123 találat a(z) beszerzés EU-ból cimkére

Nem áfaalany mezőgazdasági őstermelő EU-s adószámot igényelt Kérdés

Ha EU-s adószámmal rendelkező – nem áfaalany – mezőgazdasági őstermelő traktort szerez be EU-tagállamból, akkor mi a teendője, milyen bevallási és fizetési kötelezettségei keletkeznek?

Közösségi beszerzés – termék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező cég terméket vásárol közösségi adóalanytól (rendelkezik közösségi adószámmal). A számlát a partner áfa feltüntetése nélkül állítja ki. A termék hazai adókulcsa 27 százalék. Mennyi a vevő áfabevallásba beírandó és befizetendő általános forgalmi adója, és azt mely sor(ok)ban kell feltüntetnie az áfabevallásban? A befizetendő adó összege változik annak függvényében, hogy a termékeket továbbértékesítés (magyar adóalany, 27% áfa) vagy végfelhasználás céljából szerzi be? Köszönettel.

Személygépkocsi beszerzésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségi tagállamból vásárolt személygépkocsit. A számlán nem volt feltüntetve a különbözeti áfa, ezért az áfabevallásban a fizetendő sorba beállítottuk, de levonásba nem helyeztük az áfáját. Ez helyes volt-e? A gépkocsit forgalomba helyezték, tehát tárgyi eszköz lett. Az adózó sérelmezte, hogy áfát kellett fizetnie, ezért arra gondoltam, hogy ha bérbe adná itthon a személygépkocsit, akkor az áfát levonásba lehetett volna helyezni. Jól gondolom-e? Ha most értékesíti a személygépkocsit, akkor az áfamentesen történne meg? A bérbeadás módosítja-e az értékesítéskor személygépkocsira vonatkozó áfamentességet? Ha a bérbeadás mellett dönt, módosítjuk az áfabevallást és levonásba helyezzük a beszerzéskori áfát, akkor értékesítés esetén életbe lép-e az áfatörvény tárgyieszköz-értékesítésre vonatkozó 135. §-a? Tehát fizetendővé válik-e a 60 hónapon belül számított levont áfája?

Használtautó-kereskedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Használt autókkal foglalkozó magyarországi egyéni vállalkozó használt személygépkocsikat vásárol Németországból, egy másik kereskedőtől. A német partner számlájában utal arra, hogy különbözeti adózást alkalmaz az értékesítése során. A szállítást az egyéni vállalkozó az alábbi módon oldja meg: – saját lábon hozza be a személygépkocsit, – egy magánszemélytől kölcsönkapott trélerrel, melyről csak egy szerződés van, hogy ő vezetheti az adott gépjárművet. Mind a két esetben kér számlát a tankolásokról. Ezen számlák elszámolhatók-e az egyéni vállalkozásnál költségként? Kell-e a vállalkozónak útnyilvántartást vezetnie a két esetnél? Az egyéni vállalkozó az autókat átnézeti egy szerelővel, aki megállapítja, hogy néhány alkatrészt cserélni kell. Az alkatrészek, valamint a szerelési díjak áfájának 50%-a levonásba helyezhető? Előre is köszönöm a válaszukat!

Alumínium felni értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó (rendelkezik közösségi adószámmal) az EU-ból, magánszemélyektől használt alumínium felniket vásárolna, melyeket Magyarországon kíván értékesíteni. Milyen bizonylattal kell megvásárolnia a magánszemélyektől a felniket, hogy az Magyarországon elfogadható legyen? (Például adásvételi szerződéssel?) Amiatt, hogy uniós magánszemélytől vásárol, terheli-e bármilyen kötelezettség, vagy csak az értékesítés után fog áfát fizetni? A vállalkozó nem kíván üzletet üzemeltetni emiatt, interneten hirdetné meg a felniket, vagy házhoz vinné a felnit, vagy elmenne értük a vásárló. Ez így megfelelő? A fémtörvény alapján terheli bármiféle kötelezettség? A külföldről történő behozatal miatt terheli-e bármilyen vámos kötelezettség? Köszönöm!

Használt kerékpár beszerzése külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől Kérdés

Külföldről, EU-s adószámmal rendelkező cégtől vásároltunk használt kerékpárt, amiről áfás külföldi számlát kaptunk. A kerékpárt különbözeti adózás szerint szeretnénk eladni, lehetőségünk van-e erre, és ha ezeket az értékesítéseket nem ütjük be a pénztárgépbe, hanem számlával értékesítjük, akkor helyesen járunk el? Be kell-e jelentenünk a NAV felé ezt a különbözeti áfa szerinti adózást? Válaszukat előre is köszönöm!

EU – áfa Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Európában terméket vásárolunk, és Olaszországba adjuk el. Magyarországra nem hozzuk be a terméket, azt Németországba tároljuk, majd közvetlenül a vevő országába szállítjuk. Ebben az esetben hogyan kell értelmezni az EU-s adószámok kérdését? Szükséges a termékeladó tagországában adószámot regisztrálnunk? Előre is köszönjük a válaszukat!

Termék beszerzése és értékesítése Németországban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar vevőnek értékesítünk egy ipari kaput, amit ő Németországban épít be egy építkezésen. Mi német partnerünktől szerezzük be a terméket, amit közvetlenül a németországi helyszínre szállítanak le (nem lép át országhatárt). Emiatt a szállítónk német áfával állítja ki felénk a számlát. Kérdésünk: vissza tudjuk-e igényelni a beszerzés áfáját? Hogyan számlázzuk tovább partnerünknek áfaszempontból ezt az értékesítést? Még nem tudjuk, hogy van-e a vevőnknek német adószáma. Válaszát előre is köszönöm!

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk alapanyagot vásárol EU-tagországból. Egyik alkalommal az alapanyag elázott, így használhatatlanná vált. A szállító biztosítója akkor fizet, ha mi számlát állítunk ki a káreseményről. Kérdésem az lenne, hogyan tudom kiszámlázni a káreseményt, és nnak van-e áfavonzata? (EU-tagországba történik a számlázás.) Köszönettel.

Regisztrációs adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk használtautó-kereskedelemmel foglalkozik, a különbözeti adózás hatálya alá bejelentkezve. A cég az EU-ból szerez be különbözeti adózás szerint használt autót (rendelésre). A regisztrációs adót – más nevében és javára megfizetett összegként – társaságunk fizeti meg. A gépkocsi eladásakor a kimenő számlán szerepel a gépkocsi eladási ára és külön soron a továbbhárított regisztrációs adó is. A kérdésem az lenne, hogy a különbözeti áfa adóalapjának meghatározásakor az autó értékesítési árába beletartozik-e a kimenő számlán szereplő regisztrációs adó? Válaszát előre is köszönöm.

Alanyi adómentes katás EU-s beszerzése: mikor kell áfát fizetni? Cikk

Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó fuvarozó az EU-ból használt teherautót vásárolna. Ha a vásárlás értéke nem haladja meg a 10 ezer eurót, kell-e áfát fizetnie Magyarországon? – kérdezte olvasónk. Dr. Császár Zoltán jogász, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Uniós beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás mikrobeszámolót készít, rendszeresen késve hozzák az uniós termékbeszerzésről szóló számlát. A helyes könyveléshez szeretném kérni a véleményét. Például a számla kiállítási dátuma 01.31., utalásos bizonylat. Beérkezési időpontja március. A szállítón 01.31. MNB-árfolyamon rögzítem, mind számvitelileg, mind áfailag, viszont ebben az esetben önellenőriznem kell, vagy a február 15-ei árfolyamot veszem figyelembe, és nem kell önellenőrizni? Egy kiadási bizonylatot is kaptam 01.31-ével. Helyes, ha a pénztárból átlagárfolyamon kivezetem 01.31-én, és így a szállító és kifizetés időpontja miatt keletkezik árfolyamkülönbség? Köszönettel.

Katás alanyi mentes vállalkozás uniós beszerzése Kérdés

Katás bt. közösségi adószámmal rendelkező vállalkozástól – árajánlat kérése után – vásárolt terméket, amit Magyarországra is szállítottak. A számlán áfa nélkül volt feltüntetve az áru, és egy másik vállalkozás uniós adószáma volt ráírva a számlára, ugyanakkor a cég neve és székhelye az jó volt. A megrendeléskor közölte a cég az adószámát is. A kérdés, hogy ilyen esetben van-e valami teendő?

Belgiumi tehergépjármű eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. Belgiumból vett használt tehergépkocsit, nulla százalékos adó szerepel a számlán, illetve áfamentes a belga áfatörvény 39. cikk 1. paragrafusa alapján, mint EU-n belüli teljesítés .(2006/112/EK,138. cikk). Magyarországi eladás esetén hogyan számít fel áfát a cég?

Katás egyéni vállalkozó EU-n belüli termékbeszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozóként, ha az EU-n belülről terméket szerzek be, kell-e áfát fizetnem utána itthon, illetőleg kell-e bármilyen bevallást készítenem? Köszönöm szíves válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink