110 találat a(z) ajándékutalvány cimkére

Ajándékutalvány könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással és vendéglátással foglalkozó cég ajándékutalványokat állít ki. Ezek megvásárolhatók, illetve megnyerhetők. Ha jól értelmezem, akkor ezek átadásakor (az utalványt megvásárló, illetve a nyertes részére) nem kell számlát kiállítani, nem keletkezik árbevétel és áfafizetési kötelezettség, hanem készpénz-helyettesítő eszközként és kötelezettségként kell rögzíteni a könyvekben a gazdasági eseményt. Bár volt, ahol nullás számlaosztályban való könyvelést írtak. Melyik a helyes eljárás? Az utalvány beváltásakor a szolgáltatásról szóló számlán a teljes összeget kell feltüntetni, ezzel megtörténik az árbevételként és fizetendő áfaként történő könyvelése az utalvány értékének is. S a számla kiegyenlítésének könyvelésekor vezethetjük ki a kötelezettségek számláról a vevőköveteléssel szemben az utalvány értékét. Jól értelmeztem-e az előírásokat, helyesen gondolom a könyvelést? Ezzel kapcsolatban várom válaszát, köszönettel!

Ajándékutalvány előadónak Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Egy 2015-ben az egyházi intézmények által tanulmányi versenyek alkalmával adott ajándékutalvány adózásával kapcsolatban feltett kérdésre ön válaszolt. Válaszában nagyon röviden érintette a meghívott előadókra vonatkozó rendelkezést is, ami felvetette bennem a következő kérdést. Ha egy előadásra meghívott előadónak pl. könyvvásárlási utalványt vásárolunk, amelyet csak egy meghatározott könyváruház-láncban lehet levásárolni, akkor annak az értékét bérként kell kezelni és az összeget számfejteni kell szja és egyéb járulékok levonásával, vagy esetleg, mint önálló tevékenységből származó bevétel, annak a 90%-át kell adóalapként kezelni? Vagy félreértem a hivatkozását a kérdésre adott válaszban és csak mint kifizető tartozok utána szja- és ehofizetési kötelezettséggel? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel!

Ajándékutalvány sorszámának folytonossága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ajándékutalvány sorszámának egyedinek kell lennie, de folytonosnak is? Tehát egy folytonos tartománynak kell lennie (kihagyás nélkül)? Vagy lehet össze-vissza egy számokból és betűkből álló karaktersorozat? Amennyiben folytonosnak kell lennie, akkor tartalmazhat-e biztonsági kódot (az egyik pozición olyan karakter áll, ami kiszámolható a többiből), vagy ez már akkor nem tekinthető folytonosnak? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány megőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ajándékutalványt, mint szigorú számadású nyomtatványt beváltásuk után 8 évig meg kell őrizni (tudomásom szerint). Mi a teendő internetes beváltás esetén, amikor csak a kódját adja meg a vásárló? Mit, hogyan kell megőrizni? Hasonló problémát vet fel az e-mailben vagy sms-ben elküldött ajándékutalvány kódja. Beváltáskor csak a kódjára van szükség akár üzletben, akár interneten keresztül történik. Ebben az esetben mi a teendő? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány magánszemélynek támogatásként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk szorult helyzetben lévő magánszemély részére a termékeink megvásárlására jogosító ajándékutalványt adományozott. Ebben az esetben milyen adózási kötelezettségünk keletkezik?

Ajándékutalvány egyszerűsített foglalkoztatottnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azután érdeklődnék, hogy egyszerűsített foglalkoztatottnak, akivel szerződést nem kötöttünk (mert nem kötelező), és éves szinten körülbelül 50-52 alkalommal foglalkoztatjuk, adható-e ajándékutalvány? Ha igen, kötelező-e ugyanannyit adni neki, amennyit a többi dolgozó kap? Válaszát előre is köszönöm.

Reprezentáció Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés merült fel, melyben a segítségüket kérném. Nevezzük szatócsboltnak, ahol élelmiszeren kívül mindent értékesítenek. Azt találták ki a tulajok, hogy szerdánként 5000 forint vásárlás felett 1 doboz sört adnak ajándékba. Ebben az esetben a sör minek minősül? (Adózás szempontjából?) Egyáltalán sört be lehet-e vinni a boltba? Ez a cég évtizedeken keresztül ugyanazokat a munkavállalókat alkalmazta, most viszont egyszerre felmondtak, tulajdonképpen az egész eladói gárda új. A tulajok azt találták ki, hogy egy kérdőívet vezetnének be, melyen az eladók arcképei lennének feltüntetve, és szavazni lehetne rájuk, hogy ki a legjobb eladó. December 23-án összesítenék a szavazatokat, és a legjobb eladó kapna egy wellnesshétvégét, a szavazók között pedig egy ajándékutalványt sorsolnának ki, amit a szatócsboltban lehetne levásárolni. Több kérdés felmerült bennem ezzel kapcsolatban. – Kell-e a dolgozók beleegyezése, hogy az arcképüket egy kérdőíven felhasználják?! – A wellnessutalvány minek minősül ebben a tekintetben? (Reprezentáció? Adózás?) – Az ajándékutalvány ebben a tekintetben, ha a saját boltban lehet levásárolni? (Adózás?) Előre köszönöm a gyors választ, mert nagyon sürgős lenne!

Ajándékutalvány értékesítésének változása 2016-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Történt-e változás az ajándékutalványok értékesítésében a 2016-os évben, különös tekintettel az áfatörvényre. Megtörtént-e, vagy mikorra várható az unióval történő jogharmonizáció? Mikor kell előlegként áfát fizetni, mikor nem? Értékesítésnél még mindig minden esetben áfakörön kívülinek kell ezt tekinteni? Válaszát előre is köszönöm!

Erzsébet-ajándékutalvány ajándékba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik szállítónk promóciós akciója keretében 120 000 forint értékben Erzsébet-ajándékutalványt szeretne társaságunknak adni a rendszeres vásárlásainkért cserébe. Térítés nélküli számlát készítenének, mely 0 forint értékű, és pénzügyi teljesítést nem igényel. A számla megnevezése akció lenne, és feltüntetnék a rendelési számunkat is, amin vettük tőlük a termékeket. A számla mellé egy átadás-átvételit is alá kellene írni. A kérdésem az lenne, hogy mindez jár-e valamilyen adó-és járulékkötelezettséggel számunkra? Továbbá, ha kiosztjuk a dolgozóinknak az utalványokat, akkor ugyanúgy le kell adóznunk, mintha mi vásároltuk volna azokat (1,19-es szorzóval növelt összeg után 15 % szja, 14 % eho)? Egyáltalán ezt megtehetjük-e, hiszen térítés nélküli átadásról van szó? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány készítése minden nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyes megoldás az, ha az üzletbe betérő vásárló ajándékutalvány-vásárlási igényére a következő választ kapja: "Nincs ajándékutalványunk, de csinálok egyet"? Nem tartom valószínűnek, hogy ilyenkor mellé elkészül a szabályzat is! Azonban meg van annak a valószínűsége, hogy a szigorú számadású bizonylat megvalósítása is sérül. Ha ez így nem korrekt, van-e olyan megoldás, hogy ez a módszer megfelelő legyen? Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány értékesítésének bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékutalvány értékesítésekor – tudomásom szerint – nem kötelező számlát adni, csak megfelelő bizonylatot (akár egy bevételi pénztárbizonylat is elégséges). Áfa a vevő részére nem számolható fel. Áfakörön kívüli értékesítésről van szó. Ugyanakkor az egycélú ajándékutalvány értékesítésekor az áfa befizetendő. Ez az ellentmondásnak tűnő értékesítés hogyan oldható fel? Erről mégis áfás számlát kell kiállítani, vagy a könyvelésben igényel speciális megoldást? Válaszát előre is köszönöm!

Egycélú vagy többcélú ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egycélú vagy többcélú ajándékutalványnak tekintendő az az utalvány, amelyik nem névre szóló, el lesz ajándékozva, így a vásárlásakor még nem ismert, hogy ki fogja felhasználni? Hasonló a kérdés abban az esetben, ha azonos típusú termékre, de nem csak ugyanolyanra váltható be? Például bútorra, de székre, asztalra, ágyra is, vagy könyv esetén bármely könyvre, ami az üzletben megtalálható. Adott esetben a többféle szín, méret, ár már elégséges ahhoz, hogy többcélúnak tekintsük az utalványt? Másképp fogalmazva: mi a kritériuma az igénybe vehető termék azonosságának vagy a vevő személyének az utalvány megvásárlásakor? Ez azért fontos, hogy meg lehessen határozni az áfafizetési kötelezettség időpontját (vásárláskor vagy beváltáskor)! Válaszát előre is köszönöm!

Ajándékutalvány, mint elnevezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ajándékutalványnak (ajándékkártyának) különböző szabályai vannak. Például szigorú elszámolás alá eső nyomtatvány. Előfordul azonban, hogy más nyomtatványra kerül ez az elnevezés. Ez lehet mondjuk egy kedvezménykártya (ami egy meghatározott százalékú kedvezményt nyújt) vagy egy törzsvásárlói program kártyája. Ezekre – természetükből adódóan – nem vonatkoznak az ajándékutalványra szóló előírások. Egy nyugtára sem írható, hogy számla. Mennyire szabályos, fogadható el, ha ezen nyomtatványokat ajándékutalványként (ajándékkártyaként) kerül tüntetik fel? (Véleményem szerint az számviteli problémába is ütközhet, de a fogyasztóvédelem szempontjából is hibás, mert megtévesztő.) Más esetben pedig az kerül rá például, hogy "szépségkártya", működési szempontból pedig egy ajándékutalvány. Ebben az esetben kötelező mellé feltüntetni, hogy ajándékutalvány? Válaszát előre is köszönöm!

Webáruház és az ajándékutalvány sorszáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Webáruház esetén az ajándékutalványra egy kódot írnak (vagy e-mailben elküldik), amit a beváltó tud azonosításként megadni. Ez egy titkos kód, amit másnak nem szabad átadni, mert vissza lehet vele élni. Az ajándékutalvány szigorú számadási kötelezettséggel bíró nyomtatvány (elektronikus nyomtatvány e-mail esetén). A megadott kód használható-e egyben az ajándékutalvány egyedi azonosítójaként, vagy külön azonosítószámot is meg kell adni hozzá? Feltehetően a kód is egyedi, ellenkező esetben nyilvánvaló, hogy külön azonosító szükséges. Válaszát előre is köszönöm!

Előleg és az ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen esetben kell áfaelőleget fizetni ajándékutalvány értékesítésekor? Az világos, hogy az értékesítése áfakörön kívüli. Számlaadás nem kötelező. Előleg azonban bizonyos esetekben fizetetendő. Jól tudom, hogy attól függ, egycélú vagy többcélú az ajándékutalvány? Ha igen, mi a pontos meghatározása ezeknek a fogalmaknak? Ugyanez a helyzet egy feltölthető ajándékkártya esetében? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink