22 találat a(z) EU-s beszerzés cimkére

Aukció útján Minibagger-beszerzés EU-ból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy negyedéves áfás, közösségi adószámmal rendelkező, kivás társas vállalkozás aukció útján szerzett be egy használt kotró/rakodógépet Ausztriából. A bizonylaton áfa felszámítására nem került sor. Kérdésem az áfa elszámolására vonatkozik, a negyedéves áfabevallásban hol szerepeltetendő az adott eszköz; milyen további szabályozás vonatkozik az eszköz nyilvántartására? Válaszukat előre is köszönöm!

EU-n belüli beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelőiroda vagyunk. Az egyik ügyfelünk mobiltelefont szerzett be internetes szolgáltatás igénybevételével. A szállitó szlovák székhelyű (Komárno). A számlát magyar nyelven állitotta ki 258 653 Ft + áfa összegben. A társaság szlovák, de magyar EU adóazonositója van: HU30462045. A számlán egy 30462045-2-51-as magyar adószámot is feltüntetett, de az e-cégnyilvántartásban ilyet céget nem találtam. Kérdéseim: 1. Helyesen számították-e fel az áfát? 2. Hogyan lehet magyar EU-s adószáma, ha belföldi adószáma nincs? 3. Levonható-e a beszerzés után az áfa? Köszönettel: Muka Tibor, H-Liliom Kft.

Használtautó-kereskedő áfalevonása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magyarországi, használtautó-kereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság az EU-ból vásárol használt személyautót. Ezen személyautó értékesítését a német adózó különbözeti áfa "felszámításával" értékesíti a magyar partner részére. Ugyanezen személyautó értékesítéshez a német kereskedő még egy számlát pluszban is kiállít, amit már nem különbözeti áfa minőségben, hanem "normál" EU- szolgáltatásként számláz, ami az autóhoz tartozó ügyintézői díjat tartalmazza. Kérdésem, hogy az autóbeszerzéshez tartozó második, ügyintézésről szóló számla után jogosult-e a magyar kereskedő áfavisszaigénylésre, vagy az áfabevallásban csak a fizetendő oldalon kell szerepeltetnie ezen szolgáltatás ellenértékét? További kérdésem, hogy ezen szolgáltatás igénybevételét az összesítő jelentésen szerepeltetni kell-e akkor is, ha a számla után az áfát megfizetem, de az áfabevallásban levonásként nem szerepeltethetem? Segítségüket előre is köszönöm!

EU-s beszerzés vagy áfahatályon kívüli Kérdés

A (EU-s cég) értékesít árut B-nek (magyar cég). B eladja a beszerzett árut C-nek (ázsiai cég). Az A cég küldi az árut a C cégnek. A szálítási költség az eladott árban van (A fizette). Ilyenkor hogyan kellene kezelni a 2 ügyletet (A-B, B-C között) áfa és számlázás szempontjából? Előre köszönöm a választ!

Üzleti ajándék áfa EU beszerzésnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. cseh anyavállalatán keresztül szerzi be az üzleti ajándékokat, amiket a vevőknek alkalmanként átad. A számla uniós értékesítésként áfamentesen érkezik. Kérdésem, hogy a kft. ebben az esetben beletegye-e a számla értékére vonatkozó 27% áfát a közösségi beszerzés sorba a bevallásába? Illetve ilyenkor levonás megilleti-e? Az ajándéktárgyak között bor, tollak, névjegykártyatartó, pendrive és céges logóval ellátott papírtáska szerepelnek. Köszönöm válaszát.

EU-s göngyöleg- és szerszám áfája Kérdés

Tisztelt Cím! A magyar X Kft. Csehországban megrendelt csomagolóeszközöket. Ezeknek a csomagolóeszközöknek a legyártásához szükség van szerszámozásra, mely szerszámok „életük” végéig ott maradnak Csehországban. Ezzel gyártják a csomagolóeszközöket. Az X Kft. megvásárolja a csomagolóeszközöket és a gyártásukhoz szükséges szerszámokat is a cseh gyártótól. A csomagolóeszközök EU-s beszerzés keretében be is érkeznek az X Kft. telephelyére, viszont a gyártásukhoz használt szerszámok nem. Azok mindvégig ott maradnak Csehországban. A csomagolóeszközök EU-s termékbeszerzésen esnek át, a szerszámokat viszont a cseh partner cseh áfával terhelten fogja értékesíteni az X Kft.-nek. Ezek után az X Kft. üzleti partnere, Y Kft. (aki egy német adóalany), a csomagolóeszközöket és a szerszámokat szeretné megvásárolni. A csomagolóeszközök göngyölegek formájában forognak az Y Kft. és az X Kft. között legalább 4 éven keresztül. 1. kérdés: Hogyan (milyen adótartalommal) kell az X Kft.-nek az Y Kft. felé a csomagolóeszközök értékesítéséről szóló számlát kiállítani? EU-s értékesítés vagy belföldi értékesítés? A göngyölegek igazoltan elhagyják az ország területét. 2. kérdés: Hogyan (milyen adótartalommal) kell az X Kft.-nek az Y Kft. felé a szerszámok értékesítéséről szóló számlát kiállítani? Áfatörvény területi hatályán kívüli értékesítésként? Vagy be kell jelentkezni Csehországban adóalanynak és cseh adószám alatt kell eladni az Y Kft.-nek?

Késett EU-s számla Kérdés

EU-s beszállítónk számlája egy tárgyi eszközről 3 hónappal a teljesítést követően érkezett be. Szeretném a fizetendő áfarészét önellenőrizni. Ha jól tudom, a visszaigénylés csak a számla kézhezvételekor lehet, a fizetendő áfarészt viszont a teljesítést követő hó 15-éig meg kell állapítani. Amennyiben önellenőrzöm, ugyanabban az időszakban kell visszaigénylésként és fizetendőként is beállítanom? Vagy a fizetendőt pléldául a 6., a visszaigénylést a 9. havi bevallásban (mert ekkor kaptam meg a számlát)? Vagy együtt a kettőt a 6. havi 65-ös és A60-asban? Keletkezik így késedelmi pótlék? Amennyiben szolgáltatásról van szó, az is hasonlóan működik? Köszönöm válaszát előre is! Üdvözlettel: Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink