47 találat a(z) CMR cimkére
Közösségi értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Meg szeretném kérdezni, hogy közösségi értékesítésnek minősíthető-e a következő ügylet. Cégünktől egy német partnere terméket rendel meg, a terméket azonban be kívánja szereltetni egy másik magyarországi céggel a végtermékébe. Nem szeretné az általunk előállított terméket "megutaztani", tehát azt kérné, hogy azt szállítsuk ki a végterméket előállító magyarországi céghez, ebben az esetben hogyan igazolhatjuk, hogy az általunk értékesített termék elhagyta az országot és megérkezett a megrendelőhöz?
CMR Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyomtatványforgalmazó esetén, ha tőle vásárol valaki CMR menetlevelet (amely szigorú számadású nyomtatvány), milyen nyomtatványon kell jelentenie a NAV felé, vagy egyáltalán van-e ilyen kötelezettsége? Bármilyen jelentési kötelezettsége van-e ezzel kapcsolatosan? Köszönettel: OÁ
Közösségen belüli adómentes értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy kereskedelemmel foglalkozó kft. olasz közösségi adószámmal rendelkező vevője megrendelt egy árut, melyet a magyar kft. Olaszországból rendel. A rendelés gyorsasága miatt olasz vevőjéhez szállíttatta a megrendelt árut, nem érkezett meg Magyarországra, Ebben az esetben hogyan számláz a magyar kft., 27 százalékkal? 2. Ugyanez a magyar kft. osztrák közösségi adószámos vevője árut rendel, melyet az eladó magyar kft. szállít ki a kft saját gépjárművével. CMR-t ebben az esetben nem állítottak ki, menetlevél sem áll rendelkezésre. A vevő nyilatkozott írásban, hogy a megrendelt árut a telephelyén átvette. Áfamentesen történt a számlázás, elegendő ebben az esetben a vevő nyilatkozata? 3. Menetlevelet, CMR okmányt kinek, mikor kötelező kiállítani? 4. Előfordul az az eset is, hogy a külföldi vevő saját maga viszi el az árut, ebben az esetben milyen igazolás fogadható el, hogy elhagyta az országot? Köszönettel.
Kell-e fuvarlevél, ha van számla? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. Angliából szerez be termékeket. A szállítást az eladó vagy harmadik fél végzi. Az eladó tételes számlát ad a termékekről. A szállító nem ad bizonylatot/fuvarlevelet az áru átvételéről, csak utólag állít ki számlát a teljesítésről. Több esetben tapasztaljuk, hogy az áfalevonás jogosságának igazolására előnyös a fuvarozás okmányaival rendelkezni. Az előző esetben azonban a felek hajlanak arra, hogy a szállítást, átvételt igazoló okmányokat mellőzzék, könnyedén kezeljék. Helyes-e, ha valóban elengedjük ezeket a dokumentumokat (fuvarlevelet/átvételt igazoló bizonylatot)? Ha nem, mivel lehet hatásosan rámutatni az ügyfélnél, hogy alaposabban járjon el? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: S.G.
CMR – eredeti/szkennelt? Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Termékeink 99%-át külföldre exportáljuk, és a kivitelt minden esetben CMR-rel bizonyítottuk. Ezt eddig mindig meg is kaptuk a fuvarozó cégektől. Idei évtől viszont az egyik nagy fuvarozó vállalat szeretné egyszerűsíteni a folyamatait, és feltette nekünk a kérdést, hogy elfogadjuk-e a szkennelt CMR-t, amit email-ben küldenének. Kíváncsi vagyok a véleményére/véleményükre a fentiekkel kapcsolatban. Köszönettel: LV
Háromszögügylet áfamegítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szlovák cég magyarországi leányvállalata árut értékesít magyar vállalkozásoknak. Az árut a szlovák anyavállalat telephelyéről közvetlenül a megrendelők magyarországi telephelyére szállítják. A fuvarparitás DDU. A szlovák anyavállat a közösségi értékesítés szabályait alkalmazva számláz a magyar leányvállalatnak. A megrendelő a számlát a magyar leányvállalattól kapja, 27 százalék áfa felszámításával. Kérdésem, hogy az alkalmazott eljárás megfelel-e az áfaszabályoknak, és a szlovák anyavállalat és a végső, magyar megrendelő közötti CMR megfelel a közösségi beszerzés igazolására? Köszönettel: Makovsky Zoltán
Magyarországi fióktelep Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szlovák cég és magyarországi fióktelepének egymás közti árumozgatásával kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni. A szlovák cég élelmiszer-nagykereskedelemmel foglalkozik, Olaszországból importál termékeket, amit a szlovák telephelyen tárol, onnan magyarországi fióktelepére szállít, és a magyar ügyfeleit innen szolgálja ki. 1. Kell-e számlát kiállítania a szlovák cégnek a magyarországi fióktelep részére, vagy elég szállítólevéllel, fuvarokmánnyal (CMR) alátámasztani? 2. Elszámolható-e az áru (ELÁBÉ) a magyarországi fióktelep könyvelésében? Előre is köszönöm válaszukat.
Rakományrögzítő EU-n kívüli értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szállítmányozó cég kamionon lévő rakomány rögzítésére szolgáló végzárót helyez fel egy magyar partner fuvarozó kamionjára, amelyet harmadik országbeli szállítmányozási szolgáltatást igénybe vevő partner részére leszámláz. A végzáró a célállomásig történő fuvarozásig van a kamionon, egyszer használatos termék. A szállítmányozó cég megvizsgálja a fuvarozók kamionján, hogy megfelelően történt-e az áru rögzítése. Ha úgy ítélik meg, hogy nem megfelelő a rögzítés, akkor helyezik fel a végzárót. Ennek az értékét áthárítják a harmadik országbeli szállítmányozási szolgáltatást igénybevevő partner részére. Ezeket a rögzítőket nem tüntetik fel sem a CMR-en, sem pedig a vámokmányon, amellyel kiléptetik a rakomány áruit harmadik országba. Áfa szempontból milyen értékesítésnek minősül a végzárók értékesítése, ha nem szerepelnek a vámokmányokon? Számlázható mentesen, vagy áfával növelten kell? Hogyan kezelendő áfa szempontból, ha a végzárók a vámokmányon is szerepelnek? Előre is megköszönöm a válaszát!
Közösségen belüli termékértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nyomdaipari tevékenységet folytató vállalkozás termékértékesítést végez az Európai Unió más tagállamaiba. Bizonyos esetekben a terméket a külföldi ország határáig fuvarozza, ahonnan egy csomagszállító szolgáltatást végző cég továbbítja a terméket a vevő részére. Milyen dokumentumokkal, illetve nyilatkozattal kell rendelkeznünk, hogy az értékesítésünk megfeleljen a közösségen belüli értékesítés kritériumainak (CMR, befogadó nyilatkozat stb.)? Ugyanis a partnerek késve, illetve többszöri megkeresés ellenére sem küldik vissza a papírokat! Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
CMR és tehergépkocsi-menetlevél szigorú számadású nyomtatvány-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozó vállalkozó köteles-e a CMR szigorú számadású vezetésére abban az esetben, ha a CMR -t a feladótól, mint fuvarozó kapja (nem saját beszerzés), illetve a menetlevél beszerzését vezetnie kell-e szigorú számadású nyomtatványon. Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Cs.É.
Közösségi értékesítés eladói kiszállítással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem közösség területére értékesít egy mezőgazdasági gépet, melyet céges tehergépjárművével, illetve egy ahhoz kapcsolt utánfutóval saját maga fuvarozna ki. Ebben az esetben milyen okmányok szükségesek (cmr, szállítólevél, stb.), illetve érinti-e ez a fuvar az ekáert, ha a gépjármű össztömege nem haladja meg a 3,5 tonnát, de az utánfutóval, illetve a rajta lévő géppel együtt már igen?
Áfamentes számlázás igazolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Csehországba szállítunk ki általunk gyártott gépeket. A fuvarozónk szerint a cseh cégnek a CMR első példánya kell, így nekünk azt nem tudja visszajuttatni. Kérdésem, megfelelő-e a másod- vagy harmadpéldány annak igazolására, hogy az áru elhagyta Magyarország területét, és jogosan számlázom közösségi értékesítésként áfamentesen?Köszönöm.
Önszámlázás esetében teljesítésigazolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném a véleményét: közösségi termékértékesítésről beszélünk és az egyik vevőnkkel self billinges (önszámlázás) szerződésben állunk. A vevőnk állít ki nekünk számlát. Ahhoz hogy a közösségi termékértékesítés adómentes legyen, szükséges a vevő által aláírt lepecsételt CMR, vagy elegendő ez esetben a self billinges bizonylat is? Köszönöm válaszát!
Szállítólevél-megőrzési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném a véleményét! Egy kft. vállalatirányítási rendszeréből minden kiszállításhoz automatikusan generálódik egy szállítólevél. A közösségen belüli értékesítésnél minden esetben rendelkezik a kft. az áru átvételét tanúsító, az átvevő aláírásával és bélyegzőjével ellátott CMR nemzetközi fuvarlevéllel, a 3. országba való kiléptetést végző vámhatósági igazolással. Ezeknél az eseteknél a szállítólevél szükséges? Így meddig kell megőrizni a szállítóleveleket, és szükséges a papírformátumú megőrzés? Köszönöm szépen előre is a válaszát!
EU-n belüli áfamentes termékértékesítés – teendők, ha kételkedik a NAV Cikk
Az áfatörvény szerint a hazai cégeknek az Európai Unió más tagállamába történő termékértékesítése, mentes az általános forgalmi adó alól, amennyiben az eladó igazolja, hogy az árut a közösség más tagállamába valóban kiszállították. Az igazolásokat a NAV gyakran kétségbe vonja.