104 találat a(z) ajándékutalvány cimkére

Reprezentáció Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés merült fel, melyben a segítségüket kérném. Nevezzük szatócsboltnak, ahol élelmiszeren kívül mindent értékesítenek. Azt találták ki a tulajok, hogy szerdánként 5000 forint vásárlás felett 1 doboz sört adnak ajándékba. Ebben az esetben a sör minek minősül? (Adózás szempontjából?) Egyáltalán sört be lehet-e vinni a boltba? Ez a cég évtizedeken keresztül ugyanazokat a munkavállalókat alkalmazta, most viszont egyszerre felmondtak, tulajdonképpen az egész eladói gárda új. A tulajok azt találták ki, hogy egy kérdőívet vezetnének be, melyen az eladók arcképei lennének feltüntetve, és szavazni lehetne rájuk, hogy ki a legjobb eladó. December 23-án összesítenék a szavazatokat, és a legjobb eladó kapna egy wellnesshétvégét, a szavazók között pedig egy ajándékutalványt sorsolnának ki, amit a szatócsboltban lehetne levásárolni. Több kérdés felmerült bennem ezzel kapcsolatban. – Kell-e a dolgozók beleegyezése, hogy az arcképüket egy kérdőíven felhasználják?! – A wellnessutalvány minek minősül ebben a tekintetben? (Reprezentáció? Adózás?) – Az ajándékutalvány ebben a tekintetben, ha a saját boltban lehet levásárolni? (Adózás?) Előre köszönöm a gyors választ, mert nagyon sürgős lenne!

Ajándékutalvány értékesítésének változása 2016-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Történt-e változás az ajándékutalványok értékesítésében a 2016-os évben, különös tekintettel az áfatörvényre. Megtörtént-e, vagy mikorra várható az unióval történő jogharmonizáció? Mikor kell előlegként áfát fizetni, mikor nem? Értékesítésnél még mindig minden esetben áfakörön kívülinek kell ezt tekinteni? Válaszát előre is köszönöm!

Erzsébet-ajándékutalvány ajándékba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik szállítónk promóciós akciója keretében 120 000 forint értékben Erzsébet-ajándékutalványt szeretne társaságunknak adni a rendszeres vásárlásainkért cserébe. Térítés nélküli számlát készítenének, mely 0 forint értékű, és pénzügyi teljesítést nem igényel. A számla megnevezése akció lenne, és feltüntetnék a rendelési számunkat is, amin vettük tőlük a termékeket. A számla mellé egy átadás-átvételit is alá kellene írni. A kérdésem az lenne, hogy mindez jár-e valamilyen adó-és járulékkötelezettséggel számunkra? Továbbá, ha kiosztjuk a dolgozóinknak az utalványokat, akkor ugyanúgy le kell adóznunk, mintha mi vásároltuk volna azokat (1,19-es szorzóval növelt összeg után 15 % szja, 14 % eho)? Egyáltalán ezt megtehetjük-e, hiszen térítés nélküli átadásról van szó? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány készítése minden nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyes megoldás az, ha az üzletbe betérő vásárló ajándékutalvány-vásárlási igényére a következő választ kapja: "Nincs ajándékutalványunk, de csinálok egyet"? Nem tartom valószínűnek, hogy ilyenkor mellé elkészül a szabályzat is! Azonban meg van annak a valószínűsége, hogy a szigorú számadású bizonylat megvalósítása is sérül. Ha ez így nem korrekt, van-e olyan megoldás, hogy ez a módszer megfelelő legyen? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány értékesítésének bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékutalvány értékesítésekor – tudomásom szerint – nem kötelező számlát adni, csak megfelelő bizonylatot (akár egy bevételi pénztárbizonylat is elégséges). Áfa a vevő részére nem számolható fel. Áfakörön kívüli értékesítésről van szó. Ugyanakkor az egycélú ajándékutalvány értékesítésekor az áfa befizetendő. Ez az ellentmondásnak tűnő értékesítés hogyan oldható fel? Erről mégis áfás számlát kell kiállítani, vagy a könyvelésben igényel speciális megoldást? Válaszát előre is köszönöm!

Egycélú vagy többcélú ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egycélú vagy többcélú ajándékutalványnak tekintendő az az utalvány, amelyik nem névre szóló, el lesz ajándékozva, így a vásárlásakor még nem ismert, hogy ki fogja felhasználni? Hasonló a kérdés abban az esetben, ha azonos típusú termékre, de nem csak ugyanolyanra váltható be? Például bútorra, de székre, asztalra, ágyra is, vagy könyv esetén bármely könyvre, ami az üzletben megtalálható. Adott esetben a többféle szín, méret, ár már elégséges ahhoz, hogy többcélúnak tekintsük az utalványt? Másképp fogalmazva: mi a kritériuma az igénybe vehető termék azonosságának vagy a vevő személyének az utalvány megvásárlásakor? Ez azért fontos, hogy meg lehessen határozni az áfafizetési kötelezettség időpontját (vásárláskor vagy beváltáskor)! Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány, mint elnevezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ajándékutalványnak (ajándékkártyának) különböző szabályai vannak. Például szigorú elszámolás alá eső nyomtatvány. Előfordul azonban, hogy más nyomtatványra kerül ez az elnevezés. Ez lehet mondjuk egy kedvezménykártya (ami egy meghatározott százalékú kedvezményt nyújt) vagy egy törzsvásárlói program kártyája. Ezekre – természetükből adódóan – nem vonatkoznak az ajándékutalványra szóló előírások. Egy nyugtára sem írható, hogy számla. Mennyire szabályos, fogadható el, ha ezen nyomtatványokat ajándékutalványként (ajándékkártyaként) kerül tüntetik fel? (Véleményem szerint az számviteli problémába is ütközhet, de a fogyasztóvédelem szempontjából is hibás, mert megtévesztő.) Más esetben pedig az kerül rá például, hogy "szépségkártya", működési szempontból pedig egy ajándékutalvány. Ebben az esetben kötelező mellé feltüntetni, hogy ajándékutalvány? Válaszát előre is köszönöm!

