41 találat a(z) adómentes jövedelem cimkére
Külföldi állampolgár alkalmazása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Vállalkozásunk (magyarországi illetőségű jogi személy, kft.) alkalmazni szeretne munkaviszonyban egy német adózási illetőségű külföldi állampolgárt. Rendelkezik A1-es nyomtatvánnyal, így taj számot már nem bocsát ki neki az OEP, járulékot Magyarországon fizetnie nem kell. Adóazonosítója nincs. Kérdésünk: a részére kifizetett jövedelemből kell szja-t vonni, ha egy 12 hónapos időszakban kevesebb mint 183 napot tartózkodik Magyarországon? Tehát elképzelhető, hogy csak a bruttó jövedelmét kell kifizetnünk neki, és se járulékot, se adót nem kell levonni tőle, továbbá szociális hozzájárulás sem terheli? Be kell őt jelenteni a T41-es nyomtatványon? Kell adatot szolgáltatni 08-ason a jövedelméről? Ha mégis meghaladja a tartózkodása a 183 napot, akkor visszamenőlegesen le kell tőle vonni az adót? Köszönettel, Szentesi Péter
Termöföld-értékesítés – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Termőföld-értékesítéssel összefüggésben szeretnék segítséget kérni. Örökhagyó 1967-ben hunyt el. 2014-ben derült rá fény, hogy a gyermekei örököltek termőföldet, így új hagyatéki eljárást indult. A két gyermek között a kedvezménnyel érvényesíthető 200 ezer forint kedvezményt 50-50 százalékban megoszthatom, de az szaj-törvény 60 paragrafus (1)-(2) bekezdései értelmében az öröklés szerzésének időpontja megegyezik az örökhagyó halálának napjával. Ennek figyelembe vételével valóban lehet adómentes a 2014-ben el is adott termőföld? Válaszát előre is köszönöm: Novák Produkt Kft.
Borravaló bankkártyával/készpénzben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a véleményét, hogy egy cukrászdában, bankkártyás fizetés esetén, a számla végösszegén felül adott borravaló (a nyugta nem tartalmaz a fogyasztáson felül szerviz/felszolgálási díjat!) szja- és járulékmentes jövedelemnek tekinthető-e a dolgozók részéről (illetve a munkáltató részéről is)? A munkáltató a hónap végén a dolgozók között a borravalót szétosztja. Hogyan kell ezt nyilvántartani a kft. könyveiben? Az összeg csak akkor derül ki, amikor összevetjük a bankszámlára jóváírt összegeket a pénztárgép szerinti bevétellel. Hogyan járunk el helyesen a készpénzben megkapott borravalóval, hol tárolhatjuk, hogy ne feltételezzen a NAV be nem ütött bevételt? Hogyan fizethetjük ki adó/járulékmentesen a dolgozóknak? Válaszát köszönöm. Bozsik István
Külföldről kapott munkabér Kérdés
Kérdésem magyar belföldi illetőségű magánszemély külföldről kapott munkabérének magyarországi bevallásával és adózásával kapcsolatos. Magyar kft. Magyarországon lakó ügyvezetője a kft. román és szlovák leányvállalatában is ügyvezető, munkaszerződés alapján Romániában és Szlovákiában is munkabérben részesül. A biztosítási kötelezettség igazolásához a magyar ügyvezető rendelkezik A1-es igazolással, mely szerint a magyar tb-szabályok vonatkoznak rá, így Szlovákiában és Romániában nem vonnak az ügyvezető béréből járulékot, illetve a leányvállalatok sem fizetnek az ügyvezető bére után járulékot. A kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezmény a bér-, illetve a bérjellegű jövedelem utáni adófizetési kötelezettség 15. cikke alapján a magyar ügyvezető esetében a főszabály érvényesül, így a szlovák és román munkabérből Szlovákiában és Romániában a munkáltató levonja az szja-t. Kérdésem: jól értem, hogy a Szlovákiában és Romániában szerzett munkabér esetében Magyarország a nemzetközi egyezmények alapján a mentesítés módszerét alkalmazza, azaz Magyarországon ezen jövedelmek mentesek az adó alól? Ha Magyarországon mentesített jövedelemnek minősülnek, akkor a 1453-as szja-bevallás 50. sora szerint a kettős adóztatást kizáró egyezmény szerint belföldön az adó alól mentesített jövedelem sorban kell feltüntetni, tájékoztató adatként, és a szlovák és román munkabért a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni és Magyarországon adó nem terheli?
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég programozási feladattal bízott meg. Számlát kérnek tőlem, ezért adószámos magánszemélyként a tevékenységi körömet kibővítettem a számítógépes programozással. A munkát 200 000 forintért vállaltam el. Ahhoz, hogy ez a pénz nálam is maradjon, gondoltam, hogy a számlára 286 000 forintot írok, így a 16 százalékos adó és a 14 százalék eho befizetése után megmarad a pénzem. A kft. mindenképpen le akarja költségként írni a nekem fizetett pénzt, ezért számlát kér, de csak 200 000-et fizet. Ha megbízási szerződést írnánk, a megbízási díjat is el tudná számolni, de fizetési kötelezettségei lennének, 89 000 forint, ha jól számolom. Szerintük 200 000 forintig nem kell adót fizetni a magánszemélynek, de a NAV és más könyvelők szerint ilyen szabály nincs is. Milyen megoldás van ebben a konkrét esetben? Köszönöm szépen a válaszadást!
Szakmai gyakorlati képzés Kérdés
Társaságunk együttműködési megállapodás alapján tanuló szakmai gyakorlati képzését vállalta 160 óra határozott időtartamra. A tanulónak 19 793 forint/hó pénzbeli juttatást utaltunk a számlájára. A jövedelem az szja-törvény szerint adómentes, járulékot nem vontunk, szociális hozzájárulási adót nem fizettünk utána. T1041-s bejelentő lapon nem jelentettük, mert nem biztosított. Kérdésem az, hogy a 1408-as bevallásban jelenteni kell-e? Köszönöm.
Sokat nyerhet, ha így fizeti meg a diákok munkáját Cikk
Lehet-e tanulószerződéssel foglalkoztatott diákoknak étkezési jegy helyett pénzbeni természetbeni juttatást adni kedvezményes adóterhek mellett – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Erdő haszonbérbe adásának számviteli és adózási szabályai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély erdőt adott haszonbérletbe egy vállalkozásnak. A haszonbérleti szerződés határozott idejű, 5 éven túli időre szól. Ezzel kapcsolatosan több kérdésben szeretném a segítségét kérni: - A vállalkozás könyveiben a haszonbérletből származó kötelezettséget milyen módon kell nyilvántartásba venni? Mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog, vagy pedig a haszonbérlethez kapcsolódó bérleti díjat a szerződésben meghatározott időre el kell határolni, és időarányosan évente feloldani? Lehet-e bevételarányos feloldást alkalmazni akkor, ha a szerződésben a bérleti díj megfizetése a fakitermelési bevételhez van kötve? - Másrészt a magánszemélynek milyen "bizonylatot" kell kiállítania a haszonbérletről? Egyáltalán kell-e? Ehhez kapcsolódóan az adóhatóságtól kell adószámot igényelnie és számlát kell kiállítania? - Harmadrészt jól gondolom-e, hogy a magánszemélynél a haszonbérletből származó jövedelem adómentes a fenti feltételek fennállása esetén? Válaszát előre is köszönöm!
Jövedelempótló kártérítés adókötelezettsége Kérdés
Az szja-törvény 1. számú melléklet 1.2. pontja adómentes jövedelemként sorolja fel a a nyugdíjban részesülő magánszemélyt megillető baleseti és jövedelempótló kártérítési járadékot, feltéve, hogy a rá irányadó öregségi korhatárt betöltötte. Mi a helyzet abban az esetben, ha az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő személy a nyugdíj mellett dolgozik, és úgy részesül biztosító által kifizetett jövedelempótló kártérítésben? Ez esetben adóköteles lesz a jövedelempótló kártérítés? A biztosítónak le kell vonnia a 16 százalékos szja-t és meg kell fizetnie a 27 százalékos ehót? Előre is köszönöm válaszát!
Föld eladása utáni adózás Kérdés
Eladtam termőföldet, melyből 250 000 forint jövedelmem keletkezett. Munkaviszonyból származó jövedelmem 1 800 000 forint volt. A földet regisztrált őstermelőnek adtam el, aki vállalta, hogy öt évig nem adja el, és gazdálkodásra használja (az ügyvéd be is adta a NAV-nak a nyilatkozatot a földértékesítésről). Most akkor az egész 250 ezer forint adómentes, és be sem kell írni a bevallásba, vagy a 200 ezer forint a mentes rész, és csak az 50 ezer forint után van fizetendő adő?
Ingatlan adásvétele, szja Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magánszemély 2006-ban vásárolt egy ingatlant szerkezetkészen, 2013-ban értékesítette, és ugyanakkor vásárolt is egy másikat ugyanezen az értéken. Ha jól tudom, ez így adómentes. A kérdésem az, hogy ezen jövedelmet szerepeltetni kell-e a 1353-as szja-bevallásban? Köszönettel.