101 találat a(z) üzemanyagköltség cimkére
Munkába járás vs. kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni: munkáltató kiküldi munkavállalóját a tevékenységével összefüggő szakmai cél érdekében. Munkavállaló a saját gépjárműjével utazik. A munkáltató a munkavállaló részére napi munkába járás címén 9 Ft/km költségtérítést fizet, a cég székhelyének megfelelő település közigazgatási határán kívülről történő bejárás és a 39/2010. sz. kormányrendeletben foglaltak teljesülése mellett. Hogyan járunk el helyesen az említett munkavállaló kiküldetése kapcsán? A lakóhelyétől lehet indítani a kiküldetést és ezáltal a lakóhely és a székhely közötti távolságra is számolni az üzemanyag-normát? Vagy csak a cég székhelyétől, így a lakóhely és a székhely között marad a 9 Ft/km, a továbbiakra pedig ezeken felül az üzemanyag-norma? Befolyásoló tényező-e az, hogy érinti-e a munkavállaló a cég székhelyét vagy egyből a kiküldetés helyszínére megy? Az szja törvény 3. § 10. pontja kiveszi a hivatali utazás alól a lakóhelyről a cég székhelyére történő bejárást, ezért bizonytalanodtunk el a fenti távolságot illetően. Segítségüket köszönjük előre is.
Bontás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fémkereskedelmi engedéllyel működő cég épületet vásárolt meg bontás céljából, és az anyagokat leadja fémkereskedőnek. A cég bontáshoz másik vállalkozóval köt szerződést azzal a feltétellel, hogy az üzemanyagot a megrendelő cég fizeti. Csak a gépet és a kezelő személyzetet biztosítja a vállalkozó. Üzemanyagot el lehet-e számolni számlák alapján a megrendelő cégnek? Az üzemanyagot a benzinkúton vásárolja meg a megrendelő. Milyen nyilvántartási kötelezettség van ezzel kapcsolatban?
Háziorvoslás olcsóbban: így számolható el a gépkocsihasználat
Cikk
Sokszor felmerülő kérdés, hogy az egyéni egészségügyi vállalkozóként működő – a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény hatálya alá tartozó – háziorvosok, házi gyermekorvosok miként számolhatják el a tevékenységük során használt személygépkocsi költségeit. Cikkünkben ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.
Előleg
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Egyéni vállalkozó előleget fizet üzemanyagköltségre. Utána jönnek a számlák az üzemanyag-felhasználásról, melyeken szerepeltetik, mennyi a fennmaradó összeg. Kérdés: hogyan kell ezt egyéni vállalkozónál kezelni adózás tekintetében?
Elektromos autó gépjárművezető-oktatónál
Kérdés
Tisztelt Cím! Ha egy egyéni vállalkozó, aki gépjárművezető-oktatással foglalkozik, elektromos autót vásárol és ezzel végzi az oktatást, akkor miként számolhatja el a költségeket, mivel ilyenkor nem merül fel üzemanyagköltség? Köszönettel.
Üzemanyagköltség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk most lízingelt autó (személygépkocsi) után hogyan számolhatja el az üzemanyagköltséget? Üzemanyagszámla vagy a megtett kilométer arányában, a NAV által megadott norma alapján? A tulajdonos (ügyvezető) Szegedről jár Debrecenbe (a cég telephelye Debrecen). Előre is köszönöm a szakértő válaszát!
Kiküldetési rendelvény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van egy trélere, amit autómentésre,- szállításra használ. Ha (esetenként) megbízást kap autószállításra, akkor egyik alkalmazottja a saját személygépkocsijával húzza a trélert. Ekkor kiküldetési rendelvényt írnak, ami alapján az alkalmazott részére megtéríti a megtett kilométerek után, norma alapján kiszámolt üzemanyagköltséget, illetve 9 forintot kilométerenként. Így a munkáltatónak nem kell fizetnie semmilyen járulékot a kifizetett összeg után, illetve az alkalmazottjának sem keletkezik cégautóadó-fizetési kötelezettsége, mivel kiküldetési rendelvénnyel számoltak el költséget a személygépkocsira. Helyes ez a gyakorlat?
Saját gépkocsi használata hivatali, üzleti célra
Kérdés
Lehetséges-e egyesületnél például adományok kézbesitésére saját gépkocsi használata, vagy lehetséges-e az üzemanyagköltség számla alapján történő kifizetése? Van-e adóvonzata? Köszönettel.