Webáruház és az ajándékutalvány sorszáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Webáruház esetén az ajándékutalványra egy kódot írnak (vagy e-mailben elküldik), amit a beváltó tud azonosításként megadni. Ez egy titkos kód, amit másnak nem szabad átadni, mert vissza lehet vele élni. Az ajándékutalvány szigorú számadási kötelezettséggel bíró nyomtatvány (elektronikus nyomtatvány e-mail esetén). A megadott kód használható-e egyben az ajándékutalvány egyedi azonosítójaként, vagy külön azonosítószámot is meg kell adni hozzá? Feltehetően a kód is egyedi, ellenkező esetben nyilvánvaló, hogy külön azonosító szükséges. Válaszát előre is köszönöm!

Előleg és az ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen esetben kell áfaelőleget fizetni ajándékutalvány értékesítésekor? Az világos, hogy az értékesítése áfakörön kívüli. Számlaadás nem kötelező. Előleg azonban bizonyos esetekben fizetetendő. Jól tudom, hogy attól függ, egycélú vagy többcélú az ajándékutalvány? Ha igen, mi a pontos meghatározása ezeknek a fogalmaknak? Ugyanez a helyzet egy feltölthető ajándékkártya esetében? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy cég karácsony alkalmából ajándékutalványok készítését fontolgatja, amelyet a náluk elérhető áfamentes és áfás szolgáltatás árába is beszámíthat majd a megajándékozott, úgy milyen áfakulccsal köteles leszámlázni az utalvány értékesítését annak, aki ezt ajándékba szánja? Hiszen előre nem tudja, hogy milyen jellegű szolgáltatáshoz veszi majd igénybe az, aki valójában felhasználja a kártyát. Esetleg segít ezen az, ha kifejezetten megnevezésre kerül a kártyán, hogy milyen jellegű szolgáltatás érhető el az utalvánnyal (áfás vagy tárgyi mentes)? Válaszát köszönöm.

Ajándékutalvány megsemmisítése, selejtezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ajándékutalvány szabályzatában általában az szerepel, hogy a kibocsátó bármikor megsemmisítheti az utalványokat. Az ajándékutalvány viszont szigorúan számozott nyomtatvány. Ezért úgy gondolom, hogy ez a megsemmisítés (selejtezés) nem olyan egyszerű, és a bármikor sem helytálló. Valójában mikor semmisíthető meg, selejtezhető le egy ajándékutalvány, meddig kell megőrizni? Mi a helyzet a még el nem adottaknál (ha valamiért már nem aktuálisak), és mi a már beváltottak esetében? Megsemmisítéskor milyen tartalmú bizonylatot kell készíteni? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány tagjainknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjpénztárunk négyezer forintos ajándékutalványt adna azért, hogy a tagságát bővítse, azaz új belépő tagoknak adnánk ezt. Olvasatom szerint ez üzletpolitikai (reklám) célból adott ajándék, és adómentes. Szeretném kérdezni, hogy valóban adómentes-e, és, ha mégsem, hogyan adózzunk utána? Nagyon köszönöm megtisztelő válaszukat.

Ajándékutalvány forgalmazási szolgáltatás keretében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékutalványok forgalmi szolgáltatás keretében történő értékesítése valósul meg. Felmerült kérdéseim: – Milyen nyilvántartások, elszámolások szükségesek a forgalmazónál és külön a kibocsájtónál? (Adminisztráció, könyvelés.) – Mi a helyzet abban az esetben, ha a forgalmazó bizományba kapja meg az ajándékutalványokat, vagy ha minden szállításnál (vásárlásonként) ki kell fizetnie? Mik az eltérések? – Mi van abban az esetben, ha a forgalmazó felvállalja a kibocsájtó szerepét, és az elszámolás a beváltónál történt beváltás (az adott cégnél, üzletében) után történik meg. Milyen eltérések vannak? Ez a megoldás valóban csökkenti a beváltó adminisztrációját? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány 2015 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint az ajándékutalványok áfatartalma 0 százalék. (Erre vonatkozóan szeretnék kapni egy megerősítést.) Várhatóan marad-e ez 2015. második felében is, majd 2016-ban, vagy változásra lehet számítani? Mi a teendő, ha eddig 27 százalékos áfa lett felszámítva, hogyan lehet áttérni a helyes módra? Milyen nyílvántartást igényel az ajándékutalványok forgalmazása, majd beváltása? Mi a teendő a lejárt, beváltatlan ajándékutalványok esetében? A beváltott ajándékutalványok újra forgalomba hozhatók, vagy valamennyi (mennyi?) tárolás után kötelező a megsemmisítésük? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány-értékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi cégnél az ajándékutalvány értékesítése 2014. 12. 31-iég áfamentesen történt, mivel nem termékértékesítés történt. Az áfatörvény 2015. évi előlegre vonatkozó módosítása miatt Ön szerint követhetjük tovább ezt a gyakorlatot, vagy úgy kell tekintenünk az átvett összeget, hogy az áfát is tartalmazza, mivel később a boltban az áru értékébe beszámításra kerül? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink