja vinni a kft.-be. Adójogi szempontból (kiváltképp áfa tekintetében) jár-e ez a művelet adókötelezettséggel, vagy képezheti a tárgyieszköz-állomány az egyéni vállalkozás vagyoni hozzájárulását az új kft.-nek? Ha nem kívánja a teljes tárgyieszköz-állománnyal az alapítói vagyont növelni, a fennmaradó tárgyi eszközök hogyan kerülhetnek a jogutód kft. könyveibe? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó – nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Trafikot üzemeltető egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolt. Hogyan és milyen mértékben lehet ezt az egyéni vállalkozásban elszámolni? Milyen nyilvántartásokra van szükség? Köszönettel: Mzné
Bevallási határidő
Esemény
Készlet eladása
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Van-e lehetőség arra, hogy egyéni vállalkozó a vállalkozásában keletkezett árukészletet illetve néhány üzemi célú tárgyi eszközt kivonjon a vállalkozásából, úgy, hogy a vállalkozást nem szünteti meg, és ezeket a készleteket adószámos magánszemélyként értékesítené? Ha igen, mi ennek a menete? Kérem, jogszabályhelyet jelöljön meg. Illetve, keletkezik-e így a vállalkozónak adóköteles jövedelme? Köszönöm a segítséget!
Elhunyt egyéni vállalkozó adója, tevékenységének folytatása
Cikk
Ha a magánszemély meghal, a végleges adójának megállapítása – akkor is, ha egyéni vállalkozó volt – az adóhatóság feladatkörébe tartozik. Ilyen esetben az adóhatóság soron kívül állapítja meg az elhunyt végleges adóját, mely történhet hivatali eljárás keretében, de a túlélő házastárs vagy más örökös is kezdeményezheti azt az illetékes adóhatóságnál. Az adózással összefüggő kötelezettségek mindig az adózót terhelik, ezért az elhunyt helyett nem nyújthat be a hozzátartozója adóbevallást.
Katás bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témába szeretnék kikérni szakértői véleményét! Katás egyéni vállalkozó (fogorvos) NEAK-kal finanszírozási szerződése van. A finanszírozási szerződésnek megfelelően minden hónapban azonos összeget "rezsitámogatás " címén kap. Havonta a rezsitámogatásról bizonylatokat beküldeni nem kell, de a kapott támogatási összegekből finanszírozó költségekről számla, és bizonylati megőrzési kötelezettsége van. (A finanszírozó részéről bármikor ellenőrizhető.) A többi bevételt „fogorvosi alapellátást finanszírozása, fogorvosi alapellátás teljesítési díj, jogviszony ellenőrzési díj” címén kapja. Ezeket az összegeket katás bevételként könyvelem. A szolgáltató havonta elszámolást küld a finanszírozónak, mely alapján a finanszírozó pénzforgalmi kimutatást küld a vállalkozónak, és ez alapján történik a bevételek utalása . A kérdésem az lenne, hogy a rezsitámogatás címen kapott összeg katás bevételnek minősül-e? Vagy jól értelmezem, hogy a „ Kisadózókról szóló törvény a költségek fedezetére vagy fejlesztési célból adott támogatást nem tekinti bevételnek [2. § (12) bekezdés f. pontja]?. Köszönöm megtisztelő válaszát. Üdvözlettel:
Egyéni vállalkozó mint magánszemély jövedelme II.
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! A korában megválaszolt kérdéssel kapcsolatban lenne további kérdésünk. https://adozona.hu/kerdesek/2019_9_5_Ev_mint_maganszemely_jovedelme_nhk#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice A 101E nyomtatványon mikor kell megtenni a bejelentést (az első számla megérkezésekor, vagy a forgalmazóval való szerződés megkötésekor)? Áfa szempontjából teljesen külön lehet kezelni ezt a bevételt (mint magánszemély nem fog áfát felszámítani) az egyéni vállalkozásból származó 12 millió forintos alanyi áfamentes bevételtől? Más fórumon egyes vélemények szerint ez a bevétel is beleszámít az alanyi mentes keretbe.