Egyéni vállalkozó gépkocsiátalány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a férje nevén lévő gépjárművet használja a vállalkozásában. Elszámolhatja az 500 kilométer havi általányt személygépkocsi üzemi használata címén? Amennyiben nem, milyen módszert alkalmazhat a költség elszámolására ilyen esetben? Köszönettel: Tislérné
Üzemanyagnorma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiküldetési rendelvénnyel a 60/1992 (IV.1.) kormányrendelet szerint megengedett mértékű üzemanyag-felhasználási költséget szeretnénk elszámolni saját gépjármű hivatali használatára, egy Toyota Auris Hibrid gépkocsira. A gépkocsi műszaki adatlapja szerint "Üzemanyag: Benzin", Motor: Hibrid-benzin/eleketromos". Milyen fajtájú üzemanyagnorma-átalányt lehet figyelembe venni ebben az esetben, illetve, ha az üzemanyag-alapnormát a kormányrendeletben szereplő, üzemanyag-fogyasztás mérése alapján kell megállapítani, az alapnorma-megállapításra milyen végzettségű, foglalkozású szakember – mint műszaki szakértő – jogosult? Elfogadható-e, ha az alapnormaértéket – a gépjármű computere által mért átlagfogyasztás alapján – a gépkocsit szervizelő autószerelő-műhely állapítja meg? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Autóvásárlás részletre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság részletfizetéssel vásárol meg egy személygépkocsit. A szerződésben rögzítik a fizetési ütemezést, illetve azt, hogy a gépjármű csak a teljes vételár kifizetését követően kerül majd a társaság tulajdonába. Kérdésem az lenne, hogy milyen költségeket tud elszámolni a társaság addig, amíg át nem kerül a tulajdonába a gépjármű? Például értékcsökkenés, üzemanyag-, szervizköltségek. Illetve kérdésem lenne még, hogy szükséges-e a költségek elszámolásához az, hogy legalább üzemben tartóként bekerüljön a társaság az autó forgalmi engedélyébe? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné
Robogó útnyilvántartása
Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Egy motorosfutár szolgáltató bt. alkalmazottai 50 cm3 alatti, saját tulajdonú robogókkal végzik a futárszolgáltatást. Cégautóadót nem kell fizetni ezek után. El lehet-e számolni útnyilvántartás alapján a bt.-nek az üzemanyagköltséget és az amortizációt? Válaszukat előre is megköszönve: Simon Anikó
Szállásköltség megtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. pályázatot hirdetett. A pályázat nyertese részt vehet a nonprofit kft. által rendezett workshopon és előadásokon. Azonban a nyertesek között vidékiek, illetve határon túliak is vannak, így a kft. úgy döntött, hogy az ő szállás és utazási költségüket megtéríti. A pályázat nyertesei semmilyen jogviszonyban nem állnak a nonprofit kft.-vel. Kérdésem az lenne, hogy a nonprofit kft. ezt milyen formában teheti meg, és milyen adókat kell fizetni esetlegesen? Valamint milyen nyilvántartás szükséges, ha valaki autóval jön fel Budapestre? Válaszukat előre is köszönöm!
Közös fuvar
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát, hogy ha két önálló vállalkozás egy gépjárművel bonyolítja a szállításait (áruterítés), elegendő-e egy szerződés a két vállalkozás között? Természetesen mindkét vállalkozás önálló fuvarlevelet vezet, és az üzemanyagköltséget, plusz a fix kilométerátalányt leszámlázza a gépjármű tulajdonosa a másik vállalkozás felé. A szerződésben kitérnek az áru biztosítására, a felelősség kérdésére stb. A kérdésem az, hogy adójogi szempontból elegendő-e a szerződés ennek elszámolhatóságához? Köszönettel.
Cégautó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném cégautóval és üzemanyagköltség elszámolással kapcsolatban. Egyéni vállalkozó humán egészségügyi szolgáltatást végez, a gyógytornászt megbízási szerződéssel foglalkoztatja és az egyéni vállalkozó szállítja a betegekhez. Az egyéni vállalkozó útnyilvántartást vezet, a megtett kilométer és a NAV üzemanyagár alapján számolja el havonta az üzemanyagköltséget és mint magánszemély megfizeti a cégautóadót (az autó nincs a vállalkozásban). Az egyéni vállalkozó hosszabb ideig beteg lesz, alkalmazottat vesz fel,a ki a gyógytornászt is szállítaná a beteghez a vállalkozó saját autójával. Helyes ez így, elszámolható az üzemanyagköltség az útnyilvántartás vezetése mellett? Köszönöm a választ.