332 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére
Élettársak családi adókedvezmény megosztása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdésem az élettársak családi adókedvezményéhez: Apának nincs gyereke, anyának 3 családi pótlékra jogosult. Apa megosztással a járulékából levonhat a gyerekekre vonatkozóan kedvezményt, amit anya nem tudott igénybe venni? És maximum milyen összegben? Köszönöm előre a válaszukat.
Családi kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek van egy eltartott kiskorú gyermeke. A magánszemély részben Ausztriában dolgozik, ezért a magyarországi családi pótlékot lemondta, és Ausztriában igényelt családi pótlékot. Az igénylés elbírálása azonban késlekedik, jelenleg nem kap családi pótlékot sehonnan. Kérdésem, hogy ez a magánszemély érvényesítheti-e a havi 10 ezer forintos családi kedvezményt a személyijövedelemadó-bevallásában? Tisztelettel várom válaszát.
1453-as szja-bevallás helyes kitöltése Kérdés
Házasságban 3 kiskorú közös gyermeket nevelünk, mindhárom után a férjem nevén igényeljük a családi pótlékot. A családi kedvezmény éves kerete 3x206 250x12 hónap=7 425 000 forint. A családi kedvezményt megosztjuk, így a férjem kettő gyermekre tekintettel éves szinten 4 950 000 froint után veszi igénybe a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. Én pedig egy gyermekre tekintettel veszem igénybe 2 475 000 forint után a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. A férjem keresete havonta 200 000 forint, az enyém havonta 100 000 forint. Így ő 2 400.000 forintos keresett a munkahelyen éves szinten, valamint 408 000 forint családi járulékkedvezményt vett igénybe. Én 1 200 000 forintot kerestem éves szinten és 204 000 forint családi járulékkedvezményt vettem igénybe. Ami gondot okoz: A férjem önálló tevékenység címen (adószámmal rendelkezik) ingatlan-bérbeadás jogcímen éves szinten 490 000 forint bevételt szerzett, amelyből a 10 százalékos költséghányad levonása után 441 000 forint jövedelme keletkezett éves szinten, ehhez kapcsolódóan a kifizetők év közben a 16 százalékos szja-előleget le is vonták összesen 74 400 forint összegben. Mivel ez a jövedelem is összevonandó jövedelem, így felborul az szja-bevallás kitöltése. A 2 400 000 forinttal és az önálló tevékenységből származó 441 000 forinttal számolva összesen 2 841 000 forintot kkalkulál a bevallás a családi kedvezménybe, és mindenáron a levont adót 74 400 forintot visszaigénylendőnek hozza fel. A férjem az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemből az szja-t megfizette, és nem is akarja visszaigényelni.
Családi kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a családi adókedvezmény összegének megállapítására vonatkozik. Egy házaspár három gyermeket nevel. Egy általános iskolás, aki után egész évben kapták a családi pótlékot, egy középiskolás (1994. 05. 08-án született), aki után 1-8. hóig kapták a családi pótlékot, egy nappali tagozatos főiskolás, aki tanulmányait 2014. szeptemberben kezdte.(1990. 07. 18-án született). Kérdésem az lenne, hogy hogyan alakul a családi kedvezmény összegének megállapítása? Konkrét számokkal szeretném a választ, nem csak jogszabályi hivatkozással. Gondolok itt arra, hogy melyik hónapra hány fő után, milyen összegben lehet figyelembe venni a családi adókedvezményt. Szíves válaszukat köszönöm.
Családi kedvezmény élettárs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nő és egy férfi (nem regisztrált) élettársi kapcsolatban él. Egy közös gyermekük van, anyukának pedig az előző házasságából van két gyermeke. Kérdésem az lenne, hogy a férfi adóbevallásának elkészítésénél mennyi családi kedvezményt vehetünk figyelembe? Válaszát előre is köszönöm.
Családi adókedvezmény három gyermek után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár három gyermeket nevel közös háztartásban. A családi adókedvezményt – 3 x 206 250 forintot – a férj egyedül vette igénybe, mert a felesége nem dolgozik. A családi pótlékot viszont a feleség igényelte és kapta. Kettő gyermek saját közös gyermekük (születtek: 2002.és 2005. években), a harmadik gyermek örökbefogadott nevelt gyermek (született 1996. 01. 10-én). Ez a gyermek tanul, és a szakképző iskola igazolása szerint a tanulói jogviszonya megszűnésének várható időpontja: 2015.06.30. Most az új Nyilatkozat – (NY29CSK-01/) – kitöltésekor derült ki, hogy a családi pótlékot 2014. szeptember hótól az örökbefogadott gyermek a saját jogán kapja. Kérdésem: jár-e a családi adókedvezmény a férjnek három gyermek után? Amennyiben jár, akkor milyen összegű? Köszönöm segítségüket! Üdvözlettel: F. E.
Elvált szülők családi kedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfeleim a napokban váltak el. A gyermek az édesanyjánál maradt, a családi pótlékot szintén az anyuka kapja. Neki olyan jövedelme van, amiből nem tud családi kedvezményt érvényesíteni. Kérdésünk, hogy ez esetben az édesapa érvényesítheti-e a munkabéréből a családi kedvezményt? Köszönjük a választ.
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy a 2014-ben kapott megbízási díjból levont szja összegéből érvényesíthető-e a családi adókedvezmény az szja-bevallásban? Köszönöm.
Családi adókedvezmény háromból megmaradt két gyermek után Kérdés
T.Szakértő ! Dolgozónk 2014. augusztusáig három gyermek után kapott családi pótlékot és családi adókedvezményt is. Felesége elköltözött tőle egy gyermekkel és dolgozónk szeptembertől már csak két gyermek után kapta a családi pótlékot. A két gyermek után csak 125 000 forint adókedvezményt adtunk részére. Kérdésünk az: helyesen jártunk-e el, vagy megillette volna őt a 412 500 forintos adókedvezmény? Köszönöm segítségüket. F. Erzsébet
Családi adókedvezmény Kérdés
Szeretném a segítségét kérni az alábbi esetben. Elvált nő 3 gyermekkel, ő kapja a családi pótlékot és a teljes jogosultja a családi adókedvezménynek. 2014. január óta nem kérte az egyedülállóknak járó családi pótlékot. 2014. januártól az élettárssal (aki nem jelentkezett be lakcímre hozzá, és nem hivatalosan bejegyzett élettársak, de 4 éve együtt élnek) az szja-ra megosztással(2 gyermek anya, 1 gyermek élettárs) igénybe vették a kedvezményt. A kérdésem, hogy ez így szabályos volt-e, további kérdés, hogy a fennmaradó kedvezményt 2014-es év vonatkozásában járulékkedvezményre igénybe veheti-e az életttárs? Kérdésem továbbá, hogy 2015-ben szja esetében igénybevehető-e a családi adókedvezmény? Mi úgy értelmezzük, hogy 2015-től csak a házastársak és a bejegyzett élettársak vehetik igénybe a családi járulékkedvezményt, de ez az szja-ra is ugyanúgy vonatkozik? Szeretném ebben is a megnyugtató, alapos válaszukat kérni.
Családi adókedvezmény bérbeadásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi kedvezmény az összevont adóalapot csökkentő kedvezmény, amelyet a jogosult – jogosultsági hónaponként – az eltartottak számától függően a kedvezményezett eltartottak után érvényesíthet. A családi kedvezményt az arra jogosult év közben az adóelőleg megállapítása során is érvényesítheti. Amennyiben a magánszemély az összevont adóalapba tartozó bevételét olyan kifizetőtől kapja, amely adóelőleget megállapító munkáltatónak, illetve 2015. január 1-jétől a magánszemély részére rendszeres bevételt juttató kifizetőnek minősül, akkor a kedvezmény érvényesítésére vonatkozó adóelőleg-nyilatkozatot adhat ezen kifizetőknek. A változás eredményeképpen a családi kedvezmény például abban az esetben is érvényesíthető, ha a magánszemély tartós megbízási jogviszonyból, kifizetőtől ingatlan-bérbeadásból származó rendszeres jövedelmet szerez. Kifizető: az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott személy, azzal az eltéréssel, hogy kifizetőnek minősül a külföldi személy által belföldi szolgáltatói tevékenysége tekintetében megbízott belföldi illetőségű hitelintézet is, ha az ilyen megbízás alapján belföldön adóköteles jövedelmet fizet ki (ír jóvá). Ha magánszemély ad ki magánszemélynek ingatlant, ebben az esetben, aki az ingatlant kiveszi, kifizetőnek minősül? Az ingatlan kiadásából származó bérleti díj után lehet-e, havonta lehet-e, és ha igen, milyen módon érvényesíteni a családi adókedvezményt? Köszönettel.
Családi (járulék-) kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét. Adott egy házaspár 3 gyermekkel. A feleségnek azt tanácsoltam, hogy ne kérje a gyermekek után járó adókedvezményt, mert a munkaadó "sajátos" bérelszámolása miatt,az ő nettó fizetése nem lenne magasabb, a munkáltató "nyelné le" a kedvezményt. Inkább majd az éves bevallásban érvényesítse. A férjnek normál bejelentett bére van. Viszont jól tudom-e, hogy a férj úgy nem kérhet járulékkedvezményt, amíg mindketten ki nem merítették az szja-kedvezményt? Lehet, hogy tévedek, ez ügyben kérem szépen a segítségét. Köszönettel Vágner Emília
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy segítségemre lenni szíveskedjen az alábbi kérdésben: érdeklődni szeretnék, hogy családi adókedvezményt mindkét fél igénybe veheti-e a munkaviszonyból származó jövedelem után? Milyen feltétel alapján vehető igénybe a családi adókedvezmény? Várom válaszát.
Jövedelempótló támogatás adózása Kérdés
Erdőtelepítési támogatás jövedelempótló része hogyan adózik egyéni vállalkozónál, illetve magánszemélyként? Családi kedvezmény igénybe vehető-e a jövedelempótló támogatás adózásánál?
Családi adókedvezmény érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 3 gyermeket nevel, férjével fele-fele arányban nyilatkoztak a családi adókedvezmény igénybevételéről. Közel azonos mértékű a fizetésük. Munkavállalónk havi bruttó fizetése 278 000 forint, így minden hónapban az szja-kedvezmény mellé járulékkedvezményt is igénybe vesz. November hónapban jutalmat kapott, ezért az szja-kedvezményen felül is volt még befizetendő szja-ja (50 ezer forint). Év végén szeretne utalni az egészségpénztárába a 20 százalékos adóvisszatérítés miatt. Ha éves szinten körülbelül összesen 7 027 000 forint lesz a jövedelmük, és van 100 ezer forint befizetett szja-juk, akkor, ha 100 ezer forintot befizetnek az egészségpénztárba, akkor az adóbevalláskor igénybe tudják venni a 20 százalékos adókedvezményt mind a ketten? Esetleg csak például a feleség fizessen be az egészségpénztárba 50 ezer forintot, és majd módosítják a megosztást úgy, hogy a férj veszi nagyobb összegben igénybe a kedvezményt, és így nagyobb járulékkedvezményt fog igénybe venni, a feleség pedig nem vesz igénybe járulékkedvezményt és még befizetendő szja-ja is lesz, amiből igénybe tudja venni a kedvezményt. Válaszát előre is köszönöm.