1727 találat a(z) EU cimkére

Jön az új uniós adatvédelmi rendelet Cikk

Hamarosan életbe lép az új uniós adatvédelmi rendelet. A Mazars hírlevele a fontosabb változásokra hívja fel a figyelmet.

Budapest egyik „Brexit-ügynökségre” sem pályázott Cikk

Tizenkilenc európai város pályázik a Nagy-Britanniából távozó Európai Gyógyszerügynökség (EMA), nyolcan pedig az Európai Bankhatóság (EBA) befogadására. Bár a miniszterelnök korábban jelezte, Budapest végül nem nyújtott be pályázatot egyik ügynökségre sem.

Grafika az EU-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kérem szíveskedjenek tájékoztatni, hogy ha egy belföldi, áfakörös grafikai stúdió (kft.) ausztriai és német cégeknek grafikai munkákat készít (grafikai tervezés, munkaruházat logózása, kültéri cégtábla stb.), amely szolgáltatások, illetve termékek a megrendelők EU-s székhelyére kerülnek kiszállításra, áfa nélküli közösségi szolgáltatásnak, illetve áfa nélküli közösségi termékértékesítésnek minősülnek-e? (Az EU-s megrendelő cégek fizetik-e az áfát?) A számlára milyen meghatározásnak kell kerülnie, illetve milyen dokumentációk szükségesek az "áfamentes" számlázáshoz? Szíves válaszadásukat előre is köszönöm!

Uniós pénzekre pályáznak a kisvállalkozások Cikk

A következő egy évben a hazai mikrovállalkozások közel negyede, a kisvállalkozásoknak pedig 41 százaléka tervezi, hogy uniós forrásokra pályázik – derül ki a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. megbízásából készült, 500 vállalkozás megkérdezésén alapuló kutatásból.

Elindult az uniós központosított cégnyilvántartás Cikk

Az újonnan létrehozott Business Registers Interconnection System („BRIS”) egy olyan európai platform, ami a tagállami cégnyilvántartásokat összekapcsolva biztosítja az adatok hozzáférhetőségét. Az irányelvnek nem célja önálló európai cégadatbázis létrehozása, hanem a tagállami nyilvántartások egységesítése vagy átalakítása nélkül biztosít központi hozzáférési pontot egyéni felhasználók számára is – tájékoztat a Deloitte Magyarország.

Agrártanács: ne legyen silányabb az élelmiszerek minősége Kelet-Európában! Cikk

Magyarország azt szeretné, ha úgy változnának az uniós jogszabályok, hogy ne csak az egészségre ártalmas, de a gyengébb minőségű élelmiszereket is ki lehessen vonni a forgalomból – közölte Fazekas Sándor, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési tárca vezetője az agrártanács ülése után. A kelet-európai országok azért szállnak síkra, hogy a gazdák jelenlegi támogatási szintje 2020 után se csökkenjen.

Az uniós kiküldetési szabályok ellen tiltakoztak a fuvarozók Cikk

Az Európai Unió közlekedési biztosánál tiltakoztak a kelet-európai országok fuvarozóinak képviselői az új nyugat-európai szabályok miatt, amelyek megítélésük szerint akadályozzák a szolgáltatások szabad áramlását, ezért ellentétesek az uniós alapelvekkel – mondta Dittel Gábor, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete főtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.

Teljesítés megállapítása EXW paritás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségen belüli termékértékesítés számlázásával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Egy gyártó cégről van szó, aki Ex Works paritással értékesít. Az egyik romániai partnerrel történő megállapodás szerint, amikor a termék elkészült, értesítik a vevőt, aki megszervezi, hogy mikor tud az áruért jönni. A kérdés az, hogy ebben az esetben, EXW paritás mellett mi a teljesítés időpontja a számlázás és áfabevallás szempontjából? Amikor a termék elkészült, és a vevő által átvehető, vagy amikor a vevő ténylegesen érte jön és elviszi a terméket? Az elszállításkor kitöltött CMR-en és egyéb dokumentumokon (EKÁER) szereplő dátumnak meg kell-e egyeznie a számla teljesítésével, vagy leszámlázható az értékesítés a gyártás befejezésekor, függetlenül attól, hogy mikor tud érte jönni a vevő? (A vevő a számla végösszegét az elszállítás előtt fizeti ki.) A kérdésem másik része arra vonatkozik, amikor olyan termékértékesítés történik, aminél a számlán szereplő vevő egy viszonteladó (angol), és egy harmadik közösségen belüli ország a célország, ahová a terméket ténylegesen szállítani kell. A termék szállítása közvetlenül a gyártótól a célországba történik. Ebben az esetben CMR készül, ez kerül a számla mellé. Kell-e valami egyéb dokumentum a számlához, illetve mennyiben tér el az eljárás, ha a célország nem EU-s tagország? Válaszukat előre is köszönöm!

Bérleti díj EU-ba - Érvénytelen adószám Kérdés

Tisztelt Adózóna! Két részre bontanám a problémánkat. 1.) Egy magyar cég egy EU-s céggel bérleti szerződést kötött, mely szerint egy konkrét eszközt bérbe ad a magyar cég az EU-s cég részére. Eddig nem is volt gond a számlázással, azonban kiderült, hogy az EU-s cég "kilépett az áfakörből". Pontosan nem tudni, hogy ez kint mit is jelent, de a központi rendszerben ennek eredményeképpen nem érvényes a közösségi adószámuk. Mi a teendő ilyen esetben? Befolyásolja ez a magyar cég számlázását? (Eddig az áfabevallás 91./92. sorára lett bevallva az összeg, és az A60-ason mint közösségen belüli szolgáltatásnyújtás szerepel.) Mi változik ebben az esetben? Mi a megoldás, ha az EU-s cég nem kíván visszalépni az áfakörbe? 2.) Az említett konkrét eszközt értelemszerűen a magyar cég szerezte be, és mivel kifejezetten bérbeadási céllal (egy percig sem használta saját maga), így a kapcsolódó áfát levonásba helyezte a beszerzéskor. Most azonban ezzel kapcsolatosan is felmerül, hogy vajon ilyen helyzetben van-e áfavisszafizetési kötelezettsége? Hogyan történik ennek a kiszámítása, meghatározása, bevallása? A gép továbbra is az EU-s cég használatában van, és a bérleti szerződés nem került felmondásra, megszüntetésre, mindössze a számlázás, és emiatt a pénzügyi rendezése a bérleti díjnak várat egyelőre magára. Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm!

Veszteséges kisker vállalatok: új szakaszban az uniós kötelezettségszegési eljárás Cikk

Újabb szakaszba léptette csütörtökön az Európai Bizottság a veszteséges kiskereskedelmi vállalatok korlátozásáról elfogadott törvény miatt tavaly februárban Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárást.

Megszüntetnék a görögök elleni túlzott deficiteljárást Cikk

Nyolc év után a Görögországgal szemben folytatott túlzott deficiteljárás megszüntetését javasolja az Európai Bizottság a tagoszágoknak – jelentette be Pierre Moscovici pénzügyi EU-biztos szerdán Brüsszelben, hangsúlyozva, hogy a döntéssel egyúttal „új lap nyílhat nemcsak Athén, de az eurózóna számára is”.

Kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen a civil törvény miatt Cikk

Kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön az Európai Bizottság (EB) Magyarország ellen a külföldről támogatott civil szervezetekre vonatkozó törvény miatt.

Nehezebben juthatnak németországi cégtulajdonhoz az EU-n kívüli befektetők Cikk

A belföldi vállalatok EU-n kívüli tulajdonoshoz kerülését korlátozó rendeletet fogadott el szerdai ülésén a német kormány.

Brexit: nehéz lesz a „számlák” rendezése Cikk

Éles nézetkülönbségek vannak a felek között az Egyesült Királyság európai uniós kiválásának feltételeiről, a briteknek mielőbb világossá kellene tenniük az álláspontjukat a főbb kérdésekben – jelentette ki szerdán Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója.

Újabb eljárásokat indít Magyarország ellen az Európai Bizottság Cikk

A civil törvény ügyében is elindítja a kötelezettségszegési eljárást, a felsőoktatási törvény módosítása miatt kezdeményezett procedúrát pedig a második szakaszba lépteti csütörtökön az Európai Bizottság – tájékoztatták jól értesült források a BruxInfót.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elhunyt egyéni vállalkozó munkavállalói

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink