111 találat a(z) alanyi adómentesség cimkére
Alanyi adómentesség Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egyéni vállalkozó biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységet folytat, mely olyan tevékenység, amely egyéb sajátos jellegére tekintettel áfamentes. Emellett olyan tevékenységet is végez, mely az áfa hatálya alá tartozik. A vállalkozó 2011-ben bejelentkezett az áfakörbe, mert mentes és áfás tevékenysége meghaladta az 5 millió forintot. Szerintem viszont nem kellett volna az áfakörbe bejelentkeznie, mert az áfakörös tevékenység árbevétele 1 101 ezer forint volt. 2016. évtől visszajelentkezhet-e az alanyi mentes körbe? (2013-ban a mentes tevékenység árbevétele 8 054 ezer, az áfás tevékenységének árbevétele 1 826 ezer, 2014-ben a mentes árbevétel 4 961 ezer, az áfás 3 230 ezer, 2015. évre körülbelül ezek az adatok várhatók.) Mivel a jogszabály helytelen értelmezése miatt lépett be az áfakörbe, van-e lehetőség visszamenőleg ezt módosítani, és a befizetett áfát visszaigényelni? Az áfatörvény 86. § (1) bekezdés a) pontja alapján a biztosítási tevékenységet figyelmen kívül kell hagyni az alanyi mentesség összeghatáránál. Válaszukat előre is köszönöm.
Apport tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét annak a kérdésnek az eldöntésében, hogy kell-e áfát fizetni az apportba behozott, ezért áfamentesen a cégbe bekerülő teherautó után, ha azt a cég értékesíteni szeretné? A cég természetesen áfa alá bejelentkezett adóalany. Más jellegű kérdésem: végelszámolás alatt, év végén lehet-e a következő naptári évre választani áfa alanyi mentességet? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Papné Galba Márta
Vásári árusítás külföldön Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magyarországi kft. keretein belül Németországban kívánok lángost készíteni karácsonyi vásárban. A helyet a vásár rendezője biztosítaná. A vásár időtartama 2 hónap. Köteles vagyok-e külföldi telephelyet létrehozni, ha igen, milyet? Melyiknek milyen előnye, hátránya van? Ismereteim szerint két forma áll lehetőségként rendelkezésre: önálló telephely vagy önállósággal nem rendelkező üzemi telephely. Áfaalanyként a külföldön végzett tevékenységből származó bevételemet a német hatóságok felé kell-e leadóznom vagy az itthoninak? Német, 19 százalékos áfával kell kalkulálnom, vagy a magyar 27 százalékkal? Abban az esetben, ha a külföldi bevételem nem haladja meg a német alanyi adómentesség határát, akkor ott áfamentesen értékesíthetek? Ha magyar lakóhellyel rendelkező alkalmazottakat viszek ki, őket bejelenthetem Magyarországon, vagy csak Németországban?
Őstermelő és kiserőmű-szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély őstermelő, aki őstermelőként 7-es (mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett alanyi adómentességet választ), 8-as (az áfatörvény XIV. fejezete alapján mezőgazdasági tevékenységnek minősülő tevékenységet folytat, és a kompenzációs felár megtéríttetésére igényt tart) kód alatt mentes az áfafizetés alól. Háztartási kiserőművet üzemeltet a házában, amelynek a termelése a ház fogyasztásának a kielégítésére volt tervezve. Használat közben kiderült, hogy a kiserőművel nettó betápláló a hálózatba, így számláznia kell az energiaszolgáltató felé. Valószínűleg a jövőben is. Kérdésem: áfamentes számlát állíthat-e ki, vagy általános alanyi áfamentességet kell választania? Be kell-e jelentenie tevékenységként a kiserőmű-energiaszolgáltatást? Köszönettel: Reményiné
Egyéni vállalkozó alanyi adómentességi határa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó esetében hogyan értelmezendő az áfatörvény 188. § (1) bekezdésében az alanyi adómentesség felső értékhatáraként megfogalmazott "...összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték összege..."? Ez pénzügyileg rendezett bevételt, azaz az általa kiállított számlák értékéből csak a már megtérített pénzösszeget jelent? Avagy az átutalásos fizetési móddal kiállított számlák értéke is beleszámítandó az értékhatárba, még akkor is, ha azok ellenértékét még nem kapta meg, azaz még nincsenek kiegyenlítve? Köszönöm válaszát!
Áfakörből kilépés Kérdés
2016. 01. 01-től történő áfa alanyi mentesség választása milyen NAV-nyomtatványon tehető meg? Azt tudom, hogy 2015. 12. 31-ig lehet bejelenteni, de azt nem, hogy mikortól? Váom szives válaszukat tisztelettel.
Szociális szövetkezetben alkalmazott foglalkoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. A szociális szövetkezetben csak tagok dolgozhatnak, vagy munkaviszony keretében alkalmazottak is. Ha igen, akkor azokat a járulékokat és adókat kell megfizetni, mint egy kft. esetében? A szociális szövetkezetnek lehetnek-e alvállalkozói? A szociális szövetkezet kötelezően áfaalany kell hogy legyen, esetleg választhat alanyi mentességet? Köszönettel: Kovács Magdolna
Alanyi mentesség átlépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014. évben villanyszerelésre kft.-t alapítottunk. Az alakulás évében nem lépte át az alanyi mentesség határát, ezért 2015-ben maradt alanyi adómentes. 2015-ben most jelenleg a bevétele 5 200 000 forint. Adódott egy nagyobb munka, ami következtében 1 200 000 forintos számlát kellene kiállítani. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben hogyan kell számlázni, és mikor kell átlépni áfakörbe? Továbbá kérdezném, ha átlépünk áfakörbe, akkor milyen bejelentési kötelezettségünk van? Van a kft.-ben egy 2014-ben vásárolt tehergépkocsi is, ezt esetleg befolyásolja? Illetve vannak beszerzett anyagok (villanyszerelési munkához), amit még alanyi adómentes minőségben szereztünk be, de már áfával kiszámlázott tevékenységhez használunk fel, esetleg ezt befolyásolja-e? Várom válaszát! Köszönettel.
Katás áfabevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy annak a főállású katás egyéni vállalkozónak, aki év közben elérte az alanyi adómentesség értékhatárát, milyen gyakorisággal kell beadnia az áfabevallását? Nem ebben az évben kezdte a vállalkozását. Éves, negyedéves vagy havi áfabevalló lesz? Köszönöm a válaszát.
Alanyi adómentesség szüneteltetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk szünetelteti a tevékenységét januártól májusig, majd júniustól szeptemberig élő a vállalkozása, októbertől pedig ismét szünetelteti. A vállalkozása 4 hónapig működik. Alanyi adómentes. A 6 millió forint alanyi adómentes határt kell-e ilyenkor arányosítani? Köszönettel: Eszterhai Hilda
Ki lehet cselezni az alanyi adómentes határt? Cikk
Lehet-e duplán kihasználni a 6 millió forintos alanyi adómentességi határt, ha valaki adószámos magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is tevékenykedik, különböző területen? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László, az ATA Solution Kft. adószakértő jogásza válaszolt.
Kisadózó és őstermelő adóalany pályázati támogatása Kérdés
Katás egyéni vállalkozó (nem főállású) és ezek mellett még őstermelő/kistermelő is, a fiatal gazda pályázaton nyer támogatást, amit egy összegben megkap a minisztériumtól. A támogatást kifejezetten a mezőgazdasági termelői tevékenységének fejlesztésére igényelte (a FIG pályázatnak nem is feltétele vállalkozás megléte). Ezen kívül a katatörvény is külön rendelkezik a 19. szakaszban az ős/kistermelői és a katás tevékenységek szétválasztásáról, elkülönült adózásáról. Helyesen járok-e el, ha a támogatás összegét a pályázott beruházás megvalósításának arányában számolom el bevételként az adott években? Csak az szja-törvény határoz meg arányosítási módszert, a beruházás készültségi foka, illetve a támogatottság százaléka alapján bizonylatolható az adott évi bevételként elszámolandó összeg. Ráadásul a Fiatal Gazda pályázatban vállalt ötéves időszak (beruházás-működtetés) csak a támogatás jogerőre emelkedését követő év január 1-jén indul. Tehát addig akár költség sem merül fel. Ezek alapján pontosított kérdés az, hogy kisadózó bevételnek kell-e tekinteni a folyósított mezőgazdasági támogatást (nem csak a fiatal gazdát, hanem például a területalapú támogatást is), ha az adóalany egyúttal őstermelő/kistermelő is? Nyilván ugyanazt a tevékenységet nem végezheti mind a két alanyiság alatt egyszerre. Hogyan kell figyelembe venni az áfa szempontjából a mezőgazdasági támogatás folyósítását? Ha a támogatással együtt az összárbevétele meghaladja a 6 millió forintot, elveszti az alanyi mentességét?
Új-régi egyéni vállalkozás Kérdés
Egy áfás egyéni vállalkozót kiraktak egy éve a kata hatálya alól. Lehetséges-e az a megoldás, hogy teljesen megszünteti az egyéni vállalkozását, majd egy hét múlva újra kiváltja az egyéni vállalkozói engedélyt (elméletileg új okmányirodai nyilvántartási számot is fog kapni), majd alanyi adómentességet és katát is választ (ez a lényeg)?
Használtcikk-kereskedő alanyi mentesség határa Kérdés
Egy használtcikk-kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó szeretne alanyi mentességet választani. A 6 millió forintos összeghatárba csak az áfa alapját képező különbözet vagy a teljes értékesítési árbevétel számít-e bele?
Ekáermentesség? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kiskereskedelemben szőrmebundákat (nemes szőr, nerc, csincsilla, stb), mellényeket, bőrkabátokat értékesít. A beszerzései közösségen belülről (Olaszország, Németország, Görögország..) történik, a beszerzett áruk értéke időnként eléri és meg is haladhatja az 5 millió forintot. Az áru szállítása légi úton történik, a repülőtérről a TNT Fuvarozó cég nem útdíjköteles, 3,5 tonnát el nem érő járművével szállítják az üzletbe. De előfordult már olyan eset is, hogy a tulajdonos szállította a saját személygépkocsijával. A visszárut szintén ezen az úton szállítja a vállalkozó, azaz ő kifuvaroztatja a repülőtérre, és onnan szállítják a célországba. A rendeletben az olvastam és a tájékoztató rendszerüktől is azt az információt kaptam, ha a szállító jármű nem útdíjköteles, és nem éri el a 3,5 tonnát, akkor nem kell ekáerregisztráció. Illetve a kockázatos és egyéb kockázatos termékek listáját végignézve a fenti termékek nem tartoznak bele, tehát nem szállítanak kockázatos vagy egyéb kockázatos terméket. Viszont a minap helyszíni NAV-ellenőrzés során az ellenőrök azt mondták, hogy a közösségi beszerzés és az értékhatár miatt szükséges a regisztráció. Úgy gondolom, ha az egyéni vállalkozó mentes, nem kell bejelentkeznie az ekáerrendszerbe. Szeretném kérni megerősítésüket ezen eset mentességére vonatkozóan!